Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

ionutzactiv wrote:
raitmaerg wrote:ieri am incheiat in mod oficial pescuitul la Dunare pentru anul 2011. Mi-am scos si adus barca pe uscat. Anul asta crapul s-a lasat greu prins, somnul a fost destul de present, tinand cont ca este primul an in care dau la clonc, a fost un an bun pentru mine. la avat am pescuit doar la inceputul perioadei dupa care am renuntat sa mai dau la avat, imi pare un peste fraierut, am mai prins caras mare si platica, atunci cand crapul se lasa greu asteptat. Pe multi i-am auzit ca anul asta a fost un an slab in pescuit … acum la incheierea sezonul eu spun ca am mai descoperit o parte din frumusetea Dunarii.
cateva poze din acest an pe Dunare….

SI ULTIMA ZI DE PESCUIT LA DUNARE 2011. UN PIC CAM FRIG.

In fiecare poza gasesc emotia momentului de a fi in natura pe malul dunarii.
LA REVEDERE DUNARE 2011
Sa traiasca marele pescar .
mare rau ...90 kg cu basca cu tot.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

au mai ramas mai putin de doua saptamani pana la terminarea prohibitiei pe Dunare.
mi-am facut deja planul de "lupta" 1-3 iunie. daca mai sunt doritori...astept propuneri . poate reusim sa ne strangem mai multi.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
teo51
Posts: 22
Joined: 29 Oct 2011, 12:02

Re: Dunarea

Post by teo51 »

Incep sa visez de azi la poenile de pe malurile fluviului dar privind cu pesimism catre ceruri,o mai ploua mult timp? Daca exista pe forum vreun dunarean,ne poate spune cum se prezinta fluviul in perioada asta? Sunt convins ca timpul urat a stricat planurile multora dintre noi,vis-a-vis de pescuit desigur. Astept cu speranta un"informator"
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

teo51 wrote:Incep sa visez de azi la poenile de pe malurile fluviului dar privind cu pesimism catre ceruri,o mai ploua mult timp? Daca exista pe forum vreun dunarean,ne poate spune cum se prezinta fluviul in perioada asta? Sunt convins ca timpul urat a stricat planurile multora dintre noi,vis-a-vis de pescuit desigur. Astept cu speranta un"informator"
Costin S. este astazi la Oltenita. Are si misiunea de a analiza la fata locului "starea Dunarii". Sunt sigur ca va posta diseara concluziile. ;)
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

in weekend sunt si eu in zona si o sa dau o fuga chiar pe insula sa vad ce si cum. o sa fac si niste poze.
cam cati participanti or sa se stranga pentru actiunea de saptamna viitoare?
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

raitmaerg wrote:in weekend sunt si eu in zona si o sa dau o fuga chiar pe insula sa vad ce si cum. o sa fac si niste poze.
cam cati participanti or sa se stranga pentru actiunea de saptamna viitoare?
15-20 persoane.
Cred ca vom tocmi un vaporas pentru trasportul Oltenita-insula si retur.
mirceafeeder
Posts: 70
Joined: 24 Feb 2012, 13:03

Re: Dunarea

Post by mirceafeeder »

Va salut,vreau sa stiu cum se prezinta dunarea in zona gostinu,se poate face un pescuit la sfarsit de saptamana?.Astept un raspuns de la cei care au fost prin zona.Multumesc si TOATE CELE BUNE
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

mirceafeeder wrote:Va salut,vreau sa stiu cum se prezinta dunarea in zona gostinu,se poate face un pescuit la sfarsit de saptamana?.Astept un raspuns de la cei care au fost prin zona.Multumesc si TOATE CELE BUNE
Dunarea arata nasol : in crestere, tulbure (culoarea ciocolatei), debit mare, curg mizerii, inclusiv busteni si crengi...
mirceafeeder
Posts: 70
Joined: 24 Feb 2012, 13:03

Re: Dunarea

Post by mirceafeeder »

mersi pentru informatie...mda cred ca tot pe la vreo baltoaca o sa pescuiesc :(
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

fratilor,am fost la peste in zona Budesti,cu 5 km inainte sa intre dambovita in Arges,jale mare,a intrat somotelul pitic in Arges ,deci si Dunarea e invadata,probabil ca pana acum Dambovita era poluata si nu rezista jegul asta de peste ,de cand o epureaza si-a dat drumul la vale,sa fim sanatosi cu Dragomir in frunte,asta ar trebui sa fie la parnaie pe viata pt distrugerea ecosistemului raurilor,dar la noi nu exista asa ceva :evil: :evil: :evil: :evil:
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Dunarea

Post by p_m_1959 »

Costin ! am auzit ca somotelu' asta a fost bagat prima data in Herastrau de Mitica Dragomir asa ca:Mitica la brutarie! :lol:
______________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
sorin
Posts: 17
Joined: 16 Apr 2010, 02:52

Re: Dunarea

Post by sorin »

p_m_1959 wrote:Costin ! am auzit ca somotelu' asta a fost bagat prima data in Herastrau de Mitica Dragomir asa ca:Mitica la brutarie! :lol:
______________________
Ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
Deci Mitica la Pescarie nu-i o gluma ? Dupa ce a otravit fotbalul, o face si cu apele ? Uite, asta se intampla cand unii incearca sa-si depaseasca limitele ...
Daca americanii se lupta cu crapul chinezesc, noi o facem cu somnul pitic si soretele ... deh, fiecare dupa putere :lol:
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Dunarea

Post by paulletta »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Paulletta
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Frumos, da' peste s-a prins?
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Dunarea

Post by paulletta »

Borsul din ce crezi ca se facea? Din ciuperci...in niciun caz!
S-a prins si peste, pozele sunt pentru colectii personale.
Paulletta
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dunarea

Post by Claudiu »

Daca pe un site de pescuit, pozele cu pesti sunt tinute pentru colectii personale, iar alea cu borsuri, pentru toata lumea... Ce sa mai zic, m-ai dat gata. :roll:
Intrebam de peste, ptr ca maine merg si eu la dunare si vroiam sa stiu la ce sa ma astept...
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Ei, de legume :mrgreen: Subscriu opiniei lui Claudiu, inteleg ca locurile de pescuit sunt tabu, dar asa 2 vb ca ai prins o platica, un calcan ceva, ca poate nu ai poze cu ele, asta e... Oricum de apreciat macar ca ai bagat niste poze de la iesire, wk asta nu a fost nici o alta postare, eu unul nu am iesit ca sa pot merge la iesirea de sapt asta...
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Dunarea

Post by paulletta »

S-a prins si peste, somn,ciortan,caras,platica,salau,vaduvita,etc, toate speciile prinse facand borsul delicios.
Poze cu somnii nu am mai facut intrucat nu am mai avut acumulator la aparatul foto.
Locuri putine si greu accesibile,dunarea este in scadere.
Paulletta
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

o iesire reusita. cu peste , voie buna si vreme la fel.
paulletta wrote:Poze cu somnii nu am mai facut intrucat nu am mai avut acumulator la aparatul foto.
paulleta....lasa frate aparatul, erau micuti , micutii. tocmai de s-au termiat accumulatori. ;)

a mers bine cloncul , nu extraordinar, s-au ridicat ceva , s-au prins cativa, s-au ratat cativa. cel mai mare 8 kg, restul pana in 2 kg.
sonarul si-a facut treaba excelent, stiam exact cum si ce face somnul. stiam cand s-a ridicat si la care va trage, daca se hotaraste.
i-am avertizat in mare parte atunci cand pestele era ridicat si dadea tarcoale montuilor.
de pe mal Costin a facut legea. stie ce face la Feeder.
nu merge crapul, mai se ia platica, caras, salau la viu, somotei la rame......Dunarea iti da de o ciorba or de o saramura daca o respecti.
Claudiu wrote:Daca pe un site de pescuit, pozele cu pesti sunt tinute pentru colectii personale, iar alea cu borsuri, pentru toata lumea... Ce sa mai zic, m-ai dat gata. :roll:
Intrebam de peste, ptr ca maine merg si eu la dunare si vroiam sa stiu la ce sa ma astept...
Image

iar voia buna se citea pe fetele lor.
Image

asta inseamna un somn frumos la clonc.

si asta este tot somn, mai mic dar voinic.
Image
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dunarea

Post by costin stefanescu »

asa cum zice si George,s-a prins peste de-un bors sanatos,ca o shorma cu de toate :lol: ,a iesit si de-o saramura ultraperformanta care din pacate n-am mai putut s-o facem din cauza bulangiului de Bachus care ne-a lovit cam tare la scafarlie si ne-au lasat picioarele :lol:,oricum peste se prinde pe Dunare,insa problema acum sant apele mari care astupa majoritatea locurilor de pescuit de pe mal
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”