Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

Dan T wrote:Cezar, gresesti de mai multe ori.
cezar wrote:Stai sa inteleg, ca aflu lucruri noi! :shock: Tu ai plecat cu masina, peridocul si barca, impreuna cu un partener, Dan Talangescu. Pentru ca doreati sa aveti si masina langa voi, l-ati luat si pe Ghinozo, care sa va duca barca de la Oltenita pana la locul de pescuit.
La acea actiune am plecat eu cu Vlad cu masina mea. Ghinozo a avenit cu voi. Ai uitat?
cezar wrote:Ajuns acolo, ai gasit loc bun pe mal si nu ai mai vrut in barca. A folosit-o numai Dan Talangescu.
Barca nu am folosit-o numai eu ci si Ghinozo si tembelul ala de Corvin. Ai uitat?
cezar wrote:Oricum, asociatia v-a pus la dispozitie barca si peridocul
Asociatia nu ne-a pus la dispozitie barca si peridocul noua, ci actiunii APC 21. Ca a fost anuntata din scurt, ca ati dorit a fi altceva, este alta mancare de peste.
1. Ghinozo a venit cu noi, adevarat; e drept, am uitat!
2. Cu atat mai bine! Deși nu cred că le-a fost ușor să te scoată din barca asociației.
3. In contextul actiunii APC 21, ati folosit-o (numai) voi.

In actiunea aia, nimeni nu a decontat nici un leu la asociație, toata lumea a platit combustibilul din fonduri proprii. Se pune problema suportarii de către asociație a benzinei la bărci doar atunci când acțiunea nu este posibilă decât cu transportul cu barci a pescarilor la locurile de pescuit, sau prin traversari ale Dunării. Cum a fost anul trecut la Păcuiul lui Soare, de exemplu.
Dar nu pescuielile celor care nu știu să pescuiască decât din barcă și vântură Dunărea de colo-colo cu barca.
Pentru evitarea discuțiilor, vom lucra și la un Regulament în sensul ăsta, care va fipus pe site, după discutare și aprobare în CD.

Vorba lui Ghinozo : până la urmă, nu vreți să vi se suporte și costul momelilor, al berii care se consumă la fața locului, etc.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Dunarea

Post by Dan T »

cezar wrote:
Dan T wrote:Cezar, gresesti de mai multe ori.
cezar wrote:Stai sa inteleg, ca aflu lucruri noi! :shock: Tu ai plecat cu masina, peridocul si barca, impreuna cu un partener, Dan Talangescu. Pentru ca doreati sa aveti si masina langa voi, l-ati luat si pe Ghinozo, care sa va duca barca de la Oltenita pana la locul de pescuit.
La acea actiune am plecat eu cu Vlad cu masina mea. Ghinozo a avenit cu voi. Ai uitat?
cezar wrote:Ajuns acolo, ai gasit loc bun pe mal si nu ai mai vrut in barca. A folosit-o numai Dan Talangescu.
Barca nu am folosit-o numai eu ci si Ghinozo si tembelul ala de Corvin. Ai uitat?
cezar wrote:Oricum, asociatia v-a pus la dispozitie barca si peridocul
Asociatia nu ne-a pus la dispozitie barca si peridocul noua, ci actiunii APC 21. Ca a fost anuntata din scurt, ca ati dorit a fi altceva, este alta mancare de peste.
1. Ghinozo a venit cu noi, adevarat; e drept, am uitat!
2. Cu atat mai bine! Deși nu cred că le-a fost ușor să te scoată din barca asociației.
3. In contextul actiunii APC 21, ati folosit-o (numai) voi.

In actiunea aia, nimeni nu a decontat nici un leu la asociație, toata lumea a platit combustibilul din fonduri proprii. Se pune problema suportarii de către asociație a benzinei la bărci doar atunci când acțiunea nu este posibilă decât cu transportul cu barci a pescarilor la locurile de pescuit, sau prin traversari ale Dunării. Cum a fost anul trecut la Păcuiul lui Soare, de exemplu.
Dar nu pescuielile celor care nu știu să pescuiască decât din barcă și vântură Dunărea de colo-colo cu barca.
Pentru evitarea discuțiilor, vom lucra și la un Regulament în sensul ăsta, care va fipus pe site, după discutare și aprobare în CD.

Vorba lui Ghinozo : până la urmă, nu vreți să vi se suporte și costul momelilor, al berii care se consumă la fața locului, etc.
In contextul actiunii o barca am folosit-o eu, Vlad, Ghinozo si Corvin. A existat si a doua barca folosita de tine si Costin, tot in contextul actiunii. Nu prea inteleg ce doresti Sa imi scoti ochii ca m-am dat cu barca asociatiei?
Ce legatura ce am zis eu mai devreme cu decontarea, cu ce a zis Ghinozo, cu suportarea costurilor de catre Asociatie? Am cerut eu decontarea?
Cat despre ce zice Ghinozo... nu este altceva decat vendetta lui cu Vlad care, sincer sa fiu, nu ma intereseaza.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

Dane, tot în contextul acțiunii, îți aduc aminte că eu am pescuit de pe mal. Cu barca am ieșit o dată, în prima zi, vreo două ore și m-am întors repede, din cauza căldurii. Acum ai uitat tu că a fost și Paulletta acolo?
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Dunarea

Post by Dan T »

Nu am uitat deloc. Faptul ca eu am stat in caldura in soare si voi nu, nu inseamna ca trebuie sa imi pui mie in carca ocuparea unei barci. Mai ales ca nu toti prefera pescuitul din barca.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Dunarea

Post by ghinozo »

nu am nici o vendetta personala cu nimeni,ba din contra,eu sunt mare pretenar( si pescar :D)...numai cxa ati luat o in papadii,si v a platiti polite..nu aveti decat sa v-i le platiti..e treaba voastra,dar lasa-ti-l pe Ghinozo si APC 21,nu'l amestecati in haznaua asta,asociatia v-a ( ne a) dat 3 barci sa ne urcam in ele,v a ( ne a) dat 6 motoare sa ne miste barcile,3 peridoace sa ne care barcile, masina sa care de peridoace,umbrare sa nu ne ploau si muulte altele neenumerate...care plm asociatie a mai facut asta ptr membrii ei?
acum ca unii membrii cred ca soarele graviteaza in jurul lor.......plm...o'r sa aiba o surpriza si vor constata ca nu este chiar asa...au mai fost membrii din astia gravitationali....
@ laloi
bai Raducu,ce dracu tot te strofoci ma? tu erai simpatic,pescar bun .....nus ce dracu ai patit de ai inceput sa te ofusuci asa.
ba ca aia ..ba ca aia...plm ..nimic nu iti mai comvine ...ba ca nu ajungi la concurs ..ba ca e din scurt iesirea...stiu e frustrant ..si ptr mine este cand vad ca se duc baietii prin delta, si eu nu pot..ba ca nu am bani,ba ca am de treaba..etc....dar nu ma apuc sa dau cu pietre,pe bune. sa traiesti
multaaaaaa bafta.
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Dunarea

Post by paulletta »

Se impune o sedinta pentru clarificarea unor situatii.
Baieti, se apropie delta si trebuie sa fiti relaxati nu incordati.
Toate cele bune va doresc.
Paulletta
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

laloi wrote:Bai Mariusica, si tu imi faceai impresia unui om dintr-o bucata, care spune lucrurilor pe nume, oricum mult mai bun pescar ca mine, dar faptul ca reciti acu exact aceeasi placa a unor membri CD (sa fie... oare.. o premonitie ;) ) era cat pe ce sa ma faca sa nu iti raspund, dar fiindca imi esti simpatic si ai multa BAFTAAAA o fac totusi. Care-i treaba cu concursul? Crezi ca daca nu imi doream fff mult sa particip si consideram in plus, pe langa placerea pescuitului la undita, ca e o datorie de onoare pt mine sa imi apar titlul, ma umileam in halul ala, si sa ascult toate rautatile si jignirile unor cica "colegi si prieteni" in ale pescuitului? Asta era situatia, nu aveam bani nici sa trag o ba...sina, de aceea am intrebat atunci ce am intrebat, non consum - non plata, nu ceream pomana nimanui. Dar nu s-a putut, dar lasa ca se poate acu sa cheltuie o caruta de bani pe masa si buna dispozitie a unora care nici macar nu sunt membrii APC, de ex. Sau anu asta la Topalu, tie de ex ti s-ar fi parut ok sa platesti pt 2 zile la fel ca unu pt 5 zile? Mie nu si de aia nu am venit... si ar fi bine sa ne anunte asociatia daca de acum inainte toate actiunile ei sunt cu taxa, poate s-a transformat in agentie de turism si nu stiam eu... sloganuri din trecut, cu Dunarea libera, haiducie, huo la baltile cu taxa etc, vorbe, mercantilismul devine omniprezent in tot ce face. In rest, ramane cum ai stabilit, sa traiesti :)
Si un PS la ultimele discutii despre barci, carburanti etc, cine si cum ii suporta: atata timp cat nu exista transparenta, fiecare e liber sa creada ce vrea, ca toate pescuielile din barcile asociatiei, masini, s-au facut si cu carburantul decontat, sau nu, who knows ?!
Apropo de Topalu, sa stii Laloi ca eu am ajuns vineri, nu am mancat la comun preparatele din oaie (n-am gustat asa ceva in viata mea), dar am platit la fel ca toata lumea. Iar TDF-ul (membru APC !) a stat chiar mai putin. Si au mai fost si altii in situatia asta, dar toti sunt membri APC. Poti intelege asta?

Si ce "caruta de bani: se cheltuieste "acu" pe masa si buna dispozitie? Se sta la pensiune si toata lumea plateste cazare, masa, carburantul etc, adica totul. Asociatia pune la dispozitie barcile si motoarele din dotare.
Iar daca ai identificat pe cineva care nu este membru APC 21, arata-mi-l si mie. Hai, te rog, dovedeste tuturor ca nu bati campii.
Dar daca nu o faci, te consider simplu clevetitor si nici nu-ti mai raspund.

PS - si pe langa mine trec destule tentatii pe care nu mi le permit. Si nu fac nici o nenorocire din asta.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

& V.Stanescu


si pe prim plan este gratarul si bautura...

de unde ai tras tu concluzia asta prietene ?... ai fost prea mult cu noi si ne cunosti asa de bine incat iti permiti deja sa tragi concluzii ? oi fi vreun soi de Einstein ,vreun vizionar ?

faza cu 'noi stam la gratar si bautura si asteptam sa fim serviti cu peste...de la tine :lol: "pe langa faptul ca duci lumea in eroare( pe cei care nu ma cunosc,evident ),tradeaza si un soi de frustrare demna de mila,pai stateam noi sa facem peste din traista ta aia plina ? :lol: ,ai prins 3 pestisori in 3 zile si vrei sa creada lumea ca asteptam peste de la tine :lol: ,din ce crezi ca s-a facut ditamai ceaunul de bors ,din trestie si scaieti ?tie ti-am cerut sa dai la bors unul din ciortaneii aia ca era singura specie care nu se prinsese si daca e peste mai diversificat iese borsul mai bun,zi-le baietilor cum ai facut cand ti-am zis sa dai un peste pt bors,hai nu te jena,zi cu curaj...ti s-a parut ca se naruie cerul pe tine,nu Costine eu nu dau peste pt bors,Vlade da-l pe cel mai mic ca e doar de gust, nu stiu daca avea 300grame,dar tu neclintit, NU !!! :lol: :lol: ,asa prietene ,sa afle baietii toata povestea nu franturi care-ti convin tie.Am intervenit doar pt o corecta informare a cetatenilor patriei,nicidecum sa comentez la reprosurile tale de-a dreptul aberante si hazlii totodata 8-)
tdf
Posts: 301
Joined: 06 Feb 2014, 19:06

Re: Dunarea

Post by tdf »

Ca unul relativ nou venit in Asociatie si pe site va spun ca:
- postarile au degenerat si nu fac cinste nimanui;
- postarile nu au legatura cu pescuitul la Dunare, in mod direct;
- pacat ca oameni/pescari pe ce ii cunosc se cearta mai rau si mai urat ca la TV.

Eu nu sunt pescar, ci doar amator de pescuit si, daca nu e cu rusine, socializare cu pescari.
Ma bucur de cate ori am ocazia sa fiu alaturi de pescari adevarati, chiar daca ma intorc acasa cu traita goala (cu observatia ca traistaul nu e pescar, e doar un barconier marunt).

Accept ca mai gresesc si eu si altii.

De curand am avut o postare, se pare, neinspirata la adesa lui Toni Armeanu - nu-l cunosc. Si el mi-a rapuns public foarte razboinic desi nici el nu ma cunoaste. Probabil ca am gresit amandoi.
Daca ii raspundeam in acelasi mod umpleam site-ul de rautati inutile si va asigur ca am imaginatie bogata la nevoie. Ne-am reglat orgoliile prin PM, fara public.

Opriti-va aici ca e mai bine, parerea mea de:

Spectator/Martor dezamagit, TDF

p.s. Postarile incriminate ca fiind neavenite ar trebuie sterse, pentru acuratete, inclusiv aceasta.
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Dunarea

Post by PETREMAN »

laloi wrote: Dar nu s-a putut, dar lasa ca se poate acu sa cheltuie o caruta de bani pe masa si buna dispozitie a unora care nici macar nu sunt membrii APC, de ex. Sau anu asta la Topalu, tie de ex ti s-ar fi parut ok sa platesti pt 2 zile la fel ca unu pt 5 zile? Mie nu si de aia nu am venit... si ar fi bine sa ne anunte asociatia daca de acum inainte toate actiunile ei sunt cu taxa, poate s-a transformat in agentie de turism si nu stiam eu... sloganuri din trecut, cu Dunarea libera, haiducie, huo la baltile cu taxa etc, vorbe, mercantilismul devine omniprezent in tot ce face. In rest, ramane cum ai stabilit, sa traiesti :)
Si un PS la ultimele discutii despre barci, carburanti etc, cine si cum ii suporta: atata timp cat nu exista transparenta, fiecare e liber sa creada ce vrea, ca toate pescuielile din barcile asociatiei, masini, s-au facut si cu carburantul decontat, sau nu, who knows ?!
UNDE SCRIA CA PREZENTA ERA OBLIGATORIE? ...DE CE NU AI VENIT SA STAI CU NOI ....SA MANANCI TU CE VROIAI DIN SACOSA SAU CE PRINDEAI SI NU PLATEAI NIMIC !....AI INCERCAT MACAR ? ... Ai inceput sa faci scandal asa ca de obicei cum faci tu ...fara sa gandesti ...doar de amoru artei...sa fi tu avocatu poporului...de fiecare data te-am lasat in pace dar tu nu ai limita ...ce sa-ti spun ...tu ne acuzi pe noi ca iti bagam pe gat nu stiu ce la actiuni ...ba ca perioada nu e buna ...ba e departe ...ba sa dai bani la mancare ...dar tu nu te gandesti si la ceilalti ...si nu te gandesti de ce facem gulas ...miel ...bors de peste ....sa stam impreuna ...la vorba ...la un spritz...si nu te gandesti ca toate astea costa ....pai daca tu nu-ti permiti inseamna ca nu e bine sa o facem chiar daca ceilalti doresc asta ...exista sfaturi ...idei ....atat ai putea tu sa dai ...pt ca tu nu ai organizat niciodata o actiune pt ca atunci ai vedea ca trebuie sa muncesti si nu te plateste nimeni. Mie imi face impresia ca tu visezi doar bani ...si gandesti ca in momentul cand organizezi actiuni castigi bani...GRESIT! Dar nu stiu care e logica ta si ce gaseti tu ca fiind constructiv in discutia asta pe care tu ca un mare detectiv si un mare partizan al acestei asociatii ai deschis-o doar prin simplul fapt ca Cezar a scris si pe un alt site ....de parca tu nu scrii ...si de parca daca este presedinte numai are voie sa mearga la pescuit decat atunci cand face actiuni...tu te-ai gandit ca pe site-ul unde a scris intra o groaza de membrii de la noi din asociatie?...pierdem timpul Radule ...sau poate asta vrei ... who knows?!
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by Tony »

tdf wrote:Ca unul relativ nou venit in Asociatie si pe site va spun ca:
- postarile au degenerat si nu fac cinste nimanui;
- postarile nu au legatura cu pescuitul la Dunare, in mod direct;
- pacat ca oameni/pescari pe ce ii cunosc se cearta mai rau si mai urat ca la TV.

Eu nu sunt pescar, ci doar amator de pescuit si, daca nu e cu rusine, socializare cu pescari.
Ma bucur de cate ori am ocazia sa fiu alaturi de pescari adevarati, chiar daca ma intorc acasa cu traita goala (cu observatia ca traistaul nu e pescar, e doar un barconier marunt).

Accept ca mai gresesc si eu si altii.

De curand am avut o postare, se pare, neinspirata la adesa lui Toni Armeanu - nu-l cunosc. Si el mi-a rapuns public foarte razboinic desi nici el nu ma cunoaste. Probabil ca am gresit amandoi.
Daca ii raspundeam in acelasi mod umpleam site-ul de rautati inutile si va asigur ca am imaginatie bogata la nevoie. Ne-am reglat orgoliile prin PM, fara public.

Opriti-va aici ca e mai bine, parerea mea de:

Spectator/Martor dezamagit, TDF

p.s. Postarile incriminate ca fiind neavenite ar trebuie sterse, pentru acuratete, inclusiv aceasta.
/////

Ce ai primit prin " PM " este si aici la public.....Cu atat mai prost, ca nu ma cunosti, nu trebuia sa te iei de mine ....ce am postat eu era cu alt scop ...dar nu te duce minte ..ISTETULE.

Acum am incheiat discutia pentru ca inca nu ai inteles contextul in care am scris ...si nici nu doresc sa te cunosc .....recita poezii in oglinda ca ai vocabular consistent , dupa cum te lauzi .
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

cezar wrote:Si ce "caruta de bani: se cheltuieste "acu" pe masa si buna dispozitie? Se sta la pensiune si toata lumea plateste cazare, masa, carburantul etc, adica totul. Asociatia pune la dispozitie barcile si motoarele din dotare.
Iar daca ai identificat pe cineva care nu este membru APC 21, arata-mi-l si mie. Hai, te rog, dovedeste tuturor ca nu bati campii.
Dar daca nu o faci, te consider simplu clevetitor si nici nu-ti mai raspund.
Citez acu : APC 21 va suporta cheltuielile legate de organizare şi masa festivă de sâmbătă pentru concurenţi.
Era vorba de alta actiune, concursul de la Snagov, si faptul ca unii nu sunt apecisti am citit-o tot acolo. q.e.d.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

PETREMAN wrote:UNDE SCRIA CA PREZENTA ERA OBLIGATORIE? ...DE CE NU AI VENIT SA STAI CU NOI ....SA MANANCI TU CE VROIAI DIN SACOSA SAU CE PRINDEAI SI NU PLATEAI NIMIC !....AI INCERCAT MACAR ? ...
Anul trecut, desi nu era specificat nicaieri cum a fost anul acesta, am patit la fel, desi nu mi s-a parut corect, nu am comentat nimic, anu asta macar am fost prevenit din enuntul actiunii, nu am fost de acord in sinea mea si basta, unde vezi tu atata samanta de scandal?? Ai citit tu ceva acolo ?? Am pomenit de acest lucru doar cand am explicat de ce nu am participat anul acesta la cele 2 actiuni de la Dunare, atat. In rest mai verifica ce spui, nu am spus eu niciodata ca daca e presedinte, sau trezorier, sau secretar sau orice functie din asociatie sa nu mearga la pescuit cand vrea muschii lui, eu mi-am exprimat doar nedumerirea de ce prin alte parti povesteste rezultatele si aici nu... si cu asta s-a ajuns de unde s-a plecat. Si eu unul nu o mai iau de la capat.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by arlan »

Dragi colegi de ..... suferinta. Am o propunere stinghera si stanjenitoare. Hai sa incheiem disputele aberante pe acest topic sau pe oricare altul. Mai sunt si alti cititori neinregimentati in asociatie si care-si freaca mainile. Considerati ca acolo unde-i mult bine si merg lucrurile provoaca si invidie si dusmanie. Nu mai dati atata importanta la o intzepatura caterincoasa sau mica rautate ca nu va considera nimeni un neajutorat. Cel mai bine ar fi sa se faca curatenie imediat pe topicuri de catre moderatori, de la prima manifestare offtopic, pur si simplu sa se aplice regulamentul. La urma urmei, acest site este si oglinda asociatiei.
PS. Ca o observatie statistica: TOTI CEI IMPLICATI IN DISPUTA SE INTALNESC DESTUL DE DES LA SOCIALIZARI. DE CE MAMA LU' PROCES VERBAL NU PUTEM TRANSA ACESTE ASPECTE LA O DISCUTIE FATA IN FATA SI SA INCHEIEM SI SA MERGEM INAINTE IMPACATI SI CU CONCLUZIILE STABILITE. FIECARE CE MERITA SI CUM MERITA.

Am zis si ma opresc!
Traiasca Garda si Komandantul!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Dunarea

Post by Dan T »

Doi prieteni apecisti (Jinga cu Burlacu) au plecat ieri pe Sf. Gheorghe. La ora 7.15 erau in barca cu bagaje cu tot. Pana la ora 12.30 nu gasisera loc de campare. Apa foarte mare, foarte putine locuri de campare si alea ocupate. Au reusit sa gaseasca un loc undeva pe langa km 54.
Apa foarte tulbure si murdara, a scazut cca 10 cm peste noapte. Ieri si azi noapte au prins o platica si un somotel mai mic de kg.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

arlan wrote:Dragi colegi de ..... suferinta. Am o propunere stinghera si stanjenitoare. Hai sa incheiem disputele aberante pe acest topic sau pe oricare altul. Mai sunt si alti cititori neinregimentati in asociatie si care-si freaca mainile. Considerati ca acolo unde-i mult bine si merg lucrurile provoaca si invidie si dusmanie. Nu mai dati atata importanta la o intzepatura caterincoasa sau mica rautate ca nu va considera nimeni un neajutorat. Cel mai bine ar fi sa se faca curatenie imediat pe topicuri de catre moderatori, de la prima manifestare offtopic, pur si simplu sa se aplice regulamentul. La urma urmei, acest site este si oglinda asociatiei.
PS. Ca o observatie statistica: TOTI CEI IMPLICATI IN DISPUTA SE INTALNESC DESTUL DE DES LA SOCIALIZARI. DE CE MAMA LU' PROCES VERBAL NU PUTEM TRANSA ACESTE ASPECTE LA O DISCUTIE FATA IN FATA SI SA INCHEIEM SI SA MERGEM INAINTE IMPACATI SI CU CONCLUZIILE STABILITE. FIECARE CE MERITA SI CUM MERITA.

Am zis si ma opresc!
Traiasca Garda si Komandantul!
Arlane, dă-mi voie să nu fiu de acord cu tine. Nu cred că gunoiul trebuie ascuns sub preș. Dacă există ape tulburi, ele trebuie limpezite.
Dacă vine unul ca Laloi și bate câmpii. Ultimul exemplu, cu concursul de la Snagov, care reunește elita spinningului din România, de anul acesta se află pe agenda oficială a competițiilor sportive ale disciplinei respective. Stie Laloi că marea majoritate a participanților, de anul ăsta sau din ceilalți ani, sunt membri APC 21 de la înființare, aflați cu cotizația la zi? Excepție fac doar cățiva sportivi legitimați la cluburile din provincie. Sunt primiți și ceilalți pentru că acesta este formatul unor astfel de concursuri. Evident că nu știe toate astea și probabil nu-l interesează. dar câmpii îi bate? Îi bate rău de tot. De ce să lăsăm lucrurile neclare?

Nu-i plac lui Laloi ieșirile cu socializare, unde se plătesc contribuții pentru acoperirea cheltuielilor cu mâncarea? Dar ce, îl obligă cineva să participe?

Oricum, având în vedere faptul că reacțiile la postările lui Laloi sunt cele care sunt, vă promit că la anul voi pescui pentru mine.
Adio acțiuni cu borșuri, gulașuri, saramuri. Eu nu voi mai organiza direct așa ceva și nu voi participa la astfel de acțiuni.
Dacă le vor organiza alții, foarte bine, dar vor fi fără mine.

Ce crezi, nu-mi va fi mai bine dacă voi pescui liniștit?
Locuri știu, la pescuitul la Dunăre mă pricep, cât de cât. Atunci, de ce să mă agit? Ca să citesc mitocăniile unuia sau ale altuia?
Ionut
Moderator
Posts: 158
Joined: 26 Jan 2014, 11:50
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ionut »

Domnule Presedinte consider ca nu este normal ca din cauza a 2-3 membrii nemultumiti sa sufere toti ceilalti. Acum sa le luam pe rand:
Vlade, pai du-te nene si fa-ti singur asociatie sau cu cine vrei tu. Ai venit de bunavoie, pleci de bunavoie (de asta nu mai sunt asa sigur). Poate la anu' carnetul tau de membru se "rataceste" in mod "intamplator" ;) . Permant esti nemultumit si instigi lumea la cearta. A fost bine la Chilia cand toata lumea a platit pentru caldura ta (ma refer la cei care au stat la casute) ? A comentat cineva ? Iti casuna pe gulas, gratar, borsuri, etc. Cum vezi tu o actiune la Dunare ? Toata ziua pescuim iar seara se retrage fiecare la cortul lui cu nasul intr-o conserva ? Organizeaza tu o actiune cum vrei. Poate ai suscces si vine lumea (din cate-mi dau seama sunteti deja 2: tu si Laloi). Mancarea pentru 4 (patru) zile la Topalu a fost 30 lei :o . Intra tu intr-un supermarket cu 30 de lei in buzunar si cumpara mancare pentru 4 zile. Au adus pavilioane, bancute, mese, ceaunuri, trepiede, vesela, lumina, gratar imens, arzator, butelie, etc. De munca nici nu mai pomenesc. Noi am venit doar cu sculele de pescuit. La banii astia trebuia sa aducem o lumanare si sa spunem bogdaproste. Stai ca mi-am adus aminte: cum adica "platim pana si tricourile" ? :shock: Pai ce vrei ma sa te si imbrace ? Nu inteleg de ce comentati despre actiunea Crisan !!! Mergeti voi ? Apreciati organizatorii care se agita, dau telefoane, cauta barci pentru trasport, stabilesc meniuri sa fie toata lumea multumita, cazari, etc. Sar la beregata voastra deoarece sunteti pe cale ne privati de mancare calda la actiuni, de a organiza lumea actiuni. Veniti diseara la cafene sa discutam fata in fata. Rog moderatorii acestui topic sa nu mai tolereze postari aici care nu tin de pescuitul la Dunare.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dunarea

Post by Petru Burian »

cezar wrote:
arlan wrote:Dragi colegi de ..... suferinta. Am o propunere stinghera si stanjenitoare. Hai sa incheiem disputele aberante pe acest topic sau pe oricare altul. Mai sunt si alti cititori neinregimentati in asociatie si care-si freaca mainile. Considerati ca acolo unde-i mult bine si merg lucrurile provoaca si invidie si dusmanie. Nu mai dati atata importanta la o intzepatura caterincoasa sau mica rautate ca nu va considera nimeni un neajutorat. Cel mai bine ar fi sa se faca curatenie imediat pe topicuri de catre moderatori, de la prima manifestare offtopic, pur si simplu sa se aplice regulamentul. La urma urmei, acest site este si oglinda asociatiei.
PS. Ca o observatie statistica: TOTI CEI IMPLICATI IN DISPUTA SE INTALNESC DESTUL DE DES LA SOCIALIZARI. DE CE MAMA LU' PROCES VERBAL NU PUTEM TRANSA ACESTE ASPECTE LA O DISCUTIE FATA IN FATA SI SA INCHEIEM SI SA MERGEM INAINTE IMPACATI SI CU CONCLUZIILE STABILITE. FIECARE CE MERITA SI CUM MERITA.

Am zis si ma opresc!
Traiasca Garda si Komandantul!
Arlane, dă-mi voie să nu fiu de acord cu tine. Nu cred că gunoiul trebuie ascuns sub preș. Dacă există ape tulburi, ele trebuie limpezite.
Dacă vine unul ca Laloi și bate câmpii. Ultimul exemplu, cu concursul de la Snagov, care reunește elita spinningului din România, de anul acesta se află pe agenda oficială a competițiilor sportive ale disciplinei respective. Stie Laloi că marea majoritate a participanților, de anul ăsta sau din ceilalți ani, sunt membri APC 21 de la înființare, aflați cu cotizația la zi? Excepție fac doar cățiva sportivi legitimați la cluburile din provincie. Sunt primiți și ceilalți pentru că acesta este formatul unor astfel de concursuri. Evident că nu știe toate astea și probabil nu-l interesează. dar câmpii îi bate? Îi bate rău de tot. De ce să lăsăm lucrurile neclare?

Nu-i plac lui Laloi ieșirile cu socializare, unde se plătesc contribuții pentru acoperirea cheltuielilor cu mâncarea? Dar ce, îl obligă cineva să participe?

Oricum, având în vedere faptul că reacțiile la postările lui Laloi sunt cele care sunt, vă promit că la anul voi pescui pentru mine.
Adio acțiuni cu borșuri, gulașuri, saramuri. Eu nu voi mai organiza direct așa ceva și nu voi participa la astfel de acțiuni.
Dacă le vor organiza alții, foarte bine, dar vor fi fără mine.

Ce crezi, nu-mi va fi mai bine dacă voi pescui liniștit?
Locuri știu, la pescuitul la Dunăre mă pricep, cât de cât. Atunci, de ce să mă agit? Ca să citesc mitocăniile unuia sau ale altuia?
Domnilor colegi
Ce am citit aici (ma refer la polemici) mi-a lasat un gust amar :(
Intotdeauna am urmarit cu interes „expeditiile” asociatiei si am constatat ca ele au devenit tot mai bine organizate, sustinute cu „logistica” asociatiei (si nu numai) spre folosul, multumirea si placerea majoritatii participantilor.

Nu sunt de acord cu cele scrise de Cezar (vezi citarea), deoarece daca cei cu initiativa se vor retrage din cauza unor nemultumiti, se va ajunge ca la alegerile parlamentare :evil: :evil:

Consider ca solutia pt. evitarea unor situatii similare este foarte simpla:
-- daca planul actiunii si conditiile de participare sunt clar si precis anuntate din timp, sa fie admisi ca participanti doar cei care accepta toate conditiile (de loc, de program, cheltuieli comune, etc.) fara exceptii sau derogari.
-- in felul acesta cei care nu sunt de acord cu unele dintre conditiile anuntate sunt liberi sa ramana acasa, participarea nefiind obligatorie !!! si nu vor fi necesare pagini intregi pentru explicarea nemultumirilor exprimate de catre unii participanti.

Astfel nu se va ajunge la situatia ca din cauza a 1% nemultumiti majoritatea sa fie privata de „expeditiile” organizate de catre asociatie.
Parerea mea :roll:

Fire intinse la viitoarea actiune :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

Prietene Petru, nimeni nu a fost obligat sa vina la actiuni nici pana acum, iar locatiile, datele, eventualele contributii, au fost dintotdeauna cunoscute dinainte.
Aici este vorba de altceva: unul vrea tricouri gratis (ca si cand acestea ar cadea din cer in curtea noastra), altul vrea sa manance si sa bea gratis, sau macar sa nu mai consume nimic ceilalti (pentru ca nici el nu o face), acelasi vine la un concurs la care-si plateste numai mancarea (balta, organizarea, cupe, diplome, transport logistica,etc fiind platite de asociatie), dar intreaba si de ce nu sunt premii in bani.
Si alte pretentii de aceeasi factura. Peste toate, afirma ca actiunile astea sunt "la interes", ca organizatorii se pricopsesc din asta. Asta se cheama MAGARIE, cu majuscule.
Toti uita ca sunt eforturi pe care le fac organizatorii, amenajeaza, cara logistica, de cele mai multe ori baga bani din buzunar. Acolo pregatesc mancarea, ii servesc pe toti, unora (din fericire nu tuturor) trebuie sa le spele blidele si tacamurile, aduna resturile dupa ce pleaca participantii...vin primii, pleaca ultimii si pescuiesc cand apuca.
Carcoteli, barfe, pretentii absurde...in loc de un simplu "multumesc".

Pe mine m-au pierdut de musteriu, dar probabil actiuni vor mai fi, daca va mai dori cineva sa le organizeze.
Daca nu, sa-i multumeasca lui Laloi si Vlad Stanescu.

UIta-te, prietene Petru, ce a insemnat suma de 30 lei/pers la Topalu. S-a pus pe masa tot ce scrie acolo, plus altele. Zi si dumneata, oamenii astia sunt...oameni?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Daca nu se mai fac actiuni, eu ma apuc de haiducie!

Maica, pixuri dati? Am auzit ca Ponta si Johanis dau, sper ca nu va faceti de ras!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”