Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

crapul merge greu de tot. iti recomand sa te axez pe somn si salau, sau platica caras. crapul ....... e nimerala curata.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
didelpro
Posts: 14
Joined: 24 Feb 2011, 11:45

Re: Dunarea

Post by didelpro »

Eu unul as incerca, undeva pe la 502-511. Apa, pe scadere,vine cu "iarba", este "coclita", trebuie undeva unde pragul este acum in mal. In rest...cele bune.
adrianio
Posts: 2
Joined: 14 May 2012, 17:09

Re: Dunarea

Post by adrianio »

Salut!
Revin. Am fost la Prundu. Am dat intr-un loc pe care il cunosc si localnicii, unde aproape de mal apa e adanca si formeaza anafoare. La singura trasatura pe care am vazut-o am agatat un lin de 50g de sub ochi. In rest nimic. Si localnicii se plang ca anul acesta nu a mers pescuitul. Am dat impreuna cu un prieten si am avut 7 lansete bagate la apa. Am incercat toate minunile de momeli: rama neagra serpeasca, patratica, boiles, viermusi, pufulete. Nici la lingurita nu a mers, desi cand am ajuns, o sabioara a sarit pe mal la juma de metru de apa, probabil fugarita de vreun rapitor ...
Alte experiente si locuri in perioada asta mai sunt?
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

Re: Dunarea

Post by teo51 »

10-15 iulie,am fost la Vladeni. Am incercat de toate. Cateva platici,un salau 2kg. trei carasi in patru zile. n-o mai fi peste?
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by DRM »

Sambata, 21.07, 2 avati. :P
Attachments
snapshot_002 (Custom).jpg
snapshot_002 (Custom).jpg (71.48 KiB) Viewed 20070 times
snapshot_001 (Custom).jpg
snapshot_001 (Custom).jpg (61.85 KiB) Viewed 20070 times
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
Piranya
Posts: 14
Joined: 13 Apr 2010, 11:59
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Piranya »

Am fost sambata pe Ara in padure, locul era perfect , apa era mierlie, am incercat cu toate bunatatile , nici o trasatura , gherla totala.
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by DRM »

Sambata 28.07.2012
Attachments
snapshot_002 (Custom).jpg
snapshot_002 (Custom).jpg (74.8 KiB) Viewed 19825 times
snapshot_001 (Custom).jpg
snapshot_001 (Custom).jpg (81.42 KiB) Viewed 19825 times
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
marin1
Posts: 58
Joined: 28 Jan 2010, 19:47

Re: Dunarea

Post by marin1 »

DRM wrote:Sambata 28.07.2012
asa si....?????
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Pai... poate n-am mai vazut Dunarea in poze, de mult...
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Dunarea

Post by ghinozo »

sunteti rautaciosi....nu vedeti...apa...copaci cazuti..mal..verdeata....baracuda...mercury 5-6 hp...glisaj
omu v a dat info...daca era peste...era in poze.....sau pestele nu a intrat in poze? :roll:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by valic »

Fratilor,

Dunarea este scazuta rau, iar temperatura are 28 grade Celsius .... sperantele sunt fff slabe ....
Trebuie sa asteptam scaderea temperaturii .... sau sa incercam gropanele ...

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Dunarea

Post by Eugen Fetes »

Si totusi somnul si nu numai mananca. Saptamana trecuta am pacalit 2 somni (nu forte mari, dar punctabili) dupaora 12. Conteaza foarte mult locul ales si momeala folosita. Spre exemplu, nu ca as fi folosit :D , scoica imputita (pluteste din belsug la suprafata Dunarii). Pe intuneric, dupa ora 21 ficatelul de pui face legea la somotei.
0745578278
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Re: Dunarea

Post by puffyk1 »

Ieri, 29 iulie, un singur atac pe la ora 8, somn de 5 kg....
In rest, nimic. Pe toata zona noastra de pescuit nu au mai fost capturi de rapitor, exceptie facand stationaristii care au prins albitura(platica, caras etc.). La 434, inainte de anafor, sareau crapi mari iar in craci avati de 2-3 kg. Am incercat la avat dar numai atacuri anemice. Am inteles de la Andrei ca noaptea a avut 4 somni foarte mari la vobler dar nu a reusit sa ii scoata. In plus, de la 4 dimineata pana in zori, au dat avatii foarte bine...
Am fost pe apa la ora 5.15 si deja nu mai era activitate....
A mai existat si un chinez scos la japca(cu ancora), la 6-7 kg. Desi sunt total impotriva acestui stil de pescuit, sunt de acord cu practicarea lui avand ca specie tinta chinezul....Adevarul este ca atunci cand pescuiesti dupa el(in suprafata apei), nu ai cum sa agati sau sa ranesti altceva....
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

pe Dunare ,zona Revarsarea-Isaccea a mers pestele,apa f.limpede din aceasta cauza crapul mare nu si-a facut aparitia,insa cei de 3 kile au raspuns foarte bine,s-a mai prins caras frumos si putin somotei,un amanunt important pt cine mananca peste,are un gust demential :D ,o iesire scurta dar frumoasa si productiva

Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Dunarea

Post by Dan T »

Uhhhhh... si ti-am zis sa luam un ceaun. Daca apucam sa prajim cativa acolo... ne reprofilam pe caras, caras, caras. :lol:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Sta pestele in plaja aia ? Tare :!:
User avatar
adiniculae
Posts: 58
Joined: 12 Mar 2012, 10:40
Location: Bucuresti (nascut in Calarasi)
Contact:

Re: Dunarea

Post by adiniculae »

Imi recomanda si mie cineva, va rog, o zona buna pe Dunare in zona Oltenita unde sa pot ajunge cu masina. Am fost anul trecut in vreo 2-3 locuri dar nimic notabil.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: Dunarea

Post by robert_13 »

frumos..costin si dan in actiune ;)
o nelamurire am..ati pescuit din barca sau de pe mal, ca nu vad sculele in foto..
ps- unii mai si prind peste.. :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

salut Robert,am dat de pe mal,nu sant lansete pt ca o parte din poze sant facute la plecare iar un amanunt destul de suparator,in noaptea de sambata spre duminica a trecut un mastodont de vapor,nu stiu ce dracu era, de ne-a luat juvelnicul cu pesti :x :lol: de-am ramas doar cu 3 crapi :lol: , a trebuit sa tragem tare duminica sa refacem captura,se mai intampla :)
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

in perioade cu apa scazuta ,pestele trebuie cautat cat mai spre varsare,in Dunarea mare sau in delta,personal nu merg vara pe zona de sud tocmai din cauza asta
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”