Bratul-Borcea

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Bratul-Borcea

Post by ALIN66 »

patida reusita din p.d.v al vremii,anturajului,drumului de acces!pacat ca pestele nu a vrut sa ne bucure cu prezenta sa!apa e rece,am incercat rama neagra,rama de gunoi,viermusi si porumb dulce,tot nu a vrut!asta e!data viitoare!p.s.-am stat linistiti cu permisul ANPA si viza pg de pe carnetul de membrii APC21,controalele au inceput deja cu toate ca permisele de-abia au fost eliberate!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Bratul-Borcea

Post by costin stefanescu »

asta e o veste foarte buna,daca si-ar face treaba pe tot parcursul anului ar fi OK!
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Bratul-Borcea

Post by PsiHo »

pe bratul borcea pescuiesc mereu(adica numai acolo ma duc) in zona comunei Vladeni.
daca doreste cineva informatii cu locuri .. sa ma intrebe.(doar in zona km 9 - km 0)
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: Bratul-Borcea

Post by Adi11 »

PsiHo wrote:pe bratul borcea pescuiesc mereu(adica numai acolo ma duc) in zona comunei Vladeni.
daca doreste cineva informatii cu locuri .. sa ma intrebe.(doar in zona km 9 - km 0)
Merge crapul, somnul la vladeni? Eu in general ma duc prin zona comunei Facaeni acolo a prins cineva un somn de 17 Kg anul trecut.
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: Bratul-Borcea

Post by ghinozo »

ia sa ne anunti si pe noi tinere daca da borcea peste...sa stim si noi.....





Adi11 wrote:
PsiHo wrote:pe bratul borcea pescuiesc mereu(adica numai acolo ma duc) in zona comunei Vladeni.
daca doreste cineva informatii cu locuri .. sa ma intrebe.(doar in zona km 9 - km 0)
Merge crapul, somnul la vladeni? Eu in general ma duc prin zona comunei Facaeni acolo a prins cineva un somn de 17 Kg anul trecut.
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Bratul-Borcea

Post by PsiHo »

anul trecut nu am iesit decat de 2 ori, prima oara cand era umflata pana in dig (capturi un ciortan la juma de kg la rama si prietenu o stiuca la vreo 2kg la bucatica), era greu de dat pur si simplu dadeam in padure,iarba multa pe jos..
acum 2 ani am luat de obicei ma duc pe 2 locuri km9 unde e o zona cu pamant tare..melci..scoici dar si multi raci,acolo e loc de somn/crap cu anafoare..''taietura'' apa in unele locuri sare de 2m de la mal, dar si braconata..ma refer la renel.
km5 e cel de-al doilea loc..cu plaja,nisip fin(acolo e bine cand te duci cu femeile:D) capturi salau,avat la vreo 50m incep pomi cazuti acolo loc de crap/somn dar si greu de pe mal,daca ai barca si dai din ea faci treaba.
fratimiu cu inca un prieten au descoperit un loc pe malul celalalt,trece cu bacul pe la bordusani si se lasa in dreapta parca. au luat somn si salau cel mai mare somn 8kg(plus o ruptura fir 0,40 carp expert, zicea ca-l tragea cu totul in apa) cireasa de pe tort a fost o bufnita incurcata in fir:D
alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Re: Bratul-Borcea

Post by alexdaniell »

Salut PsiHo!

Vreau sa merg pe dunare cu un prieten de miercuri (08.06.2011) pana vineri (10.06.2011). Din cate vad eu e o zona destul de salbatica. Merge pescuit acum cand e dunarea scazuta? Zi-mi te rog, pe unde sunt locuri bune? peste mai e? pe unde gasesc locuri cat de cat bune si in zone cu padure ca sa am umbra si lemne de foc...Daca poti sa-mi dai si un nr de tel sa te sun si sa ma indrumi ar fi perfect.

Multumesc mult!
felixdesign
Posts: 1
Joined: 05 Jun 2011, 10:20
Contact:

Re: Bratul-Borcea

Post by felixdesign »

alexdaniell wrote:Salut PsiHo!

Vreau sa merg pe dunare cu un prieten de miercuri (08.06.2011) pana vineri (10.06.2011). Din cate vad eu e o zona destul de salbatica. Merge pescuit acum cand e dunarea scazuta? Zi-mi te rog, pe unde sunt locuri bune? peste mai e? pe unde gasesc locuri cat de cat bune si in zone cu padure ca sa am umbra si lemne de foc...Daca poti sa-mi dai si un nr de tel sa te sun si sa ma indrumi ar fi perfect.

Multumesc mult!

Si pe mine m-ar interesa....
Multumesc frumos!
alexdaniell
Posts: 37
Joined: 01 Mar 2011, 09:57
Contact:

Re: Bratul-Borcea

Post by alexdaniell »

Pai hai sa vedem cum facem si mergem impreuna.....
junior9007
Posts: 50
Joined: 30 Jan 2010, 22:50

Re: Bratul-Borcea

Post by junior9007 »

Va salut .O rugaminte-are cineva informatii despre orarul de trecere cu bacul la Modelu precum si tarif?Multumiri.
basty78
Posts: 6
Joined: 07 Feb 2011, 15:14
Contact:

Re: Bratul-Borcea

Post by basty78 »

buna ziua. as dori sa merg si eu pe borcea zona de langa calarasi sau ceva dar nu am mai fost.......imi poate zice cineva pe unde pot da la peste de pe mal ca nu am barca???? merci mult.
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Bratul-Borcea

Post by CRISTI DINU »

va salut,zilele astea este posibil,sa ajung pe borcea ,in zona podului nu cunosc malurile,nu vreau sa ajung cu masina la cotul dracului prin ferma pe dig ,se poate lansa barca la apa cu peridoc in zona podului,ma interesa malul intins.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Bratul-Borcea

Post by CRISTI DINU »

am ajuns sambata in zona,putin in amonte de pod (fetesti) este o zona unde se mai poate baga barca la apa fara probleme,locul de anu trecut cu ieseala apc 21 ,nu mai este de actualitate(balarii si malul inalt) ,locurile de pescuit sunt schimbate si ele, peste doar avat am prins , la patrat m-am ales cu o ruptura de 0.50. :lol: si atat in 2 zile si incantatoarea dunare.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Bratul-Borcea

Post by CRISTI DINU »

CRISTI DINU wrote:am ajuns sambata in zona,putin in amonte de pod (fetesti) este o zona unde se mai poate baga barca la apa fara probleme,locul de anu trecut cu ieseala apc 21 ,nu mai este de actualitate(balarii si malul inalt) ,locurile de pescuit sunt schimbate si ele, peste doar avat am prins , la patrat m-am ales cu o ruptura de 0.50. :lol: si atat in 2 zile si incantatoarea dunare.
am uitat de capturile, vesnicele elicoptiere cloncate.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Bratul-Borcea

Post by dutustoica »

De joi pana duminica - la invitatia unor prieteni - am facut o iesire cu familiile pe Bratul Borcea. Evident, mi-am luat si arsenalul de pescuit. Am campat in amonte de Fetesti la cateva sute de metri de statia de pompare, pe locul in care am organizat in anii trecuti cateva expeditii. Dunarea scazuta mult, malul total schimbat, multi copaci in apa, acces foarte limitat din cauza malului abrupt. Probabil, de aceea si pescari au fost foarte putini, fata de altadata. In fine, dupa o indelunga organizare, am lansat doua bete pe care aveam porumb boaba pe fir de par iar pe momitor mamaliga cu TTX. Rezultat zero. Batea vantul si erau ceva valuri. Mai pe seara s-a linistit. Sareau avatii ca la spectacol iar puietul era peste tot. A doua zi am luat problema in serios, am nadit cu porumb fiert amestecat cu TTX si dupa o masa copioasa am inceput sa pescuiesc la obleti. Am prins cativa iar unul dintre ei l-am repartizat intr-un carlig si l-am trimis de undea venit. Au aparut si primele prezentari la boabe. Printre alte indeletniciri specifice picnic-ului, pana seara am bagat in juvelnic 1 caras la 0,5 kg, 4 ciortani, fiecare peste kil si un salau (obletele si-a facut datoria) la 1,5 kg. Dunarea era foarte linistita si perspectiva pentru un pescuit reusit, a doua zi, era cat se poate de clara.
Din pacate, sambata dimineata am gasit cele trei lansete nemiscate dar cu firele taiate la nivelul apei. Am facut cateva cercetari si mi s-a spus ca noaptea au trecut electricienii pe acolo. Teoria mi-a fost confirmata pentru ca din acel moment n-am mai avut nici o prezenta, iar avatii si obletii au disparut ca prin minune.

Chiar nu se poate face nimic cu acesti nenorociti de electricieni?
User avatar
petricadascalu
Posts: 198
Joined: 12 Jun 2011, 15:56

Re: Bratul-Borcea

Post by petricadascalu »

nu prea avem putere,noi ca si pescari sportivi,sa facem ceva in privinta electricienilor..."au spate"
spre ex:(nu dau nume ,locatie sau alte detalii...intelesul vine de la sine)un grup de pescari au fost pe dunare...logic la pescuit,peste noapte au surprins electricienii iar cand s-au dus la seful de post zonal au primit un raspuns scurt si sec: ..."Da voi nu puteti sa va vedeti de treaba voastra"...
fire intinse,numai bine !!!
dati pestilor ce le apartine...libertatea !
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”