Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Petru Burian wrote: Consider ca solutia pt. evitarea unor situatii similare este foarte simpla:
-- daca planul actiunii si conditiile de participare sunt clar si precis anuntate din timp, sa fie admisi ca participanti doar cei care accepta toate conditiile (de loc, de program, cheltuieli comune, etc.) fara exceptii sau derogari.
-- in felul acesta cei care nu sunt de acord cu unele dintre conditiile anuntate sunt liberi sa ramana acasa, participarea nefiind obligatorie !!! si nu vor fi necesare pagini intregi pentru explicarea nemultumirilor exprimate de catre unii participanti.
Perfect de acord, dl. Burian, si oricine poate verifica in max 5 min topicul de Topalu, de anu trecut, ca si conditii de participare, si unde am participat si ce am zis, la fel si pe cel de anu asta, cu conditiile explicitate si ce am zis eu, ca si dvs si alti neparticipanti, gen fire intinse si distractie maxima. Si exact principiul enuntat de dvs l-am urmat si eu, cand nu mi-au convenit conditiile am stat acasa si viceversa. Isteria asta s-a declansat in momentul cand, intrebat fiind de ce nu am participat, am zis de ce, atata tot.

@IonutD: daca imi arati vreo virgula macar ca si comentariu al meu la actiunea Crisan 2014 mi-o indesi pe gat asezonata cu un kg de k..k..at, dar daca nu bati palma pt viceversa? Sau crezi ca daca vorbesti in consonanta majoritatii ai voie sa bati campii? Vad ca iti e tare greu sa intelegi o diferenta de opinie, asa cum tie iti place pe mal de garla un chiolhan, uite ca mie nu-mi place, capisci? Sau crezi ca ai platit o cotizatie mai mare de te crezi mai membru decat altii?

@Cezar: datorita tonului jignitor pe care il folositi la adresa mea, cu tot respectul, nu va mai adresez nici un cuvant, raspunsul il aveti cu copy - paste din raspunsurile dvs., unde oricine poate observa daca eu am batut campii sau nu.

"Iar daca ai identificat pe cineva care nu este membru APC 21, arata-mi-l si mie. Hai, te rog, dovedeste tuturor ca nu bati campii.
Dar daca nu o faci, te consider simplu clevetitor si nici nu-ti mai raspund."
"Stie Laloi că marea majoritate a participanților, de anul ăsta sau din ceilalți ani, sunt membri APC 21 de la înființare, aflați cu cotizația la zi? Excepție fac doar cățiva sportivi legitimați la cluburile din provincie"

n.b. sublinierile imi apartin, pe de o parte pt a fi mai clara "bataia campiilor", pe de alta parte pentru ca afirmatiile respective mi-au fost scoase din context, inducandu-se ideea ca as critica acum in vreun fel si concursul de la Snagov, asupra caruia mi-am spus opinia acu cativa ani, si atat, de atunci nu am mai zis si nu o sa mai zic nimic de el, referirea la el era strict comparativ cu concursul la undita.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dunarea

Post by Petru Burian »

cezar wrote:UIta-te, prietene Petru, ce a insemnat suma de 30 lei/pers la Topalu. S-a pus pe masa tot ce scrie acolo, plus altele. Zi si dumneata, ............... ?
Prietene Cezar
1 -- sunt de acord ca cei 30 lei/pers, la Topalu, au reprezentat un mizilic pt. cele 4 mese comune + „inventarul” pus la dispozitie de asociatie, organizatori si altii + munca depusa pt. reusita expeditiei;
2 -- in acelasi timp recunosc ca am cam fost „bagat in ceata” de raspunsul colegului Laloi.
Pana la urma care dintre cei nominalizati de tine (Laloi si Vlad Stanescu) au fost la Topalu si au criticat, ulterior, actiunea :?:
3 -- daca niciunul nu a fost la Topalu iar „carcotelile” au vizat alte actiuni ale asociatiei, atunci postarile respective ce cauta in acest topic :?:
4 -- deoarece unanimitatea de opinii este o utopie, mai corecta ar fi infiintarea unui topic gen „Reclamatii si Sugestii” (ca pe vremuri :D ) unde fiecare sa-si poata expune nemultumirile, urmate de clarificari, daca este cazul. S-ar evita astfel „diluarea” topicurilor de interes general cu comentarii si replici, deseori de interes +/- individual.
5 -- daca pct. 3 sta in picioare, propun ca toate comentariile gen „carcoteli” sa fie sterse, sau mutate in noul topic propus.
6 -- stiu ca este mult mai greu sa faci decat sa stai deoparte Dar daca toti vom sta deoparte, cine va mai face ceva :!: :?:

P.S. Abia astept sa vad urmatoarea actiune si mai grozava decat cea de la Topalu :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Petru, tu iti dai cu parerea in acest mic conflict, dar nu ai habar... asta e o chestie buna, ca astfel esti total impartial si se vede buna ta intentie!
Esti bun de politician, asta ar trebui sa faci! Mai multi ca tine de acest fel si tara o va duce mult mai bine!

Eu as propune ca, daca sunt mai multi pescari care vor sa organizeze iesiri strict numai pentru pescuit (adica fara garatare, bors, miel, etc, asa cum vor Laloi si Vlad Stanescu), sa organizeze unii dintre ei astfel de partide de pescuit cu participarea celor interesati. Cine vrea socializare & stuff merge cu unii, cine vrea pescuit spartan, fara socializare - merge cu ceilalti.
Asa ar trebui ca toata lumea ar fi multumita!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dunarea

Post by Petru Burian »

Ono wrote:Eu as propune ca, daca sunt mai multi pescari care vor sa organizeze iesiri strict numai pentru pescuit (adica fara garatare, bors, miel, etc, asa cum vor Laloi si Vlad Stanescu), sa organizeze unii dintre ei astfel de partide de pescuit cu participarea celor interesati. Cine vrea socializare & stuff merge cu unii, cine vrea pescuit spartan, fara socializare - merge cu ceilalti.
Asa ar trebui ca toata lumea ar fi multumita!
@ Ono
Pai astfel de apeluri au tot fost facute de catre reprezentantii APC 21 :D
Cei ce vor doar pescuit sa ia initiativa, sa castige adepti si sa organizeze expeditii dupa propriile principii.
Nimeni si nimic nu impiedica diversitatea formelor de organizare, a iesirilor colective la pescuiala.
Dar cum am mai spus: a organiza e dificil …. :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

Petru Burian wrote:
cezar wrote:UIta-te, prietene Petru, ce a insemnat suma de 30 lei/pers la Topalu. S-a pus pe masa tot ce scrie acolo, plus altele. Zi si dumneata, ............... ?
Prietene Cezar
1 -- sunt de acord ca cei 30 lei/pers, la Topalu, au reprezentat un mizilic pt. cele 4 mese comune + „inventarul” pus la dispozitie de asociatie, organizatori si altii + munca depusa pt. reusita expeditiei;
2 -- in acelasi timp recunosc ca am cam fost „bagat in ceata” de raspunsul colegului Laloi.
Pana la urma care dintre cei nominalizati de tine (Laloi si Vlad Stanescu) au fost la Topalu si au criticat, ulterior, actiunea :?:
3 -- daca niciunul nu a fost la Topalu iar „carcotelile” au vizat alte actiuni ale asociatiei, atunci postarile respective ce cauta in acest topic :?:
4 -- deoarece unanimitatea de opinii este o utopie, mai corecta ar fi infiintarea unui topic gen „Reclamatii si Sugestii” (ca pe vremuri :D ) unde fiecare sa-si poata expune nemultumirile, urmate de clarificari, daca este cazul. S-ar evita astfel „diluarea” topicurilor de interes general cu comentarii si replici, deseori de interes +/- individual.
5 -- daca pct. 3 sta in picioare, propun ca toate comentariile gen „carcoteli” sa fie sterse, sau mutate in noul topic propus.
6 -- stiu ca este mult mai greu sa faci decat sa stai deoparte Dar daca toti vom sta deoparte, cine va mai face ceva :!: :?:

P.S. Abia astept sa vad urmatoarea actiune si mai grozava decat cea de la Topalu :D
PS - nu sunt moderator al acestei sectiuni si nu pot face curatenie. Poate se ocupa vreunul dintre cei care pot interveni din tabloul de comanda.
Cred si eu ca astfel de discutii s-ar putea purta, in mod mult mai eficient, intr-un topic aparte, care se poate numi si "reclamatii si sugestii".

Prietene Petru, nici Laloi, nici Vlad Stanescu nu au fost la Topalu. Laloi pentru ca nu putea ajunge decat vinerea, situatie in care, platind aceeasi taxa de 30 de lei cu cei care, eventual, ajung de joi, s-a considerat "discriminat". Iar Vlad Stanescu nu a gasit partener pentru masina, cu care sa imparta cheltuielile de transport.
Sper ca Laloi sa fi inteles ca actiunile noastre nu sunt parastase, unde bei si mananci gratis, si nici nu le organizam la comanda unuia sau a altuia, dupa cum convine fiecaruia.
Locatia, durata si eventualele costuri le stabilesc organizatorii.
Mai sper ca si Vlad Stanescu a inteles de ce nu vrea nimeni sa faca "cooperativa" cu el.

Forumul fiind insa deschis tuturor, pot lua orice initiativa de organizare, pe "modelul" lor, asa cum foarte corect recomanda Ono si cum am invitat si eu, in repetate randuri.
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

Petru Burian wrote: Cei ce vor doar pescuit sa ia initiativa, sa castige adepti si sa organizeze expeditii dupa propriile principii.
Exact!
M-a sunat cineva ieri sa organizez un pescuit fara socializare... Eu n-am scris aici pentru a ma transforma in organizator de evenimente fara socializare. Cine doreste sa participe la astfel de iesiri, ar trebui poate sa-i sune pe Vlad Stanescu si Laloi care s-au manifestat in acest sens, sau altcineva doritor - e suficient sa deschida un topic, doritorii se inscriu, vorbesc intre ei, se organizeaza , una-alta.

Eu am vrut sa particip la ambele actiuni Topalu, dar n-am fost in tara de fiecare data, cum la fel am ratat in ultimii 2 ani si alte iesiri din lipsa timpului (oftica e mare... sper sa le potrivesc mai bine in viitor).
User avatar
adrian76buc
Posts: 112
Joined: 15 Jan 2014, 22:12
Location: BUCURESTI

Re: Dunarea

Post by adrian76buc »

Azi am fost pe Ara.este in scadere si se prinde caras si platica.sa aveti avizele la voi pt ca vine frontiera.
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by bog_da »

Tocmai m-am intors de pe Bratul Sf. Gheorghe, undeva in jurul km. 20. Am fost acolo de duminica la cort impreuna cu alti trei prieteni.
Informatii despre Dunare si regiune: apa mare (in scadere usoara) si cam tulbure. Zone mari sunt inundate si asta a grupat animalele pe zonele uscate asa ca, am avut parte de companie cu multi sobolani (destul de sfiosi fata de noi) dar si de sacali... Astia au un tupeu destul de mare si am avut cateva intalniri la doi-trei metri in care nu s-au speriat de noi... Noaptea au cam umblat prin tabara si a trebuit sa agatam totul prin copaci... Culmea: in ultima noapte au furat un juvelic din apa!!! Noroc ca era cel cu "maruntis" dar tot acolo era si morunasul... Juvelnicul l-am gasit rupt, agatat in craci si cativa pesti mai mici imprastiati prin zona.
S-a pescuit din barca si de pe mal. S-au prins: Crap intre 2 si 5 kg cam 10-12 bucati, un somn de circa 3kg la lipitoare si cateva moace la rama neagra (astea eliberate), cate un caras si morunas amandoi frumosi (aproape de 1 kg), multa albitura (platica si rosioara) mai mici sau mai mari.
Am incercat sa intram in Erenciuc si de acolo catre Puiu dar canalul era blocat de un plaur si noi nu am putut sa trecem cu barca peste el (nu am riscat...). Erau altii care au trecut... Dunarea tragea apa puternic din lacuri si pe canal la Arinis curentul era foarte puternic. Apa pe canal era extrem de limpede si ne-am cam ofticat ca nu am putut sa trecem, pentru ca speram sa incercam ceva spinning.
Sper sa fie de folos si altora care vor sa mearga pe acolo...
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Dunarea

Post by ghinozo »

era sa imi rup supernova albastra ieri ..la salajan ..cu ochii dupa tine....mergeai ca shumi cu baritai barcoiu ala dupa tine..
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by bog_da »

Era sa-ti rupi masina pentru ca vorbeai la telefon in loc sa te uiti la drum!!! :lol: :lol: :lol:

Salut Marius! Nu te-am recunoscut. Scuza-ma! Am vazut ca se uita cineva insistent dupa mine dar nu mi-am dat seama.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

E permis pescuitul pe Erenciuc ?
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by bog_da »

Nu Dane! Normal nu ai voie nici sa opresti pe Erenciuc. Dar de acolo se merge pe canal catre Puiu si de acolo mai departe... Cam asta era ideea dar, plaurii au palnurile lor care nu tin seama de noi...
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

Eu stiam ca nici nu ai voie sa treci pe acolo.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
bog_da
Posts: 137
Joined: 23 Feb 2011, 12:34
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by bog_da »

In prezent conform "ORDINUL 111/2007 Reguli privind accesul şi circulaţia pe canalele şi lacurile interioare din perimetrul RBDD" exista trasee de tranzit clare specificate printre care mentionez:
"Traseul nr. 18
Sulina - Canalul Busurca - Canalul Rosu - Canalul Împutita - Lacul Rosulet - Cherhana
Rosulet - Lacul Rosu - Lacul Puiu - Canalul Mocansca - Lacul Erenciuc - Bratul Sfântu
Gheorghe - Sfântu Gheorghe"

Arinisul Erenciuc este zona strict protejata dar tranzitul este permis.

Atentie ca exista un proiect nou de hotatare in dezbatere publica pe site la Ministerul Mediului: http://mmediu.ro/new/?p=6428 si asta schimba cate ceva in raport cu regulamentul vechi.

Daca am inteles eu gresit imi cer scuze.
Bogdan
Tel. 0747 270 552
E-Mail: b.danulet@gmail.com
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

Salut!

am de gand sa fac o iesire in 2 saptamani, 22-26 iunie, in principiu 3-4 zile. Am ceva zile libere si vreau sa ies la Dunare. In functie de cote o sa aleg unde. Daca mai sunt doritori de iesit in perioada aia puteti scrie aici sau da mesaj.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re%3a+Dunarea

Post by shogunu65 »

nimeni+interesat%3f+ultima+strigare+%3a)%0a%0aplecarea+ar+fi+duminica+dimineata%2c+intoarcerea+miercuri.+Ca+locatie+m+am+gandit+la+Oltenita+sau+Topalu.+Topalu+in+cazul+in+care+pana+duminica+mai+ploua+si+accesul+la+Oltenita+ar+fi+dificil.+
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dunarea

Post by mikcutu »

la oltenita ar fi belea; apa a scazut destul de mult incat sa gasesti locuri libere multe, numai sa nu inceapa sa creasca de la atatea ploi.

parerea mea de habarnamist, probabil au oprit barajul de la portile de fier ca sa astepte viitura de la munte. asteapta sa treaca aia si apoi ii da drumul iar ... e doar parerea mea. sper sa mai tina putin apa scazuta.

pe de alta parte, daca creste apa, la Topalu, din cate am inteles, ar fi de intrat pe canal...
Za dacs cam from za tracs!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

pana azi dimineata eram 2 acum sunt iar doar eu. Alegerea locatiei conteaza mai putin, sunt deschis la propuneri :lol:
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Dunarea

Post by Eugen Fetes »

Este mult noroi pe tot malul in urma scaderii cotei. Fara barca pescuitul de la mal este dificil. De duminica sau luni incepe sa creasca.
0745578278
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Dunarea

Post by ghinozo »

NU ESTE NOROI.
acu 3 ore am ajuns acasa...nu vorbesc din carti....
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”