Bascov Budeasa

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Bascov Budeasa

Post by laurentiu_sonia »

Salutare,

In drumul meu spre casa de la tara (langa Curtea de Arges) trec pe langa Budeasa-Bascov (acumulare pe Arges langa Pitesti). Tot aud in ultima vreme ca ar fi ceva stiuca prin zona dar voiam sa stiu daca a fost careva dintre voi?
Sa auzim de bine!
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Bascov Budeasa

Post by Armand »

Lacurile au tinut candva adevarate recorduri de stiuca. 2 ani la rand a castigat cineva carligul de aur cu cate o stiuca prinsa acolo. In ultima vreme insa, lacurile au fost sau secate...sau plasuite la greu.

Cu siguranta inca exista peste mare in ele insa nu e usor de prins...

Daca aveti barca, rabdare si cateva WE de pierdut...aveti sanse sa prindeti ceva. Daca vreti sa incercati intr-o sambata dupaamiaza 2-3 ore...mai mult ca sigur NU veti prinde nimik.

Singurul pescuit garantat acolo este la oblete. O undita scurta, 3 viermi si o mana de nada si e distractie garantata!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Bascov Budeasa

Post by Mihai Vinturache »

Armand, daca omul are noroc de pescar prinde un trofeu la prima lansare. Ca la stiuca nu trebuie sa nadeasca, sa o adune pe vad.
Problema este daca dupa aia mai prinde ceva in urmatorii ani.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
ionut_111
Posts: 1
Joined: 03 Jun 2010, 20:50

Re: Bascov Budeasa

Post by ionut_111 »

Am dat si eu pe Bascov-Budeasa mai ales anul trecut in primavara cand am prins mai ales pe Bascov stiuca si la 3 kile. Fratele meu a prins una de cam 7 intr -o zona de pe centura vis a vis de insula. Fiind din zona mergea si dimineata si seara si de multe ori prindea cate 2-3 stiuci in fiecare zi. Problema e ca lacul Budeasa a fost secat in vara de vreo 4-5 ori pentru reabilitare si decolmatare, prin urmare pestele a cam disparut. Din auzite am aflat ca anul acesta lacul a fost populat cu mult fitofag sa consume bradisul care facea aproape imposibila uzinarea din aval iar pestele e bine pazit (asta n-o pot explica - poate ca autoritatile au grija ca localnicii sa nu bage plase). Prin urmare ar ramane de pescuit pe lacul Budeasa care nu poate fi secat fiind alimentarea cu apa a Pitestiului. In acest lac s-au prins cu adevarat stiuci record multe dintre ele insa cu plasele de catre localnici care si au ridicat si cateva din vilele de pe mal. Peste insa cred ca mai este insa rar si mai mic, totul tine de perseverenta si de timpul disponibil. Peisajul este frumos iar de ajuns pe lac se pot intreba localnicii cum se ajunge la liniile de inalta tensiune unde se poate da si de pe mal. Daca mai aveti info as fi interesat sa le aflu si eu caci ajung in zona destul de des.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”