Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by Radu Ionut »

Salut,

Eu am prins somn d'asta pitic pe Dunare anul trecuta la Dubova in Cazanele Dunarii. Initial am vazut in apa mica de la mal niste pestisori mici negri si nu stiam ce sunt si am dat la undita prinzand acest peste nenorocit. Nici mie nu mi-a venit sa cred ca au ajuns pana si in Dunarea si mai ales pana acolo in amonte de Portile de fier!
User avatar
ionutzactiv
Posts: 11
Joined: 10 May 2012, 13:32
Location: Bucuresti(IF)
Contact:

Re: Dunarea

Post by ionutzactiv »

raitmaerg wrote:o iesire reusita. cu peste , voie buna si vreme la fel.
a mers bine cloncul , nu extraordinar, s-au ridicat ceva , s-au prins cativa, s-au ratat cativa. cel mai mare 8 kg, restul pana in 2 kg.
sonarul si-a facut treaba excelent, stiam exact cum si ce face somnul. stiam cand s-a ridicat si la care va trage, daca se hotaraste.
i-am avertizat in mare parte atunci cand pestele era ridicat si dadea tarcoale montuilor.
de pe mal Costin a facut legea. stie ce face la Feeder.
nu merge crapul, mai se ia platica, caras, salau la viu, somotei la rame......Dunarea iti da de o ciorba or de o saramura daca o respecti.
Frumos pestele Dodo si bineee Sorin.
Sambata 16.06 la o partida de pescuit cu Dodo,repetam fenta de saptamana trecuta.(cu capturile,depasim chiar recordul)
cristiL
Posts: 10
Joined: 06 Apr 2012, 11:07
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by cristiL »

As avea nevoie si eu de o confirmare. Eu stiu ca Dunarea nu este concesionata si ca pot pescui DOAR cu permisul ANPA si PG-urile aferente (CL, GR sau TR). Insa un cunoscut care de felul lui le stie pe toate (desi nu pescuieste), mi-a zis ca nu stiu ce portiune ar fi concesionata. Voi ce stiti? Multumesc
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

cristiL wrote:As avea nevoie si eu de o confirmare. Eu stiu ca Dunarea nu este concesionata si ca pot pescui DOAR cu permisul ANPA si PG-urile aferente (CL, GR sau TR). Insa un cunoscut care de felul lui le stie pe toate (desi nu pescuieste), mi-a zis ca nu stiu ce portiune ar fi concesionata. Voi ce stiti? Multumesc
Nu este concesionat nici un milimetru de Dunare. Sunt suficiente ANPA si PG-urile.

Este drept, s-au dat autorizatii temporare pentru pescuitul scrumbiei, dar asta nu inseamna concesiune si nu are legatura cu pescuitul recreativ sportiv.
victortl
Posts: 14
Joined: 27 Jun 2011, 07:13

Re: Dunarea

Post by victortl »

cu concesionarea dunarii te contrazic.pe bratul chilia mai jos de aceasta dunarea e concesionata de raduta(cel care are si lacul sarulesti)iar permisul este 400lei/an sau 50/zi.iar in delta permisul anpa nu este valabil.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

victortl wrote:cu concesionarea dunarii te contrazic.pe bratul chilia mai jos de aceasta dunarea e concesionata de raduta(cel care are si lacul sarulesti)iar permisul este 400lei/an sau 50/zi.iar in delta permisul anpa nu este valabil.
Este dreptul oricui de a contrazice, dar:

- omul intreba de Dunare, nu de bratul Chilia. De fapt, nici bratul Chilia nu este concesionat, ci un perimetru de cca 840 ha, din zona Matita, a carui limita nordica este o portiune din Bratul Tataru + bratul Cernovca, pana aproape de Periprava.
Taxa se percepe numai daca pescuiesti pe malul de sud, de pe mal, unde este limita concesiunii Raduta.
Nu te impiedica nimeni sa pescuiesti pe malul de vizavi, sau chiar pe malul romanesc al Bratului Chilia (adica de pe insula Cernovca, cu fata spre Ucraina).

- ANPA nu este valabila in Delta Dunarii (adica pe zona de competenta a ARBDD) inca de anul trecut. Cine citeste pe aici stie asta de mult.
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

sambata 16/06/2012

locatie Oltenita prin zona.
echipamente: clonc +....
capturi: 2 somni pana in 2 kg.
pana la 10 s-au ridicat fara numar somni.......doar doi punctabili.
de la ora 10 parca au disparut complet.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by DRM »

raitmaerg wrote:capturi: 2 somni pana in 2 kg.
de la ora 10 parca au disparut complet.
Merge, fir intins pe mai departe. ;)
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
victortl
Posts: 14
Joined: 27 Jun 2011, 07:13

Re: Dunarea

Post by victortl »

pt. cezar:
nu vreau sa te contrazic dar locuiesc in tulcea si nu o data am fost obligat sa platesc aceasta taxa desi nu dadeam de pa mal ci eram ancorat.singurele dati in care n am platit au fost cand nu au trecut oamenii lui.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

victortl wrote:pt. cezar:
nu vreau sa te contrazic dar locuiesc in tulcea si nu o data am fost obligat sa platesc aceasta taxa desi nu dadeam de pa mal ci eram ancorat.singurele dati in care n am platit au fost cand nu au trecut oamenii lui.
Au incercat si ci mine, Victore, acum 2 ani (venise acel Gabi, probabil il stii, insotit de alt individ). I-am trimis la plimbare, stiind exact ce scrie in contractul de concesiune. Apoi l-am sunat pe Raduta (il cunosc de mult) si l-am somat sa-si instruiasca dulaii, altfel iese belea. N-au mai calcat pe la noi, cat am stat acolo.
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Oare cum o fi pe canicula asta, la pescuit pe dunare?
Vad eu, maine. :roll:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

La Cernavoda n-a mers Dunarea...
Foarte tulbure si plina de obiecte in trecere.

Image
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by DRM »

O mica incursiune.
Attachments
IMG_0060 (Custom).JPG
IMG_0060 (Custom).JPG (107.79 KiB) Viewed 20574 times
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

DRM wrote:O mica incursiune.
bravos.....incursiune, incursiune, dar sa stim si noi detalii, capturi, monturi...etc.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by DRM »

Capturi ....... pai numai bucati cat barca :P :lol:
Una peste alta am bagat 86 km in prospectiune 8-) e greu cu saloo.
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

Re: Dunarea

Post by teo51 »

Perioada 10-15 iulie vreau sa merg in zona VLADENI-FACAIENI ,daca a fost cineva de la deschidere incoace,rog minimum de info.respectiv mal,cum arata apa,eventual "electricieni".Fir intins.
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

m-am intors ieri de la Dunare. aproape 3 zile pe malul batranei doamne in zona Oltenitei. zic aproape 3 zile pentru ca am ajuns joi seara si am plecat sambata la 10 dimineata.
am pescuit exclusiv la clonc cu un prieten care nu e el cinestie ce pescar, dar a fost un elev bun si caputile au fost destul de numeroase: 12 bucati intre 2 si 4 kg. 2 ratari de peste 8-10 kg. asta cu ratarea sa-mi fie invatura de minte pentru ca am schimbat o lanseta cu una din fibra plina si mult prea moale, nu reuseam sa intep calumea si i-am pierdut. dupa doua ratari am schimbat iarasi batul ....un pic mai tarziu.
merge cloncul binisor daca ai rabdare si sti sa citesti bine sonarul. am ajuns dependent de sonar. am avut momente in care somnul s-a ridicat si cand l-am vazut ca incepe sa coboare am cloncanit iarsi si am reusit sa il aduc iar la carlig si pana la urma a tras. asta sa intamplat de cateva ori. somn la clonc fara sonar e loz in plic.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
DRM
Posts: 167
Joined: 24 Oct 2011, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by DRM »

Frumos...... ceva poze ?
NEVER STOP LEARNING, NEVER STOP IMPROVING,
AND NEVER, EVER STOP FISHING.
MotorGuide
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

am doar doua poze facute cu telefonul. am uitat apartul foto acasa. deci credeti-ma pe cuvant. o sa descarc de pe telefon si o sa pun macar o poza cu un somotei de vre-o 3 kg.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
adrianio
Posts: 2
Joined: 14 May 2012, 17:09

Re: Dunarea

Post by adrianio »

Salut!
Prima mea postare. Sunt nevoit ca altminterea m-a anuntat admin ca radiaza contul. Am si eu permis obtinut acilea.
Vreau sa merg si eu saptamana asta, sa plec Vineri seara si sa ma intorc Duminica, pe Dunare la Gostinu. Vreau sa merg setat pe crap. Mai stie cineva cum merge treaba pe acolo?
Dar cumva pe Dunare in zona Prundu si pe canalele de irigatii de p'acolo?
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”