INSULA MARE A BRAILEI

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Valentin Petrovici wrote:Bogdane nu ştiu cum ai ajuns tu la concluzia că ar fi o ceartă. În sfîrşit asta este. Deci eu sunt mai în vîrstă şi am rămas cu vechile obiceiuri. Iată despre ce este vorba. Pînă să dea drumul la autostradă cînd se circula pe vechiul drum spre Constanţa noi aveam punct de reper Dragalina că era mult mai cunoscută decît Drajna. Drajna avea vro 4-5 case la şosea pe cînd la Dragalina este Gara Ciulniţa cred că ştii. Cînd îi explicam cuiva cum să ajungă prin deltă îi ziceam : mergi pe şoseaua Bucureşti - Constanţa şi la Dragalina faci stînga spre Slobozia etc. Şi să ştii că Dragalina se vede şi de pe autostradă.
În altă ordine de idei eu nu vorbesc din auzite sau de pe hărţi. Eu vorbesc din ce cunosc. Din ce am bătut de nenumărate ori. Eu zona de la Vadul Oii pînă la Brăila am bătut-o pe toate cele 4 maluri. Pescuiesc în zonă de peste 25 de ani. Am fost la Stăncuţa, Gropeni, Tichileşti, Brăila, Insula Mare, Insula Mică, Măraşu, Vîlciu, Blasova, Gîrliciu, Dăieni, Ciobanu, Ostrov, Turcoaia, Pecineaga, Frecăţei etc. Dacă îmi aduc bine aminte nimeni nu posta despre zonă. Ce se vede din planor sau din satelit nu prea corespunde cu ce este pe teren.
Nu ma cert io cu Nea Vali. Acum cand stiu cum sa-l abordez, cu ce vin, la suparare :D , ne trece repede. Ai dreptate in felu` Mata s :) si io am gresit un pic cu gandul la Jegalia. Am o muza acolo, deh! Dar! Acum toata lumea merge pe autostrada si face stanga catre Slobozia prin Drajna. Dragalina ramane in urma, pe soseaua veche. P-orma! Urci catre Slobozia si mai sus decizi. Ce sa catzi la Braila ca sa cobori spre Blasova? Te duci pana-n Gropeni unde treci cu bacu si apoi pa camp. E drumul lat cat autostrada. Nici pa partea ailalta pe Peceneaga sau pe la Turcoaia n-are rost ca sunt cativa zeci de km mai multi decat p-aci. Dar daca vrei asfalt treci la Ostrov- Frecatei ( 99% merge bacul ) si intri tot pe asfalt bun si drum mai liber si urci catre Blasova.
Insa, eu am mers pe ideea de dat in Balta si nu la Blasova, cum a zis si Nea Vali si cele mai bune zone, cu apa mai adanca si canale le gasesti in Insula Mica.
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:29, edited 1 time in total.
AlinTeodor
Posts: 40
Joined: 14 Jul 2011, 11:43
Location: Bucuresti

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by AlinTeodor »

Am fost de mai multe ori la Blasova si toate experientele imi arata ca dl.Petrovici are dreptate. Bacul de la Braila, apoi pe asa-zisa magistrala spre sud vreo 15 km si la stinga spre Blasova. Drumul a fost bun numai in iarna lui 2007, se asfaltase in viteza, iar in primavara lui 2008 se rupsese din nou. Unul a luat, a dat si spaga s-a consumat...
Totusi, imi aduc aminte ca intr-o vara (sa fi fost 2002 ??) am trecut cu un bac mic la Turcoaia - cred ca era bacul silvic - si apoi pe un drum de pamint pina la Blasova. A fost scurt drumul, dar rau. Mai ales trecerea digului a fost o problema. Atunci nu ne-am intors, am iesit prin Braila.
Poate ar fi mai bine sa-i spunem omului ca trebuie nadit din greu si plantat, plus pop-up ca altfel stai cu ochii in scule...
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by cezar »

AlinTeodor wrote:Am fost de mai multe ori la Blasova si toate experientele imi arata ca dl.Petrovici are dreptate. Bacul de la Braila, apoi pe asa-zisa magistrala spre sud vreo 15 km si la stinga spre Blasova. Drumul a fost bun numai in iarna lui 2007, se asfaltase in viteza, iar in primavara lui 2008 se rupsese din nou. Unul a luat, a dat si spaga s-a consumat...
Totusi, imi aduc aminte ca intr-o vara (sa fi fost 2002 ??) am trecut cu un bac mic la Turcoaia - cred ca era bacul silvic - si apoi pe un drum de pamint pina la Blasova. A fost scurt drumul, dar rau. Mai ales trecerea digului a fost o problema. Atunci nu ne-am intors, am iesit prin Braila.
Poate ar fi mai bine sa-i spunem omului ca trebuie nadit din greu si plantat, plus pop-up ca altfel stai cu ochii in scule...
Pai cred ca i-am spus de pop-up, treaba cu naditul este intr-adevar foarte necesara, iar plantatul...in unele zone ale baltii este obligatoriu, in altele arunci din mana la 40-50 m. Este balta maaare !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Să vedem diferenţa de timp şi mai ales de confort. Poţi să ai şi costum de cosmonaut. Hai dă vinul. Să nu fie rece că se consumă repede.[/quote]
:lol: :lol: :lol: . Asa mai merge :D .
Poi si de-aia ziceam eu sa se informeze bine omul din timp despre bacuri. Oricum mie mi se pare aventura sa merg pana-n Braila sau pana sus la Turcoaia. Va vin azi cu traseul pe camp dinspre Slobozia si despre starea asfaltului exacta din insula si sa-mi zici cum e.
Deci cum fac cu filmuletele sa mai dezbatem pe cotele astea. Am si de la Harsova de unde mi-a zis Nea Gica ca in 65 de ani n-a mai vazut Dunarea asa decat de doua ori.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Deci za treaba ie clara. Bacul numa de la Braila ca sa nu te lungesti si sa ocolesti insula. Pe la Ostrov iar nu e bine ca asfaltul are portiuni de macadam exact ca si din Braila in jos. Din Braila insa cum cobori de la bac o iei in dreapta si gasesti drumul de pamant pe care se merge si cu suta la ora, se trece digul (fara probleme) si apoi se merge catre inalta tensiune. Se merge paralel cu soseaua de piatro-asfalt si apoi cu canalul cel mare pana se ajunge la padure dupa care stanga-dreapta pana la balta.
Nea Vali, iar mi-ai loat borshu :evil: . Da de data asta iti dau unu` rece ca poate p-asta nu-l mai bei :D .
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Altceva. Daca da un pic frigul si se taie tenul nu mai are nici-un farmec sa bati 250 de km pana acolo doar pentru niste ciortani care acum sunt si acum nu sunt. Singurele variante de a prinde sunt la plantat si cu pop-up cum a zis Cezar, dar trebuie sa le duci mai mult in stuf, pe malul celalalt si sa nadesti grupa mare. Poate exagerat de mult. Barca iti poti lua de la paznic cu 50 de lei, iar daca o ai pe a ta te bagi fara probleme. Nu-ti zice nimeni nimic daca ai un electric pe ea. La termice stramba din nas.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Mai Nea Vali, da` ia zi-mi si mie in Balta Mica cum e ca stiu ca-i rezervatie? Ai fost pe-acolo de curand?
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:29, edited 1 time in total.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:
Miyagi wrote:Mai Nea Vali, da` ia zi-mi si mie in Balta Mica cum e ca stiu ca-i rezervatie? Ai fost pe-acolo de curand?
Miyagi iar încurci omul. De la bac de la Brăila după ce traversează face dreapta căci pe acolo este singurul drum, merge cam 1 km şi se bifurcă dreapta - stînga. Dreapta pe dig sau pe lîngă dig merge spre amonte adică spre Tichileşti - Gropeni şi stînga merge spre Măraşu. El face stînga şi iese pe asfalt. Cu găuri dar este asfalt. Drumul prima dată merge puţin în sus apoi face o buclă, ajunge pe mijlocul insulei şi începe să coboare spre Măraşu. Nu văd eu unde să prindă suta la oră. Uneori mergi cu 30 maxim 40 la oră . Cam la vro 15 km înainte de o fermă mare face iar stînga spre Blasova. Are indicator. Ei de la asfalt pînă la Blasova mai sunt vro 4-5 km. Porţiunea asta de la asfalt pînă la Blasova este drum pietruit. Sau a fost pietruit că nu se mai cunosc pietrele. Cît despre pescuit ........mofturoasă rău baltă. Erau zile în care omoram carasul la undiţă şi zile cînd nu-l vedeam. Mergeam cu barca la stuf pe partea cu pădurea. Nu făceam faţă la 2 scule. De crap nu mai vorbesc. Şi mai capricios. Nu prea sunt multe locuri de crap. Plăsuită la greu mai ales înspre Dunăre. Chiar de patron. Are ten mult dar şi fitofag mare care nu pune botul. De momit momeşti la greu . Uneori cu folos alteori fără. Nu ştiu ce să zic. Deşi am pe cineva din Brăila cu o cabană acolo chiar pe malul bălţii prefer Dunărea. În sfîrşit fiecare cu plăcerea lui.
Da ai dreptate Insula mică a devenit Parc natural. De cele mai multe ori traversam cu bacul pe la Gropeni şi mergeam în amonte pe Braţul Vîlciu. Faine locuri. Alteori mergeam la Stăncuţa sau la Stanca lăsam maşinile la staţiile de pompare pe marginea Dunării şi plecam cu bărcile pe insulă. Cînd apa este mare ai multe canale şi cănălaşe. Nu prea este umblat decît de localnici. Anul trecut prin septembrie am fost acolo. Aveam de gînd să merg anul acesta dar sănătatea bat-o vina nu mă lasă încă.
Vali, dar de Can.Chichinetzu stii ceva ? Mi-a spus un prieten ca nu ar fi inclus in Parcul national !
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.....
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:28, edited 1 time in total.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:Este chiar acolo în dreptul la Stanca. Cred că este inclus că pătrunde în insulă. Am fost pe el. Acum nu cred să aibă apă. Dar ştii că este şi la Zimnicea un Chichineţ spre Turnu Măgurele?
Da, sigur ca stiu, dar eu ma refeream la ala de la Braila !
Am fost de cateva ori, la vreme de toamna, si l-am rupt pe peste.
Dar, cu apele astea scazute, cred si eu ca este fara apa.
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

Ok...deci m-am hotarat.Plec in noaptea asta la Blasova..maine dimineata sa fiu la bac..o sa ma intorc duminica si am sa revin atunci pe forum sa va spun c am facut..sper ca si cu ceva rezultate.. :) inca o data va multumesc tuturor pt sfaturi si raspunsuri 8-)
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

Asa cum v-am promis vin cu vesti proaspete :lol: n-am mai intrat aseara ca am fost f obosit...in fine...intr-un cuvant nu prea am ce sa va zic...am luat vreo 25 de carasi intre 300 si 500 gr...crapul si tenul nu au vrut deloc sa traga nici la boaba nici la bonduelle nici la bomba nici la plantat nici la ce mai exista.. boilies s.a.m.d...am fost 2 insi cu cate 5 lansete fiecare...altii la fel de dezamagiti...peste este cei drept am vazut cand sarea...in schimb paznicii ii dau de mancare si nu ma indoiesc ca ii dau si cu azot :x satenii de acolo ziceau ca nu se mai duc de vreo 2 ani pe la blasova din cauza paznicilor ca au stricat balta...nu-mi pare rau ca am fost dar nu cred ca mai duc in viitorul apropiat..cred ca o sa incerc odata "locurile alea de vis" din dreapta insulei despre care imi spunea dl Valentin Petrovici dar sa mai "creasca" putin dunarea bacul trece nare treaba....sta si la rand :))) circula din 15 in 15 min si e 20 de ron...dau si bon..daca mai aveti cv intrebari nu ezitati ;)
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by mikcutu »

cat mai este taxa pe Blasova?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

mikcutu wrote:cat mai este taxa pe Blasova?
50 de ron,dar am uitat sa va spun ca dimineata cand am ajuns m-am plimbat app 2 h sa gasesc loc pe balta, era full..a trebuit sa imi fac loc prin stuf, o sa incerc sa postez si niste poze
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by mikcutu »

50 ron 12h sau 24h?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

mikcutu wrote:50 ron 12h sau 24h?
24 h
User avatar
evergreen
Posts: 480
Joined: 09 Jan 2011, 07:49
Location: Bucuresti
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by evergreen »

La somn n-a incercat nimeni, ca am auzit ca are somn mare, dar trebuie cautat cu sonarul!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by mikcutu »

Salut, in perioada in care am fost eu acolo, cineva a luat un somn la vreo 9 kg dar de obicei, cine bate 200km pana la Blasova nu se duce pentru somn ci mai degraba pentru ten.
Asa e si cu MV2; si acolo sunt somni de 40+kg dar nu este o balta pe care sa mearga cineva special pentru somn.
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”