Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Cristian Candeori wrote:A fost cea mai placuta si reusita iesire din acest an. In primul rand pentru bucuria de nedescris a fiului meu de a iesi in natura cu oameni de exceptie si de a patrunde in tainele pescuitului sfatuit de nea’ Iancu dar si de cele mai mari capturi de pana acum. Iar cireasa de tort a fost chiar la sfarsit cand se urcase in masina de plecare si a fost chemat pentru o scurta si placuta plimbare cu barca cu motor pusa la cale de Vali Petrovici. Astfel a invatat ca este mult mai bine sa petreci timpul in natura alaturi de prieteni decat in fata pc-ului. De acum o sa-mi fie mult mai greu sa plec la pescuit fara el. :D

Cristi pustiul m-a incintat din toate punctele de vedere. Deja este pe drumul nostru. Salutari din partea mea pescarului junior. Acum ai mai atins sculele dar cred ca la anul iti trebuiesc scule proprii. Te rog sa-l saluti din partea mea. Rar asa copii. De fapt ca si parintii. Poate onorata conducere tipareste si permise pentru copii. Fara plata se intelege. Dar pentru ei conteaza enorm sunt sigur.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by CRISTI DINU »

va salut,din probleme de sanatate n-am mai reusit o iesire pe dunare ,cei drept, bat mai mult la giurgiu,ma interesa crapul si ceva zone unde sa prins,mai la vale ,deal nu mai conteaza, plec.multumesc. :)
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

Una peste alta , si la mine au intervenit oaresce probleme ce nu ma pot lasa sa ma exprim ferm asupra unei date si a unei locatii clare in acest weekend . Pot afla daca si unde merg in ultimul moment . Ca atare nu-mi permit riscul de a incurca pe nimeni .

Cert este ca de mers vreau sa merg . Oltina , Cernavoda , Cegani , Giurgiu , ..... dracu stie ! De mers merg . Insa ma retrag cat pot de elegant din orice aranjament prelabil .

Iertati-ma fratilor , nu depinde de mine . Sincer , imi pare rau de tot . Va rog sa ma intelegeti .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by Discretul »

modigliani wrote:Una peste alta , si la mine au intervenit oaresce probleme ce nu ma pot lasa sa ma exprim ferm asupra unei date si a unei locatii clare in acest weekend . Pot afla daca si unde merg in ultimul moment . Ca atare nu-mi permit riscul de a incurca pe nimeni .

Cert este ca de mers vreau sa merg . Oltina , Cernavoda , Cegani , Giurgiu , ..... dracu stie ! De mers merg . Insa ma retrag cat pot de elegant din orice aranjament prelabil .

Iertati-ma fratilor , nu depinde de mine . Sincer , imi pare rau de tot . Va rog sa ma intelegeti .
...oricand "ti se pune pata" si vrei sa mergi,sunt "available"!da-mi un bip doar
0767886500
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Cînd am afirmat că sunt acei „vizitatori ” care sunt cu microscopul pe noi să mai găsească cîte un loc de pescuit nu am făcut-o de dorul de a mai bifa o postare. Iaca cum ar sta treaba. Înainte de a pleca la ultima partidă de pescuit acum vro trei săptămîni am pomenit ceva de Cotul dracului. Acum o săptămînă, la sosire, ca şi colegii care m-au însoţit am făcut ceva vorbire de locuri şi de capturi. Mai mereu urmăream traficul de persoane de la subiectul respectiv. Cîte 3-4-5-6 vizitatori în permanenţă. Am fost şi sunat de două persoane pentru ceva relaţii despre loc. Una din ele m-a trimis în vizită pe la gheorghe şi iată ce am găsit.

Subiectul curent Data postarii
Titlu: cotul dracului, Domeniu: Pescuit pe Dunare si in Delta Dunarii
28.08.10



Stie cineva cam prin ce zona ar fi locatia numita cotul dracului? E undeva pe Borcea prin zona fetestiului am inteles
,dar pe unde mai precis?

Postat de: andrei aurel (alias tuuytuy , 214 postari,)
Vizualizari: 593




Deci domnul vizitator a băgat lupa pe noi a citit de acel dat dracu de cot şi hop i se făcu de el şi lui şi nu ştie cum să ajungă la el. Deee. Sunt întortochiate căile ….pînă la necuratul. Acesta este un simplu exemplu. Şi cîte am mai văzut. Nu trebuie să ne mire în condiţiile în care sunt colegi ai noştri care dau din casă pe la vecini. Preiau subiecte de pe la noi, umblă niţeluş pe la formă, esenţa rămîne aceiaşi şi sunt postate ca idei proprii pe alte meleaguri. Mai ales subiectele cu largă căutare. Locuri de pescuit, Deltă, Dunăre etc.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

Valentin Petrovici wrote: Deci domnul vizitator a băgat lupa pe noi a citit de acel dat dracu de cot şi hop i se făcu de el şi lui şi nu ştie cum să ajungă la el. Deee. Sunt întortochiate căile ….pînă la necuratul.
:lol: :lol: :lol: Misto !
Valentin Petrovici wrote:Şi cîte am mai văzut. Nu trebuie să ne mire în condiţiile în care sunt colegi ai noştri care dau din casă pe la vecini. Preiau subiecte de pe la noi, umblă niţeluş pe la formă, esenţa rămîne aceiaşi şi sunt postate ca idei proprii pe alte meleaguri. Mai ales subiectele cu largă căutare. Locuri de pescuit, Deltă, Dunăre etc.
Dusmanii taticule ! Dusmanii !

Asa m-am lecuit si eu ! Stau baietii la calculator , fac uriasul efort de-a-nvarti rotita de la mouse in sictir cu degetelu' lor cel zglobiu in cautare de locuri !
Nenicilor ! Rupeti-va masinile ! Daca aveti de lucru pana tarziu la birou , macar pan-la Giurgiu ( ajungeti pe lumina ) sa giniti vre-un loc .... tot aveti timp ( si va-ntoarceti pe-ntuneric . Ce-are ? ). Stiti voi ca-n fiecare toamna-mi vopsesc si polishez masina ? Si fara sa pozez in nabab sau sa fiu ipocrit ..... nu-i deloc ieftin .
Asadar ..... piciorusele ..... pe pedale , nitica cearta cu nevasta , un chiul mic de la ultimele ore de la munca , vreo 7 - 8 litri de benzina ..... si nu va mai trebe NET ! PUNCT !

Hai .... distractie placuta sa aveti !

Si sa nu zica ca-s al dracu' le zic eu doua locuri : Pe canalul Arges si pe Dambovita la Unirea . Se prinde bine !

..........................................

A deschis si la noi unu' un topic . Crede c-o sa dam buzna sa-l ,, slujim " si sa facem temenele :

,,Vreau sa plec la pescuit intr-o saptamana maxim doua..si nu stiu unde si daca se prinde pe undeva prin zona. Multumesc."

http://www.pescuitul.3xforum.ro/viewtop ... 7045#37045
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Cred că aceste persoane trebuiesc luate de acasă cu maşinile noastre şi transportate pe locuri. Nădim locurile, le încărcăm lansetele cu momeli, le turnăm în pahare, îi apărăm de ţînţari, le curăţăm peştele şi pe urmă retur cu ei. Dacă dorm acolo îi şi legănăm pe picioare.
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Dunarea

Post by Geo »

Valentin Petrovici wrote:....Nu trebuie să ne mire în condiţiile în care sunt colegi ai noştri care dau din casă pe la vecini....
Vali,
Nu uita că locul unde se postează subiectele este public, deci poate fi văzut de oricine, chiar dacă nu este membru APC21. Nu prea cred eu că "... sunt colegi de-ai noştri care dau din casă..."
Iar vulpoii bătrâni cam ştiu ce şi cât să dea ...
Pescuitul = Relaxare în natură
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Nenea Geo nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Sau poate nu m-am exprimat eu bine. Intradevar locul in care postam este public dar cind vezi postat pe la ghe sau prin alte zari subiecte postate de mine sau de Cezar sau de Eugen sau de n colegi acum 4-5 ani te cam supara. Periate ca la tipografie sunt ca noi. Suparator este faptul ca intre timp s-au mai schimbat cite ceva de atunci pina acum dar ei nu stiu realitatea si dezinformeaza alti pescari. Exemple. Pe sectiunea Chilia nimeni habar nu avea de ea pina acum vro 4 ani cind am postat eu. Daca vrei te trimit la postarea initiala. A fost expeditia noastra si de atunci buluc. Dar unii habar nu au ce si cum si latra. Alt exemplu. Despre locurile de pescuit. Acum vro 4 -5 ani am deschis tot la ghe un topic cu locurile foarte bune de pe cele trei brate ale Dunarii postate de mine de cezar si de Eugen . Acum sunt cele mai mediatizate desi unii habar nu au cu ce se maninca si ca au mai intervenit schimbari. Nu mare mi-a fost uimirea cind o harta cu locurile bune de pescuit pe specii de pesti din zona Mila 23 imi este postata la gheorghe acum de curind. Si as mai putea continua cu exemple.Deci cam asta ar fi. Suntem noi publici dar nu prosti. Si cei la care fac referire sunt colegi de ai nostri. Cam asta ar fi. nU cred ca ar trebui sa te afecteze afirmatia asta. Maninca colegi de ai nostri bors despre noi pe alte meleaguri si tot sunt omeniti de noi.
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by Discretul »

modigliani wrote:Una peste alta , si la mine au intervenit oaresce probleme ce nu ma pot lasa sa ma exprim ferm asupra unei date si a unei locatii clare in acest weekend . Pot afla daca si unde merg in ultimul moment . Ca atare nu-mi permit riscul de a incurca pe nimeni .

Cert este ca de mers vreau sa merg . Oltina , Cernavoda , Cegani , Giurgiu , ..... dracu stie ! De mers merg . Insa ma retrag cat pot de elegant din orice aranjament prelabil .

Iertati-ma fratilor , nu depinde de mine . Sincer , imi pare rau de tot . Va rog sa ma intelegeti .
...mai mergem undeva?sau..iar stau in casa ca si saptamana trecuta?:: in casa n-am stat..e clar!tot am iesit la un laculet.Numai ca ..ma gandeam ca ...poate/poate dam o fuga pana la Dunare!! ;)
0767886500
Marian BARUTZ
Posts: 113
Joined: 04 Feb 2010, 13:30

Re: Dunarea

Post by Marian BARUTZ »

Nu prea am inteles comentariile de mai sus sau poate nu mai inteleg eu ce-o insemna altruismul in anul de gratie 2010 :!:
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

Vali ( pot sa-ti spun asa , nu ? ) are perfecta dreptate . Initial ma simteam chiar bine , imi placea sa indrum pescarii catre diferite locatii salbatice , catre locuri frumoase , catre locuri cu peste , Din altruism , din nevoia de a impartasi diferite peisaje sau trairi , poate din nevoia de a da ,, verde " discutiilor de pe forumuri , samd . Insa au fost citite de ,, cercopiteci " ! Si-au dat buzna , scosi din minti , hamesiti si avizi de fiecare oblete nenorocit cazut in carlige , au lasat in urma lor ca-n spatele crasmii dupa nunta , au taiat de-am-pulea tot ce era uscatura de-au chelit padurile , si tot asa .

.............................................

Cercopitecul pescar :

specie in expansiune ,
utilizator fervent al computerului personal sau de serviciu ,
vesnic in cautare de fiinte salasuitoare-n ape indiferent de gramajul acestora ,
etalator ostentativ al unor scule ( neprinzatoare ) de mult mii de euro ,
beat mort din prima ora de tabara ,
dependent de muzica de la radioul masinii ,
vesnic nemultumit de locatia aleasa ,
vesnic inapoi cu gandul la balta careia ,, tocmai nu i-a mai fost fidel " ,
vesnic acru si ,, superior " la intalnirea intamplatoare cu ,, haiducii " ,
permanent in cautare de informatie reala ,
cand realitatea il dezamageste da vina fara scrupule pe ,, informator " ( nu pe sine sau pe imbecilitatile de scule scumpe ) ,
,, domn " pana la extrem - ,, ne cacam in padure ? " ,
pretios pana la penibil - ,, eu nu pun mana pe lipitoare . Te rog mult , mi-o pui tu-n carlig ? " ,
in final nemultumit - ,, Cine dracu' m-a pus pe mine sa vin aici ? "

.......................................

Cine-l pune , nene , sa bantuie pe NET dupa ....... ,, LOCURI " ? Tzeapa lui ! Se va caca-n padure si va avea curu' arsice ! Doar sa lase curat in urma lui , peste inapoi in balta , si sa nu comenteze pe NET la venire ,, a fost nasol " . Altfel ..... treaba lui . Tot pescar se cheama ca e . Lui asa-i place sa creada .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Poate cei care imi cunosc postarile de peste tot stiu ca am fost pentru deschidere si chiar am initiat cu mai multi colegi actiunea Locuri de pescuit in delta. Deci am fost pentru deschidere totala . Am dat colegilor toate locurile de pescuit si mai ales din experienta noastra de deltari vechi si mai ales hirjoniti de soare, canicula, vint, ploaie, ger, viscol, etc. Dar cind vezi ca altii ........se dau deltari cu 4-5 ani vechime si fara sa mai cunoasca realitatea spun ce am povestit noi acum citiva ani parca te apuca mincarimea de tintar. Nu de alta dar in delta totul se schimba de la an la an si dezinformeaza lumea. In delta un simplu plaur poate schimba multe. Pentru cine intelege. Hai sa auzim de bine.
svasile1970
Posts: 24
Joined: 19 May 2010, 09:06

Re: Dunarea

Post by svasile1970 »

Bre nea Vali, dumneata esti chiar rautacios. Ai cu siguranta o multime de amintiri si trairi de la Dunare si Delta. Mai multe poate decat altcineva reuseste sa stranga intr-o viata. Ele sunt ale dumitale si in mod cert nu ti le poate lua nimeni. Dar ne dau oare doar ele vreun statut aparte, de dunarean sau deltar? Si pana la urma ce-i bre aia? Sau "cunoscator"? O dimensiune mult mai corecta pentru multi dintre noi e poate cea de "iubitor". De Dunare si Delta. De Natura. De liniste si cateodata (sau mai des, singuratate).

PS. Asa ca sa ne jucam un pic o sa fiu si eu rautacios :twisted: . Mata de cand n-ai mai prins un saranel de peste 4 kg? :oops: .

PPS. Daca mesajul a deranjat imi cer anticipat scuze.
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Dunarea

Post by Geo »

Valentin Petrovici wrote:... Nu cred ca ar trebui sa te afecteze afirmatia asta. Maninca colegi de ai nostri bors despre noi pe alte meleaguri si tot sunt omeniti de noi.
Nenea Vali,
Nu mă afectează de loc afirmaţiile dumitale. Pur şi simplu îmi exprimam îndoiala că "dau din casă" (cum zici) colegi din asociaţia noastră. Postarea ta (ca şi următoarele ale colegilor) lămureşte, cred eu, cel puţin o parte din "mister". Cred că e normal ca ce ai făcut public acum 4-5 ani să devină notorietate. Echipele de acum 4-5 ani s-au mai fărâmiţat. Unii au ales alte drumuri şi, normal, se folosesc de cunoştinţele acumulate; unii chiar cu maliţie.
Nu cred că ar trebui să îţi faci sânge rău. După cum spui, de la an la an realităţile Deltei se schimbă şi ce era precizie acum 4-5 ani acum devine aproximare. Mai mică sau mai mare. Iar dezinformarea le aparţine în totalitate şi se discreditează singuri.
Poate că e bine că ai reuşit să identifici măcar o parte din "vuvuzele", măcar prin faptul că, poate, lucrul ăsta îţi oferă ceva linişte.
Pescuitul = Relaxare în natură
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Hai ca să clarificăm lucrurile. Acum vro doi ani. Ajung în deltă zona Mila 23 şi trag la locul nostru denumit la Viorel. Locul ocupat. Cobor de pe şalupă şi intru în vorbă cu băieţii. De treabă gaşca. Din una alta îi întreb de loc dacă au mai fost pe el. Era prima dată. Dar de unde ştiu de el pentru că la prima vedere un meseriaş nu ar pescui acolo dacă nu ai şti că este o buturugă acolo. Apăi de la cutare de pe cutare site. Adică de pe la noi dar eram la aps. Atunci. Altă treabă. Anul trecut prin octombrie organizez o scurtă de trei zile în deltă. Cineva de aici aude şi mă sună. Eu ca mereu în astfel de situaţii i-am spus despre ce este vorba şi a fost de acord să meargă cu mine. Înainte de plecare îl sun să vedem ce şi cum. Nu răspunde. Cînd eu ajung acolo persoana respectivă era deja aşezată pe locurile mele cu încă 4 colegi de ai săi. Alt exemplu nu mai departe de acum 2 săptămîni. Cînd ne pregăteam de plecare de pe loc spre casă hop 2 maşini se opresc în dreptul nostru pentru că era un pom căzut şi nu puteau trece de el. Numere de Bucureşti. Salut. Salut. Cum a mers? Binişor răspund. Domne aici este cutare loc? Şi pomeneşte de acel Pui de drac. Cum de acest loc nu pomenise nimeni decît eu pe acest site am rămas puţin surprins. Nu domne mai aveţi vro 2 km. Uitaţi mergeţi înapoi urcaţi pe dig şi mai mergeţi vro 2 km. Atunci îi întreb de unde ştiu ei de locul acesta. Păi ne-a spus un prieten din Bucureşti şi îmi spune numele lui şi de unde ştie el de loc. El este membru al asociaţiei şi postează aici. Nu îmi cereţi nume că nu o să dau. Cam asta fu. Cît priveşte postările vechi. Nu mă supără că le citesc alţii. Dar cea mai mare parte din ele nu mai sunt valabile pentru că ştiţi bine cum este cu configuraţia Dunării. Se modifică de la an la an. Cînd îi sună lumea să le spună că nu corespunde descrierii ei zic că aşa au citit şi ei în cutare loc. După aceia oamenii mă sună pe mine. În altă ordine de idei de cîte ori nu aţi citit prin diverse zări şi ţări despre discuţiile noastre de aici? Dar comentariile erau făcute chiar de oamenii noştri nu de vizitatori. Chiar vreţi să fac un material numai cu ele?
Cît despre statutul meu nu am nevoie să îmi fie recunoscut de alţii. Vezi Doamne că eu sunt deltar sau Dunărean. Am spus şi repet. Eu numai acolo pescuiesc. Nu este un statut aparte. Este unul oarecare. Este unul obişnuit. Eu mi-l cunosc foarte bine şi nu doresc să fiu apreciat pentru ce ştiu sau nu ştiu în ale pescuitului. Nu am nevoie să fiu ridicat în slăvi. Poate aţi observat, dacă nu vă spun eu că sunt un tip de om mai retras care îşi programează singur expediţiile şi evit aglomeraţiile. Dar cînd am fost solicitat sau cînd mi s-a cerut vreo idee sau părere nu am ezitat. Mai mult am dat relaţii la cine a vrut şi cine nu a vrut despre locurile de pescuit. Şi voi da în continuare. Dar nu mai postez despre ele. Nu am pretenţia să fiu respectat pentru activitatea pescărească ci pentru respectul meu faţă de semeni. Cam atît.
Cît priveşte sărănelul de care pomeneşte svasile 1970 chiar m-am săturat de ei acum vro două săptămîni la acel cot. Al dracu cot. Am făcut vro 3 pe grătar.
svasile1970
Posts: 24
Joined: 19 May 2010, 09:06

Re: Dunarea

Post by svasile1970 »

Cît priveşte sărănelul de care pomeneşte svasile 1970 chiar m-am săturat de ei acum vro două săptămîni la acel cot. Al dracu cot. Am făcut vro 3 pe grătar.
Nea Vali vazusi ca numai ce-ai pomenit de ei si te-ai mai descretit un pic?

Sanatate si "Fir intins"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

Domle , e ca dracu' treaba asta cu ..... locurile . Pan-la urma a avea o informatie reala despre un loc anume , la a-l ,, calca " mereu , la a fi familiarizat cu el , sincer si fara suparare , nu inseamna deloc ca ne apartine .

De la a-l ,, calca " mereu si pana la a-l mediatiza , la a-l expune ,, vanatorilor " comozi de locuri , si pana la a te supara pe astia ca au ..... cules ( pur si simplu ! ) informatia si au si profitat de ea ....... iarasi este cale lunga . Asta au cautat , asta au gasit , ..... nu toti oamenii au scrupule , nu toti au o etica si-un moral atat de bine pus la punct incat sa poata gandi : ,, Nu nene . Nu-mi duc amicii acolo , nu-i locul meu . "

....................................................

Parerea mea :

Indiferent de disponibilitatea unora de a expune si mediatiza asemenea locuri , indiferent de rapacitatea si lipsa de scrupule a altora in timp ce le ,, vaneaza " ....... aceste locuri sunt si ar trebui sa ramana ...... SALBATICE !!!!! ( asta-i titlul topicului , nu ? ) . Sa ramana respectate , sa fie apreciat ancestralul din ele , sa pastreze nealterata patina timpului ........... .
Locurile astea nu-s pentru oricine . Nu-s doar pentru ..... Pescari ! Cand zic asta ma refer la STRICT ( si numai ) PESCARI . Sunt locuri pentru oameni ce le iubesc , pentru oameni ce le pastreaza asa cum sunt , pentru cei ce se pot dezice cateva zile de tot ceea ce fac zi cu zi si se pot ,, scufunda"-n neantul timpului , ....... care intamplator sunt si pescari ! Au venit acolo ..... SI cu sculele de pescuit . Un asemenea om il recunosti imediat . Odata ce da cu ochii de aceste bijuterii de locuri .... uita cu desavarsire , cel putin pentru moment , de scule . Respira adanc , i se maresc ochii , ,, inhaleaza cu tot plamanul " salbaticul din jurul lui si vezi fericirea pe fata lui .
STRICT PESCARULUI , recte vanatorului de locuri , degeaba-i spui dimineata la intrarea pe dig :

,,- Ia uite frate ..... ! Splendid ....... ! Uite cum se vede soarele-n ceata prin paduricea de salcam !
- Mai da-l in PLM de soare ! Calc-o ! Sa avem timp sa dam la avat ! "
- Uite o caprioara si-un ied . Vezi ?
- Bai , sa-mi bag .... ! Ce ma oftic ca n-am luat pusca cu mine !
samd

Astia n-au ce cauta acolo . Sunt in totala discrepanta cu acele locuri . Sunt ca apa-n ulei . Vulturi hamesiti si vesnic dispusi sa calareasca hoituri . Hiene flamande !

Nu-mi pare rau deloc cand recomand unuia un loc anume si cand la intoarcearea lui de-acolo incepe prin a-mi arata ce poze minunate a facut , si nu prin a-mi povesti cate kile de ,,alevini" a luat el timp de trei zile ! Nu-mi pare rau cand iau pe cate unu' cu mine si-l vad cum pune grijuliu cutia goala de pateu langa bagaje cu gandul de a o lua cu el pana la prima ghena . Nu-mi pare rau cand vad cum trimite un somotei ,, la facut pui " si nu- trimite-n ceaun ........ . Nu-mi pare rau deloc ! Ma bucur chiar ca am avut cum sa impart acele privelisti , acele senzatii , acele momente cu un OM !

( la Eco Ara 2010 am avut cu noi un ..... total non pescar ! Era doar prieten cu un amic d-al nostru din Alexandria care nu avea cu cine sau cum sa ajunga la Giurgiu . A apelat la asta sa-l aduca cu masina si chiar sa ramana 4 zile cu cortul pana la incheierea actiunii . Omu' habar n-avea ,, cu ce se mananca " Dunarea . Incet-incet a inteles ce-i cu noi acolo , a si trecut la cules de PET-uri , a facut poze continuu , a ...... ma rog , algoritmic vorbind , a patruns adanc in ceea ce faceam noi acolo . La plecare , ..... VA JUR , a plans spunand ,, Nu stiam ca exista asemenea locuri si asemenea oameni cu asemenea preocupari . In mintea mea pescarii erau egali cu unii de cara niste undite pe umar si-s beti de pe la pranz . Va multumesc pentru tot ceea ce sunteti si mi-ati fost , si va iubesc !!!! -------- Si noi te iubim OMULE Cristian Dobrin ! Respect !!!!! )

Nimic nu ne apartine exclusiv ( nici macar boului de Nastase care afirma public ,, Jumatate de Delta-mi apartine ! ") . Apartine tuturor . Fara diferente , fara puterea de-a afirma ,, asta-i locu' meu " . Insa chiar neapartinandu-ne trebuiesc pastrate ca atare . Cum le-a lasat Dumnezeu .
Vulturii , hapsanii , vanatorii de locuri si de alevini de peste ...... nu le ajunge atat . Nu ! Isi marcheaza teritoriul mult mai infect decat o fac cainii mei ! Cu cutii de bere , cu casolete de polistiren si cu foliile acestora , cu haine rupte la care renunta ..... din ipocrizie , cu PET-uri si cu multe alte mizerii . D-aia trebuiesc protejate si tinute ascunse si secrete aceste locuri ! Nu ca ,, ne apartin " ! Ci ca nu-s in stare sa le ,, conserve " , sa le lase altora cum le-au gasit , .......... ( ce-am avut de zis am zis . De aici incolo nu fac decat sa ma repet )
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

interesant Pictore,este adevarat ce spui,dar recunoaste ca prietenul tau avea cel putin idei preconcepute despre pescari ,probabil ca asa ne vad si cei de la ANPA :lol: ,ma rog,nu toti sant perfecti :lol: ,cat despre locuri eu nu mai dau decat la membrii nostrii activi,cine a mers cu noi s-a distrat ca lumea,a aflat locuri de care nici n-au visat si acum se duc singuri insa nu dau pe goarna,sincer a-si fi dorit sa vad la sectiunea speciala pt membrii,cereri pt detalii in legatura cu locurile de pescuit ,avem un program, pe care il vom lansa probabil anul viitor,pt o harta cu locuri de pescuit pe Dunarea inferioara care va fi actualizata anual insa va fi exclusiv pt membrii nostrii !
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dunarea

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Am mai povestit pe undeva, dar nu stiu unde in, legatura cu acest subiect.
Voi reitera, iarasi, cateva idei:
1 -- „forta” acestui sait rezida in diversitatea, acuratetea si corectitudinea informatiilor.
2 -- existenta aici a unor specialisti in varii domenii, gata oricand sa dea un sfat, o indrumare, o informatie si chiar un ajutor direct, la o adica.
3 -- existenta unor organizatori +/- specializati in: actiuni ecologiste, de intrajutorare, formatori si voluntari in „training”, „ghizi de expeditii” + cunoscatori la detaliu a „locurilor”, actiuni de socializare, etc., etc.
Lista ar putea continua, dar nu acesta este scopul, idea este legata de „conservarea nealterata a locurilor salbatice” si nu in ultimul rand, prinzatoare.
Conform celor mai moderne conceptii in educatie, stilul „magister dixist” (adica mura’n gura) a fost inlocuit (de multisor) prin „cerceteaza si descopera”.
Ce ar insemna aceasta in pescuitul nostru „de toate zilele”:
4 -- deseori pt. a fi mai usor de gasit locul, sau mai credibili, informatiile s-au dat dupa schema: „bratul x, z metrii de la afluenta, malul stang, langa copacul cel mare si uscat” => cel interesat nu gandeste, nu cerceteaza si nu judeca, el cauta locul si basta. :(
5 -- normal ar fi ca informatiile cu caracter orientativ (in spatiu) sa fie date dupa modelul „agentiilor de intermediere vanzare imobiliare” => zona X intre Y si Z. ;)
6 -- Adica cel interesat ajunge in zona, analizeaza terenul, judeca particularitatile acestuia, coroboreaza cu cerintele si preferintele eco-comportamentale ale speciei vizate, apoi trage concluziile si-si alege locul si strategia de pescuiala. Daca ceva nu a mers, ajuns acasa catranit, va trece la “studiu teoretic aprofundat” (nu pierd timpul aici cu carcotasii) => data viitoare isi va alege locul mai bine, sau isi va perfectiona tehnica de pescuit.
In felul acesta, am ajutat un confrate, nu l-am lasat sa „bajbaie in spatiu” dar l-am obligat sa si gandeasca, sa-si foloseasca cunostintele teoretice, sau daca nu le are, sa si le complecteze.
Si uite asa ajungem la intelepciunea milenara a chinezilor:
„... nu-i da peste, invata-l sa pescuiasca” :D :D :D

Eu asa as proceda, iar daca as gasi pe cineva chiar pe „locul meu” as spune: „bravo lui, a gandit ca mine, merita sa stea aici” :D
Iara eu ... voi pune „mintea la lucru” (putin antrenament nu strica) si poate voi gasi un loc si mai grozav :mrgreen:

P.S. Exista si situatii aparte, cand cel ce intreaba, chiar merita un raspuns la „detaliu” ;)
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”