Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

O iesire intempestiva!
Am petrecut sambata seara la ziua unui prieten si m-am trezit cu ceva durere de cap pe la ora 10. Ce sa fac ca sa-mi treaca?
Ma duc la baie si in timp ce ma spalam imi vine ideea: sa dau o fuga la Oltenita, un loc in care n-am mai fost. Mai mult pentru o prospectiune, sa vad drumul, sa caut locuri. Una peste alta, dupa intrebari prin Oltenita, pe unde, cum, e bine pe acolo? etc. pe la 12 sunt cu sculele in apa. Am luat cu mine doar 2 feedere, o punga cu nada pentru feeder, viermi, rame si umbrela. Buna idee asta cu umbrela!!!
Rezultat final, pana la ora 18: vreo 15 carasi, cam 3-4 la kilogram, 10 platici palmase, eliberate, si doi ciortani sub kg, eliberati. Bonus: la 20 m de mine faceau plaja doua tinerele, wooaw, am mai pierdut cativa carasi din cauza lor, ca stateam cu ochii aiurea! Avati uriasi au batut toata ziua, chiar si la orele fierbinti ale pranzului, dar nu eram pregatit pentru ei.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Misto, Mihai, din toate punctele de vedere vad :mrgreen:
O curiozitate: cu ce greutate ai dat? si la ce distanta se stabiliza montura? si ultima, ce distanta ai folosit intre cos si carlig, lungimea forfacului? tks
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

Am gasit un golf cu curgere relativ usoara, in contra curentului, si cu groapa mare la mal, fund nisipos.
Cosulet de 30 gr, aruncat la 20-25 m de mal, se stabiliza cam la 10-15 m de mal. Am lucrat cu 2 feedere fixate pe distante diferite, am prins la amandoua. Acul mic, la 60-70 cm de cos.
Promit ca la urmatoarea iesire te anunt din vreme.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

laloi wrote:Frumos Paulleta, ai reusit cu pozele astea sa imi aduci aminte de iesirile de acu cativa ani... din pacate vad din ce in ce mai putine... cel putin cele organizate pe aici pe forum... macar coordonatele GPS poti sa le destainui, asta daca se ajunge si fara barca... tks
Laloi, a fost doar o prospectare, în vederea unei viitoare acţiuni.
Iată, acţiunea a fost anunţată pe forum, pentru 1-4 august 2013. Te poţi înscrie, fără probleme, dacă eşti interesat.
Nu se ajunge fără barcă, iar pentru locaţie, n-ai nevoie de GPS. Dai căutare pe google "pacuiul lui Soare" si gasesti locatia.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Multumesc Mihai pt info, eu nu am reusit sa stabilizez montura cu aproape 150 gr plumb in acel curent, eram curios cum ai reusit la feeder, voi incerca la fel cu proxima ocazie.
Multumesc pt invitatie dl. Cezar, dar nu am infrastructura necesara pt aceasta iesire, va doresc fir intins.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

laloi wrote:Multumesc Mihai pt info, eu nu am reusit sa stabilizez montura cu aproape 150 gr plumb in acel curent, eram curios cum ai reusit la feeder, voi incerca la fel cu proxima ocazie.
Multumesc pt invitatie dl. Cezar, dar nu am infrastructura necesara pt aceasta iesire, va doresc fir intins.
Mă rog, dacă citeşti anunţul, vei constata că nu trebuie decat să fii într-un anume loc, de unde să fii preluat cu arme şi bagaje.
Cu atat mai puţin înţeleg ce te-a "froasat" atunci cand am fost în prospectare, cu doua saptamani in urma. Atunci dispuneai de logistică?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

cezar wrote:Mă rog, dacă citeşti anunţul, vei constata că nu trebuie decat să fii într-un anume loc, de unde să fii preluat cu arme şi bagaje.
Cu atat mai puţin înţeleg ce te-a "froasat" atunci cand am fost în prospectare, cu doua saptamani in urma. Atunci dispuneai de logistică?
Din toate iesirile la care am participat impreuna, in ultimii 3 ani, m-ati vazut dormind altundeva decat in masina?, deci din arme si bagaje am acest lapsus, cortul... daca se ajungea si cu bacul...
Legat de starea de "bine" la care se face referire, poate fi justificata din 2 unghiuri: nostalgia si ciuda neparticiparii la asemenea iesiri, sau faptul ca s-a mers pe burta, oricum ceva subiectiv si nedemn de alte comentarii ... oricum lunea viitoare voi felicita participantii si organizatorii pt frumoasa iesire care se preconizeaza.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

laloi wrote:
cezar wrote:Mă rog, dacă citeşti anunţul, vei constata că nu trebuie decat să fii într-un anume loc, de unde să fii preluat cu arme şi bagaje.
Cu atat mai puţin înţeleg ce te-a "froasat" atunci cand am fost în prospectare, cu doua saptamani in urma. Atunci dispuneai de logistică?
Din toate iesirile la care am participat impreuna, in ultimii 3 ani, m-ati vazut dormind altundeva decat in masina?, deci din arme si bagaje am acest lapsus, cortul... daca se ajungea si cu bacul...
Legat de starea de "bine" la care se face referire, poate fi justificata din 2 unghiuri: nostalgia si ciuda neparticiparii la asemenea iesiri, sau faptul ca s-a mers pe burta, oricum ceva subiectiv si nedemn de alte comentarii ... oricum lunea viitoare voi felicita participantii si organizatorii pt frumoasa iesire care se preconizeaza.
Nu, Laloi, nu se merge pe burtă. Să ştii că prospectările noastre înseamnă mult cosum de timp, energie, motorină etc, iar de multe ori facem zeci, chiar sute de kilometri pe banii şi pe timpul nostru. Se întamplă şi să nu putem arunca o undiţă, după toţi aceşti kilometri.
Te voi anunţa din timp şi poţi să te ţii după noi, dar...fără supărare. :lol:

PS - chiar se merge cu bacul pe la Ostrov-Chiciu. Apoi pe dig, vreo 10 km, pană la locul de unde eşti preluat. Dar, Păcuiul lui Soare este o insulă a Dunării, separată de malul dobrogean (unde rămane maşina) printr-un braţ de Dunăre.
User avatar
Piranya
Posts: 14
Joined: 13 Apr 2010, 11:59
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Piranya »

Buna ziua! Taxa la bac pt ansamblul masina-peridoc este tot 35 de lei sau este alt pret ?
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Dunarea

Post by paulletta »

Piranya wrote:Buna ziua! Taxa la bac pt ansamblul masina-peridoc este tot 35 de lei sau este alt pret ?
Taxa pentru masina si peridoc este 49 de ron.
Paulletta
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Dunarea

Post by paulletta »

laloi wrote: deci din arme si bagaje am acest lapsus, cortul... daca se ajungea si cu bacul...

Radule, daca esti hotarat sa mergi, putem merge impreuna de vineri seara, cat despre cort nu iti face probleme, iti imprumut eu unul, doar sa iti iei ce iti trebuie(saltea, patura,perna, etc).
Daca te decizi suna-ma sa stabilim ce si cum. ;)
Paulletta
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

Piranya wrote:Buna ziua! Taxa la bac pt ansamblul masina-peridoc este tot 35 de lei sau este alt pret ?
Suma solicitata a fost 70 lei masina+ peridoc. Dupa indelungi discutii, dovedind cu talonul ca peridocul este remorca si nu `platforma` cum sustinea casiera, am platit 50 lei/ ansamblu...
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

35 lei este pretul pentru masina fara remorca.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Piranya
Posts: 14
Joined: 13 Apr 2010, 11:59
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Piranya »

Multumesc pt info, la 50ron e bine. Eu cand am fost vorbisem cu cei care vin cu barci la plaja la pacui si spuneau ca le lasa la apa la podul 4 la hotelul albatros , spuneau ca este rampa buna acolo si se poate lasa si masina .
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dunarea

Post by mikcutu »

Mihai Vinturache wrote:Am gasit un golf cu curgere relativ usoara, in contra curentului, si cu groapa mare la mal, fund nisipos.
Cosulet de 30 gr, aruncat la 20-25 m de mal, se stabiliza cam la 10-15 m de mal. Am lucrat cu 2 feedere fixate pe distante diferite, am prins la amandoua. Acul mic, la 60-70 cm de cos.
Promit ca la urmatoarea iesire te anunt din vreme.
Vinerea asta, domnul Vinturache era tot acolo ... eu cred ca nu a mai gasit drumul de intoarcere.
In rest, vineri s-a prins destul de slab la mine dar simbata de dimineata a inceput in forta.
Daca Dunarea e scazuta, locuri de pescuit sunt destule, altfel e mai greu.
Za dacs cam from za tracs!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Cum era Dunarea?
Stie cineva ceva de Cotul Dracului sau de Peceneaga, date mai noi?
As pleca de miercuri la Dunare, dar nu stiu unde... poate imi recomandati ceva (obligatoriu cu umbra)
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by Tony »

Ono wrote:Cum era Dunarea?
Stie cineva ceva de Cotul Dracului sau de Peceneaga, date mai noi?
As pleca de miercuri la Dunare, dar nu stiu unde... poate imi recomandati ceva (obligatoriu cu umbra)


Salut... va recomand Crisan ..cu umbra ....
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Multumesc pentru recomandare, dar acum as prefera o Dunare, nu o Delta. Delta la final de septembrie cu maestrul Arlan
alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Re: Dunarea

Post by alexdaniell »

Salutare,

Miercuri sau joi vreau sa plec si eu pe Dunare cu cortul vre 3 zile si ma gandeam la zona Topalu.
As vrea sa nu merg singur ca e urat tare.
Nu tin neaparat la Topalu, merg si la Cotul Dracului ca demult vroiam sa-l incerc.
Deci....o punem de-o expeditie?
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

La Topalu am fost doar in trecere, dar as merge cu placere daca stiti ca e loc bun de pescuit cu ceva umbra si e loc bun pentru cort. Daca imi spuneti pe mesaj privat sau la telefon 0745023011 cum sa ajung la locul potrivit, ar fi o placere sa fim impreuna. Eu plec de maine dimineata ca am treaba la Constanta pana la 4, apoi ma intorc la locul de pescuit.
Apropo de mers singur, miercuri dimineata vine si prietenul Laloi, poate va combinati sa veniti cu el si sa va intoarceti cu mine.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”