Cea mai frumoasa partida anului 2009

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by cezar »

Deschid acest topic cu convingerea ca fiecare dintre noi va avea ce povesti !
Mai ales ca intam in "extrasezon"! ;)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Claudiu »

Asta vara, undeva cam la 1 mila marina in largul marii, cu prietenii din Bucuresti.
Desigur, au mai fost cateva, dar asta mi-a placut cel mai mult...

Image
Last edited by Claudiu on 29 Oct 2009, 12:09, edited 1 time in total.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by cezar »

Claudiu wrote:Asta vara, undeva cam la 1 mila marina in largul marii, cu prietenii din Bucuresti.
Desigur, au mai fost cateva, dar asta mi-a placut cel mai mult...
Esti fenomenal, prietene, la aia ma gandeam si eu :D ! A fost tare, tare frumos ! Ha-ha-hanusii sa traiasca ! :D :D :D
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Claudiu »

Da! Traiasca si nea Toni cu muschetii de delfini cu tot :lol:
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Adar Marian »

Cea ma frumoasa partida de pescuit in 2009, a fost una in care n-am prins niciun peste, fie ca ma credeti, fie ca nu.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Albatrin »

Adar Marian wrote:Cea ma frumoasa partida de pescuit in 2009, a fost una in care n-am prins niciun peste, fie ca ma credeti, fie ca nu.
Te cred Mariane, mai ales că şi pentru mine tot una d'asta contează. Ieşirea din primăvară de la Perivolovca a fost de nota 14, să trăieşti Gagimane..... Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by valic »

Albatrin wrote:
Adar Marian wrote:Cea ma frumoasa partida de pescuit in 2009, a fost una in care n-am prins niciun peste, fie ca ma credeti, fie ca nu.
Te cred Mariane, mai ales că şi pentru mine tot una d'asta contează. Ieşirea din primăvară de la Perivolovca a fost de nota 14, să trăieşti Gagimane..... Image
Da ciorba de peste facuta de baiatu in stil livovenesc, cum a fost ? ahhh ? 8-)
Toata lume a fost de nota 20, felicitari tuturor, pacat ca eu cu Iancu a trebuit sa plecam mai devreme .........
Poate la anu o reeditam ................ :?:
Last edited by valic on 29 Oct 2009, 10:24, edited 1 time in total.
Valic
0744 644 368
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Albatrin »

valic wrote:
Albatrin wrote:
Adar Marian wrote:Cea ma frumoasa partida de pescuit in 2009, a fost una in care n-am prins niciun peste, fie ca ma credeti, fie ca nu.
Te cred Mariane, mai ales că şi pentru mine tot una d'asta contează. Ieşirea din primăvară de la Perivolovca a fost de nota 14, să trăieşti Gagimane..... Image
Da ciorba de peste facuta de baiatu in stil livovenesc, cum a fost ? ahhh ? 8-)
Minunată................sau după benzinăreasa, pardon benzină, la Murighiol :lol: :lol: :lol:
Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Mihai Vinturache »

Vedeti de ce poporul asta, in mare lui intelepciune multimilenara, zice "Cine se aseamana se aduna".
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
zeus
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 19:53

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by zeus »

Pentru mine cea mai frumoasa partida a fost una care a fost initiata intr-o vineri dimineata, plecarea a fost in aceeasi zi dupa ora 16....am ajuns pe la ora 20 pe balta si pana dimineata....eram...17....erau femei, copii, crapari, traistari...s-a speriat paznicul cand a venit! Atmosfera a fost de vis...totul a decurs perfect....s-a pescuit...mancat....baut....prins peste...etc!
Il rog pe Mistrie...cand poate(vrea) sa posteze niste foto....el fiind....director de imagine, productie....si promotor! :mrgreen:
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by costin stefanescu »

Apropo Rumburak,ai mai fost pe Blasova,o mai merge oare la vremea asta?
zeus
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 19:53

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by zeus »

costin stefanescu wrote:Apropo Rumburak,ai mai fost pe Blasova,o mai merge oare la vremea asta?
Nu am mai fost...am aproape doua luni...treaba...vant in buzunare....! Am sunat acu' doua saptamani, erau cativa care prindeau dar slab fata de asta-vara. in schimb oamenii se distrau la caras. Anul trecut am fost in noiembrie(pe la inceputul lunii) si am prins doi ciortani si 10 kg de caras. Asa de bine a fost..si 'cald' :mrgreen: ..ca la intoarcere acasa ,pestii traiau fara sa le fi pus gheata! Am dardait ca dracu'...si acolo bate un vant de te taie! :evil:
Daca ai un cort bun....alcool...si o gasca pe masura....merita....Blasova are farmecul ei...pe orice vreme!
p.s. Au inceput sa recolteze fitofag...dar nu deranjeaza deoarece operatiunea se desfasoara in dreptul fermei. Ei nu folosesc navoade!Daca vrei inf. suplimentare...ma interesez si te anunt. ;)
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Albatrin »

zeus wrote:......Daca vrei inf. suplimentare...ma interesez si te anunt. ;)
Ionuţe frate,
N-ai vrea tălică să-i faci patronului "dăpă" Blasova o întrebare despre "cum şi-n ce condiţii" s-ar lăsa "călcat" de joi seara şi până duminică după prânz, de o "şleahtă" de fo' 25-30 de aşa zişi "pescari", cu muieri, puradei, cătei, etc., dar care lasă locu' "bec" după ce-au plecat şi nici nu-şi burduşesc portbagajele cu oareşce capturi, că nu sunt "chiar" cu foamea-n gât ?
Nu de alta dar s-ar putea s-o pună, şi el şi noi, de un "joint venture" de prin aprilie şi până-n octombrie, aşa să fie bine la toată lumea. Ce zici?
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
zeus
Posts: 37
Joined: 28 Oct 2009, 19:53

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by zeus »

Albatrin wrote:
zeus wrote:......Daca vrei inf. suplimentare...ma interesez si te anunt. ;)
Ionuţe frate,
N-ai vrea tălică să-i faci patronului "dăpă" Blasova o întrebare despre "cum şi-n ce condiţii" s-ar lăsa "călcat" de joi seara şi până duminică după prânz, de o "şleahtă" de fo' 25-30 de aşa zişi "pescari", cu muieri, puradei, cătei, etc., dar care lasă locu' "bec" după ce-au plecat şi nici nu-şi burduşesc portbagajele cu oareşce capturi, că nu sunt "chiar" cu foamea-n gât ?
Nu de alta dar s-ar putea s-o pună, şi el şi noi, de un "joint venture" de prin aprilie şi până-n octombrie, aşa să fie bine la toată lumea. Ce zici?
Cu administratorul societatii nu am glume, o singura data am purtat un dialog, ocazie cu care am punctat niste aspecte nefavorabile mie ca si individ. Erau niste paznici care ma sufocau, ma controlau la sange, fapt care m-a determinat sa clarific niste aspecte. In schimb am un dialog cu seful pazei(adm baltii), om cu care se poate discuta intr-o oarecare masura. Pe balta aia nu trebuie sa iti faci intrare, trebuie doar sa demonstrezi ca esti un om(sau grup) care isi vede de treaba, respecta anumite reguli. Si asa am avut surpriza sa ajung pe balta si sa nu gasesc locul vizat liber, sa fiu deranjat de ghertoi(muzica, plansete,zgomote...)...toate aceste probleme le-am rezolvat aproape singur.
Prefer acel luciu de apa datorita faptului ca are peste, se prinde oarecum peste tot, nu are importanta daca dai de pe mal sau din barca etc! Daca punem in balanta drumul(distanta), costurile cu mancare si bautura atunci stam acasa! Singura problema la care se tine strict este neretinerea ciortanul sub un kg. ATAT!Femeile si copii nu platesc....nici chiar insotitorii! Asta nu inseamna ca dupa ce au plecat paznici, toti care s-au dat soferi sau nu mai stiu ce sa arunce cu batu-n balta! Si acum reiese raspunsul la intrebarea dvs.
1.In ziua in care ajungi, dupa pranz nu mai platesti, la fel in ziua plecarii, daca pleci pana la ora 12....nu platesti! Taxa pe anu' asta, taxa ce am inteles ca nu o sa se majoreze, este de 50 ron.La caras nu m-a intrebat nimeni nimic...am avut zile in care am prins si 50kg....nici dracu nu are ce face cu atat peste.....iar crapul 10kg. Am prins si mai mult si nu a zis nimeni nimic...asa ca daca raspunzi cu aceeasi moneda, ajungi la concluzia ca merita la randul nostru sa fim oameni!
2. Pescuitul pe timp de noapte. Noaptea normal nu se pescuieste....dar daca ajunge sa te cunoasca sau ai o recomandare....nu este absolut nici o problema. Am dat atatea recomandari...si am...furat-o, dar ...no problem!Acolo, drum lung, destul de obositor nu prea sta nimeni la pescuit noaptea mai ales ca....nu prea merge.

In concluzie....cu taxa per fiecare pescar activ de joi pana duminica, rezulta o taxa de 100 ron! ;)
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by rubliov »

cea mai frumoasa partida de anul asta a fost prima.pe fundulea in martie.trei carasei...
User avatar
Raileanu Virgil
Posts: 6
Joined: 28 Oct 2009, 08:55
Location: Bucuresti

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by Raileanu Virgil »

Cezar,
Sa nu uitam ziua in care am stat la coada pentru pulpa de mistret , desigur pescuita in delta
Virgil
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by mihai_mura »

Transarea...
Image

La foc mic.....ingaduit...
Image
Image


In asteptarea ultimului clocot...
Image

La masaaaaaaa!!!!!!!!
Image

Pentru alte imagini apasati aici:

http://s374.photobucket.com/albums/oo19 ... I_0123.flv
Last edited by mihai_mura on 02 Mar 2010, 01:09, edited 1 time in total.
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Chilia - bratul Cernovca 16-25.09.2009 (pentru cunoscatori)

Post by mihai_mura »

"Poate ultima frontiera a crapului capital" (Cezar) :D :D :D :D :D
O iesire grozava (10 zile) cu rezultate pe masura, alaturi de prieteni minunati.
P.S. Nu e un loc pentru incepatori (neinsotiti)!!

Vezi povestea in imagini apasand aici:
http://s374.photobucket.com/albums/oo19 ... ie%202009/


Image
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by costin stefanescu »

Mihai ai dreptate foarte frumoase amintiri,ce mai face in schimb prietenul meu mai gras ca mine :lol: Cristi,nu mai stiu nimic de el?
User avatar
mihai_mura
Posts: 319
Joined: 27 Oct 2009, 11:13
Location: Iaşi, Romania, United Europe
Contact:

Re: Cea mai frumoasa partida anului 2009

Post by mihai_mura »

E ........mai gras..... Dar...... si eu :lol: :lol: :lol: :lol:
Asa e iarna cand te naravesti la mistreti..... :lol: :lol: :lol: :lol:
Image
Image
Image
Mihai Muraraşu
Tel. 0722 70 70 88

mihai_murarasu@yahoo.com
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”