Pe Siret

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Post Reply
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Pe Siret

Post by laloi »

Pentru cine are drum in zona, locatie foarte frumoasa, plina de pescari si peste :D
Cand mergi de la Focsani spre Bacau (E85), se trece de Garoafa, apoi pod peste Putna, se face drum dreapta spre Rachitosu (205E), si apoi Ciuslea, unde la iesire este ultimul baraj de pe Siret (adica nu mai este nici unul pana la varsare in Dunare). Locuri bune de pescuit imediat in dreapta barajului, unde pleca apa din baraj (am vazut si pe baraj pescari, dar greu de stat pe plan inclinat, plus valuri), ei, si aici se prindea binisor caras (4-800 grame), platica (chiar mai mare decat carasul), scobar, crap nu am vazut, maruntis... Plumb de 80 grame, plus momitor mic, incarcat cu mamaliga si patratica in carlig... eu va spun din vazute, eu nu eram echipat decat cu undite, la care nu am luat altceva decat oblete, avatel si bibanel... Avatul sarea in draci (ii si vedeai atacurile la 4-5 m de mal, il vedeai inclusiv pe el), ii aruncau pescarii plastice si oscilante chiar in cap dar nema, nu am vazut nici o captura.
In continuare spre Bacau, dupa vreo 20 km, dupa localitatea Haret, drum dreapta (205H), se ajunge la Padureni, locatie identica cu prima (tot baraj), aici am incercat cu unditele in niste lacuri salbatice, pana am dat de caras ca palma, de nu te plictiseai (se lua si stiuca, dar eu nu aveam infrastructura necesara). Asadar, aviz amatorilor, pe langa must puteti sa mai serviti si o partida de pescuit ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Pe Siret

Post by cezar »

Multumim, Radule !

Cum e drumul, de la Focsani pana la Ciuslea, "bombardat" sau practicabil ?
Se traverseaza cu masina, pe partea cealalta, la baraj ? Intreb, pentru ca sunt locuri unde traversarea nu este permisa de hidrologi.
Mai da ceva detalii despre Padureni, pare interesant !
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Pe Siret

Post by laloi »

Tinand cont ca am mers peste tot cu masina de "oras" :D , in afara de praf nimic deranjant... Pana in Ciuslea asfalt ok (doar 2-3 gropi evitabile la 40-50 km/h), la iesirea din Ciuslea pana la baraj piatra de balastiera (peste tot in zona o gramada de balastiere), deci f bun in continuare, fara gropi si sleauri. Pe ambele baraje se trecea (tot piatra de balastiera, nici o restrictie, singura restrictie incepea in jurul barajului pt masina de pe la vreo 100 m, dar erau drumuri la baza lor, lasai masina acolo si urcai perpedes), erau pescari si pe partea cealalta. La Padureni era mai mult de mers pe piatra de balastiera, in sensul ca dupa ce ieseai de pe E85 nu mai era asfalt, dar mergeam cu 40-50 la ora. Mai nasol pe langa lacul mare salbatic de la Padureni, drum prin padure gen cel de la Ara, stuf de la mal vreo 20-30 m, cateva ochiuri prin el, pescari acolo in apa pana la brau si dadeau dupa linia stufului, tot asa si la stiuca, pe malul opus era apa mai adanca si fara stuf (pe partea dinspre Siret), dar nu ajungeai cu masina f aproape, trebuia sa mergi mai mult pe jos, sau si mai bine era cu o barca gonflabila. Eu am dat in alt ochi de apa mai mic, in stg lacului asta mare, unde am reusit sa stau cu masina langa mine... si am vazut sarind si chiar cativa crapi, dar nici unul prins... cine mai vrea clarificari cu mare placere. best.
PS de la un baraj la altul am facut vreo 45 de min, deci va cam dati seama (si ma refer de pe coama unuia pe coama celuilalt) :D
pogonel
Posts: 9
Joined: 18 Dec 2012, 09:21

Re: Pe Siret

Post by pogonel »

a-ti mai fost la pescuit in zona? multumim ptr detaliile clare, mai rare astfel de raspunsuri!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Pe Siret

Post by laloi »

Nu am prea mai fost, am mai fost o data la socrii intr-un wk (socrii mei stau in Focsani), si am reusit sa fac o iesire scurta impreuna cu prietenul si colegul de asociatie DanFocsani (nick-ul sub care il gasiti pe aici), dar cam nimic de povestit, daca sunteti din zona va recomand sa ii cereti mai multe detalii si sfaturi lui Dan, mult mai in masura sa va recomande strategii si locuri in zona :)
pogonel
Posts: 9
Joined: 18 Dec 2012, 09:21

Re: Pe Siret

Post by pogonel »

eu stau un Bucuresti, merg la socrii mei in zona Adjud-Onesti de cca 8-10 ori pe an, imi place pescuitul pe Siret ptr ca de fiecare data te face sa revii, indiferent daca prinzi sau nu ceva!
pogonel
Posts: 9
Joined: 18 Dec 2012, 09:21

Re: Pe Siret

Post by pogonel »

nu a mai fost nimeni pe siret, in zona? astept informatii, detalii
User avatar
paulletta
Posts: 980
Joined: 25 Oct 2009, 17:22

Re: Pe Siret

Post by paulletta »

Daca cereai ceva informatii despre Dunare sigur primeai ceva raspunsuri.
Cu Siretul este mai greu, nu prea ajung cei de pe aici asa des pe acolo.
;)
Paulletta
Bogdan
Posts: 3
Joined: 14 Jul 2013, 22:12

Re: Pe Siret

Post by Bogdan »

sunt foarte multe locuri de pescuit.
Am crescut pe malul Siretului si de la Orbeni pana la Cosmesti sunt f multe locuri pe care le-am batut.
Caras, crap, clean, salau, avat, somn, stiuca, platica, rosioara, scobar si mai de curand si mrene.
Accesul catre Siret e practicabil si pe ploaie din oricare localitate de pe marginea E85 fiindca mai in fiecare exista o balastiera.
Locurile "bune si cu renume" sunt domeniul de lucru al "electricienilor" asa ca veti petrece o zi frumoasa in natura si ... mai putin pescuit.
Locurile in care se mai prinde cate ceva si sunt accesibile sunt aglomerate cu cei din zona (pe o raza de 60 km toti sunt din zona).
Locurile in care chiar se prinde, le stiu doar pescarii de acolo si m-as mira sa vi le spuna fiindca e sursa lor de hrana/ venit. Chiar e mare saracia in zona si mai e si teritorialismul exacerbat al localnicilor.
La rapitor, fiecare dintre baraje e un punct de atractie si un punct obligatoriu pe harta pescarului.
Sunt zone constante de hranire in care electricienii au oarecare rusine sa intervina fiindca de acolo mananca cei care regleaza debitul apei (angajatii Hidroelectrica) care au un cuvant de zis in ceea ce priveste succseul la pescuit pentru toata lumea.
Dupa 30 ani de batut malul Siretului tot mai am de invatat, cu atat mai mult cu cat viiturile modifica anual configuratia locurilor.
hmm ... am dat drumul la robinet si nu ma mai opresc.
Va mai zic doar atat - sunt multe balti pe marginea Siretului care sunt f bune pentru pescuit la varga / caraseala. Unele mai au si vestigii de capturi mai mari care au supravietuit plaselor si curentului - sunt doar exceptii, un fel de capre negre.
pogonel
Posts: 9
Joined: 18 Dec 2012, 09:21

Re: Pe Siret

Post by pogonel »

Acum nu se mai poate pescui in Sascut-Beresti, sunt sute de plase, la fiecare 30-50m sunt plase, se braconeaza in stil barbar. Exista un loc "LA CRAPARIE" https://www.google.ro/maps/@46.226492,27.160095,16.5z pe partea opusa a barajului fata de calea de acces, traversam cu barca ptr ca nu se putea ajunge cu masina la mai putin de 1km apropiere de locul respectiv, practic daca stai linistit pe mal cateva ore vei vedea crapii cum se plimba pe langa tine, acum nu se mai poate ajunge acolo datorita plaselor dese, acolo era un loc salbatic unde nu ajunsese picior de om cu copaci cazuti in apa de ani de zile,la 20-30m este un prag de cca 8-10m adancime unde venea crapul sa manance, acolo am prins si platica la cca 2kg.Sunt pescari care se mai duc cu barcile in zona, dar sunt "fugariti" imediat de catre cei care au plasele amplasate in zona si nimeni nu face nimic! Montura este specifica locului: plumb culisant de cca 140-160gr, momitor la cca 15-20cm la care se monteaza doua carlige [in Y].
Un alt loc f bun ptr pescuitul crapului este la Cosmesti, pe drumul de la Marasesti la Tecuci, cca 4-6km inainte de podul rutier/cfr care trraverseaza Siretul faci la dreapta prin padure, este un drum relativ bun, se poate intra pe orice vreme, dupa cca 1km se vad cateva pietre cu dimensiuni 3-5m, pe partea cealalta este o fabrica de prelucrarea lemnului unde sunt cateva palcuri de stuf, intre ultimele doua, in fata lor la cca 20-25m este o mare groapa de cca 15m adancime, acolo am avut cele mai frumoase satisfactii pescaresti, trebuie plantat, distanta medie cca 220m. Cubulet mare de mamaliga naturala,fara nicio aroma este cheia succesului la care punem un plumb de apropae 200gr https://www.google.ro/maps/@45.856515,27.3038551,21z
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”