Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Re: Dunarea

Post by alexdaniell »

Numerele mele de tel sunt: 0721258030 si 0744561490.

O sa va sun mai pe dupamasa sa vorbim cum facem. De ajuns stiu sa ajung la locul respectiv dar nu stiu sa explic
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

In acest we am repetat iesirea la locul testat saptamana trecuta. Mi-as fi dorit fff mult sa fiu cu colegii la Pacuiul lui Soare dar din motive familiale nu s-a putut. Dunarea este mica in zona Oltenita dar pestele a fost cooperant. De vineri dimineata pana sambata la pranz (cand am fugit acasa doborati de caldura prea mare) am prins circa 15 kg de caras frumos (n-au mai fost asa mari ca la iesirea anterioara) la feeder si un salau punctabil. Am mai avut parte de 4 rupturi notabile (pescuitul la feeder pe Dunare, cu fir de 0,2 presupune si astfel de riscuri). Nu mi-a intrat nimic la lansetele cu monturi de som si crap. In schimb nea Gicu a luat 3 somotei la circa 2 kg. bucata, seara si dimineata devreme. Am mai luat vreo 15-20 de ciortanei la 400-500 gr. eliberati toti. Vineri Dunarea a fost foarte curata, ca la strand. Sambata dimineata a inceput sa vina apa tulbure si mai rece de pe Arges, dupa ploile de zilele trecute. Cred ca din acest motiv sambata dimineata a inceput sa manance bine pe tot malul. Toti cei cu care am vorbit ,si din postarea de mai sus inteleg ca si Mikcutu, au prins bine sambata. Mie mi-a mers fff bine si vineri seara.
O iesire care m-a incantat desi n-am prins peste mare.

Mikcutule ma intereseaza daca, pana la urma, ai luat ceva rapitor. Am vrut sa te mai sun dar n-am numarul tau in memoria telefonului.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dunarea

Post by mikcutu »

Din pacate nu am luat rapitor si nici somotei. Am incercat si la oblete, si la jumatate de oblete si la guvide dar nimic doar un singur salau, spre 1 Kg an vazut sa fie prins in stanga celu ide-al 2-lea canal dar nu am intrebat la cel momeala.
Numarul meu de telefon este 0728 883 861/0766 263 843 dar chiar daca ma sunati, nu cred ca puteam sa vorbim intrucat semnalul era f. slab. Eu nu am reusit sa vorbesc acasa.

Salaul dv. la ce a intrat? Nenea Gicu la ce a prins somoteii?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

Salaul a intrat la viermisori, la feeder (si am suspiciunea ca am pierdut unul mai mare) iar somoteii la buchet de rama neagra.
De pe locul in care eram eu am vorbit acasa si pe Orange si pe Vodafone.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

Mihai Vinturache wrote:Salaul a intrat la viermisori, la feeder (si am suspiciunea ca am pierdut unul mai mare) iar somoteii la buchet de rama neagra.
De pe locul in care eram eu am vorbit acasa si pe Orange si pe Vodafone.
Va salut!

locul e in aval sau in amonte de varsarea Argesului? am fost acu vreo 2 ani in aval si nu era cea mai curata apa in Dunare :shock:
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Dunarea

Post by Armand »

S-a dat drumul la statia de epurare. Argesul nu mai vine cu mizerie si se curata incet incet!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Se prinde stiuca foarte bine pe Dunare. Eu am fost la Oltina si am prins cateva intr-un timp scurt, dar localnicii o omorau la oscilanta, 30, 35 bucati de caciula in cateva ore.
Cine are timp liber, merita sa incerce.
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

Armand wrote:S-a dat drumul la statia de epurare. Argesul nu mai vine cu mizerie si se curata incet incet!
mai sunt cateva necunoscute pentru mine in zona. La Chirnogi stiu pe unde sa intru ca am mai fost. In aval de varsarea Argesului habar n am :)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

Intra pe Google maps. Gasesti in Oltenita strada Marasesti pe care faci la stanga pana la stadion unde faci la dreapta prin spatele garii, pe urma prin spatele fabricii de zahar (ruina), calea Calarasi si pe urma drumul care te scoate la bazinul portuar neterminat.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Tony
Posts: 321
Joined: 02 Jun 2013, 18:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by Tony »

Mihai Vinturache wrote:Intra pe Google maps. Gasesti in Oltenita strada Marasesti pe care faci la stanga pana la stadion unde faci la dreapta prin spatele garii, pe urma prin spatele fabricii de zahar (ruina), calea Calarasi si pe urma drumul care te scoate la bazinul portuar neterminat.

////
salut...m-am uitat si eu pe harta si acolo este si un golf cam patrat...!! in el nu se pescuieste ??
Bedros Anghel ( Tony )( Armeanu )
0722132992
bedros_a@yahoo.com
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

Mihai Vinturache wrote:Intra pe Google maps. Gasesti in Oltenita strada Marasesti pe care faci la stanga pana la stadion unde faci la dreapta prin spatele garii, pe urma prin spatele fabricii de zahar (ruina), calea Calarasi si pe urma drumul care te scoate la bazinul portuar neterminat.
multumesc frumos! m am uitat acum si se vad cateva locuri in aval de bazin, o sa incerc sa ajung duminica sa prospectez :)
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

am fost duminica, cu 2 lansete de spinning, una eu una prietena mea. Am pescuit efectiv de la 12 pana pe la 3, mai mult de distractie. Avatul sarea foarte mult, dar de prins am prins unul singur, cam la 1 kg. Avand in vedere ca nu era dimineata sau seara, am fost multumit de rezultat :D
avatul l am prins cu asta http://www.sport-weekend.ro/magazin/spr ... -14gr.html .... pentru ca pe asta http://www.sport-weekend.ro/magazin/spr ... -21gr.html l am pierdut acu vreo luna intr un copac la Gostinu :( .... mai aveam ceva asemanator de la DAM dar a ramas fara coada



in concluzie daca vremea este buna in week endul urmator merge bifat un pescuit la Oltenita, cu pescuit neaparat seara si dimineata :)
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

Ieri,pe dunare la Gostinu,caras frumos 2-3 la kil in jur de 25 de bucati, 2 mrene pana in kil si un salaias,s-a prins in special la feeder,la lansete slab,doar dimineata cativa,pe Dunare curg alge si bradis facand pescuitul anevoios insa au compensat capturile :D
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Dunarea

Post by petricadascalu »

va salut !
am o nedumerire...permisul de pescuit recreativ ARBDD este valabil un an...stiu...
intrebarea este...un an valabil de la data eliberarii sau valabil doar anul in curs...(anul in care este eliberat)??
EX: mi-am luat permis pe 15.09.2013 si nu mai e trecuta valabilitatea pe el...pana cand!!
multumesc !!!
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

Din ce stiu eu este valabil pe an calendaristic, deci pana la 31/12/ 2013.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

petricadascalu wrote:va salut !
am o nedumerire...permisul de pescuit recreativ ARBDD este valabil un an...stiu...
intrebarea este...un an valabil de la data eliberarii sau valabil doar anul in curs...(anul in care este eliberat)??
EX: mi-am luat permis pe 15.09.2013 si nu mai e trecuta valabilitatea pe el...pana cand!!
multumesc !!!
Este valabil pana la 31 decembrie 2013.
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Dunarea

Post by petricadascalu »

multumesc pt. raspunsuri
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

va salut!

exista in text de lege raspunsul la intrebarea legata de valabilitate? In mod normal daca pe permis nu apare anul (2013 in acest caz) el ar trebui sa fie valabil 1 an de la data emiterii. La fel si permisele de acces persoane / barca/ autoturism in rezervatie. Nu am in acest moment permisul la mine, dar cand ajung acasa o sa ma uit sa vad.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

shogunu65 wrote:va salut!

exista in text de lege raspunsul la intrebarea legata de valabilitate? In mod normal daca pe permis nu apare anul (2013 in acest caz) el ar trebui sa fie valabil 1 an de la data emiterii. La fel si permisele de acces persoane / barca/ autoturism in rezervatie. Nu am in acest moment permisul la mine, dar cand ajung acasa o sa ma uit sa vad.
Ei, ai ajuns acasa?
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

Va salut Nenea Iancu :)

pe permisul de pescuit si pe ala de accces in Rezervatie (ambele cu plata pe 1 an) nu apare decat data emiterii. Nu este mentionat pe nici unul 2013.

Acum depinde de ce scrie in legile in baza carora sunt emise permisele, nu am timp sa caut sa vad cum e cu organizarea ARBDD
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”