Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Azi m-am intors dupa trei zile de pescuit la Nufaru, prin zona si am prins apa in crestere...
Au picat cativa ciortani in primele doua zile, iar azi, canci. :evil:
Nu-i bai, mai insist. ;)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Zona Victoria:

Image

Image
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Dunarea

Post by Dan T »

Plecat vineri, intors luni.
2 locatii in jur de Isaccea si apoi pe Macin in apropiere de Peceneaga.
Rezultate: o planetara, 120 kg noroi suplimentar adaugat printre articulatii, dureri articulare, o mica raceala, un somotel de 2,5 kg si un crap de x kg pe care nu am putut sa il aduc la mal nicicum.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Dunarea

Post by Eugen Fetes »

Aval de giurgiu, la clonc, somn frumusel pe rama neagra. Total capturi in 2 persoane si 4 ore de cloncanit 6 bucati, in total aproape 30kg + o laneta care a parasit barca inainte de a se putea pune mana pe ea (s-a vazut atacul pe sonar, dar timpul nostru de reactie a fost... prea mare, raportat la viteza si forta trasaturii). Ultima iesire vineri 17 august.
0745578278
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Dunarea

Post by ghinozo »

o saptamana de vis la batrana doamna....cu catel si purcel dup'a mine...1m in sus bagaje pe supernova,,,plangea saraca ....si a cedat nervos in momentul in care am ajuns pe locul de campat...a renuntat la luneta spate...ma rog, am gasito pe madam' cam scazuta....si a sczut toata perioada( cam 1,5m in 7 zile) ,cam capricioasa ptr etatea ei,limpede...vedeai cam 3m in apa....
dupa cata bafta am primit,..am scos si ceva pestuc, ceva trecut de 15 kg de somotel...de mai multe dimensiuni....fro' 3 salai sub si peste kg, 3 platici la 1,5 kg bucata,7 carasi trecuti de prima tinerete,o mreana de 4 kg la viermusi in curent,,si au mai fost cate ceva,,,dar consumat la fata locului...cu mujdei si mamamliga :D ...vreme excelenta...o mica furtuna care a rupt vreo 3 pavilioane pe mal ..in rest ok ...am a vut si cateva istorii...adica rupturi,,si la somn si la crap ...dar una a fost de poveste...a sarit lanseta de pe barca in triplu tulup finalizat cu tzucahara....maneru lansetei era exact ca pluta ...cand la fund cand la suprafata...dupa ceva aventuri am recuperato'..dar fara peste..
zavarsin proplema.
BAFTA.
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: Dunarea

Post by Dan T »

Transcriptul ședinței Tribunalului Militar Excepțional din 25 decembrie 1989.
...
ELENA CEAUȘESCU: Să se facă dovada, dovada...! (bate cu palma în masă)
JUDECĂTORUL: O să se aducă și dovada!
...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Dunarea

Post by ghinozo »

stii unde stau...te invit la curatat...'temas in branhiile lor ..ca inteapa ca dracu...basca am tapetat bucataria cu solzi...nus cum sa pun poze ,,ca as pune...
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

iesiri multiple la conc in zona oltenitei.
o ruptura rea ....sa detaliez un pic. trasatura ca la carte intep, firul o ia spre larg contra si in 3 secunde bat de 2,1 m tica power boat special somn a crapat ca o scobitoare. subsemnatul aproape sa ma dau cu botoseii in sus prin barca. mare domnule, mare rau. il vazusem pe sonar ca e mare dar .......
in rest, la fiecare iesire minim 2-3 bucati dimineata si 2-3 bucati seara. cel mai mare 8 kg.
Image

si inca unul mai micut din aceasi tura:

Image
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Mihai Vinturache »

Bravo George, te-ai specializat!
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Hoinar7777
Posts: 121
Joined: 26 Mar 2010, 16:02
Location: Bucuresti Berceni

Re: Dunarea

Post by Hoinar7777 »

E profesor ;) Stie ce vrea, perseverarea este secretul.
Din partea mea, la mai mare !
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

adevarul ca pescuitul la clonc are si un revers.....dupa ce te obisnuiesti sa scoti 6kg, 8 kg, parca nu mai are farmec sa dau la baboi...am incercat si parca nu mai are aceasi savoare.
este ca si jocul de bridge, dupa ce incepi sa joci bridgi celelalte jocuri iti par fara miza.

merci de aprecieri !
maine fiind in concediu mai incerc un clonc, vreau sa fiu singur in barca, pentru ca in ultima vreme am fost numai cu pufarezi si a trebuit sa explic ce si cum , a trebuit sa ii fac sa inteleaga ca linistea este foarte importanta...etc, si n-am fost 100% pe pescuit.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

Las' ca mai sunt si alti pesti, nu numai baboii !
Iar unii poate o sa se supere pe tine.
Si chiar voiam sa te rog sa ma iei si pe mine odata la pescuit de somn.
M-am lecuit.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

Lorelai wrote:Las' ca mai sunt si alti pesti, nu numai baboii !
Iar unii poate o sa se supere pe tine.
Si chiar voiam sa te rog sa ma iei si pe mine odata la pescuit de somn.
M-am lecuit.
pai de ce sa se supere? este ceace simt eu, sunt pescari profesionisti de pescuit viteza care prind pesti micuti in principal si este mminunat pentru ei.
de ce te-ai lecuit? ti-e frica sa iti intre microbul somnului la clonc sau te-am suparat cu ceva?

ieri am avut o iesire de o zi si am reusit in ciuda vantului groaznic si a valurilor sa scot din apa 2 bucati 2 si 4 kg. am ratat unul putin mai mare chiar cand sa il prind si sa il dau afara, la pranz in schimb am prins un somn frumos de aproape 4 ore pe malul Dunarii la umbra, extraordinar de relaxant si revigorant.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

am fost azi dupa pg-uri la Oltenita si Giurgiu, si am dat o raita prin port sa vad cum se prezinta apa,e crescuta dar limpede deci numa buna de-o pescuiala,in port la Giurgiu erau niste agarici care dadeau la plumb pe fund cu mamaliga :D si prindeau platici palmase ,ziceau ca pica mai mult caras dar azi nu merge,ca de obicei :lol: ,parerea mea ca (cu) niste nada adecvata si monturi de iarna, se pot infaptui oarece treburi :lol: ,saptamana viitoare sant pe el ,pe mama lui 8-) !
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

monturi de iarna :shock:

winter edition sau cum?
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

vrei detalii ? vino in club si le afli ;) !
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Dunarea

Post by shogunu65 »

nu intru in club ca la cat sunt eu de norocos nu mai prinde nimeni nimic pe Dunare :lol:
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

Am fost ieri cu Georgian la Oltenita,a lasat barca la apa si am colindat o zi intreaga sa cautam pestele,din pacate George a uitat acasa bateria de la sonar si am fost nevoiti sa mergem pe bajbaite,rezultatul a fost dezastruos,ne-am congelat o zi intreaga pt o platicuta si un guvide :lol: a mai fost o trupa la Gostinu si au prins spritz si gratar :lol: ,concluzia,e inca rece pt Dunare !
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

Atentie,nu mergeti la peste fara pg.,o persoana din trupa de la Gostinu n-a scapat fara amenda pt lipsa pg,amenda e de la 300 la 1000 roni :!:
audi2004
Posts: 89
Joined: 23 Apr 2010, 12:05

Re: Dunarea

Post by audi2004 »

buna ziua , am fost ieri la dunare la gostinu cu prietenul hoinar 7777 ( nu stiu exact citi de 7 are), impreuna cu sotiile, asa mai mult la un gratar, si am aruncat si 2 lansete in apa dar, nimic, nici macar un tac. dunarea este inca rece era crescuta si foarte tulbure. asteptam sa se mai incalzeasca. toate cele bune.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”