pescuit pe Dunare la scrumbie

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

pescuit pe Dunare la scrumbie

Post by costin stefanescu »

nu stiu daca toata lumea stie insa pescuitul la scrumbie pe Dunare se poate face si cu lanseta nu numai la plase si avand in vedere faptul ca se poate pescui in prohibitie,este foarte tentant mai ales ca putem in felul acesta sa inlocuim balta tot cu Dunarea :D ;pt asta e nevoie de o lanseta de crap de minim 3.5m,fir transparent de maxim 0,30,taparine de cate 6 ace cu fulgi albi luciosi cam de 2 cm,daca gasiti cu fulgi mai mari ii taiati la masura,iar la capat in loc de plumb puneti o oscilanta mare si grea argintie,luati-va cu voi taparine de rezerva,si cu alte culori ca nu se stie niciodata la ce vrea si foarte important,daca agatati si se rupe un ac trebuia schimbata taparina pt ca sirul de fulgi se intrerupe si creaza suspiciune.Inarmati cu aceste scule mergem le Dunare in locurile unde se da toane la scrumbie de catre localnici,scrumbia are anumite locuri pe unde urca si nu o gasim peste tot,ca idee insa trebuie cautate locurile cu anafoare si curent puternic,se lanseaza cat mai departe(de asta avem nevoie de scule puternice)si se mulineaza continuu si sacadat(dinti de fierastrau)daca se gaseste un loc prielnic se pot scoate si 5-6 deodata si atunci sa vezi drill :D ,dupa aia stiti toti ce sa faceti cu ele,gratar si spritz sau.....le dati drumul :lol: :lol: !!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: pescuit pe Dunare la scrumbie

Post by Miyagi »

pe lânga faptul că mânci proaspătă mai marinezi si la borcan şi sa vezi salată răcoroasă vara cu un păhărel de ţuik şi restu' vin. :D
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: pescuit pe Dunare la scrumbie

Post by Miyagi »

Miyagi wrote:pe lânga faptul că mânci proaspătă mai marinezi si la borcan şi sa vezi salată răcoroasă vara cu un păhărel de ţuik şi restu' vin. :D. Da fa-mi şi mie rost de nişte pene de sarsale.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuit pe Dunare la scrumbie

Post by costin stefanescu »

ce pene sa-ti fac rost frate,taparinele se cumpara gata facute,crezi ca-s nebun sa m-apuc sa leg fulgi,vezi ca cele mai bune sant Sabiki
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pescuit pe Dunare la scrumbie

Post by George Saftoiu »

Ce faceti prieteni, ca Scrumbia deja mananca,dar la Severin si in zona , ploua in draci de 2 zile......
Din motive familiare, maine la pranz plec din nou la Severin....
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: pescuit pe Dunare la scrumbie

Post by costin stefanescu »

hai sa-ti fie de bine George :D ,fire tapene si sa ne tii la curent !
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pescuit pe Dunare la scrumbie

Post by George Saftoiu »

Impresii de la pescuitul SCRUMBIEI !
Asa cum am spus, sambata si duminica am dat la Scrumbie pe Dunare in jud. Mehedinti!
Este un pescuit spectaculos,la TAPARINA,pt care trebuie sa ai o buna pregatire fizica,( lanseuri lungi si mulinat continuu),dar si satisfactii pe masura....Sambata dimineata la ora 5.30 cat pe ce sa nu mai gasesc loc pe malul Dunarii,in conditiile in care este loc deschis pe mal cam de 1 km ,dar din maxim 10 in 10 m, era postat cate un pescar.....Manifestatie nu altceva! Cred ca in cursul saptamanii este mult mai bine , cu mai multa LINISTE si cu rezultate mult mai bune!
In 2 zile de pescuit ,cred ca am prins cam 70 de bucati de scrumbii....de dimensiuni diferite ,cea mai mare ,de 35 cm, cateva taparine rupte si plumbi pierduti.....inca nu a ajuns in bancuri mari in zona....Politia de frontiera nu a avut nimic de obiectat,chiar daca este inca prohibitie pana in 18.05.2010 inclusiv.
Concluzie : Este mai ieftin sa o cumperi din piata!
Mai multe detalii la Cafenea!
Fire intinse!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”