Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Teava a asigurat "materia prima" (guvizii) pt capturile record de salau :D ... si ce pescuit e ala fara sa vezi pluta pe apa... ;)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

Radule, nu vad capturile celor de la...`Master`(Cezar si Costin) ! :lol: :lol: :lol: Sau de data asta au dat doar lectii ...teoretice? :lol: :lol: :lol:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

Dumitrescu Iancu wrote:Radule, nu vad capturile celor de la...`Master`(Cezar si Costin) ! :lol: :lol: :lol: Sau de data asta au dat doar lectii ...teoretice? :lol: :lol: :lol:
Noi am dat la salai de peste 6 kg.
Ce a fost sub...i+am dat ignore.
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

ieri am incheiat in mod oficial pescuitul la Dunare pentru anul 2011. Mi-am scos si adus barca pe uscat. Anul asta crapul s-a lasat greu prins, somnul a fost destul de present, tinand cont ca este primul an in care dau la clonc, a fost un an bun pentru mine. la avat am pescuit doar la inceputul perioadei dupa care am renuntat sa mai dau la avat, imi pare un peste fraierut, am mai prins caras mare si platica, atunci cand crapul se lasa greu asteptat. Pe multi i-am auzit ca anul asta a fost un an slab in pescuit … acum la incheierea sezonul eu spun ca am mai descoperit o parte din frumusetea Dunarii.
cateva poze din acest an pe Dunare….

Image
ASTEPTAND RASARITUL

Image
UN PIG GRABIT SPRE PESCUIT

Image
EU VOI PRINDE MONSTRUL

Image
SI L-AM PRINS

Image
SI EL LA PRINS. ASA TATA ASA FIU.

Image
TATA SI FIU ASTEPTAND SA SE FACA TOCANA DUPA O ZI PLINA DE AVENTURA SI NATURA.



Image
AICI SE ASCUNDE OARE ?

Image
SAU AICI?

Image
IN ASTEPTAREA CAPTURIILOR......

Image
SI ULTIMA ZI DE PESCUIT LA DUNARE 2011. UN PIC CAM FRIG.

In fiecare poza gasesc emotia momentului de a fi in natura pe malul dunarii.
LA REVEDERE DUNARE 2011
Last edited by raitmaerg on 21 Nov 2011, 15:44, edited 1 time in total.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

Frumos, prietene, tare frumos ! :) :) :)
User avatar
costinelo
Posts: 180
Joined: 20 Feb 2011, 13:32
Location: Ploiesti

Re: Dunarea

Post by costinelo »

Ce greutate aveau mustaciosii din poze ?
Aventurile sunt facute pentru a fi aventuroase.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Dumitrescu Iancu wrote:Radule, nu vad capturile celor de la...`Master`(Cezar si Costin) ! :lol: :lol: :lol: Sau de data asta au dat doar lectii ...teoretice? :lol: :lol: :lol:
Pai sa se incurce ei cu prescolari din astia ;) Teoria ca teorie, era prea frig sa-mi iau notite :D , dar fara ei la orientarea in teren prindeam doar guvizi :oops: Si Paca a demonstrat superioritatea feederului (sau pikere, cum s-or scrie) si la pescuitul salaului, a fost campion la numarul de capturi, deh, daca trageau doar prescolarii...
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

Radule,sa te mai aud ca te plangi de activitatea Asociatiei! :lol: :lol: :lol: Ai avut de unde alege:o actiune pa Snagov la concurenta cu o invitatie la pescuit pe Dunare cu o parte a CD-ului, in acceasi zi, ce ti-ai dori mai mult decat atat? Cred ca, pentru diversitatea stilurilor de pescuit, era mai bine daca alegeai Snagovul... :roll:
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Indian Larry »

raitmaerg wrote:ieri am incheiat in mod oficial pescuitul la Dunare pentru anul 2011.

Salut.
Obisnuiesti sa pescuiesti pe la Oltenita?
Ori ne-am cunoscut, ori te confund. :?

Pe la sf. lunii Iulie-inceputul lui August, am cotrobait pe la km420. Eram putin mai jos de conductele alea dezafectate care intra in Dunare. Un tip care seamana foarte bine cu tine era cu fiul sau intr-o barca verde. Eu eram in spatele altui timp cu care ne-am intanlit pe drum( un baiat bine facut cu un Renault visiniu parca). Dupa ce l-ati luat si pe el in barca, v-ati lasat in jos dand la clonc. Copilul avea o veste de salvare portocalie.
Inainte de asta ne-ati ajutat cu sondatul apei pe langa mal, unde erau butucii. Ne-ati intrebat daca ramanem peste noapte si pe urma v-ati dus in jos.
Eu eram cu un amic cu o gonflabila gri.

Voi ati fost sau va confund eu?
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

Chiar daca da, chiar daca nu, lumea pescarilor...
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

Indian Larry wrote:
Salut.
Obisnuiesti sa pescuiesti pe la Oltenita?
Ori ne-am cunoscut, ori te confund. :?
..........

Voi ati fost sau va confund eu?
in 95% pescuiesc in zona oltenita, am barca acolo la apa si mi-e cel mai la indemana sa merg in zona.
sincer habar nu mai am daca ne-am vazut...se poate, cred ca imi aduc ceva aminte, eu am un renault rosu scurt care il mai conduce altcineva pana ajung eu cu barca la locul de campare. de sondat apa daca cineva ma solicita o fac cu placere deci iar se poate, pentru fimiu am 3 veste pe care il las sa isi aleaga...din care una este rosie.....deci iar se poate. despre gonflabile gri sunt destul de multe pe dunare.

singurul lucru de care nu sunt lamurit este km 420...acolo incep copacii cazuti in apa pana la 418 dar nu sunt tevi dezafectate in apa, sau nu le stiu eu.

poate la anul facem o hoinareala impreuna in zona oltenita.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Indian Larry »

Cel care era atunci cu masina renault, era un tip masiv. Fuma tigara electronica ca si noi. Asta a fost prima conversatie intre mine si el cand l-am vazut cu aia in mana.
Tu ai venit de undeva din jos cu barca si erai cu baiatul. Pana sa plecati toti 3 in jos, invatai copilul la mal sa dea cu cloncul. Te-am intrebat noi cat are apa in butuci si ai dat o tura cu sonarul,ne-ai zis 6-7m. Asta se intampla putin mai jos de conducte, maxim 1km. De pe dig ne-am lasat in stanga in dreptul statiei de pompare unde se afla si o stana. S-ar putea sa confund eu km, nu sunt sigur. Cert este ca la cateva sute de metri sunt 3 conducte care ies din mal si se opresc in Dunare.
Aaa, atunci vorbeati intre voi ca ai un clonc nou si dabia astepti sa-l incerci. De fapt asta facea deja baiatul tau la mal.
Eu eram atunci cu o Nova gri cu numere de PH. Nu stiu sigur daca mai am pozele de atunci ca de facut am facut.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Indian Larry »

Iar hoinareala va fi cu siguranta. :D pana la vara iau si motor. vreau sa aprofundez zona unde se varsa Argesul. Am inteles de la un nene din Oltenita ca acolo pandesc monstrii. Mie mi-e cam frica sa dau la clonc din gonflabila. :?
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by laloi »

Dumitrescu Iancu wrote:Radule,sa te mai aud ca te plangi de activitatea Asociatiei! :lol: :lol: :lol: Ai avut de unde alege:o actiune pa Snagov la concurenta cu o invitatie la pescuit pe Dunare cu o parte a CD-ului, in acceasi zi, ce ti-ai dori mai mult decat atat? Cred ca, pentru diversitatea stilurilor de pescuit, era mai bine daca alegeai Snagovul... :roll:
Ca sa nu creada cineva ca as fi avut vreun ghimpe impotriva iesirii de pe Snagov, dupa cate am comentat eu legat de acel subiect, motivul alegerii a fost numai si numai parola data lui Paca (care nu stiu daca e sau nu membru in CD :lol: , chiar nu ma intereseaza), cu care am vb si stabilit iesirea doar cu cateva ore inainte sa apara anuntul legat de Snagov, pe cuvant de onoare, si cum imi place sa fiu parolist si sa nu incurc pe cineva, asta e... Si daca e sa ma plang de ceva, e ca atata timp nu a fost nimic si brusc in aceeasi zi au fost 2 oportunitati de pescuiala, asta da oftica :D , ca a trebuit sa renunt la una din ele...
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dunarea

Post by Miyagi »

E vorba de discutiile de dinaintea concursului Radu.
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

Indian Larry wrote:Cel care era atunci cu masina renault, era un tip masiv. Fuma tigara electronica ca si noi. Asta a fost prima conversatie intre mine si el cand l-am vazut cu aia in mana.
Tu ai venit de undeva din jos cu barca si erai cu baiatul. Pana sa plecati toti 3 in jos, invatai copilul la mal sa dea cu cloncul. Te-am intrebat noi cat are apa in butuci si ai dat o tura cu sonarul,ne-ai zis 6-7m. Asta se intampla putin mai jos de conducte, maxim 1km. De pe dig ne-am lasat in stanga in dreptul statiei de pompare unde se afla si o stana. S-ar putea sa confund eu km, nu sunt sigur. Cert este ca la cateva sute de metri sunt 3 conducte care ies din mal si se opresc in Dunare.
Aaa, atunci vorbeati intre voi ca ai un clonc nou si dabia astepti sa-l incerci. De fapt asta facea deja baiatul tau la mal.
Eu eram atunci cu o Nova gri cu numere de PH. Nu stiu sigur daca mai am pozele de atunci ca de facut am facut.
da. voi erati ( ce mica e lumea pescarilor dunareni) , acum mi-ai dat datele corecte ..km 435( vis-a-vis de Tutracan- orasul bulgaresc). si intradevar imi aduc aminte, poza cu focul langa ceaun este de atunci in seara respectiva , iar poza in care spun ca prind monstru tot de atunci. poate la anul facem o tura in zona cu corturile macar 2 zile.
ca locuri in zona mai imi place zona insulei albina, ma campez chiar pe insula si stiu ca nu ma deranjeaza aproape nimeni, iar acolo merge si somnul si crapul si carasul si platica...e o zona frumoasa, doar sa fie cota peste 50 la oltenita ca altfel e apa prea mica....mai vorbim , poate ne vedem la carciuma iarna asta.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Dunarea

Post by dutustoica »

laloi wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:Radule,sa te mai aud ca te plangi de activitatea Asociatiei! :lol: :lol: :lol: Ai avut de unde alege:o actiune pa Snagov la concurenta cu o invitatie la pescuit pe Dunare cu o parte a CD-ului, in acceasi zi, ce ti-ai dori mai mult decat atat? Cred ca, pentru diversitatea stilurilor de pescuit, era mai bine daca alegeai Snagovul... :roll:
Ca sa nu creada cineva ca as fi avut vreun ghimpe impotriva iesirii de pe Snagov, dupa cate am comentat eu legat de acel subiect, motivul alegerii a fost numai si numai parola data lui Paca (care nu stiu daca e sau nu membru in CD :lol: , chiar nu ma intereseaza), cu care am vb si stabilit iesirea doar cu cateva ore inainte sa apara anuntul legat de Snagov, pe cuvant de onoare, si cum imi place sa fiu parolist si sa nu incurc pe cineva, asta e... Si daca e sa ma plang de ceva, e ca atata timp nu a fost nimic si brusc in aceeasi zi au fost 2 oportunitati de pescuiala, asta da oftica :D , ca a trebuit sa renunt la una din ele...
Mereu a fost cate ceva, dar probabil nu pe gustul si pretentiile tale. Au mai fost si alte invitatii la Snagov si iesiri in Delta sau pe Dunare, dar in ultimul moment, pentru unii s-au ivit situatii care nu le-au permis participarea. E firesc, tuturor li se poate intampla...... Mai mult, chiar tu ai avut iesiri pe care le-ai "publicat"..... dupa. Asa ca .... Dar cand ai doar pareri si critici, iar de implicat ii lasi pe altii.......No comment.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

Dragi prieteni
Oare nu va dati seama ca am dat buzna peste un alt topic ?
Rog Admin sa transfere aceste postari acolo unde au locul, sa lase aceste lucruri frumoase de aici sa se dezvolte.
Cu scuze, nu ca sunt eu mai destept, dar asa cred eu ca trebuie sa se intample.
Cu stima,
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Dunarea

Post by dutustoica »

Lorelai wrote:Dragi prieteni
Oare nu va dati seama ca am dat buzna peste un alt topic ?
Rog Admin sa transfere aceste postari acolo unde au locul, sa lase aceste lucruri frumoase de aici sa se dezvolte.
Cu scuze, nu ca sunt eu mai destept, dar asa cred eu ca trebuie sa se intample.
Cu stima,
Ca intotdeauna, ai dreptate. Respect.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Indian Larry »

raitmaerg wrote:ca locuri in zona mai imi place zona insulei albina, ma campez chiar pe insula si stiu ca nu ma deranjeaza aproape nimeni, iar acolo merge si somnul si crapul si carasul si platica...e o zona frumoasa, doar sa fie cota peste 50 la oltenita ca altfel e apa prea mica....mai vorbim , poate ne vedem la carciuma iarna asta.
sincer nu cunosc care-i insula Albina.
mai sus de unde ne-am gasit atunci, este o insula superba. intre malul romanesc si ea , este un canal de vreo 10m.
am fost si pe aia dar spre uimirea mea am vazut urme de ATV. :shock: chiar ne intrebam atunci de ce dracu' sau cu ce, au dus ATV-ul pe insula.
la vreo 50m spre mijlocul Dunarii, era un copac in apa, care avea un sac de bidoane legat de el(probabil sa fie observat de nave).
Noi ne-am ancorat de el si am dat la peste.
Uite si o poza:
Image

Alta insula stiu mai jos, ~4km de la santierul naval. Exista un golf acolo si niste pompe care bagau apa in canale. Vis-avis sunt niste locuri de incremenesti dar inca n-am ajuns din lipsa motorului.

Dabia astept sa soarbem un ceai(a se citi vin) si sa ne povestim.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”