Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by valic »

tot e bine ca v-ati distrat si ati luat aer curat, borsul n-avea cum sa nu iasa buuuun

cele bune
Valic
0744 644 368
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

Cateva completari la ceea ce a scris Costin:
- locatia aleasa de noi ne-a oferit racoarea minunata a padurii, iar mica plaja din fata taberii ocazia unor bai placute in apa destul de curata a Dunarii.
- tantarii au fost prezenti cam o ora seara tarziu, apoi lucrurile deveneau suportabile. Peste zi, rar mai bazaia cate unul.
- intr-una din seri, am beneficiat de vizita placuta a lui Ono, insotit de sotia sa Crenguta. Din pacate, programul lui Ono nu-i permitea sa stea mai mult, dar oaspetii tot au putut beneficia de cate o portie de ciorba de peste. Iar noi, de completarea stocului de tigari, apa minerala, momeli, etc.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Frumos, bravos, dar daca spuneati si voi, un cartus aduceam :D ... si la bors faceati si economie, ca nu halesc... :lol:
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

eheee....Vali ,treaba asta ca nu are cum sa nu iasa borsul bun e f.relativa, faptul ca Ono si Crenguta au venit seara si dimineata au plecat spune tot despre ciorba facuta de Cezar,un factor hotarator pt ei a fost cand le-am zis ca-i asteptam cu un bors de peste,n-au mai stat pe ganduri si-au venit cu toate ca a doua zi aveau treaba 8-) ,cine a fost la expeditia din iulie la Sfantu' stie despre ce vorbesc,trebuia sa apara si Candeori dar n-a mai aparut!
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Borsul de peste a fost de exceptie, asa ne-a obsinuit Cezar iar noi ne lingem degetele mereu, si atmosfera a fost excelenta. Am si pescuit dupa un efort colectiv coordonat de Costin de a scoate cativa pomi din Dunare pentru a avea un loc mai bun. Pacat a fost ca am stat foarte putin, dar data viitoare ne revansam ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

De vineri 20.o8 dupa amiaza,pana duminica 22.08.la pranz, comandoul compus din Costin Stefanescu, Laloi, Ono, Paulletta si subsemnatul a executat o actiune de pescuit si supravietuire pe Dunare, in zona Ciocanesti-Calarasi.
A fost bine, Dunarea in usoara scadere si limpede, vremea minunata, pestele raspunzand prezent.
Desi n-au fost capturi record, totusi s-a prins somotel, salau, ciortan, caras, platica, sabita, avat, biban etc.
Au fost ciorbe, prajeli, sprituri, veselie si buna dispozitie generala.
Campionul absolut la pescuit a fost Laloi, care devine, pe zi ce trece, o stea de prima marime a pescuitului la Dunare.

Destul de aglomerat insa, greu de gasit locuri bune, care sa fie si "prinzatoare", si fara agataturi.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Pe langa activitatea de pescuit cu un Laloi in verva mare si un Paulletta ce a a demonstrat ca poate prinde ce pesti se doresc la un moment dat, trebuie subliniata starea de bine si de voiosie care a fost in acel peisaj frumos combinate cu celebrul bors a la Cezar si o prajeala de exceptie stropita cu mujdei de usturoi a la Costin.
Eu, Costin si Laloi am pierdut foarte multe monturi, Laloi cand le pierdea scotea niste expresii si sunete neaos romanesti fiind foarte pitoresc in exprimare :lol: . Acum s-au lansat expresiile 'a da dupa veverite' si 'a da dupa ciocanitori' :D. In aceeasi nota, eu si Cezar am pozat pentru una din marile reviste de navigatie si barje din lume. Daca ne vedeti in aceste reviste, noi va salutam! :lol:
De mentionat ca unii au ascultat pentru prima oara muzica produsa si transmisa de somn catre pescar! ;)

Atentie! noptile s-au facut reci, granicerii verifica permisele/pg de pescuit.
Last edited by Ono on 23 Aug 2010, 15:36, edited 1 time in total.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

Influentat de spusele lui Cezar privind aglomeratia din zona Calarasi,impreuna cu Cristi Candeori si cu juniorul lui am refacut traseul spre Cotul Dracului(Fetesti),pe Borcea.L-am gasit acolo,la datorie,pe Vali Petrovici cu un grup de prieteni...A fost o iesire placuta,mai ales pentru pustiul Candeori,campion la partida asta,s-a prins si peste,de toate felurile,desi nu au fost "capturi capitale".A batut putin vantul,suficient cat sa nu ne deranjeze nici un tantar...una peste alta m-am simtit excelent,sper ca si prietenul Cristi la fel!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Ca sa nu ramana lumea in ceata, veveritele se prind in copacii din spatele liniei malului, si ciocanitorile in salciile din fata :D ... zilele astea trebuie sa alerg la Niro sa refac stocul de carlige, plumbi si plute :twisted: ... dar cu toata chinuiala in ale pescuitului (lanseta nu se putea scoate intreaga decat "din saritura", stau la dispozitie cu exemplificari eventualilor doritori :lol: ), a fost nemaipomenit, pacat ca a trebuit sa plecam... cat despre calitatea produselor preparate, pana si eu am cedat ispitelor si am mancat produsele pescaresti (din motive de buba pe creier, nu mananc peste cu oase).
PS vedeti ca a venit frigul noaptea, sa nu plecati ca mine doar cu o camasa si un tricou.... :D
PS2 apropo de cele spuse de Ono, acu am vazut ce inseamna expresia "corzi de chitara" :D
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Dunarea

Post by paulletta »

Despre STEAUA IN DEVENIRE care deja este cazatoare(Laloi), numai de bine.
Treaba este sa nu se enerveze cand pescuieste la veverite si la ciocanitori pentru ca scoate sunete guturale si cuvinte greu de deslusit, ceva de genul> Tuti morti mati, frati, surorile si tot neamul.
Am constatat cu stupoare ca este NEMILOS la pescuit de veverite si ciocanitori, si deosebit de MILOS cand vine vorba de a curata peste viu.
Propun sa isi schimbe Nick-ul
SA FIE LALOI MILOSUL sau doar asa simplu.Milosul. :lol: :lol: :lol: :lol:
PS: Nu stati langa Laloi cand pescuieste pentru ca devine agresiv cand da la veverite. :lol: :lol:
Paulletta
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

bai Paule,las-o frate ca laloi cum,necum a prins peste mai mult ca toti,eu am am terminat repede toate monturile si m-am dedicat bucatarelii si spritzanului :lol: si n-a fost tocmai rau :) decat sa ma umplu de nervi ca nu pot scoate pestele din agatatura,bagabonzii aia mari acolo stateau ai dracu' :lol: ,mai bine m-am delectat cu privitul si bucatareala si a fost extraordinar,n-am mai ras demult asa bine,daca ajungeam mai devreme cu o ora prindeam locul super bun si atunci chiar aveam ce sa va aratam,insa ramane pe data viitoare,e acolo si ne asteapta ;) !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

Bravo fratilor ! Va iubeste tati ! Plecati la peste , pescuiti , misto-ul cat Casa Poporului , veverite-n juvelnic , ..... alea-alea !!! Concret : Traiasca Dunarea Libera si Feciorii Ei ! .................. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

.........................................................

In formatie restransa ( de data asta ) am fost si noi la 470 , la Lungu , tot de Vineri pana Duminica . Ca si la voi , am prins continuu , nimic capital . Somotel , vaduvita si platica punctabila , avat , si doua rupturi ..... de senzatie ! Ne-a marcat ( si dezavantajat ) hula de pe Dunare din dupa amiaza de Sambata . Faceau Baracudele noastre ca toti dracii iar motoarele erau parca de decor . Veverita n-a tras deloc . N-a vrut , a dracu' , si pace ! Si-am dat la toate alea !!!

.........................................................

Una peste alta , Dunarea ne ,, premiaza " , ne recompenseaza pentru lunile in care nu i-am putut calca malurile . D-aia o iubesc eu pe Ea ! Nu ramane niciodata datoare !

.........................................................

p.s. La veverita trebuia sa incercati la boilies cu alune tigrate . Montura trebuia sa fie de finete : Cablu de rufe , carlig ..... aidoma , si multa piatra de rau de la balastiera . Trebuia sa lansati cu prastia de nadit ! Noi am incercat , v-am spus , da' a dracu' spurcaciune n-a pus botu' !
Nu stiu peste noaptea daca halea , dar si noi eram in borsuri si sprituri pana peste cap . Bafta ei !

Cele bune !
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

Pictore,asa e frumos coane,peste,ras,seri frumoase,ciorbe,prajeli,saramuri,alea,alea stii tu ca esti de-al nostru,sper sa ne intersectam odata pe Dunare !!!!am vazut pozele voastre pe Dunare,santeti adevarati,tineti-o tot asa !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

costin stefanescu wrote:sper sa ne intersectam odata pe Dunare !!!!
Hai !!!
costin stefanescu wrote:am vazut pozele voastre pe Dunare,santeti adevarati,tineti-o tot asa !
Mersi Costine ! La fel , frate ! Toate cele bune , Doamne ajuta !
modigliani wrote: Plecati la peste , pescuiti
Doar , .... vorba aia : Suntem pescari pescuitori de pescuit peste pescuind !!! :D :D :D :D :D
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

concret , RAPORT ( serios vorbind ):

- somotelu' mananca-n draci ! Pe zi , pe lumina , la rama neagra , rosie , alba , broscuta , lipitoare , etc , boala copiilor !!!
- unde dai acolo iei !
- celelalte capturi au venit accidental la montura de somotei .
- haleste ,, in draci " pe hula !
- deja este invazie de somocar pe Dunare . Nu mai este nevoie sa-l cauti la structura , este pretutindeni .
- carligul ,, minune " este ,, rig and hook " , marimea zero .
- sa i-o ,, dai " cand iti vibreaza varful timid ( mesteca la ea linistit ! )
- predilect haleste la umbra ! Am simtit serios diferenta intre locurile insorite si cele umbrite . In cele insorite a picat Vaduvita si alte albituri .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

costin stefanescu wrote:stii tu ca esti de-al nostru
:D :D :D :D :D :D :D D-aia va iubesc eu ! Ca sunteti ....... d-ai nostri ( sau cum ai spus ; noi d-ai vostrii ! Nu mai conteaza ! )! Feciori de Dunare , inalti ca brazii , vajnici bucatari , pusi pe sotii si pe poante , baieti de baieti , ....... numa' unu'-s'-unu ! ( unde nu da Domnu' sa ne ,, potrivim " vreodata ??? )

................................

p.s. ..................... alea-alea ! Numa' Dunarea sa curga ( cum stim , de la dreapta catre stanga !) Ca .... daca curge ..... peste cara ! Si povesti .......
Last edited by modigliani on 23 Aug 2010, 22:33, edited 2 times in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Dunarea

Post by modigliani »

modigliani wrote: Numa' Dunarea sa curga ( cum stim , de la dreapta catre stanga !)
Nea Savule , .... ti-ai ales pozitia ??? Cum stai ? ...... Intreb ...... asa , ca sa stiu dincotro curge Regina !!!
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Florin Munteanu
Posts: 265
Joined: 26 Oct 2009, 09:47

Re: Dunarea

Post by Florin Munteanu »

In week-endul asta mai mergeti careva la Dunare?
Ne-am putea lipi -eu cu inca cineva- de un loc de intins cortul pe langa voi? Altceva nu ne trebuie.

Florin Munteanu
0724 814 049
Valentin Petrovici

Re: Dunarea

Post by Valentin Petrovici »

Iaca sosii si eu dupa aprape doua saptamini de Dunare. Fain din toate punctele de vedere. Mai putin ......o raceala puternica pe ultima suta de metri. Capturi super mai putin la sectiunea somni. Rar de tot si mici. Restul ........ca in delta. O sa revin cu foto.
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Dunarea

Post by Cristian Candeori »

A fost cea mai placuta si reusita iesire din acest an. In primul rand pentru bucuria de nedescris a fiului meu de a iesi in natura cu oameni de exceptie si de a patrunde in tainele pescuitului sfatuit de nea’ Iancu dar si de cele mai mari capturi de pana acum. Iar cireasa de tort a fost chiar la sfarsit cand se urcase in masina de plecare si a fost chemat pentru o scurta si placuta plimbare cu barca cu motor pusa la cale de Vali Petrovici. Astfel a invatat ca este mult mai bine sa petreci timpul in natura alaturi de prieteni decat in fata pc-ului. De acum o sa-mi fie mult mai greu sa plec la pescuit fara el. :D
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”