planuri pe 2012..expeditie pe Dunare-reloaded...

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

planuri pe 2012..expeditie pe Dunare-reloaded...

Post by raitmaerg »

Si mie mi-a parut rau de disparitia unor topicuri discutate inainte de ziua nefasta, de aceea incerc reediatrea acestui topic.

Ideea de baza: plecarea din oltenita cu barcile cateva zile( nr ramane de discutat in functie de preferintele sau posibilitatile fiecaruia) pe Dunare cu campari succeseive in diverse locuri.

Obiectieve- o mare haiduceala, binedispozitie, socializare, impartasirea experientelor pescaresti, descoperirea de noi locuri pe Dunare, ( nu am scris locuri de pescuit intentionat, pentru ca sincer, caut nu numai locuri de pescuit, ci si locuri FRUMOASE) ...si daca Domania Sa Dunarea ne da si ceva peste ( si de obicei da), pescuit.
Eu venisem cu ideea de 4-5 zile, cu punct terminus in zona Calarasi, deoarece asta este timpul pe care mi-l pot perminte, daca sunt amatori de o expeditie mai lunga expeditia poate ajunge pana in zona Rasova....sau de ce nu chiar mai departe.

se concretizasera ideeile ca pentru o reusita trebuie suport auto. intr-u totul de acord, cel putin pentru 9-10 zile e nevoie.
va rog pe cei care sustinati aceasta idee sa reveniti sa repostati ideeile, asi putea sa fac eu un rezumat dar nu vreau sa se intelaga gresit.
eu sigur voi merge cu inca un prieten cu inca o barca, deci suntem doua barci, cu 4 persoane.
nu cunosc Dunarea mai jos de insula Albina ( km 412), si de aceea am deschis acest topic, pentru cei care au mai multa experienta sa ne poata da mai multe detalii si ajutor.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
toma58
Posts: 45
Joined: 02 Feb 2011, 20:13

Re: planuri pe 2012..expeditie pe Dunare-reloaded...

Post by toma58 »

ESTI SIGUR LA CE PROPUI !LOCATIA PE CARE O PROPUI ESTE DEJA SUB NIVEL DE COTA PANA PRIN IUNIE SPUN CEI DIN ANPA NATIONALA
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: planuri pe 2012..expeditie pe Dunare-reloaded...

Post by raitmaerg »

toma58 wrote:ESTI SIGUR LA CE PROPUI !LOCATIA PE CARE O PROPUI ESTE DEJA SUB NIVEL DE COTA PANA PRIN IUNIE SPUN CEI DIN ANPA NATIONALA
nu-ti inteleg interventia!
esti la curent cu ce s-a discutat pe topicul care a disparut? care ar fi problema ca dunarea sa fie scazuta? tot anul trecut dunarea a fost scazuta in cea mai mare parte?
oricum expeditit se va face dupa perioada de prohibitie in functie de totalitatea conditiilor( vreme, cota dunarii, ce si unde s-a auzut ca trege.....etc)

astept lamuriri pentru ca altfel o sa cred ca a fost o postare de dragul postarii. te rog nu mai scrie cu majuscule, poate nu sti dar asta inseamna ca tipi la noi....plus ca este mai greu de urmarit.

in alta ordine de ideei:
in discutie aduc doua variante: 4 zile , cu intoarcere pe apa cu urmatoarele avantaje si dezavantaje
avantaje:
calabalac mai putin,
plecarea doar cu barci fara necesitatea de suport auto- nu este necesar sacrificarea unor echipaje zilnic pentru ducerea echipamentului pentru urmatoarea locatie
dezavantaje
limitarea bagajului la strictul necesar, confort mai putin - ( un pic de stil spartan nu strica)
intoarecerea pe apa inseamna pentru unii 4-5 ore de mars cu consum aferent de combustibil
distanta relativ scurta parcursa, zone exploatate putine.
asta o vi face ca si repetitie, sa vad ce si cum sa simt pe pielea mea ce inesamna mai multe zile, sa inteleg care sunt necesitatile pentru mai multe zile.

varianta doi - mai multe zile.....
il invit pe arlan ( sorine este o invitatie oficiala-multumesc! :mrgreen: , si pe toti celalti carora le-a placut ideea, invitatie este si pentru ei ) sa dezvolte ideea de expedite pentru mai multe zile.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: planuri pe 2012..expeditie pe Dunare-reloaded...

Post by Lorelai »

Este o actiune frumoasa, pe care sigur o vom face.
Repet, in asa fel incat sa participe cat mai multi si sa se modeleze pe gustul tuturor.
Din pacate, eu sunt novice visavis de aceasta aventura, astept expertiza celor care stiu cum trebuie procedat.
De inscris ...ma " reinscriu " ! :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: planuri pe 2012..expeditie pe Dunare-reloaded...

Post by dutustoica »

Lorelai wrote:Este o actiune frumoasa, pe care sigur o vom face.
Repet, in asa fel incat sa participe cat mai multi si sa se modeleze pe gustul tuturor.
Din pacate, eu sunt novice visavis de aceasta aventura, astept expertiza celor care stiu cum trebuie procedat.
De inscris ...ma " reinscriu " ! :D
Total, de acord.
Si eu ma reinscriu.
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”