Delta

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

ARBDD va putea emite permise celor care doresc să practice acest sport în Rezervaţie.

Guvernatorul Administraţiei Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, Grigore Baboianu, a declarat ieri că, potrivit reglementărilor legale în vigoare, asociaţiile pescarilor sportivi sunt obligate să vândă permise la un anumit preţ şi persoanelor care nu sunt membre ale acestora. „Anul trecut, de exemplu, asociaţia din Tulcea a refuzat să dea permisul la un preţ de 30 de lei, susţinând că este o asociaţie şi că nu acceptă să i se impună un anumit tarif.

Conform noii ordonanţe însă, din acest an şi ARBDD va putea emite permise de pescuit sportiv", a afirmat guvernatorul Rezervaţiei, Grigore Baboianu. Potrivit Consiliului Judeţean (CJ) Tulcea, asociaţiile de pescari vând permise de pescuit sportiv nemembrilor cu sume de până la 110 lei. "Actualele prevederi legislative permit practicarea unor asemenea tarife. Situaţia este în atenţia noastră, am prezentat-o şi ministerelor şi vom vedea în ce interval de timp vor reacţiona instituţiile statului", a declarat preşedintele CJ, Victor Tarhon. În ceea ce priveşte permisele de pescuit comercial în Delta Dunării, conform guvernatorului Rezervaţiei, valabilitatea celor emise în 2010 va fi prelungită până în iunie 2011, în perioada prohibiţiei la pescuit ele urmând să fie schimbate.
Valic
0744 644 368
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta

Post by arlan »

Mila 23 , 19.08 - 04.09.2011, la cort pe grindul cu plute pe margine, vis-a-vis de platforma. Tulcea-arbdd 30 lei permis/an, 30 lei acces/an, 100 lei barca/an. Niculitel 5 lei/l ( la punga de 10 litri ). Kaufland ( alea alea ). Momeala ( rama serpeasca 50 lei/galeata 8 l incl.pamant grajd / coropisnita 2 lei/b ). Transport 700 lei total cu Gama lui Ina ( baiatu lui Cicerone) de la "nisip" de langa ponton STAR 2000 unde e si parcare pazita ( 10 lei/zi/auto ). Cota Dunare la dus 120 ( minima ptr ceva apa in lacuri ) unde a stat 7 zile cu vant din rasarit si a scazut brusc :o in 2 zile ~ 40 cm cu vant din apus. Apa destul de calda ( la fel atmosferica :o , 10 zile peste 30*C ) , destul de tulbure dar curata de balarie ( se putea sta si la bambina :o ) pe Sontea, Olguta si Dunare. Ciortan sau crap mai mare de 3 kg nu a pus "botu" ( la mine ), la fel somotei mai sus de 2 kg ( nu te lasa cel de 1/2 kg ), caras la 0.8 - 1 kg exagerat de mult ( mai ales dupa nadire cu porumb ), stiuca 0.8 - 1 kg tot exagerat ( numa 3 buc la 2 kg pe Olguta ). Control la campare 2 buc/sejur, in zona Mila 23 ( can. Cazanel - can. Olguta ) fara comentarii ( au ridicat sacii de gunoi ) dar pe Sontea si Olguta au caligrafiat PV la 400 lei/buc. Plecare trista ( sa mai racit apa si timpul, misca mai bine baboiul, viata la cort crease rutina ce da comfort, chiar si GE nu se mai fortza cand erau toate pe capul lui, frigider, pompa de apa, redresor baterie si lumina ).
Mai continui la solicitari suplimentare .... sunt cu gramezi de acte pe masa :x , n-au rezolvat nimic colegii ca vin eu odihnit din CO ... :?
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by Ono »

Bravo! Cu toate astea, mie imi pare rau ca n-am fost.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Delta

Post by mikcutu »

asa-asa, zi tot...pe unde exact ai pescuit?
eu vreau sa ma duc la sfarsitul lui septembrie si niste sfaturi mi-ar fi foarte utile.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Delta

Post by modigliani »

arlan wrote: ..... stiuca 0.8 - 1 kg tot exagerat ( numa 3 buc la 2 kg pe Olguta )
- dar in locul camparii ?
- spinning sau stationar ?

Mersi mult ! ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta

Post by arlan »

numai spinning, la max 5 lansari cate una, 80 - 90% max 0.5 kg .... daca stai pe ea, in reprize ramai cu 10 buc peste kg ( 1 zi ... :P ) , dar am uitat sa mentionez ca in alea 5 lansari la 3 scoteai : o buc dintr-o monofilament, o linie cu inaitas complet sau iarba ..... asta-i!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Delta

Post by Petru Burian »

arlan wrote:Mila 23 , 19.08 - 04.09.2011, la cort pe grindul cu plute pe margine, vis-a-vis de platforma.... Control la campare 2 buc/sejur, in zona Mila 23 ( can. Cazanel - can. Olguta ) fara comentarii ( au ridicat sacii de gunoi ) dar pe Sontea si Olguta au caligrafiat PV la 400 lei/buc.....
D-le Varlan, fain comentariu, multumiri si felicitari :D
La fragmentul citat, 2 intrebari:
1 – exista informatii unde au dus sacii cu gunoi ? adica exista deja ceva miscare in acest sens ??
2 – PV-urile cu 400 lei/buc. pentru care „fapte” s-au dat ?
Fire intinse, capturi marete !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta

Post by arlan »

1. n-au specificat unde-s depozitati dar ne-au sugerat ceea ce mai strangem sa-i transportam langa ponton M23 ( dar fara resturi de mancare ). Au recunoscut ca locul nostru de campare arata deplorabil fata de cum ajunsese de cand ne-am campat noi. Am strans 2 saci de cutii tabla ( bere /conserve ), sticla ( bere/borcane ) iar plasticele le-am dat foc impreuna cu maracinii/balaria taiata pentru organizarea locatiei.
2. PV ptr nerespectarea legislatiei ARBDD ( amplasarea corturilor in locuri amenajate ). La noi s-au inchinat cand au vazut WC eco ( capsulat ), pompa submersibila ptr scos apa, dus si chiuveta.
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Delta

Post by Deceneu »

Total offtopic : ce e PV ?
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Delta

Post by mikcutu »

PV = Proces Verbal
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Delta

Post by Petru Burian »

Deceneu wrote:Total offtopic : ce e PV ?
Proces Verbal :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Deceneu
Posts: 368
Joined: 02 Jun 2011, 20:03
Location: Capitala Hotzilor
Contact:

Re: Delta

Post by Deceneu »

Haha :D multumesc
Foaie verde de cucuta , ploua apa-n beci , eu imbrac chilotii si ma duc la meci!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Delta

Post by Eugen Fetes »

Merge stiuca frumusica pe canalul Lipovenilor atat amonte de satul Dunavatul de Jos cu toate ca este foarte circulat de barci. Aici mananca in special in apropiere de maluri. Mai frumos + specaculos, dar mai greu accesibil de pe mal, este aval de sat. De asemenea merge stiuca si bibanul pe canalul care alimenteaza cu apa Liman 2 + chiar si pe lac insa ceva mai mici. Pe lac este multa vegetatie.
Pe canalul Dunavat, aval de intersectia cu Lipovenilor de asemenea se mai prinde stiuca insa nu cu aceiasi frecventa ca in locurile amintite mai sus.
In perioada asta se pot face pescuituri la stiuca cu buget redus (fara a fi nevoie sa platesti balta + cheltuieli modeste cu benzina pentru motoarele de barca).

P.S. Pe Lipovenilor se mai "impiedica" de naluca si cate un salau (de regula dupamiaza tarziu), de multe ori punctabil.
0745578278
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

Eugen Fetes wrote:Merge stiuca frumusica pe canalul Lipovenilor atat amonte de satul Dunavatul de Jos cu toate ca este foarte circulat de barci. Aici mananca in special in apropiere de maluri. Mai frumos + specaculos, dar mai greu accesibil de pe mal, este aval de sat. De asemenea merge stiuca si bibanul pe canalul care alimenteaza cu apa Liman 2 + chiar si pe lac insa ceva mai mici. Pe lac este multa vegetatie.
Pe canalul Dunavat, aval de intersectia cu Lipovenilor de asemenea se mai prinde stiuca insa nu cu aceiasi frecventa ca in locurile amintite mai sus.
In perioada asta se pot face pescuituri la stiuca cu buget redus (fara a fi nevoie sa platesti balta + cheltuieli modeste cu benzina pentru motoarele de barca).

P.S. Pe Lipovenilor se mai "impiedica" de naluca si cate un salau (de regula dupamiaza tarziu), de multe ori punctabil.
Draga Eugene,

Am acolo niste neamuri si prieteni + cativa pescari ..... no comment ....
Valic
0744 644 368
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by Mihai Vinturache »

Valicule, adica ce inseamna acest "no coment"?
Eugen are dreptate si ne luam rapid cateva zile de concediu sau Eugen ne tromboneste (desi nu prea ii sta in fire)?
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Delta

Post by Albatrin »

Cu ajutorul prietenului Ghinozo care mi-a împrumutat motorul său,( mulţumesc grasule ! ), dupa trei zile de căutări, am reuşit să dau de câteva "colţoase" în zona Crişan:
Image Image Image Image
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

Mihai Vinturache wrote:Valicule, adica ce inseamna acest "no coment"?
Eugen are dreptate si ne luam rapid cateva zile de concediu sau Eugen ne tromboneste (desi nu prea ii sta in fire)?
Eu nu zic ca tromboneste, dar pe Lipoveniloe si Dunavat e nimereala, nu prea sta stiuca pe acolo, o fi fost el mai baftos ...
Valic
0744 644 368
ionpescarul
Posts: 176
Joined: 18 Jan 2011, 17:27
Location: Loloiasca
Contact:

Re: Delta

Post by ionpescarul »

Dupa o noapte de povesti ,dimineata ne-am hotarit sa facem un bors , eram cam ranga , dar asa e frumos ,uneori.
http://www.youtube.com/watch?v=2JUVS5fj ... AAAAAABOAA
Comenzi montaj tabla tip tigla
tel contact.0726 037 708 sau 0732 422 211
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: Delta

Post by Adi11 »

Salutare dragi prieteni pescari!!! Maine plec la Murighiol in delta cu inca 2 prieteni (si ei membri ai Apc21)...mai exact mai sus de canalul filat,vom pescuii pe dunarea veche,o sa lasam masina la murighiol in parcare si de acolo cu barca la apa,vom sta cu cortul 4 zile pana duminica seara mai exact,la intoarcere promit ca voi posta si ceva poze.Numai bine!!!
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Delta

Post by Claudiu »

Dupa trei zile de pescuit pe bratul Sf. Gheorghe, Ilganii de jos, rezultatele sunt: cativa ciortani la kilogram, carasi si platicute.
Am dat la mamaliga, porumb proaspat, porumb cu arome, rame rosii, negre, albe, vietate, etc.
Dimineata pana in ora noua faceai treaba, trageau ciortanii de-ti luau lansetele de pe mal, in restul zilei, pauza, doar caras si platica din cand in cand. Apa era ciorba, pestii scosi erau aproape fierti. Am prins si o mica furtuna urmata de o ploaie strasnica pe data de 12 iul, seara. De ce mi-era frica n-am scapat. :x
Una peste alta, n-a fost prea rau, decat deloc mai bine asa. :lol:

Image
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”