Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

pyrania,nu ma mai domnii frate atat ca te arunc in apa cand te mai prind ca pleci asa pe sestache pe balta :lol: !
User avatar
Piranya
Posts: 14
Joined: 13 Apr 2010, 11:59
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Piranya »

:D promitem ca pe viitor cand mai mergem o sa va spunem, ar fi super sa fim mai multi,chiar ma gandeam ce bine era daca ne nimeream sa venim cu totii de la inceput (am avut la noi si un sprit rece... :mrgreen: ) , dar de data asta Evoixu si Profesoru' au fost de vina ca cica au avut niste monturi smechere de ultima generatie pt avat si au vrut sa le probeze pe ascuns :lol: :mrgreen:
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Dunarea

Post by evoIX »

:D pfoa ... nu e frumos tov. Piranya .. nu e frumos ... sa dati vina pe niste oameni nevinovati tarati cu fortza in "taramul tzantzarilor" :D de catre amagirile cu somni "cat lanseta" si crapi "de 12 kile".

Puteai sa o coafezi asa si tu ... ca a fost ceva neprevazut, ca ne-am ratacit si am ajuns pe Ara ... :lol:

Si apropo de monturile alea ... erau atat de secrete ca nici avatu' nu auzise de ele :lol: :lol:
dragos_iordache
Posts: 5
Joined: 13 Apr 2010, 12:18

Re: Dunarea

Post by dragos_iordache »

Se pare ca Pyrania chiar vrea sa faca baie in Dunare fara voia lui :lol:
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Dunarea

Post by evoIX »

:D deci data viitoare o sa-mi pregatesc monturi pt piranyaaaaa .... :lol: :lol: :lol:
User avatar
Discretul
Posts: 159
Joined: 31 May 2010, 23:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by Discretul »

evoIX wrote::D deci data viitoare o sa-mi pregatesc monturi pt piranyaaaaa .... :lol: :lol: :lol:
:lol: ;)
0767886500
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

Acum , serios vorbind , Dunarea tine peste . Din toate speciile prezente-n Dunare in ultimele doua saptamani predilect a mancat somnul . Crapul si alte ,, albituri " mai ,, subtire " .

Weekend-ul trecut am pescuit intre Mocanu si Mocanasu ( Giurgiu ) si , ca niciodata-n viata mea , am scos somotei dupa somotei . Intre 0,5 si 1,5 kg . Toata ziua , zi lumina , in nestire , la buchet de rama ( si neagra si rosie ) . Somoteii au vomat in juvelnice racusori , melci , baboi , etc .
Concret : avem parte de o ,,explozie" de somotei pe Dunare . Nu stiu sa afirm sigur , dar dupa mintea mea ..... nu-i lucru bun ! In maxim tyrei ani ( daca nu-l dilesc astia cu ,, Renelul " ) ..... somoteiu' asta ,, rade " tot ce misca-n ape .

.....................................................

Weekend-ul dinaintea acestuia multi au pescuit pe Dunare . Tulcea , Galati , Harsova , Vladeni ( eu personal ) , Cernavoda , Calarasi , Giurgiu , Zimnicea , Dabuleni ....... etc . Somn ,, la greu " . Mic si-al dracu' !

.......................................................

Sa vedem cresterea asta de cota din urmatoarea saptamana ce ne-o aduce . Poate convinge albitura sa ,, treaca la masa " .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by CRISTI DINU »

modigliani wrote:Acum , serios vorbind , Dunarea tine peste . Din toate speciile prezente-n Dunare in ultimele doua saptamani predilect a mancat somnul . Crapul si alte ,, albituri " mai ,, subtire " .

Weekend-ul trecut am pescuit intre Mocanu si Mocanasu ( Giurgiu ) si , ca niciodata-n viata mea , am scos somotei dupa somotei . Intre 0,5 si 1,5 kg . Toata ziua , zi lumina , in nestire , la buchet de rama ( si neagra si rosie ) . Somoteii au vomat in juvelnice racusori , melci , baboi , etc .
Concret : avem parte de o ,,explozie" de somotei pe Dunare . Nu stiu sa afirm sigur , dar dupa mintea mea ..... nu-i lucru bun ! In maxim tyrei ani ( daca nu-l dilesc astia cu ,, Renelul " ) ..... somoteiu' asta ,, rade " tot ce misca-n ape .

.....................................................

Weekend-ul dinaintea acestuia multi au pescuit pe Dunare . Tulcea , Galati , Harsova , Vladeni ( eu personal ) , Cernavoda , Calarasi , Giurgiu , Zimnicea , Dabuleni ....... etc . Somn ,, la greu " . Mic si-al dracu' !
Si mie mi sa intamplat ,moace dupa moace,si niste rosioare mari la500g si mai mari am incercat rotativa mica de nr.1 avati , rosioare si niste pesti asa ca scrumbia,asta a fost pe ara,a doua zi n-am mai vazut coada de somn.Asta cu moacele, a fost ziua, iar noaptea luna plina.



.......................................................

Sa vedem cresterea asta de cota din urmatoarea saptamana ce ne-o aduce . Poate convinge albitura sa ,, treaca la masa " .
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by CRISTI DINU »

Si mie mi sa intamplat ,moace dupa moace,si niste rosioare mari la500g si mai mari am incercat rotativa mica de nr.1 avati , rosioare si niste pesti asa ca scrumbia,asta a fost pe ara,a doua zi n-am mai vazut coada de somn.Asta cu moacele, a fost ziua, iar noaptea luna plina
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

salutare prieteni,am facut cu Armand o iesire la Pecineaga,totul a fost foarte frumos insa doar in prima zi,cand s-au prins pesti din toate speciile insa fara capturi de pozat :( ciortani de max 1,5 kile,platica si caras pana la kil ,marlite de distractie,forfota mare in apa,fratele lui Armand a insistat si a dibuit cativa salai la kil,insa a doua zi totul s-a schimbat,nu stiu de unde a venit o tulbureala de pestele a amutit :lol: ,colac peste pupaza a si inceput sa creasca apa vertiginos,asa ca nu ne-a mai ramas altceva de facut decat sa gatim peste :) ,a facut Armand un super bors din toate speciile de pesti,a doua zi a prajit peste de ne-a iesit pe urechi :lol: ,un gust delicios,una peste alta a fost super,tantarii domestici,pacat de apa ca altfel sigur loveam ceva frumos,presupun ca peste vreo 10 zile se poate merge cu succes !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

inca un amanunt,aseara s-a dat recital la somn......cat guvizii :lol: :lol: ,atat puiet de somn ca anul asta n-am mai vazut !!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dunarea

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:salutare prieteni,am facut cu Armand o iesire la Pecineaga,totul a fost foarte frumos insa doar in prima zi,cand s-au prins pesti din toate speciile insa fara capturi de pozat :( ciortani de max 1,5 kile,platica si caras pana la kil ,marlite de distractie,forfota mare in apa,fratele lui Armand a insistat si a dibuit cativa salai la kil,insa a doua zi totul s-a schimbat,nu stiu de unde a venit o tulbureala de pestele a amutit :lol: ,colac peste pupaza a si inceput sa creasca apa vertiginos,asa ca nu ne-a mai ramas altceva de facut decat sa gatim peste :) ,a facut Armand un super bors din toate speciile de pesti,a doua zi a prajit peste de ne-a iesit pe urechi :lol: ,un gust delicios,una peste alta a fost super,tantarii domestici,pacat de apa ca altfel sigur loveam ceva frumos,presupun ca peste vreo 10 zile se poate merge cu succes !
Pai nu v-ati uitat si voi la prognoze? s-a dat drumul acu` cateva zile la Porti si a venit val. Pe cate undeva a fost si de un metru. Iar aia cu somnul e de la inundatii. A inceput sa roiasca tarziu din cauza cotelor. Normal Iunie e inceputul si tine pana-n Iulie cand vin caldurile cele mai mari. Anul asta ca si anul trecut am avut parte de aceleasi fenomene. Ape mari care au intarziat si explozii solare violente. L-au dat peste cap. Daca ati dat de plevusca in mod sigur ca inca mai sunt familii de somni in preajma lor. Noaptea i-ati incercat mai la suprafata si in mal? Ar fi trebuit sa fie.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

Pentru ca tot imi aranjasem un week liber in vederea iesirii amanate de la Siriu,am fost de vineri pe Bratul Borcea!Peste mult,dar mic:ciortanica intre0,5-1kg multa,lacoma si foarte puternica,somotel asemenea,caras de toate dimensiunile,platica,rosioara,de toate...La undita s-au luat multe bucati de puiet de salau!
Zona splendida,tantarii,spre mirarea mea,ne-au chinuit doar o ora seara,dupa care s-a stat afara,in tricou,pana dupa miezul noptii!
Dupa plecarea noastra,prietenii ramasi inca cateva zile,au dat si de crap,dar amanunte cand se intorc si ei!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by valic »

Fratilor,

Avand in vedere ca apele din Delta sunt in continuare f f mari, greu de gasit loc pt cort (bashca comunicatul de interzicere a camparii), apa calda si mirositoare, iar drumurile spre Ceatalchioi, Pardina si Chilia sunt in multe locuri distruse, nu vad cum am putea organiza fo' iesire in urmatoarele 30 zile, daca nu si mai mult.

Haideti sa ne gandim impreuna si sa gasim alternative la Delta.

Astept cu interes propunerile voastre.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dunarea

Post by mikcutu »

de concursul ala de baboiala de la Scoiceni...ce se mai aude?
Za dacs cam from za tracs!
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Dumitrescu Iancu wrote:Pentru ca tot imi aranjasem un week liber in vederea iesirii amanate de la Siriu,am fost de vineri pe Bratul Borcea!Peste mult,dar mic:ciortanica intre0,5-1kg multa,lacoma si foarte puternica,somotel asemenea,caras de toate dimensiunile,platica,rosioara,de toate...La undita s-au luat multe bucati de puiet de salau!
Zona splendida,tantarii,spre mirarea mea,ne-au chinuit doar o ora seara,dupa care s-a stat afara,in tricou,pana dupa miezul noptii!
Dupa plecarea noastra,prietenii ramasi inca cateva zile,au dat si de crap,dar amanunte cand se intorc si ei!

Iacule vineri seara am sosit de la locatia noastra. S-au cam schimabat multe dupa plecarea voastra. A aparut si ala mai rasarit. A fost splendit. Marti sau miercuri plec iar. O sa postez si ceva imagini.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

Bine ati venit,Vali!Astept sa vad pozele!
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Dumitrescu Iancu wrote:Bine ati venit,Vali!Astept sa vad pozele!
Iancule ciorbarul, trepietul si restul sunt la mine cind ai nevoie imi spui si ne intilnim. Am o rugaminte daca cineva din baietii nostri doresc relatii despre locatie numai prin telefon. M-am saturat de vizitatori. Iancule a fost ceva de vis. Imi pare rau ca ati plecat. Marian si Alex ne asteapta. Azi era sa plec din nou dar sarbatoarea ma retine. Am ciorba de peste pe foc si deja ii pun leusteanul. Am bagat o capatina de somn de 9 kg si restul .........ceva mai mic. Marti sau miercuri sunt pe pozitie.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dunarea

Post by Petru Burian »

Valentin Petrovici wrote:Marti sau miercuri sunt pe pozitie.
D-le Petrovici, poate luati totusi, in bagaje, si o ruleta de masurare.
Nu uitati, orice specie pozata conf. celor de aici http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=20&t=465 este un record pana la postarea unui exemplar mai mare :idea:
Fire intinse si capturi marete !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

salutare prieteni,Dunarea de la Giurgeni in aval e neagra,principalul vinovat e Ialomita,e namol si cu debit mare,de pe pod se vede f clar jumatate de Dunare curata iar cealalta neagra,cine merge la peste sa mearga pana in Giurgeni,noi am fost pe Borcea intr-un loc f.frumos cu peste variat insa fara capturi,am fost multumiti ca a iesit un bors meserias din tot felul de pesti,binenteles maestrul de ceremonii a fost Cezar :D si pt prajeala sau saramura pt acasa ;) am facut cateva fotografii pt locatie si mai ales pt bors,poate ajunge si la voi mirosul :lol:


Image







Image






Image






Image






Image






Image






Image






Image
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”