INSULA MARE A BRAILEI

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

Salutare!!! Cine imi poate da si mie mai mutle informatii despre balta MARE din interiorul insulei mari a brailei, vreau sa plec in weekend acolo si daca ma puteti ajuta si pe mine...drumul,bacul de unde se ia si mici informatii despre balta. Multumesc.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by rebeu »

Hummmm... eu personal sunt nedumerit. N-am înţeles despre ce-i vorba...
Cred c-ar trebui să te uiţi un pic (mai mult) pe aici.

Bacuri pentru trecere sunt aproape în toate localităţile. Dacă măreşti nivelul de zoom vei vedea ca unele sunt chiar trecute pe hartă. Nu merg noaptea.

Deşi eu n-am făcut încercarea, am aflat că se poate ajunge lejer (40-50km/h, cu frânările de rigoare pe ici pe colo, pe drum pietruit) de la Brăila la Plopi. Şi cică n-ai avea nevoie de 4x4 dacă între volan şi scaun este un creier funcţional. :lol:

Sper să te ajute. Fir întins!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by cezar »

Adi11 wrote:Salutare!!! Cine imi poate da si mie mai mutle informatii despre balta MARE din interiorul insulei mari a brailei, vreau sa plec in weekend acolo si daca ma puteti ajuta si pe mine...drumul,bacul de unde se ia si mici informatii despre balta. Multumesc.
Nu stiu care este balta MARE; daca te referi la Blasova, iti recomand sa traversezi bratul Macin pe la Turcoaia, de unde mai ai doar aprox 1 km pana la balta. Ca variante, mai ai pe bratul Macin bacurile din Pecineaga si Piatra Frecatei, iar pe partea cu Braila, ori bacurile din Braila, ori bacul din Gropeni.

Daca este vorba de balta Blasova, pot sa-ti spun ca este o balta mare si capricioasa, cu crap romanesc si cteno de toate marimile, dar si cu caras destul de marunt si degenerat . pestele nu se poate consuma, deoarece are gust rau, de la namolul puturos, cu miros de sulf si iod, care acopera fundul lacului.
Daca pescuiesti, chiar si la plantat, fara pop-up, nu prinzi nimic, namolul este ca o ciulama subtire, de 15-20 cm, in care se ingroapa si se impute momeala.

Daca ai in vedere si distanta, si pretul (100 lei/24 ore), si neam-prostia paznicilor...nu prea merita.
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:32, edited 1 time in total.
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:34, edited 2 times in total.
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

In primul rand va multumesc la toti pt raspunsuri kair imi sunt de mare ajutor,in al 2-lea rand...am inteles ca este o balta acolo de 50 le ron/24 h..
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

Adi11 wrote:In primul rand va multumesc la toti pt raspunsuri kair imi sunt de mare ajutor,in al 2-lea rand...am inteles ca este o balta acolo de 50 le ron/24 h..
Blasova este balta. Mai sunt canale şi cănăluşe. Nu se merită.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by cezar »

Adi11 wrote:In primul rand va multumesc la toti pt raspunsuri kair imi sunt de mare ajutor,in al 2-lea rand...am inteles ca este o balta acolo de 50 le ron/24 h..
Balta era 50 lei/24 h anul trecut ; anul asta se facuse la un moment dat 50 lei/12 h, respectiv 100 lei/24 h.
Apoi am auzit ca s-ar fi revenit la 50 lei/zi, dar nu stiu sigur. Evident, este vorba de Blasova.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Blasova s-a facut 50 de lei si dinspre Slobozia sunt niste drumuri pe camp care te scot aproape. Maine va detaliez exact. Dar vorba lu` Nea Vali si a lui Cezar, nush daca se merita Blasova.
Atentie insa ca bratul stang din aval de pod la Giurgeni e aproape secat. Mai mult de jumatate din latimea lui are fundul uscat, mici balti ici-colo si cred ca pana pe insula se poate trece in picioare. Am pozat ceva cu telefonul si nu se vede bine. Maine trec, iar pe-acolo si poate reusesc sa fac o poza cu zoom. Balizele de pe stanga sunt deja pe uscat sub pragul stang din aval. N-am mai vazut barje de doua saptamani, iar ultima data era un grup de 4 cu care se bloca canalul din dreapta si-n amonte de pod era una singura incarcata cu lemne la refuz. Nici unele nu aveau remorcher sau impingator. Acum cred ca navigatia grea in zona este restrictionata.
Informati-va din timp daca merg bacurile.
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

Miyagi wrote:Blasova s-a facut 50 de lei si dinspre Slobozia sunt niste drumuri pe camp care te scot aproape. Maine va detaliez exact. Dar vorba lu` Nea Vali si a lui Cezar, nush daca se merita Blasova.
Atentie insa ca bratul stang din aval de pod la Giurgeni e aproape secat. Mai mult de jumatate din latimea lui are fundul uscat, mici balti ici-colo si cred ca pana pe insula se poate trece in picioare. Am pozat ceva cu telefonul si nu se vede bine. Maine trec, iar pe-acolo si poate reusesc sa fac o poza cu zoom. Balizele de pe stanga sunt deja pe uscat sub pragul stang din aval. N-am mai vazut barje de doua saptamani, iar ultima data era un grup de 4 cu care se bloca canalul din dreapta si-n amonte de pod era una singura incarcata cu lemne la refuz. Nici unele nu aveau remorcher sau impingator. Acum cred ca navigatia grea in zona este restrictionata.
Informati-va din timp daca merg bacurile.
Miyagi nu faci altceva decît să bagi băiatul în ceaţă. Unde ai văzut tu drumuri pe cîmp să ajungă de la Slobozia la Blasova? Acel braţ stîng de care vorbeşti tu că este secat formează Insula Mică a Brăilei. Deci deschide harta asta. Vezi că în dreapta jos ai localitatea Măraşu. Insula acea lunguiaţă din stînga localităţii Măraşu este Insula Mică a Brăilei. Insula Mare a Brăilei unde se află balta Blasova de care vorbim este acea mare care ţine de la Vadul Oii pînă la Brăila pe care se allă localităţile Măraşu şi Frecăţei.Dacă priveşti cu atenţie pe aceiaşi hartă în dreapta mai sus de localităţile Măraşu şi Frecţei ai o baltă în formă de potcoavă. Ei aia este Blasova. Este cam în dreptul localităţii Turcoaia de pe malul Dobrogei. Ce legătură are Slobozia cu Blasova? Singurile bacuri de pe malul stîng care trec direct pe Insula Mare a Brăilei sunt la Gropeni unde Braţul Cremenea se uneşte cu Braţul Vâlciu şi la Brăila. La Gropeni bacul nu are treabă cu secatul apei dar nu mai trec decît utilajele care lucrează pe insulă. La Brăila este cel mai sigur. Nici aici bacul nu este legat de cotele Dunării. Nu cunosc situaţia de pe malul Dobrogei. Cel mai bun drum este Bucureşti - Dragalina - Slobozia - Însurăţei - Brăila. Se trece cu bacul pe Insula Mare a Brăilei şi se ajunge la Blasova. Sunt curios dacă tu ai curajul să mergi un drum mai lung pe cîmpurile Insulei Mari a Brăilei. Te laşi de peşte îţi zic eu. Cît priveşte taxa din cele citite prin zări şi ţări, 50 ron.

http://www.turism365.com/users_content/ ... Braila.jpg
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by cezar »

Bacurile pe malul dobrogean (Piatra, Peceneaga si Blasova) functioneaza, costa 15 lei/masina traversarea/un drum.
Datorita apelor foarte scazute, urcarea si coborarea de pe bac sunt dificile si nu recomand pentru masinile cu garda joasa :!: :!: :!:
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

Va multumesc tuturor pt raspunsuri..am de unde alege :lol: astazi ma hotarasc exact dar in principiu cred ca ramane sa ma duc aici.
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Adi11 »

Valentin Petrovici wrote:Cobori de pe dig mergi pe drum şi imediat drumul merge prin pădure în stînga . Mergi pe el şi te scoate la malul Dunării. Dai de nişte locuri de vis. Ca în deltă. Drum bun.
S-ar putea sa iau si varianta aceasta in calcul.Multumesc!!!
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:30, edited 1 time in total.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Stiu mah Nea Vali. Io ziceam ca e Dunarea foarte jos si iti spuneam ca e bine sa se informeze omul ca din cate am vazut eu de pe pod nu mai trec nici barjele, iar bratul ala fiind aproape tot secat sa nu fie probleme si la bacuri.
Traseul e cel pe care l-ai zis numai ca in loc de Dragalina e Drajna. N-are ce cauta omul la Dragalina care e in sud. Pe camp sunt niste drumuri cat autostrada de late. Dupa cum v-am spus o sa vin diseara cu detalii mai exacte.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Miyagi »

Mai e o chestie. Si Blasova e foarte scazuta, dar cica se prinde peste. In special cteno.
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:31, edited 1 time in total.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by rebeu »

Hummmm... când eşti consemnat în casă dar n-ai astâmpăr... faci ca mine :roll:

1. Aici se vede că vă certaţi degeaba. Când vii pe A2 nu vezi Dragalina ci Drajna. Când vii în schimb pe drumul vechi (DN3A) Nu vezi Drajna ci Dragalina.

2. Sper ca Miyagi nu vorbeşte de altă Slobozia pe care eu n-am găsit-o pe hartă. Nu văd nici-un motiv să merg pe câmp peste 40km până pe undeva pe lângă Giurgeni când am asfalt impecabil în aceeaşi direcţie şi un trafic lejer.

3. Din păcate n-am o imagine (on-line) a Dunării la Brăila (sau n-am găsit-o eu...) dar am de la Galaţi cu vedere şi către trecere bac. Deşi nu-mi aduc aminte să mai fi văzut atât de jos apa... se pare că cel puţin acolo nu sunt probleme cu trecerea bacului.

Ce-mi aduc aminte din cele două ieşiri pe braţul Măcin din acest an este că am hârâit serios maşina pe malul dobrogean la Peceneaga pe când la Piatra am trecut fără probleme.

Prietenii mei din Galaţi (unii chiar citesc p-aici) confirmă şi întăresc ce-a postat dl. Vali P. relativ la Gropeni.

Hai să fiţi iubiţi şi FIR ÎNTINS!

LE.
PS. Tips&Trics!!!
Tot vă dau linkuri cu wikimapia... când folosiţi hărţile de-acolo nu ezitaţi să comutaţi (de la Tip Hartă) pentru a vedea completări pentru ceea ce vizualizaţi. Eu mereu folosesc „Imagine satelit + locaţii vechi“ şi comut (când am nevoie de denumirea străzilor/drumurilor) pe „Harta Hibrid Google“.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Valentin Petrovici

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by Valentin Petrovici »

.
Last edited by Valentin Petrovici on 30 Sep 2011, 12:32, edited 1 time in total.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: INSULA MARE A BRAILEI

Post by mikcutu »

domnul Petrovici, se poate sa imi dati si mie cateva detalii despre zona aceea de care vorbeati mai devreme?
aveti MP.
Za dacs cam from za tracs!
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”