Dunarea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by George Saftoiu »

Domnul Savu,suntem pe un site de pescuit,unde nu toata lumea a invatat si FIZICA....,ori stiu si despre "cusca Faraday",s-au despre experientele lui TESLA,cu privire la "cusca Faraday". Curentul electric vine de la centrala prin cablu la priza/intrerupator,TESLA este o marca de PATEFON/MAGNETOFON/CASETOFON, fabricate in Cehoslovacia , care au fost vazute in pod la bunicul/bunica si atat!.........
P.S. Asta nu inseamna ca nu stiu despre ce este vorba.....
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dunarea

Post by cezar »

George Saftoiu wrote:Domnul Savu,suntem pe un site de pescuit,unde nu toata lumea a invatat si FIZICA....,ori stiu si despre "cusca Faraday",s-au despre experientele lui TESLA,cu privire la "cusca Faraday". Curentul electric vine de la centrala prin cablu la priza/intrerupator,TESLA este o marca de PATEFON/MAGNETOFON/CASETOFON, fabricate in Cehoslovacia , care au fost vazute in pod la bunicul/bunica si atat!.........
P.S. Asta nu inseamna ca nu stiu despre ce este vorba.....
TESLA este si o scula cu care poti sa-ti dai peste outze atunci cand scapi crapul la mal ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by George Saftoiu »

Daaaaaa!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ai dreptate Cezare! Si sunt mult mai multe situatii in viata, cand esti tentat sa o folosesti.....In alte regiuni istorice se mai numeste si "BARDA" si se foloseste cel mai adesea la "fasonarea" lemnului.....
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Ono »

cezar wrote:TESLA este si o scula cu care poti sa-ti dai peste outze atunci cand scapi crapul la mal !
...si daca e ruginita mai faci si tetanos (zis si falcaritza) :lol:
Este de remarcat eficienta custii Faraday in apa cam cat lindicul principesei intr-un butoi cu vin.
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Dunarea

Post by savu alexandru »

Ce alta explicatie aveti in conditiile in care juvelnicele erau in apa la circa 2 m unul de celealalt!
Nu stiu daca este cazul sa "persiflati"! Probabil plasa metalica a juvelnicului a atenuat efectul!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by George Saftoiu »

Nici gand de a "persifla" explicatia dumneavoastra.Ideea a fost ca nu toti de pe aici stiu ce este o "cusca Faraday".
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Dunarea

Post by savu alexandru »

Domnule Saftoiu, incercati Dvs. sa gasiti alta explicatie!
Poate am gresit ca nu am spus ce este cusca Faraday!
Nu trebuia sa se ajunga la tesla/barda si alte afirmatii! Adevarul este ca multi oameni nu au decat cultura jignirilor!
Salaul din juvelnicul textil avea zona cozii roscata dupa electrica!
Nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu ce am constatat; pe viitor nu mai spun nimic!
Sunt multi care au pescuit in zone bune dar sunt "secretosi"!
Normal trebuia ca toti sa fie de buna credinta si sa comunice!
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by George Saftoiu »

Domnul Savu , EU sunt de ACORD cu explicatia dumneavoastra,este si argumentata( cusca Faraday, cine nu stie ce este aceasta ,este problema lui,nu aveti nici-o vina), de aceea am amintit de cercatatorul si savantul TESLA,care a facut multe experiente referitoare la curentul electric si privind protejarea corpului uman fata de tensiuni electrice periculoase (foarte mari);
Ca s-a trecut pe gluma cu unealta "tesla" este altceva....
De pescuit pe Dunare ,pot spune ca am fost de 3 ori la Malu Rosu,unde nu am luat decat 2 strapazani.....si de 2 ori pe o garla unde am prins numai caraseii, nu am considerat ca ar fi fost o informatie utila!
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Dunarea

Post by savu alexandru »

Domnule Saftoiu, va rog sa gasiti Dvs. alta explicatie! Despre "cusca Faraday" s-a invatat in anul 2 de liceu dar nu trebuie sa jignim oamenii care nu au ajuns pana acolo!
Incercati sa intrebati cati din pescarii nostri din asociatie au instrumente de prindere "electrica" a pestilor! Eu stiu doar cativa! Astia spun de noi ca ne facem iluzii cu pescuit normal! Dvs., asociatia, ii promoveaza desi ii stie!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

savu alexandru wrote: Incercati sa intrebati cati din pescarii nostri din asociatie au instrumente de prindere "electrica" a pestilor! Eu stiu doar cativa! Astia spun de noi ca ne facem iluzii cu pescuit normal! Dvs., asociatia, ii promoveaza desi ii stie!
Sandule,iar incepi sa faci acuzatii aberante...Daca stii "cativa" manuitori de instrumente de prindere electrica a pestilor(incerc sa te citez exact),membri ai asociatiei,da-i omule pe goarna aici ca sa stim si noi pe cine promovam!Tu chiar nu citesti ce scrii?Daca mai faci acuzatii de genul asta la adresa asociatiei si nu le dovedesti,vei primi urgent o banare!Ti-o promit cu toata prietenia!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by valic »

Dumitrescu Iancu wrote:
savu alexandru wrote: Incercati sa intrebati cati din pescarii nostri din asociatie au instrumente de prindere "electrica" a pestilor! Eu stiu doar cativa! Astia spun de noi ca ne facem iluzii cu pescuit normal! Dvs., asociatia, ii promoveaza desi ii stie!
Sandule,iar incepi sa faci acuzatii aberante...Daca stii "cativa" manuitori de instrumente de prindere electrica a pestilor(incerc sa te citez exact),membri ai asociatiei,da-i omule pe goarna aici ca sa stim si noi pe cine promovam!Tu chiar nu citesti ce scrii?Daca mai faci acuzatii de genul asta la adresa asociatiei si nu le dovedesti,vei primi urgent o banare!Ti-o promit cu toata prietenia!
Bre Nea' Savule ....... chiar ca meriti o banare cu astfel de declaratii ...........ce dreaq, eu am baut toata noaptea trecuta si azi la fel, si am de gand sa continui, dar nu aberez ... vorba lui Nea' Iancu, zi-le pe nume, daca nu mai bine TACI... parerea mea ....
Valic
0744 644 368
savu alexandru
Posts: 132
Joined: 04 Nov 2009, 13:15

Re: Dunarea

Post by savu alexandru »

Daca te ameninta ca iti arunca in aer blocul si alte minuni la ce te poti astepta?
Voi deja ii cunoasteti si va faceti ca nu stiti despre ce e vorba!
La unele actiuni ei v-au ajutat cu peste ca noi nu am prins nici macar obleti!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dunarea

Post by Dumitrescu Iancu »

savu alexandru wrote:Daca te ameninta ca iti arunca in aer blocul si alte minuni la ce te poti astepta?
Voi deja ii cunoasteti si va faceti ca nu stiti despre ce e vorba!
La unele actiuni ei v-au ajutat cu peste ca noi nu am prins nici macar obleti!
Pentru ultima oara: te rog sa-i numesti pe cei pe care sustii ca-i sprijina asociatia in actiunile lor de braconaj!Este un ultim avertisment,urmeaza banarea pentru o saptamana...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by valic »

Savule, cred ca esti dus cu capul... dute la un psihiatru ..........parerea mea ... daca nu ia un Diazepam si culca-te ... parerea mea ...
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by valic »

Dumitrescu Iancu wrote:
savu alexandru wrote:Daca te ameninta ca iti arunca in aer blocul si alte minuni la ce te poti astepta?
Voi deja ii cunoasteti si va faceti ca nu stiti despre ce e vorba!
La unele actiuni ei v-au ajutat cu peste ca noi nu am prins nici macar obleti!
Pentru ultima oara: te rog sa-i numesti pe cei pe care sustii ca-i sprijina asociatia in actiunile lor de braconaj!Este un ultim avertisment,urmeaza banarea pentru o saptamana...
O saptaana e PUTZIN.... O luna e mai potrivita ....parerea mea ...
Valic
0744 644 368
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dunarea

Post by rebeu »

savu alexandru wrote:Am fost in perioada 1-5 august la PECENEAGA cu inca 2 persoane! ...

Noaptea erau prietenii lui REBEU(in gluma!) care dadeau cu curent si erau si cei cu "TOANA"; ...
Hummmm... Nea Savule... abia după mailu' primit azi am citit şi eu mai atent...

Deşi ne-am mai ciondănit noi, eu te aveam pe lista de prieteni... acu' ce fac? Te şterg d-acolo? :lol: :lol: :lol:

Cum lista mea e foooaaarte lungă... ai putea fi ceva mai explicit? Să ştiu ce să modific p-acolo.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Lorelai »

E adevarat, s-a sarit mult din partitura.
Dar mai ales, cei care cunoasteti personajul, cautati o octava mai jos.
Cu bucurii sau fara, suntem aceiasi. Exista amintiri frumoase.
Nu mai trageti in pianist, o sa iau aminte la tirul vostru.
Hai sa lasam putin timpul sa treaca , nu mult, cand suntem "la rece" sutem mai intelepti.
Ideal e sa nu ne para rau ulterior de ce spunem..
Ceva decent, ferm, cu bun simt, dar cu discretia cuvenita ar fi mult mai bine.
Yeeesssss !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
bughy
Posts: 26
Joined: 23 Jun 2011, 12:42

Re: Dunarea

Post by bughy »

Dl. Cezar si Dl. Claudiu, va multumesc foarte mult pentru sfaturi. De-abia astept sa ajung acolo.
Am mai fost la Ciobanu, dar acolo am dat doar la rapitor, am prins multe stiuci, la 1-2m de mal. Era cam greu cu trasul din apa, ca era malul abrupt in locurile "bune". Cea mai mare stiuca am luat-o dupa ce am ridicat-o un mal de vreo 4m, unde am transpirat de nu mai puteam, sa nu cumva sa se zbata un pic, ca dusa era. Recunosc ca in drum spre locul ala calcasem (la propriu) in ceva norocos.
User avatar
Indian Larry
Posts: 107
Joined: 25 Feb 2011, 11:41
Location: Bucuresti

Re: Dunarea

Post by Indian Larry »

savu alexandru wrote:Daca te ameninta ca iti arunca in aer blocul si alte minuni la ce te poti astepta?

Nenea Savule , matale ii antrenai pe doctorii de la Balceanca ? :roll:
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: Dunarea

Post by raitmaerg »

de sf maria am iesit pentru un clonc mic, doar de dupamasa. plecat pe la 12 de acasa ..ajuns la locul faptei la aproape 14.

5 trasaturi pana la 19.30, prima ratata de fiul meu, nu putea sa ridice lanseta, pierdut.
a doua trasatura , rateu la mine, parca eram la emisiunea : care rateaza mai frumos,
a treia trasatura :
Image

a patra trasatura
Image

si cu el hopa sus in barca.
Image

e primul de doua cifre al meu. 15 kg.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”