Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by AlinTeodor »

Pictore, esti mare !!
Am trecut de zeci de ori pe linga fintina aia si nu am ras ca acum...
Singura poveste de la fintina aia traznita o am cu Igor, pescarul din Moscova, venit in Romania la firma. Joi la sfirsitul programului ne pregateam sculele ca auzisem ca la 334 incepe vaduvita. Igor - ca vine si el. Vino, rusule, dar nu-ti luam traducatoarea cu noi, ne intelegem in engleza, cum om putea. Igor cumpara scule cam cit PIB-ul Romaniei pe un an, vineri dim. la Cernavoda, Cochirleni, Rasova, stiti drumul...Ajungem pe la 10 dim. la Batala la camping, ne oprim la el. Igor cere o omleta, noi la fel. Luam si un sprit, Igor nu bea. De ce nu bei, ma, sovieticule ? Pai, aia e apa ??? Ala e vin ??? Vine omleta, vin si niste obletei prajiti, merge. igor gusta, se ridica fara nici un cuvint se duce in sopronul ala de zice Batala ca e bucatarie si ii spune femeii ca face el omleta. ia un ou, toarna un sfert de votca, votca ia nitel foc, oul se transforma, Igor vine cu tigaia la masa. Scoate cinci sticle de votca (eram cinci), un borcan de muraturi si zice: luati putin din tigaie cu piine si hai noroc ! Si de acolo l-am luat duminica seara, dupa ce Batala facuse vreo trei drumuri la Baneasa dupa votca. Lemn l-am luat. Un ou, o sticla de votca, un castravecior...A ramas vorba cu omleta de la Batala...
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by gabibrb »

Nu mai mananc briose in viata mea.... :lol:
Bunicul
Posts: 22
Joined: 01 Feb 2010, 13:05

Re: Dunarea

Post by Bunicul »

In perioada 27-07 - 30-07-2011 am pescuit impreuna cu sotia pe bratul Macin in zona Peceneaga . Un loc superb cu umbra si apa masurand 2m la mal si 15m la 20m de mal. Am prins un crap de 8kg in doua zile de pescuit. Multa verdeata pe fundul apei semn ca pestele are ce manca . Pe o distanta de aproximativ 200m sa mai luat un crap la 11kg, unul de 2kg si unul de 3kg care plutea in deriva curentat. Multa uscaciune in jur cu greu gasind rame. Avat mare in zona. Tantari dimineata si seara cel mult o jumatate de ora.
Telefon: 0722.238.714
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dunarea

Post by rebeu »

Hummmm... Bunicule... nu spui nimic... noi eram pe malul de vis a vis puţin mai la deal... Uite aici sau aici.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

Sa va fie de bine !
Poze frumoase de gastronomie, peisaje superbe...dar nici o poza mai dinamica, cu ceva zbateri in carlig ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dunarea

Post by rebeu »

Hummm... vreau să văd eu cui îi arde de poze când e-n drill... hummm... când e! :o

Onoooo! Ia citeşte mătăluţă ce scrie aici (ţi-ar Gilu' de râs!!! :lol: :lol: :lol: )

LE: Pentru conformitate... căutând pe net, am găsit că de fapt se numeşte Dealul lui Glim. Vezi aici în josul paginii 3.

Vezi că degeaba făceam pariu?

LLE: Am modificat eu pe hartă la wikimapia aşa că va trebui să mă crezi pe cuvânt că scria Gim. Ai posibilitatea acolo să clicăi în el şi să vezi istoricul editărilor.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Dealul deal si valea-i vale ... la mine pe GPS figureaza cu denumirea Dealul lui Gil. N-ar fi trebuit sa modifici denumirea dealului de pe Wikimaps...
In 1978 s-a intamplat revolutia islamica http://en.wikipedia.org/wiki/Mohammad_Reza_Pahlavi
Last edited by Ono on 01 Aug 2011, 16:26, edited 2 times in total.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dunarea

Post by rebeu »

Hummmm... deja ştii ce să faci cu GPS-u' tău. Image
Image
Daaa... bineee... :oops:
Da' vezi că ne citesc şi alţii şi nu verifică.
Deci (pentru conformitate) a fost înlăturat în 1979 după revoluţia islamică a lui Khomeini (începută în 1977).
Image
Last edited by rebeu on 01 Aug 2011, 14:29, edited 1 time in total.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Rebeu, frumoase pozele, multumesc.
Bunicul
Posts: 22
Joined: 01 Feb 2010, 13:05

Re: Dunarea

Post by Bunicul »

Daca pe malul opus se vede statia de pompare inseamna ca am stat mai in amonte fata de voi . Sunt locuri superbe, putine, greu accesibile cu apa adinca, cu peste rar dar mare.
Telefon: 0722.238.714
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dunarea

Post by rebeu »

Bunicul wrote:Daca pe malul opus se vede statia de pompare inseamna ca am stat mai in amonte fata de voi . Sunt locuri superbe, putine, greu accesibile cu apa adinca, cu peste rar dar mare.
Aici se vede o staţie de pompare şi în amonte de ea se vede şi o tabără. Nu ştiu dacă eraţi voi şi nici dacă este vorba de aceeaşi staţie de pompare. Pe harta locul unde am campat noi este aici.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Bunicul
Posts: 22
Joined: 01 Feb 2010, 13:05

Re: Dunarea

Post by Bunicul »

Acolo erau alti pescari iar linga ei este o tabara de elevi . Noaptea era o galagie acolo de iti venea sa te arunci in Dunare . Noi am fost cateva sute de metri mai sus .
Telefon: 0722.238.714
bughy
Posts: 26
Joined: 23 Jun 2011, 12:42

Re: Dunarea

Post by bughy »

Salut, saptamana asta o sa plec vreo 3 nopti la Capidava, pe insula. Am inteles ca acolo pot prinde stiuca, salau, ca e piatra intr-o parte a insulei (si pe langa cetate ar fi).

Nu am fost niciodata la Dunare, sa pescuiesc si stationar. Banuiesc ca se schimba regulile fata de pescuitul in balti, canale. Puteti sa ma ajutati va rog cu niste sfaturi (plumbi, monturi, plute, cum sa imi dau seama de locuri, nada?!?, ace, momeli etc.). Va multumesc :)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

bughy wrote:Salut, saptamana asta o sa plec vreo 3 nopti la Capidava, pe insula. Am inteles ca acolo pot prinde stiuca, salau, ca e piatra intr-o parte a insulei (si pe langa cetate ar fi).

Nu am fost niciodata la Dunare, sa pescuiesc si stationar. Banuiesc ca se schimba regulile fata de pescuitul in balti, canale. Puteti sa ma ajutati va rog cu niste sfaturi (plumbi, monturi, plute, cum sa imi dau seama de locuri, nada?!?, ace, momeli etc.). Va multumesc :)
Prietene, este mult de scris, dar cateva sfaturi simple tot iti pot da.

La Dunare este total diferit fata de balta sau canal. In primul rand, trebuie sa ai in vedere faptul ca apa curge, cu viteza mai mare sau mai mica, in functie de zona si de debitul Dunarii din momentul respectiv.
Deci, monturile sunt in general cu plumb de 50-80 gr, culisant sau fix. La montura cu plumb culisant, acesta aluneca intre cele doua carlige. La plumb fix, carligele sunt legate deasupra plumbului.
In zonele unde curentul este slab, se poate incerca si la bomba/momitor. Important este ca pe fundul albiei sa gasesti un prag, o structura, o denivelare, ceva, unde sa se opreasca montura si sa nu se mai rostogoleasca. Deobicei, pestele sta in zone cu ceva structuri, pentru ca acolo se mai acumuleaza si nutrimentele purtate de Dunare la vale. Nu trebuie sa arunci foarte departe, pestele mananca pe primul sau al doilea prag, in niciun caz pe mijlocul albiei, unde fundul apei este neted ca pista de atletism.
In alta ordine de idei, iti recomand carlige solide, cam intre nr. 4-8, fire de 30,35 sau max. 40. Monturi simple, fara multe zorzoane.
Daca iti faci si o undita pentru maruntis (oblete, rosioara, platica), asta poate fi la fel ca cea folosita la balti.

Ca momeli :
a) pentru somn: rame albe si negre, coropisnita, lipitoare, vierme de salcie,ficat de porc putin imputit. Primavara si toamna tarziu : tipari.
b) pentru crap, caras, platica : mamaliga patratica sau cocolos bine framantat, porumb verde sau uscat cu duverse arome, porumb la borcan cu arome speciale (cel mai bun este cel cu aroma de scoica)
c) pentru salau si stiuca : peste viu (oblete, rosiaora, carasel, guvide de apa dulce). Aici lucrurile difera de la zona la zona, in functie de maruntisul cu scare s-a obisnuit pestele in zona. La Capidava cel mai bun este guvidele. Poti incerca si la bucatica de peste.

Sa ai si o lanseta de spinning pentru salau, avat, stiuca. Trebuie sa incerci o gama larga de plastice si tinichele, nu exista modele infailibile.

Cu nada este complicat. Poti incerca sa nadesti cu porumb uscat sau crud/fiert. Il amesteci cu pamant umed, faci bulgari cat mingea de tenis si arunci in amonte, astfel incat mancarea sa ajunga purtata de curent in zona monturilor. Pe momitor, daca folosesti, pui TTX amestecat cu mamaliga.
Pe scurt, asta este. Dar reprezinta cam 1 % din cat trebuie sa stii. Parerea mea este sa faci niste cautari pe acest forum, unde vei gasi multe explicatii si sfaturi.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

La Capidava ai noroc ca este curentul slab, poti da linistit si cu naditoare cu arc, dar nu te omori prea mult sa incerci crapul sau somnul. Acolo, din cate mai stiu si eu, se ia salau, stiuca, platica si caras. A mai luat lumea si crap, dar destul de rar. Incearca la rame rosii si viermusi pe carlige de caras sau platica si la patratica de mamaliga sau boabe de porumb direct de pe stiulete sau cu aroma de scoica, cum a zis si dl. Cezar, la crap, poate pica si caras maricel. In fond, poti incerca la orice momeala pentru pescuitul pe Dunare, pentru ca asta e frumusetea pescuitului pe ape salbatice: poate pica orice. :)
Banuiesc ca daca te duci 3 zile la Dunare, o sa mergi cu cineva care cunoaste pescuitul la Dunare si te va ajuta. ;)
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Dunarea

Post by savu alexandru »

Am fost in perioada 1-5 august la PECENEAGA cu inca 2 persoane! Am fost in locatia unde am mai fost si cu Cezar de cateva ori!
Drumul e bun, timpul a fost frumos, mai erau cativa pescari!
Am prins 1 somotei de 1,5 kg(la rama neagra), 1 strapazan(~1kg) tot la rama neagra si inca cateva moace(300-600 g).
Coechipierii care au dat la "bombe" au rpins circa 3 kg de caras!
Bantuia avatul(destul de mare!) pe langa mal dar eu dadeam doar la somn!
La crap a fost captura de 0,5 kg! In zona au fost aproape 40 de lansete !
S-a prins, la halau, oblete, foarte gustos dar greu de curatat(la cateva sute de bucati!).
Noaptea erau prietenii lui REBEU(in gluma!) care dadeau cu curent si erau si cei cu "TOANA"; oricum au fost civilizati ca le-am semnalizat locatia noastra si ne-au ocolit! Am avut pestii in juvelnic metalic si nu au patit nimic pe cand coechipierii au avut din textil si i-a omorat! Probabil juvelnicul metalic a avut rol de cusca Faraday!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

Claudiu, spuneai ca la Capidava curentul este slab.
Uite ca in alte parti curentul este mai tare ! Trebuie cusca Faraday.
Dar oricum, am inteles de la Dl Savu ca au fost atentionati si s-au purtat civilizat.
Deci se poate, nu ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

S-au purtat civilizat si au omorat si pestii. :lol:
Concluzia: luati-va custi Faraday cu voi ! :lol: :lol: :lol:
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Dunarea

Post by savu alexandru »

Nu prea e de ras! S-au purtat civilizat la modul ca nu au tras cu plasele peste juvelnicele noastre si au bagat curent 50 m mai incolo! Pestii din juvelnicul de plasa textila aveau toti fierea plesnita pe cand cei din juvelnicul metalic nu au avut nimic! Chestia cu cusca Faraday este credibila pentru cine intelege; nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asa se numeste fenomenul de protectie la curent/trasnet!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”