"Start cu stangul la deschidere", pe Chilia

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

"Start cu stangul la deschidere", pe Chilia

Post by Pacapescarul »

Dupa ce am asteptat cu sufletul la gura, deschiderea noului sezon si desi stiam ca Dunarea e "varza" si ca meteo e nefavorabila, m-am aventurat impreuna cu Cretu si Nelu (brasoveni) sa ajungem pe canalul Tataru. Asadar, sambata la ora 13,10 eram trecuti cu bacul la T. Vladimirescu, pe o ploaie care te facea sa ramai pe bac si sa te intorci inapoi. Dar cum nu avem toate rotitele la locul lor, am coborat si "dai bataie". Un lucru pozitiv este faptul ca pana la Plauru au bagat lama si au mai nivelat craterele din drum. Dupa nici 2km drumul uscat, nici urma de ploaie. Prin urmare, dupa controlul actelor la pichet, ne-am aventurat pe canalul Sireasa. Toate bune si frumoase pana la ultimii 500m, unde tocmai ce inmuiase o aversa asfaltu' si una din masini era sa iasa la pascut cu vacile autohtone. Cu chiu cu vai scoatem masinile sus pe drumul de piatra, plin de gropi inundate cu apa. Astfel am inceput un fel de ruleta ruseasca cu bietele masini (2 Ford-uri focus cu garda de 10cm) prin gropanele de pe drum. Pana in Pardina, pe malul bratulului erau o gramada de tabere care nu s-au aventurat mai departe. Rezultate la pescuit dupa 3 zile de la deschidere (cei cu care am vorbit erau de joi), zero barat. Apa era smoala si in continua crestere. Niste constanteni aveau numai PG de Constanta si au fost amendati de politia de frontiera. Lovitura sub centura am primit-o cand am aflat ca nu ne lasa sa pescuim pe bratul Tataru, confirmata si de o gasca din Bacau care se intorceau din Chilia si care au fost scosi de pe Tataru. Spuneau ca nu te mai lasa sa pescuiesti decat pe bratul principal care delimiteaza frontiera. Asa stand lucrurile, am descalecat intr-o poienita mai retrasa de drum, am instalat tabara, gratare, spritane, etc si bineinteles si o rafala de ploaie ca sa ne fie somnu' lin.
A doua zi pe la vreo 10 am impachetat si dai indarat. Aceeasi belea pe Sirasa, la intrare uscat, frumos pana in ultima curba mare unde este liziera de padure si vantul nu bate mai de loc. A trebuit sa mai asteptam aproape o ora sa se zvante cat de cat rapaiala din zorii zilei si sa trecem mai departe. Erau o gramada de urme de masini scapate in panta dinspre padure si care fara tractor sau cal nu au avut cum sa iasa din padure. In cele din urma la ora 14 eram pe bac, inapoi spre Tulcea. La ora 18, Irinuca (fetita mea) se uita mirata ce cauta tac'su asa repede acasa. :lol: :lol: :lol:
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: "Start cu stangul la deschidere", pe Chilia

Post by cezar »

Lasa, Paca', trebuie sa gandim pozitiv, "nemteste": ne refacem in alt razboi! ;)

Oricum, prea au fost toate impotriva voastra pentru a iesi bine ! :(
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: "Start cu stangul la deschidere", pe Chilia

Post by cleniacul »

azi pe dunare la km 388, in zona calarasi ,am fost la un gratar cu ginduri ascunse.ascunse in portbagaj,adica undite,lansete ,etc.dupa gratar am primit invoire de la jumatati si dai si lupta,care cu lingurite,care cu oscilante ,care cu twistere.rezultate zero si trebuie sa va spun ca paznicul baltii a umblat la apa si a crescut cat\m 7-8 cm in citeva ore.rezultate lipsa.ne-am mutat pe un canal,dunarica si da-i distractie cu multi bibani,de criza,adica subdimensionati,putina rosioara ,un caras si un clean ,micuti si eliberati.totul a fost frumos si bine ,singurul regret a fost ca nu am avut barca sa dam o tura pe dunare.tintarii au fost si ei de criza,adica multi si cu trompa bine ascutita sa suga pensiile nesimtite.
cleniacul
Posts: 32
Joined: 13 Mar 2010, 22:39

Re: "Start cu stangul la deschidere", pe Chilia

Post by cleniacul »

cezar wrote:Lasa, Paca', trebuie sa gandim pozitiv, "nemteste": ne refacem in alt razboi! ;)

Oricum, prea au fost toate impotriva voastra pentru a iesi bine ! :(
deci nu esti singurul fara- succesuri -la prima iesire pe dunare .eu pentru consolare voi cauta sa ma duc pe la pacuiul lui soare ,macar peisajul e frumos ,daca pestele nu va coopera.eu m-am bucurat de aer, de soare,de timpul petrecut cu familia si de faptul ca am mai scapat de sinuzita ce ma chinuie de o saptamina.sper ca nu ai dus peste sotiei acasa :lol: tu pescuiesti c&r,nu-i asa?
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”