O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Claudiu »

...si pentru cei care se ofuscheaza ca am prins caras in prohibitie...sa nu se mai ofuscheze, ca n-am pescuit intr-un canal "al nimanui", ci intr-unul privat unde am avut permisiunea sa pescuim fara taxa. ;) cu toate ca-mi placea mai mult sa-i oftic pe unii ce se dau ingeri-pescari, ocrotitori neobositi ai faunei acvatice si nu numai... :twisted:
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by PETREMAN »

Claudiu wrote:...si pentru cei care se ofuscheaza ca am prins caras in prohibitie...sa nu se mai ofuscheze, ca n-am pescuit intr-un canal "al nimanui", ci intr-unul privat unde am avut permisiunea sa pescuim fara taxa. ;) cu toate ca-mi placea mai mult sa-i oftic pe unii ce se dau ingeri-pescari, ocrotitori neobositi ai faunei acvatice si nu numai... :twisted:
Nu-ti mai face atatea probleme din chestia asta .....sunt multi care pescuiesc in prohibitie dar nu fac cunoscuta chestia asta ori ca e locul "secret" ori sa poata sa ramana de partea celor care sunt lezati de titlul de pescari in prohibitie ,singurii care creaza prb sunt "pescarii" cu curent si plase . Asa ca oricand aveti ocazia sa va intalniti ,distrativa, ca asa partide sunt destul de rare ....si peste mult si prieteni buni. :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:...si pentru cei care se ofuscheaza ca am prins caras in prohibitie...sa nu se mai ofuscheze, ca n-am pescuit intr-un canal "al nimanui", ci intr-unul privat unde am avut permisiunea sa pescuim fara taxa. ;) cu toate ca-mi placea mai mult sa-i oftic pe unii ce se dau ingeri-pescari, ocrotitori neobositi ai faunei acvatice si nu numai... :twisted:
Braconierilor :lol: ! Huuooo! Duceti-va numai voi :roll: !
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by ioanrv »

Claudiu wrote:Ce-ti mai place... :lol:
Nene, dadeam io mai mult la caras, da` stiu io de ce dadeam: e mult mai gustos ca stiuca si pe langa asta, parca mi-e mai drag pescuitul la varga cu pluta, primavara, decat sa umblu cu lanseta in mana...dar, de ce sa nu recunosc si lucrul asta, a fost beton la stiuca, noroc ca a fost sa fie. ;) :D
E, atunci data viitoare mergem la alt loc de taina de unde vei gusta cam 100 kg de caras salbatic, cu gust dulce ca buzele de fecioara... :P :arrow:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Claudiu »

Miyagi wrote: Duceti-va numai voi :roll: !
Asa vom face ;) :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:
Miyagi wrote: Duceti-va numai voi :roll: !
Asa vom face ;) :lol:
Poi normal! Asa fac braconierii :mrgreen: .
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Claudiu »

Probabil asa fac si ei ;) , numai ca noi nu vrem sa dezvaluim locul pentru siguranta voastra, ca nu cumva sa vi se intample oarece incidente neplacute, dat fiind faptul ca e pazit cu bate de baseball si AKM-uri. ;) :mrgreen:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:Probabil asa fac si ei ;) , numai ca noi nu vrem sa dezvaluim locul pentru siguranta voastra, ca nu cumva sa vi se intample oarece incidente neplacute, dat fiind faptul ca e pazit cu bate de baseball si AKM-uri. ;) :mrgreen:
Dam! Dam! Nici un loc nu ie secret. Mai ales daca tine peste. Veti vedea :D .
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Claudiu »

ioanrv wrote: E, atunci data viitoare mergem la alt loc de taina de unde vei gusta cam 100 kg de caras salbatic, cu gust dulce ca buzele de fecioara... :P :arrow:
Hmmm, fecioara, zici... N-am mai gustat din buzele fecioarelor cam de pe la 20 ani. :lol:
Abia astept sa le simt din nou gustul. :P
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by costin stefanescu »

Victore,lasa-ne cu locurile tale secrete ca ne-am lamurit :lol: ,ale lu' Claudiu-s mai de soi ;)
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by ioanrv »

costin stefanescu wrote:Victore,lasa-ne cu locurile tale secrete ca ne-am lamurit :lol: ,ale lu' Claudiu-s mai de soi ;)
Nu stiu daca ai remarcat dar de acum sunt ale NOASTRE si cand spun asta e vorba de un club select cu acces inchis. :lol: ;)
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by costin stefanescu »

nu,nu, nu, pai ce ne prostesti ca pe copii,ca sa fie ale Voastre,trebuie sa fie participare egala,pai tu vii cu loc unde iei trei pixuri si ai pretentie de parte egala la un loc unde iei capturi ? :lol: nu nene,ai max.10%,Claudiule,cand mergeti pe locul tau,90% din ce prinde-ti e al tau de drept,asa ca pune-l la munca frate,cand te duci pe locul lui,ii dai lui pixurile alea ca si-asa n-ai ce face cu ele :lol: :lol: ,cam asa-i cu locurile secrete,frate,frate da' sti cum e treaba cu branza :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by ioanrv »

costin stefanescu wrote:nu,nu, nu, pai ce ne prostesti ca pe copii,ca sa fie ale Voastre,trebuie sa fie participare egala,pai tu vii cu loc unde iei trei pixuri si ai pretentie de parte egala la un loc unde iei capturi ? :lol: nu nene,ai max.10%,Claudiule,cand mergeti pe locul tau,90% din ce prinde-ti e al tau de drept,asa ca pune-l la munca frate,cand te duci pe locul lui,ii dai lui pixurile alea ca si-asa n-ai ce face cu ele :lol: :lol: ,cam asa-i cu locurile secrete,frate,frate da' sti cum e treaba cu branza :lol:
Ete la el...sa bage zazanie de ciuda...dar chibiti la tiki-taka or sa se mai gaseasca...aranjati-ne voi in teren, asa va imaginati ca aveti ceva a face cu elita... :lol: :lol: :lol: 8-)
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Claudiu »

Lasa ca fac rost de alt loc, ca asta s-a cam golit, i-am dat dauna totala. :lol:
Mey, nu va mai certati, mey, ca va spun lu` miyagy si vedeti voi cum nu mai scapati de el. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Miyagi »

Claudiu wrote:Lasa ca fac rost de alt loc, ca asta s-a cam golit, i-am dat dauna totala. :lol:
Mey, nu va mai certati, mey, ca va spun lu` miyagy si vedeti voi cum nu mai scapati de el. :lol: :lol: :lol:
I-aaammm vaaazzzuuuut :D !
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Claudiu »

He-heee, iata ca a sosit timpul sa reânviem acest topic, pentru ca am mai gasit o locatie salbatica, intr-un fel...in sensul ca este o zona izolata, nu prea calcata de pescarime, iar pestele este 100% salbatic, nefurajat, cu crapi sui, cteni si carasi frumosi si negriciosi. ;)
Am avut 3 zile de vis la pescuit pe acest canal, ca despre un canal din sud-vestul Dobrogei este vorba. :mrgreen:
Eu n-am crezut o secunda ca voi gasi monstri acolo si asta m-a costat scump, pentru ca am avut rupturi peste rupturi... Prima oara imi rupe un...ce-o fi fost numai el stie, linia la shefield, de 0.20. :lol: Nici n-am apucat sa slabesc frana ca a zmucit puternic si PA. Moaaaamaaa, e serioasa treaba, Gogule ! Ce dreaq fac, ca n-am nici minciog la mine si nici scule pentru pescuit pe un canal cu stuf in fatza, salcii in stanga si in dreapta la distanta mica una de alta, deci loc de manevre, canci si alte chestii. Aveam doua lansete pana in 2 m si inca doua de 3 m. Pentru a aduce pestele ala pe mal imi trebuiau lansete de cel putin 3.90. iar Bula le lasase acasa, ca ce sa faca el cu lansete lungi si puternice in canalele alea de acolo, unde nu pica decat rosioara si carasei... Wrong ! Big mistake ! :(
In prima zi am avut rupturi la inca doua lansete cu fir de 0.35 din lipsa de minciog. Cand am facut rost de minciog, l-am adus pe sui la mal si pana s-a cacait un nene cu minciogul...dihania estimata la vreo 8 kg. mi-a rupt carligul. :o
Anyway, in 2 zile de pescuit, am avut 5 animale scapate la lanseta, iar tot ce am pus pe mal a fost prins la fixa, nene... Fixa de 2 lei din fibra, cu nailon de 0.25 si carlig de babuscutza. :)
Am bagat in juvelnic cu ajutorul acelei fixe, un cteno de 3kg, mai multi ciortani de 1 si 2 kg. si caras intre 250 si 500g. De data asta eu am manuit si fixa si minciogul, n-am mai asteptat la toti gogomanii.
Azi am fost pentru a treia oara, cu prietenul Alex Coman, care a scos doi ciortani la 1 respectiv 2 kg. si cativa carasi. A avut doua dihanii scapate: primul a fost un cteno de cel putin 6 kg. pe care l-a adus in minciog, dar, fatalitate, ctenusorul a facut o lumanare si tzust afara, cu jumatate de carlig in buza, pentru ca, v-ati dat seama...si el avea carlige de rahat. :lol:
Ce sa mai zic...a fost mai mult decat bine !

Canalul:

Image

Image


Cteno de 3 kg prins la fixa:

Image

Caligutzul de babuscutza s-a cam modificat dupa ce a adus ctenusorul pe mal :lol:

Image

Ma chinuiam sa scot un ciortan de 2 kg la fixa:

Image

Am reusit, totusi:

Image

...si captura pe prima zi:

Image

Image

A doua zi a fost mai slabutz:

Image

Carligul meu rupt de o dihanie:

Image

si carligul lui Alex rupt de alta dihanie: :lol:

Image
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by gabibrb »

Claudiu, diseara esti acasa? Sa iti dau niste carlige bune, ca vad ca acum le rupi de nervi...
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Claudiu »

gabibrb wrote:Claudiu, diseara esti acasa? Sa iti dau niste carlige bune, ca vad ca acum le rupi de nervi...
Mai bine imi dai toate carligele si sculele tale, ca si-asa nu-ti folosesc la nimic. :lol:
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by gabibrb »

Sa stii... Aici ai dreptate... Si m-ai lovit.... Sa stii ca duminica merg si eu acolo, la pomul laudat.
Zici sa cumpar niste sare? ??
Radu Ionut
Posts: 102
Joined: 06 May 2011, 11:54
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O fosta sau poate inca locatie salbatica.

Post by Radu Ionut »

Foarte tare! Nu credeam ca mai exista asa ceva! Banuiesc ca nu dezvaluiti locatia ca ar fi...in jurul bucurestiului nu mai exista asa ceva de mult de tot.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”