Turismul pentru pescuit

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
Cascarade
Posts: 3
Joined: 13 Dec 2009, 11:48

Turismul pentru pescuit

Post by Cascarade »

In primul rand imi cer scuze fata de moderatori ca nu am stiut unde sa scriu si ii rog sa mute subiectul unde cred ei de cuviinta.
Apelez la ajutorul dvs. si sper din suflet sa il obtin. Vreau sa va intreb doar atat:
In Europa, unde credeti ca exista turismul pentru pescuit? Sau unde ar fi frumos sa calatoriti avand ca scop principal pescuitul?
Personal, m-am gandit doar la Spania (fluviul Ebru), dar este foarte important sa stiu si alte locuri/tari. Precizez ca google-ul in cazul asta nu prea mi-a fost de folos. Cu multumiri anticipate, Andreea Cascarade
Last edited by Cascarade on 17 Dec 2009, 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Turismul pentru pescuit

Post by mikcutu »

Suedia/Norvegia...la Pastrav si Somon
Za dacs cam from za tracs!
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Turismul pentru pescuit

Post by Armand »

Spania- somn, crap, salau
Kazachstan- somn, crap, salau,avat
Egipt-biban de Nil
Kamchatka-Taimen, somon, pastrav...
Suedia-stiuca, pastrav, somon

Toate cele de mai sus sunt excursii pe care planuiesc sa le fac la un moment dat :roll:
Cascarade
Posts: 3
Joined: 13 Dec 2009, 11:48

Re: Turismul pentru pescuit

Post by Cascarade »

Am auzit de celebrele lacuri din partea de nord a Europei, respectiv din Suedia si Norvegia. Si somonul este un peste deosebit. Acum va intreb:
V-ati dori sa pescuiti in lacuri din Suedia/Norvegia in mod special sau in mare/ocean? Aveti ceva informatii despre regimul de pescuit acolo?
De Spania stiu, sunt foarte cunoscuti pestii din Ebru...iar acea zona a Spaniei este vizitata in mod special pentru pescuit.
Ma mai gandeam la Franta...Era prima tara din Europa care primea cei mai multi turisti anual (asta anul trecut, acum nu stiu daca si-a mentinut pozitia). Are si lacuri, rauri si deschidere la ocean. Oare nu este o destinatie buna pt pescuit? Am vazut mai demult o carticica numai despre pescuitul in Franta, editata de cei de acolo si am inteles ca se scoate anual. M-ar ajuta informatii si despre asta daca stie cineva.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Turismul pentru pescuit

Post by rebeu »

Hummm... cred că n-ai căutat destul pe net...
Eu aici m-aş duce :mrgreen:
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Cascarade
Posts: 3
Joined: 13 Dec 2009, 11:48

Re: Turismul pentru pescuit

Post by Cascarade »

Va multumesc domnule Radu, este adevarat ca nu am gasit acel site.:P. Pare o zona cu mare pontential pentru pescuit. Dupa ce termin, promit ca voi impartasi cu voi locurile bune, serioase, respectabile de pescuit din Europa. Va multumesc pt ajutor!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Turismul pentru pescuit

Post by rebeu »

Hummm... nu prea-i am la suflet pe (unii) francezi. Dar Senegalul este un vis din copilarie... deocamdată neîmplinit. Poate-acum?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Turismul pentru pescuit

Post by cezar »

Mongolia - pastrav ...fara limite !

Italia, Croatia - pescuit pe Adriatica (peste marin); superb, dar mai costisitor.

Bulgaria - calcan, cambula, chefal, stavride, mai rar macrou albastru. Se poate practica de pe mal.

Irlanda, Scotia - bacaliar, vatos, rechin. Scump al dracu' !

Finlanda - stiuca imensa (exemplare frecvente de 10-12-15 kg), pastrav, somon. Si aici cam scump !

Dar sa stii ca nici in Spania sau Franta nu-i prea ieftin !
User avatar
PETER
Posts: 587
Joined: 25 Oct 2009, 16:00
Contact:

Re: Turismul pentru pescuit

Post by PETER »

Ungaria.
Lacuri full de ciprinide.
Peste tot poti sa platesti taxa de zi.
In multe locuri, reduceri , daca alegi sa pescuiesti C&R.
http://www.pescarulclujean.com

Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”