Delta

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Valentin Petrovici

Re: Delta

Post by Valentin Petrovici »

mdd69ro wrote:Asta e, nu se gaseste, nicio problema...
Imi pare rau ca am pierdut numarul de la o pensiune din Mahmudia, unde parcai masina in curte si stateai in camera cu dusul, la 80 ron/zi camera, nu persoana; pentru o plimbare de pescuiala cu barca mi-a luat 100 ron/zi si am luat atunci multi bibani, carasi, rosioare, etc plus vreo 2 crapi si un somotel, plimbandu-ne pe la vreo 3 locuri de pescuit, de la 8 dimineata pana la 8 seara. Curtea nu era foarte mare, dar puteai sa stai linistit ca nu da vreo masina peste copil cind fuge dupa minga sau ca nu cade direct in apa. E adevarat ca era persoana particulara, dar m-am gandit ca poate stie cineva tocmai asa ceva, altfel nu apelam.
Sa fim sanatosi, ca restul le ducem...

PS S-ar putea sa plec in 2 saptamani, nu maine...Poate o mai scadea ceva din aia 111...

Faci cum doreşte inimioara ta dar eu zic că asculţi şi de alţii.
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta

Post by mdd69ro »

Valentin Petrovici wrote:
mdd69ro wrote:Asta e, nu se gaseste, nicio problema...
Imi pare rau ca am pierdut numarul de la o pensiune din Mahmudia, unde parcai masina in curte si stateai in camera cu dusul, la 80 ron/zi camera, nu persoana; pentru o plimbare de pescuiala cu barca mi-a luat 100 ron/zi si am luat atunci multi bibani, carasi, rosioare, etc plus vreo 2 crapi si un somotel, plimbandu-ne pe la vreo 3 locuri de pescuit, de la 8 dimineata pana la 8 seara. Curtea nu era foarte mare, dar puteai sa stai linistit ca nu da vreo masina peste copil cind fuge dupa minga sau ca nu cade direct in apa. E adevarat ca era persoana particulara, dar m-am gandit ca poate stie cineva tocmai asa ceva, altfel nu apelam.
Sa fim sanatosi, ca restul le ducem...

PS S-ar putea sa plec in 2 saptamani, nu maine...Poate o mai scadea ceva din aia 111...

Faci cum doreşte inimioara ta dar eu zic că asculţi şi de alţii.
Normal ca ascult si de altii, altfel ma duceam singur... :lol: :lol: :lol:
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Delta

Post by cezar »

valic wrote:
Dumitrescu Iancu wrote:Poftim,am raspuns in acelasi timp cu Valic,numa` ca el ma cunoaste mai bine...
Initial si eu am crezut ca e la misto postarea .............. alea, alea, somotel, crapustean, nu babusta si bibani ...........
Daniele, la cum e Dunarea de mare (umflata) daca iei si bibani e bine ............. daca nu chiar obleti si babusti .......... te poti caza si la Mama Omida, ca mare lucru nu prinzi.
Iti sugerez sa te duci pe la mijlocul lui august, sau chiar prin septembrie si asta daca nu mai ploua zilele viitoare ..........
Stii cat e nivelul Dunarii la Sulina la varsarea in mare ????? + 111 cm, adica ceva mai mare decat nivelul marii .............. no comment ............

Cele bune.
Chiar peste nivelul Oceanului Planetar ! Las-o naibii, mai Valica ! :lol: :lol: :lol:
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

[/quote]Chiar peste nivelul Oceanului Planetar ! Las-o naibii, mai Valica ! :lol: :lol: :lol:[/quote]

Nu te rade Cezarica, asta e cota astazi la Sulina, uite-te pe site lor ......... 111 cm stationar , anul trecut in octomnbrie era 51 cm
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

coloanele reprezinta dupa cum urmeaza:
1-localitatea, 2- km, 3-cota in cm, 4-temperatura

Porturi romanesti
Localitatea Km Cota Variatia Temperatura
SULINA 0 111 0 22.5
TULCEA 71 387 2 22.5
ISACCEA 103 480 2 22.5
GALATI 150 601 4 22.5
BRAILA 170 627 2 23
HIRSOVA 253 648 4 23
CERNAVODA 300 605 4 23
CALARASI 370 604 2 22.6
OLTENITA 430 640 1 22.9
GIURGIU 493 641 1 22.8
ZIMNICEA 554 661 2 22.8
T. MAGURELE 597 616 2 22.6
CORABIA 630 604 3 22.7
BECHET 679 680 0 22.6
BISTRET 725 627 -1
CALAFAT 795 646 -3 22.5
CETATE 811 694 0 22.5
GRUIA 851 686 6 22.5
T. SEVERIN 931 860 7 22.5
ORSOVA 954 1912 -3 21.5
DRENCOVA 1015 780 -5
MOLDOVA V 1048 683 -9 22
BAZIAS 1072 619 -7 22.5
Valic
0744 644 368
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta

Post by arlan »

cota minima " bara Sulina" - senal navigabil = 70 cm , la Dunare normala = 6000 - 8000 mc/s cota e cava de genul 72 cm, atentie !!! cota f.f. influentata de directia vantului. ....ase caci " e groasa rau ", ca-n 2005, in iunie, si cand am ajuns in sept, aveam cortul la cca 0,5 m de apa pe un loc de unde in an normal ca sa clatesc o farfurie faceam salt in gol, in echer cu rasucire 360*!!!
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

cand bate vantul dinspre mare creste cota la bara Sulina, e normal, dar,

cine imi poate spune ce inseamna de ex: Giurgiu + 620 cm, masurabili de la ce ? ce inseamna cota zero la Galati ? nivelul marii ? si daca e asa , cum dreaq curge cand e cu minus !!!!!!!!!!
Valic
0744 644 368
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Delta

Post by Armand »

WE asta am fost la Vadu...si apa era tulbure si dulcee...

Pentru prima data in viata am vazut broaste in mare....
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

valic wrote:cand bate vantul dinspre mare creste cota la bara Sulina, e normal, dar,

cine imi poate spune ce inseamna de ex: Giurgiu + 620 cm, masurabili de la ce ? ce inseamna cota zero la Galati ? nivelul marii ? si daca e asa , cum dreaq curge cand e cu minus !!!!!!!!!!
Am aflat/lamurit, totul este fata de cota 0 (zero)=nivelul marii
Valic
0744 644 368
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta

Post by arlan »

valic wrote:
valic wrote:cand bate vantul dinspre mare creste cota la bara Sulina, e normal, dar,

cine imi poate spune ce inseamna de ex: Giurgiu + 620 cm, masurabili de la ce ? ce inseamna cota zero la Galati ? nivelul marii ? si daca e asa , cum dreaq curge cand e cu minus !!!!!!!!!!
Am aflat/lamurit, totul este fata de cota 0 (zero)=nivelul marii
ERONAAT!!! cotele apelor Dunarii ( CAD ) se comunica fata de etiajul navigabil si de regularizare ( ENR ) care este nivelul aprox. minim navigabil cu o durata de 94%, stabilit pentru tot parcursul navigabil al Dunarii, pe baza debitelor observate in cursul unei perioade de 40 ani, abstractie facand perioada cu gheturi. La cota ENR incepe circul pe Dunare, cu adancimi minime la praguri, cu restrictii si " o nava - o draga - o nava - o draga ". In Delta e prapad la cota ENR, lipoveni spun ca-i " otravita balta ", abia mai circula apa prin baltzi si pierde oxigenul .... alte "cestiuni" ar mai fi ....
Panta totala a Dunarii de la izvor, pana la Sulina este de 678m.
Panta longitudinala de suprafata se obtine impartind valoarea caderii fluviului la lungimea sectorului respectiv.
Viteza currentului este in functie de panta longitudinala de suprafata, de nivelul apei, de gradul de duritate al fluidului, de viteza si directia vantului. Cand suprafata apei este libera, in mod obisnuit se observa urmatoarele fenomene :
- vitezele sunt mai mici la fundul albiei si in apropierea malurilor;
- viteza curentului creste incepand de la fundul albiei catre suprafata;
- viteza maxima absoluta este inregistrata aproape de suprafata sau sub planul apei pana la adancimea de un picior (0,33m)
Valoarea maxima a vitezei curentului este inregistrata pe cursul superior al Dunarii.
Informatii referitoare la modificarile balizajului senalului, adancimilor efective la praguri, reguli speciale de drum introduse ca urmare a executarii de lucrari, intreruperea temporala a navigatiei sunt comunicate intreprinderilor de navigatie prin serviciul de intretinere a cailor navigabile care elaboreaza totodata avizele cartre navigatori si publica zilnic Buletinul hidrometeorologic pentru Dunare.
Cand adancimile la punctele critice scad sub 35dm, ele sunt comunicate in Buletinul hidro-meteo cotidian pentru Dunare si cand scad sub 25dm ele sunt comunicate zilnic la radio-Bucuresti.
Nivelurile de apa la principalele statii hidrometrice de pe sectorul romanesc al Dunarii sunt publicate zilnic in Buletinul hidro-meteo pentru Dunare si sunt transmise la radio-Bucuresti in conformitate cu recomandarile Comisiei Dunarii in limbile rusa, franceza.
Prognozele nivelurilor de apa sunt comunicate astfel :
- prognozele de niveluri de scurta durata (2 zile) sunt comunicate pentru 3 statii hidrometrice principale in Buletinul hidro-meteo si sunt transmise in acelasi timp si la radio Bucuresti;
- prognozele de lunga durata (10 zile) pentru statiile hidrometrice aflate in aval de Drobeta-Tr. Severin sunt publicate in Buletinul hidro-meteo al Istitutului hidrometeorologic.
O prognoza meteorologica pentru 2 zile este publicata zilnic in Buletinul hidro-meteo.
Toate aceste informatii sunt afisate zilnic in principalele porturi romanesti si sunt transmise prin statiile radio-NAVROM pentru navigatorii romani.
Schimbul de informatii in aceste domenii intre autoritatile componente romane si cele ale altor tari dunarene este realizat zilnic prin telegrame in care sunt mentionate modificarile nivelurilor de apa ale Dunarii, starea gheturilor, temperaturile de apa si aer si adancimile minime la praguri.
In plus, iarna radio-Bucuresti transmite periodic dupa transmiterea datelor referitoare la nivelurile de apa informatii referitoare la situatia gheturilor pe sectorul romanesc al Dunarii.


Hai ca bat campii la greu, poate nici nu va intereseaza ...... astea mai mult ptr navigatori !!! :roll:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Delta

Post by Geo »

Valică,
Arlan are dreptate !
Mai jos dau un citat dintr-o notă de proiect european în domeniu (o poţi vedea la adresa http://www.ipa.ro/AMTRANS/ceex2007/simp ... -X1C11.pdf). Este interesant de văzut cât de mult diferă între ele sistemele de referinţă, lucru ce se vede imediat în valoarea curbelor de nivel !

Citez:
"...În momentul de faţă coexistă în sectorul Românesc al Bazinului Dunării diferite sisteme hidrometrice (Marea Neagră Sulina, Constanţa, Varna, Odessa, Marea Baltică, Marea Adriatică), diferite sisteme de proiecţie şi elipsoizi de referinţă. Faptul că inclusiv hărţile de navigaţie utilizate în prezent nu sunt referenţiate a justificat pe deplin necesitatea elaborării unei metodologii avansate pentru realizarea lucrărilor topo-hidrografice, într-un sistem unitar, la nivelul standardelor adoptate pe plan european.

În bazinul Dunării, încă din prima jumătate a secolului XIX, sub imperiul Austro-ungar, hărţile cu curbe de nivel s-au raportat unele la Marea Baltică şi altele la Marea Adriatică.
Adâncimile pe hărţile hidrografice de navigaţie pe Dunăre au fost raportate la etiajul local.
Conform practicii, nivelul etiaj este definit ca medie a nivelelor minime anuale pe un interval dat de timp.
Mirele hidrometrice de măsurare a nivelelor sunt instalate cu originea “zero” la nivelul etiaj. Astfel linia de etiaj în lungul albiei Dunării, este linia care uneşte zerourile mirelor hidrometrice. ..." Încheiat citatul.

Deci, cotele Dunării se dau faţă de linia de etiaj şi nu faţă de nivelul mării, oricare ar fi aceasta.
De aici apar şi valorile negative ale cotelor, în anii deosebit de secetoşi.
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

MULTUMESC, acum este f clar
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Delta

Post by Valentin Petrovici »

Zone de campare în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării



ATENŢIE! În Delta Dunării nu se campează!- INFORMARE DE PRESĂ - 8 iulie 2010

Având în vedere condiţiile hidrologice nefavorabile înregistrate în prezent, precum şi prognoza acestora pentru perioada următoare, Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor în afara locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Măsura este adoptată în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi a altor riscuri ce pot surveni în astfel de situaţii şi se menţin pe o perioadă nedeterminată.

Adresăm vizitatorilor Rezervaţiei rugămintea ca, pentru siguranţa lor sanitară, să folosească numai spaţiile de cazare autorizate existente în localităţile din Delta Dunării şi din zonele învecinate.

Menţionăm că în conformitate cu Legea nr. 82/1993 privind înfiinţarea Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, cu modificările şi completările ulterioare, coroborat cu HG 341/2002, camparea în zone neautorizate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate de ARBDD se sancţionează cu amendă cuprinsă între 130-400 lei.


Mulţumim pentru înţelegere.

Vezi informare de presă

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
În urma situaţiilor observate în teren de către agenţii ecologi, a propunerilor operatorilor de turism şi a comunităţilor locale, zonele de campare şi traseele turistice au fost reanalizate.


Zone identificate pentru campare după amenajarea lor adecvată şi asigurarea condiţiilor igienico-sanitare de funcţionare:


Dunăre Maritimă Mm44 - Mm45
Dunăre, braţ Tulcea Mm41 - Mm42
Dunăre, braţ Tulcea mal drept Mm34 - Mm36
Canal Mila 36, 2 km. pe partea dreaptă şi stângă - de la vărsarea în Dunăre spre interior
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km98 - km100
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km93 - km95
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept Km84 - km85
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km64- km65
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km58- km59
Braţ Sfântu Gheorghe mal drept km54
Braţ Sfântu Gheorghe bucla Uzlina km66 - km67
Canal Dunăvăţ mal drept, între intersecţia cu braţul Sfântu Gheorghe şi canalul Lipoveni
Canal Litcov mal stâng km5 – km7
Braţ Sfântu Gheorghe mal stâng km44- km47
Localitatea Sfântu Gheorghe, canalul de Centură de la intrare în Dunăre 2 km spre localitatea Sulina
Braţ Sulina mal drept Mm29 - Mm28
Braţ Sulina mal drept Mm 20 - Mm19
Canal Crişan mal stâng - între braţ Sulina şi canal Iacub
Crişan Dunărea Veche mal drept - din dreptul Hotelului Lebăda, 2 Km
Sulina camping tabără
Sulina - plaja între drumul de acces pe partea stângă, 500m. până la canalul de Centură
Canal Şontea mal drept vis-a-vis de intrarea în Lac Băclăneşti, 1,5 km în amonte
Dunărea Veche mal opus localităţii Mila 23, între canal Eracle şi canal Coţovata
Braţ Chilia, localitatea Chilia braţ Tătaru, mal drept de la Ocolitor Pardina 2 Km în amonte
Localitatea Periprava mal drept, 1 km aval
Plaja Portiţa
Plaja Corbu
Grindul Chituc de la cherhanaua Bosoanca 2 Km spre zona tampon
Harta zonelor de campare identificate
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by valic »

ATENTIE !!!!!!!!!!!!!

E pe bune ............. niste prieteni de-ai mei care s-au intors astazi (a se citi fortati) au platit amenda 400 lei de cort, se aflau de la Gorgova in aval la fo 4-5 km pe dreapta ............. au fost fo 5 autoritati, ecologisti, politie , frontiera, jandarmi.
Cica au ARS (amendat) tot ce au gasit in zona .................amenda a fost cea maxima.............. mi se pare si normal la foamea care este la acest guvern de criza ...............
cica asa suna instructiunila, asa ca daca vreti distractie, cautati locuri.................altele decat Delta................ parerea mea .........si vorbsc in cunostinta de cauza............... "documentat"

Apropos, vedeti ca si prietenul nostru Candeori care a ajuns la Vadu de la Portita (probabil intr-o zona in care nu trebuia) a fost AMEDNAT .......... asa ca mare ATENTIE ..........

Numa' bine .............
Valic
0744 644 368
User avatar
pupu
Posts: 476
Joined: 01 Mar 2010, 21:05

Re: Delta

Post by pupu »

De cateva zile m-am intors din Sulina unde am stat cu cortul in curtea unei cunostinte.Am fost cu barca ,si de la Tulcea la Sulina am vazut f. putine corturi pe mal ,de fapt era cam pustiu ,f.mult barci pe mal, sisenzatia era de pustiu .Ceva miscare era la Crisan si Sulina,parca la intoarcere era mai multa agitatie. Am pescuit numai la rapitor ,avat ca la balamuc insa mic ,tot eliberat. A mers bine stiuca pe Lunga si Lumina,nu mai mare de 3kg . Somotei mult la intrarea dinspre Rosulet spre Rosu nu mai mare de kil. Intr-una din zile am ramas blocati pe Lumina dupa ce vantul a impins plaurii si a astupat intrarea,dupa trei ore de cautari si aproape fara benzina a venit amicul din Sulina cu benzina si cu inca doi oameni , cu chiu cu vai ,cu ditamai barca trasa pe stuf am reusit sa iesim.

Numai bine...
fanelul
Posts: 42
Joined: 05 Feb 2010, 23:47

Re: Delta

Post by fanelul »

Am revenit din Delta Duminica, 05.09 sar nu am reusit inca sa postez. Am fost in zona Dunavatu-Holbina
Rezultate: 2 moace eliberate si FOARTE multa marla si biban rasarit. Nu am incercat caras sau crap si nici nu am vazut la altii.... Bibanii pe la iesiri din balti iar stiuca mai mult pe ape curate. Chiar si asa, intr-o seara, o marla a iesit TOATA din apa dupa slider-ul meu chiar cand ridicam naluca din apa....
Corturi foarte putine si plantate in general pe langa colibele pescaresti. In weekend trafic ca si in Bucuresti pe canale (anul acesta se poarta 140 la motor!!!).
Am reusit sa imi iau, in sfarsit, motorul de 4 HP si mi-am marit astfel libertatea de miscare.
Preturile au fost la fel ca si anul trecut. Vin si ceva poze imediat
fanelul
Posts: 42
Joined: 05 Feb 2010, 23:47

Re: Delta

Post by fanelul »

Cu asta m-am deplasat:
http://yfrog.com/mzimage099jj
Frumusetea Deltei....
http://yfrog.com/2dimage089cj
http://yfrog.com/naimage096lj
Iesire in lacul Razelm:
http://yfrog.com/muimage087ij
Loc de bibaneala
http://yfrog.com/n9image093mj

Una peste alta a fost excelent, relaxare, pescuit, peisaj. Tantarii nu au fost foarte rai, poate si din cauza temperaturilor.
Apa in scadere, mai este crescuta dar putin.
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Delta

Post by Lorelai »

Buna seara,
Am fost si eu saptamana trecuta in Delta,de pe 1 pana pe 5 septembrie, baza la Murighiol.
Vreme buna de pescuit, dar nici un rezultat notabil. In general marlite, la competitie cu bibani maricei.
Ca si locatie, cel mai bine a tras pe Chiril, si chiar pot sa spun ca am batut toata zona.Recordul a fost o fata de 2 kg, la Dolinger.
O zi a fost la pasnic,pe Dunare, mai sus de Cormoran, dar tot rapitor, respectiv somotei si bibani.Crap nu prind acum nici bastinasii !
Daca te apropii de stuf te omoara tantarii, asa ca adio bibaneala la intersectii.
Au fost numeroase locuri unde traznea sulful, albea lingurita ! Cred ca peste 3 saptamani o sa fie ok.
Ramane placerea de neegalat a iesirii in Delta cu prietenii !
Si un mic comentariu despre competivitatea turismului romanesc...intr-una din zile, plecati buimaci de dimineata, am uitat de mancare.
Vreau sa va spun ca am luat la rand pensiunile de pe Uzlina si nici una nu a avut sa ne dea ceva de mancare, aveau numai portii fixe ca numar, era vineri si asteptau grupuri sa vina. N-aveau nici macar o ciorba in plus.Dar restaurante cochete.Si se plang ca dau faliment (evident de vina e Boc si cu Basescu)
Daca exista curiozitatea ptr poze, http://www.delta-dunarii.info/galerie/i ... e%20toamna
Dan Surdu
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Delta

Post by Ono »

Lorelai wrote:Buna seara,
Ramane placerea de neegalat a iesirii in Delta cu prietenii !
Lorelai, ai facut niste poze de mi-au deschis o pofta de delta...!!!
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Delta

Post by arlan »

" E FOAME DE BANI, E FOAME DE BANI "
http://www.romanialibera.ro/actualitate ... 12121.html
cu astia nu sti ce aduce ceasu', d'apoi anu'
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”