info de la dunare

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

iuhu...cam devreme am ajuns acasa...dar la cum a evoluat vremea.....plecaram' 4 crai de la rasarit( cristi,laloi , costin si JE') la cernavoda apa calda.....si am tot ajuns... in jur de ora 6 ...(daca a jungi pe la 8...iti cumperi locu...) de cum ne am dat jos din masina ...am facut cunostinta cu "parlitu"...adicatelea vantu ...si a tot batut... bate-l ar soarele...pana ne a gonit de pe garla...asta in jur de ora 11,la plecare inventaru:....cristi un salmeu la kil...costi cateva platici,laloi...un ghubort...iar eu ...un bibanus....
am plecat la canalu dunare mare-neagra ...la ecluza....5-9 lanseuri...( in buza stufului)....dar cumatra nu era acasa.....de acilea ...ne am croit drum catre rasova...sa vedem daca o ia acolo ...."sa incercam si acolo domnle'....ee...si acilea fu' un fiasco...asadar...cam asta e...mo' foame...mai vb ..
sanatate maxima si multa bafta
ps- erau pe canal 9867 de pescari,din care daca.. 10 din ei aveau cate MAXIM 2 baboi...
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: info de la dunare

Post by ioanrv »

Poate era bine sa opriti putin si la Cochirleni, sunt pe acolo niste locuri interesante... 8-)
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

HAIIII PRIMAVARAAAAA ca mor de jale in casa.......bai baietiii!! acusica venii de la dunare ..la pod la giurgiu...unde trebuia sa ajung la 6 fara ceva...cu un coleg drag mie...numai ca aseara fiind ziua mea...am tot p[etrecut...si dracu a a mai auzit ceasu.....plecaciune maria ta.... :D (colegu),dar tot am ajuns la el ...me rog...erau ceva pescari acilisa...care cu varga ..care cu lanseta....baboi...blinkereala....la plastice..ioc frate ...ioc...a luat un prieten o buc salo' cica pe la kil asea...in rest ...ca la cinema...vreme deosebita..apa nu este chiar sloi..e numa buna, ptr perioada asta...

sanatate maxima...si .....primavara timpurie :roll: :lol:



bafta
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: info de la dunare

Post by raitmaerg »

ieri sambata 12.03.2011. mi-a luat inima in dinti si am iesit la Oltenita pe Dunare...pe la km 438.
eram aproape sigur ca nu o sa prind nimic, dar ...., am vrut sa imi bag barca la apa , sa incerc motorul ca i-am schimbat simerinurile si vroiam sa vad cum se comporta, peridocul abea l-am inmatriculat si nu l-am ami folosit sa dau barca la apa.
am bagat barca la apa la ora 14 , dupa 3 ore totul foarte frumos, destul de cald, prietenul de langa mine simpatic si de mult bun simt, pestele lipsa la apel, pe sonar apa 3,5 grade..... mai astept 2 saptamani.control de la politia de frontiera, oameni de bun simt au inteles de ce nu am ANPA, si PG. le-am aratat chitantele de la APC21 si a fost ok.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: info de la dunare

Post by Adi11 »

Am fost si eu ieri la dunare,am vrut sa ma duc la oltenita dar nu am putut sa intru din cauza noroiului si asa m-am oprit pe la la Oinacu.Nu s-a prins nimic era ceva lume pe mal dar nu a prins absolut nimeni nimic....in schimb a fost frumos, o iesire demna de primavara.Si apropo se BRACONA la greu,daca stie cineva sa imi spuna si cum sa atasez niste poze...
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

sambata dimineata aveam p[rogramare la DOAMNA DUNARE... asa ca ///am fost prezenti .....distractie mare,foc de tabara A LA GHINOZO...alea alea.. dunarea crd ca avea mai mult de 5 grade..era pe scazut ...drumurile sunt accesibile,capturi ....3 salai si 2 ciortani...ca tot se vaita un coleg ca nu merge ciortanu pe teritoriu roamanesc... :D
saptaman viitoare recidivam..pana atunci ..toate cele bune...so ..

................... multa bafta
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: info de la dunare

Post by costin stefanescu »

nici nu ma-ndoiesc c-asa a fost,mult succes in continuare :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: info de la dunare

Post by valic »

ghinozo wrote:sambata dimineata aveam p[rogramare la DOAMNA DUNARE... asa ca ///am fost prezenti .....distractie mare,foc de tabara A LA GHINOZO...alea alea.. dunarea crd ca avea mai mult de 5 grade..era pe scazut ...drumurile sunt accesibile,capturi ....3 salai si 2 ciortani...ca tot se vaita un coleg ca nu merge ciortanu pe teritoriu roamanesc... :D
saptaman viitoare recidivam..pana atunci ..toate cele bune...so ..

................... multa bafta
sunt convins Ghinozo ca ia avut bafta la pescuit ... ;)
Valic
0744 644 368
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

live from gostinu.....de dimineata de la 6 pana la 8 daca esti dibacios,aduni cateva kg de platica,morunas,avat...su altele...nu vrea spurcatu' decat dimineata....acus'in gr cu treaba
baftaaaa
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: info de la dunare

Post by costin stefanescu »

am fost impreuna cu Florentin ieri la canalul de la Cernavoda,la 6 dimineata era full,de pe la mijlocul canalului mai gaseai ceva locuri,a batut vantul toata ziua ca la nebuni,abia tineai sculele pe suporti,binenteles cand ne pregateam de plecare (adica pe la 4)s-a domolit si vantul :lol: bulangiul ala de Murphy,cu toate astea s-au prins ca 6 kile de albitura in special scobari destul de frumosi,ne-am intalnit acolo si cu Florentiu care a prins si un ciortan pe la kil,conditiile de pescuiala au fost foarte grele,asta ne-a fost norocul :) !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: info de la dunare

Post by costin stefanescu »

am uitat sa va zic un amanunt interesant,ne-am potrivit acolo exact in ziua cand facea Benzar emisiunea lui pt pv-tv de la apa calda si-a intins ligheanele alea uriase,juvelnicul ala de 20 de metrii :lol: ,a momit, a dat vreo 2 ore la peste si n-a prea prins apoi s-a carat,banuiesc ca sta o perioada prin Constanta si vine mereu pana da de el,sa aiba ce da la tv :lol: !
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: info de la dunare

Post by Mihai Vinturache »

La 6 kg de scobar trebuia sa-l chemati sa va filmeze pe voi! :D
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
PANI 35
Posts: 167
Joined: 10 Jun 2011, 12:48

Re: info de la dunare

Post by PANI 35 »

Ieri am fost la pescuit la canalul de la Cernavoda si am prins 8 kg de peste [platica,caras,scobar],pescari unul langa altul,vremea a fost superba au fost cateva ore in care nu adia deloc vantul.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: info de la dunare

Post by mikcutu »

unde ai dat PANI, pe partea dinspre oras?
eu am fost pe partea dinspre tulcea, si din "fericire", nu am prins asa mult. am luat numai vreo 3-4 Kg. asta pentru ca am vrut sa incerc o aroma de cascaval dar se pare ca nu i-a placut.
Za dacs cam from za tracs!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: info de la dunare

Post by costin stefanescu »

slab,cu chiu cu vai am strans fro' 5 kile,nu cred ca mai merg acolo,m-am plictisit,o sa incerc de acum la Gostinu sa vedem ce-o iesi !
PANI 35
Posts: 167
Joined: 10 Jun 2011, 12:48

Re: info de la dunare

Post by PANI 35 »

Am dat pe partea dinspre Tulcea.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: info de la dunare

Post by ghinozo »

in perioada 25/30 iulie am fost la dunare, la traditionala iesire cu familia.saracuta masina...numai ea stie ce a patimit....si intr un final a cedat toba..din cauza unei treceri la nivel cu calea ferata,in fine am ajuns la pescuit.
LA locul faptei supriza!!!! la ora 16 te mancau tantarii cu fulgi cu tot,si batea si vantul,asta nu e buna zic.pana la urma am gasit un loc deschis,cu plaja ca la mare...
pana la ora 21 a fost montata toata tabara....groapa ptr lada frigorifica( 6 zile gheata in ea),pavilion,baritai cortul,piscina,fel de fel de colace si colacele,mese,masuliti si scaunele.basca barca si motorul cu toateeee cele 9 lansete de pescuit din barca:))))).cate 3 ptr fiecare specie vizata....pan la 23' chef si voie buna...dupa 23 ( cenzurat)
am prins freo' 30 kg de caras,asta manca numai si numai intre craci,daca nu dadeai langa pom..te uitai la pluta....10 kg crap(din 3 bucati) somn 15 kg,mreana 2 buc,salau 3 buc 5kg.
carasul l am impartit in familie,restul ptr copii,,,,,
dunarea a sczut cam 2 m in 6 zile...vreme frumoasa...tantari..subtire....la loc deschis..in tufe sau padure te rup..poti sa dai cu mama autanului..FARA EFECT
am vrt sa pun si poze...dar sa stea adminu' sitului din timpu lui......sa micsoreze pozele...trebuie facut ceva in sensul asta..zic eu,dar nu ma luati in seama....


BAFTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: info de la dunare

Post by Mihai Vinturache »

Bravo Mariuse,
Pana la urma ai avut parte de ceva distractie.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”