Adarisme on topic

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Dupa cum majoritatea cunoscutilor stiu deja, nu prea mai calc locurile cu taxa, astfel ca partidele mele de pescuit se desfasoara, in marea lor majoritate, unde paznici, cantare, case de marcat si chitante fiscale nu exista - bine, e drept, ultimele doua nu se prea gasesc pe o multime de balti concesionate, insa asta-i alta poveste.
Pana mi-oi face timp - plus ca nici nu-s sigur cand m-o lovi cheful - s-astern in scris povestea, va ofer doar pozele:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

... si inca:

Image

Image

Image

Image
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Adarisme on topic

Post by rebeu »

Hummm... eu nu văd nici... picior de pod, d-apăi podu'... Seamănă mai mult cu Olteniţa...
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Dom' Radu, uite si podu:

Image

De fapt locatiile-s astea: Giurgiu, sub pod, Gostinu, in aval si-n amonte de siloz cam patru kilometri si o balta salbatica de pe langa satul Cocani.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Adarisme on topic

Post by cezar »

Dar poze cu ceva "solzosi" ?
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

N-are moshu, ca v-ar da, in schimb ma scot cu fi-meu:

Image

Image

Cata vreme apa-i libera de taxe, s-ar zice ca tot zona "salbatica" este, asa ca ramanem on topic.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Adarisme on topic

Post by cezar »

Ce-s aia, nene, mormoloci ? :lol: :lol: :lol:

Sa nu-i spui si copilului ce-am intrebat ! ;)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Dac-as enumera doar cazurile parintilor cunoscuti mie, care se dau de ceasu' mortii ca nu-si pot dezlipi progeniturile de calculator, ca nu-i pot scoate din casa sau, mai grav, din cluburi, nu mi-ar ajunge nici pomelnicu' acatistelor de la Mitropolie, astfel ca-i multumesc lui Dumnezeu pentru mormolocii astia si nu numai. Insasi faptul ca-l vaz cum se scoala cu noapea-n cap, ca-ncearca si Mihailestiul, ca, mai nou, intreaba si de Spantov sau Dridu, deja ma-ncanta pe deplin.
Si pentru ca tot mi-am pierdut vremea asternand randurile astea, ma risc c-un sfat la adresa celorlalti parinti-pescari, nemultumiti sau doar deziluzionati ca pruncii nu le calca pe urme:
- Cumetrilor, mare parte din procesul educativ si/sau de formare e mimetic, insa nu trageti nadejde ca voi veti fi cei imitati, mult mai usor ori placut le vine copiiilor sa se ia dupa cei de-un leat. In cazul meu exemplul s-a numit Puleashca, la fi-meu poarta alt nume, insa important e ca stirpea astora n-a pierit.
Ma uitam la el astazi: n-ar fi mancat flacaul meu coada de peste nici sa-l pici cu ceara, insa a fost de-ajuns ca unuia din grup sa-i vina ideea ca pot sa-si curete pestele prins, sa-i dea sare si sa-l tavaleasca prin malai, sa-l prajeasca, sa-l incerce... Noroc c-au ales alta bucatarie si nu p-a mea pentru experienta lor!
In fine, rezultatul e ca weekendul viitor am promisiunea ferma a pruncului cum c-o sa-mi gateasca el niste somotei, de-am sa-mi ling deshtele.
Macar daca nu mai apar prin zona, sa stiti ce s-a-ntamplat...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Adarisme on topic

Post by laloi »

Nea Marian, satul Cocani la care faceti referire este cel mai sus de Crevedia? e singurul gasit de google... frumoasa balta, unditele vad ca merg aruncate in ea, ceva peste musca? ca imi face cu ochiul ... :)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Da, mon cher, ala e, dupa ce treci de Crevedia faci la stanga, insa drumul pana la balta a fost cumplit, asta pentru ca cel stiut de noi a devenit impracticabil, blocat fiind cu munti de moloz. Balta e salbatica, peste are, carasoi destul de rasariti inotau la suprafata, insa niciunul n-a vrut sa se atinga de momeli, mai mult ca sigur e vremea cand se afla la bataie. Locuri de pescuit sunt putine, le numeri pe degetele de la o mana, castigul fiind acela ca rar gasesti vreun pescar p-acolo. Noi mai asteptam o saptamana, maxim doua si incercam iar, de data asta mai pregatiti, adicatelea si cu niscaiva nada, bashca rame si viermusi, pentru ca ieri, exceptand ce-am scos dintre brazdele solarului, altceva n-am avut.
Last edited by Adar Marian on 19 Apr 2010, 15:48, edited 2 times in total.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Miyagi »

Adar Marian wrote:Da, mon cher, ala e, insa drumul pana la balta a fost cumplit, asta pentru ca cel stiut de noi a devenit impracticabil, blocat fiind cu munti de moloz. Balta e salbatica, peste are, carasoi destul de rasariti inotau la suprafata, insa niciunul n-a vrut sa se atinga de momeli, mai mult ca sigur e vremea cand se afla la bataie. Locuri de pescuit sunt putine, le numeri pe degetele de la o mana, castigul fiind acela ca rar gasesti vreun pescar p-acolo. Noi mai asteptam o saptamana, maxim doua si incercam iar, de data asta mai pregatiti, adicatelea si cu niscaiva nada, bashca rame si viermusi, pentru ca ieri, exceptand ce-am scos dintre brazdele solarului, altceva n-am avut.
Ce-mi dai neica sa nu spui?
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Spune ce-oi vrea si cui oi vrea, mira-m-as sa nimereasca vreunul acolo, prea-i intortocheat drumul sau impracticabil. Daca noi, care nu mergeam prima oara, si tot ne-am invartit cacalau...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Adarisme on topic

Post by laloi »

Adar Marian wrote: Noi mai asteptam o saptamana, maxim doua si incercam iar,.
Ei, daca nu inoportunez si s-o putea, poate imi spuneti si mie si vin si eu, sa dau si eu cu 2 bete dupa carasi. multumesc :)
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Fii sigur de asta! Intotdeauna mi-a placut sa fim cat mai multi si unde pescuieste unu, sigur e loc pentru doi, iar daca ne strangem un pic, facem o sezatoare de zece insi, cum te vad si cum ma vezi.
... iar pentru conu' Miyagi, de la Adar, cu dedicatie: na, cumetre, harta in detaliu; mai mult decat atat doar sa merg cu tine de mana pan' acolo.

Image
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Miyagi »

Adar Marian wrote:Fii sigur de asta! Intotdeauna mi-a placut sa fim cat mai multi si unde pescuieste unu, sigur e loc pentru doi, iar daca ne strangem un pic, facem o sezatoare de zece insi, cum te vad si cum ma vezi.
... iar pentru conu' Miyagi, de la Adar, cu dedicatie: na, cumetre, harta in detaliu; mai mult decat atat doar sa merg cu tine de mana pan' acolo.

Image
Pai nu bre de loc ca habar nu am unde este! ...sa spun altceva. Da nu ma spui ca vaz ca esti marait.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Miyagi wrote: Pai nu bre de loc ca habar nu am unde este! ...sa spun altceva. Da nu ma spui ca vaz ca esti marait.
...de la vreme mi se trage, mon cher... :D
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Duminica dimineata asa arata drumul catre balta pe care o vizam, mai precis inceputul lui, ca mai incolo era si mai jale! Am renuntat iar apoi m-am felicitat pentru asta, odata ce-am aflat ca, spre deosebire de ce stiam eu, era cu taxa, chipurile 50 de lei! Ziceti si 'mneavoastra, merita?

Image

Image
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Adarisme on topic

Post by Adar Marian »

Image

Image

Image

Mii de multumiri, nea Pantazi!!!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”