alionte

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

alionte

Post by raitmaerg »

deschid acest topic deoarece m-am indragostit de acel canal. am fost o singura data anul trecut si nu pot sa uit cat de minunat a fost. nu neaparat pentru capturile prinse cat pentru linistea si salbaticia locului. am avut norocul sa nu dau de plasari sau electricieni.
ma roade o haiduceala pe alionte de nu imi da pace deloc.
anul trecut am fost acolo pe o vreme groaznica inainte sa plecam a ploiat 4 zile, am plecat pe la 11 seara joi din bucuresti si am ajuns pe la 5 dimineata pe canal. drumul groaznic, peste tot pamant moale si gropi pline de apa.
daca nu aveam o masina pregatita si un sofer care stie ce inseamna offroad nu cred ca ajungeam.
cand am ajuns am uitat de tot drumul, am uitat de orele petrecute in masina si de toate cele patimite pe drum.

Image
eu am pescuit de pe mal iar cei doi prieteni din bacutele gonflabile sau de pe mal.
Image
Image
Image


cum am spus si mai sus, ma roade o haiducie in acel loc mirific.

Image
anul acesta vreau sa merg cu barca. nu stiu exact care ar fi traseul avand in vedere ca o sa car barca pe peridoc si o sa imi trebuiasca o rampa de lansare. uitandu-ma pe harta cred ca pot ajunge cu masina si peridocul ori la Capidava ori in Topalu. cred ca mai mult mi-ar conveni sa plec cu barca din Capidava. am unde sa las barca la apa in Capidava? am unde sa las masina si peridocul in Capidava?
ce ma sfatuiti? ce mai stiti de alionte?
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: alionte

Post by cezar »

S-o luam pe rand !

1. Prohibitia tine pana pe 2 iunie a.c.(inclusiv)
2. Pescuitul cel mai bun pe Alionte se face cand cota Dunarii la Cernavoda este intre 100-200 cm, cu tendinta de scadere usoara (max 5 cm/24 de ore).
3. Din experienta mea, bratul (nu canalul) Alionte este gazda celor mai nenorociti tantari din Romania.
4. Cel mai bun mal de lasat barca la apa este la Capidava, chiar sub vechea cetate. Este pietros si permite perfect folosirea peridocului. Masina si peridocul ar trebui lasate in curtea vreunui satean de isprava, te poti descurca la fata locului, cu cativa banuti.
Dar, avand in vedere ca traversezi Dunarea intr-o zona cu destule anafoare, recomand mare atentie la incarcarea barcii si la navigatie. Cea mai buna solutie este sa mergi cu barca cca 1 km in amonte, apoi sa ocolesti insula din fata prin capul dinspre sud (amonte). Apoi, intri pe bratul Alionte si-ti alegi locul.
Jumatatea dinspre Cernavoda este deobicei cea mai braconata.

Iti doresc "haiducie frumoasa" !
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: alionte

Post by arlan »

poate formam un grup pentru Alionte dupa 15 iunie ca si eu am nostalgii. Mai sunt cativa din APC care-s bantuiti si reusim sa ne punem cap la cap ( Iancu , Laloi, etc). Eu mizez pe un acces cu bacul, tot cu peridoc dupa mine, parca-i mai lejer cu tot calabalacul in masina si barca direct la locul faptei. Cu "aviatia" locala ne descurcam noi, am polog meserie.... o alifie ..... un atomizor .... un foc fumegos .... nu ne fac ei pi noi, ca suntem baieti de dupa blocuri !!! :roll: .... inainte sa se inchida prohibitia punem d-un topic de organizare, sigur mai gasim companioni , mai vb la o cafenea, una alta .....
TG&C
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: alionte

Post by Dumitrescu Iancu »

arlan wrote:poate formam un grup pentru Alionte dupa 15 iunie ca si eu am nostalgii. Mai sunt cativa din APC care-s bantuiti si reusim sa ne punem cap la cap ( Iancu , Laloi, etc). Eu mizez pe un acces cu bacul, tot cu peridoc dupa mine, parca-i mai lejer cu tot calabalacul in masina si barca direct la locul faptei. Cu "aviatia" locala ne descurcam noi, am polog meserie.... o alifie ..... un atomizor .... un foc fumegos .... nu ne fac ei pi noi, ca suntem baieti de dupa blocuri !!! :roll: .... inainte sa se inchida prohibitia punem d-un topic de organizare, sigur mai gasim companioni , mai vb la o cafenea, una alta .....
TG&C
Pe mine m-ati convins!Cand plecam? :lol: :lol: :lol:
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: alionte

Post by Ono »

arlan wrote: Cu "aviatia" locala .... nu ne fac ei pi noi, ca suntem baieti de dupa blocuri !!!
Garantezi tu asta? Pe mine in cateva randuri m-au secat la lingurica...
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: alionte

Post by raitmaerg »

arlan wrote:poate formam un grup pentru Alionte dupa 15 iunie ca si eu am nostalgii. Mai sunt cativa din APC care-s bantuiti si reusim sa ne punem cap la cap
......
sigur , eu deja am 4 baieti care vrem sa o punem de un alionte. anuntul ramane deschis atat inscrierilor cat si ideeilor sau informatiilor. eu sunt plecat in concediu de pe 24 iunie pana pe 3 iulie. dupa aia sunt declart liber de contract ( am bilete de voie semnate in alb doar completez data) :mrgreen: biletele semnate de sotie, ca la munca ma mai descurc eu cu liberele, deci revenind la oile noastre sau pescuitul nostru: ramne sa stabilim perioada..ori inainte de 24 iunie sau dupa 3 iulie.
despre traseu...masina, bac, barca vedem atunci cum o fi.
sa aveti o idee e ma gandesc la minim 4 zile adica plecare miercuri seara, ajuns joi dimineata si revenire duminica. asta inseamna aproape 4 zile de haiduceala.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: alionte

Post by Ono »

Mai bine zi cum e cu tantarimea in perioada aia, ca iar ma boscorodeste ma-mare Confuicia ca trag cu tunul dupa tantari...
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: alionte

Post by raitmaerg »

tantarimea e la ea acasa acolo. dar sunt metode de inlaturare. spirale raid cate 6-8 -10-12 depinde de dimensiunea taberei cate 2 pe noapte. ziua, mai slabut merge cu autan. eu am fost mai spre toamna si nu am simtit tantarii.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: alionte

Post by ghinozo »

bai frate...iti place acolo?? ei bine ....fa poze,poze multe.. cand te duci pe acolo ...sa le ai amintire..ca nu o sa i l m ai vezi asa ...in nemarginita vostra (si cand zic vostra ..ma refer si la pictoru..ca si el la fel..nu poa sa tina ptr el ...trebe sa stie si bulgaria unde merge el la pescuit) ''sete'' de a v a da mari pe unde umblati...si ce ati prins...stricati locuri unice.....era singurul canal mai salbatic de pe langa noi ....usor usor..se duce drq....ptr ca tu postezi imagini...capturi ... vai ce frumnos este....nu zic ca nu e...dar tine ptr tine frate daca ai descoperit cxeva frumos......
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: alionte

Post by arlan »

gata, nu mai mergem .....
.. sa mearga ginozo singur .....
:cry: :cry: .... sa vedem vrea singur :lol:
... si mai zice si capitanu' traseul, de baga'n GPS-uri bulgarii si atunci sa vezi .... noi la ei la mare si ei la noi pe Alionte .... ne-am scos la balanta comerciala!! :roll:
TG&C
Last edited by arlan on 20 Apr 2011, 22:10, edited 2 times in total.
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: alionte

Post by raitmaerg »

bai frate ( oare) ...m-ai lasat fara replica.
tu incurci borcanele rau de tot. "setea de a te da mare" sau bucuria de iti impartasi trairile placute cu ceilalti FRATI de suferinta ?
sa iti impartsesti din cunostinte, trairi , sa spui si celor din jur, sa informezi si sa lasi informatia sa circule, crezi ce este sete de a te da mare?
ti-e frica ca alionte va disparea? ca o sa vina hoardele de distrugatori si iti ia tie locul ? nu-ti inteleg temerile.
stai linistit ca acolo nu se duc cei care vor SA SE DEA MARI CU CAPTURILE, acolo te duci pentru altceva.... iar cei care stiu pentru ce " trebuie " sa ajungi acolo nu-i intereseaza capturile. unde ai vazut la mine ca m-am dat mare?

eu sunt un tip deschis, un tip( si ma refer la un tip ca si caracter ) caruia ii place sa socializeze , caruia ii place sa isi impartaseasca cunostintele,sa schimbe informatii, nu mi-e frica ca invata cineva, ceva de la mine, sau ca afla de la mine, si vorbesc la modul general, nu neaparat depre pescuit.
da ma bucur sa gasesc oameni care au aceleasi pasiuni cu mine, oameni cu care sa pot schimba impresii, oameni cu care intradevar sa discut nu sa vorbesc vorbe.
citind si pe alte forumuri, mi-am dat seama ca cei care intr-adevar cunoscatori nu le este frica de asi deschide sufletul.
din forumurile de pescuit pot sa imi aduc aminte cu placere de postarile D-nei Oana despre bucatele alese ale delte sau de experientele traite de Ion Pescaru, sau de cele relatate de Lipoveanul, Dorin, ........si mai sunt multi oameni carora nu le este frica, care nu au temeri ca din cauza celorlalti nu or sa mai aiba ei loc pe pamantul asta.
ghinozo wrote:dar tine ptr tine frate daca ai descoperit cxeva frumos......
tu asa faci? ti pentru tine, iar pentru restul ai numai ....hai sa spunem BAFTA?
am avut rabdarea sa iti spicuiesc cele 280 si ceva de postari, sincer nu am avut prea multe lucruri sa invat din experienta ta de pescar, nu spun ca nu exista, poate exista, declarativ, din partea ta, poate esti cel mai mare pescar, dar nu iti impartasesti din cunostinte. asta se numeste egoism? sau informatiile sunt cu circuit inchis? daca tu nu vrei sa iti impartasesti din cunostintele tale, trairile tale este treaba ta. nu-mi spune tu ce si cum sa scriu pe un forum atata timp cat respect regulamentul.
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: alionte

Post by ghinozo »

'''nu-mi spune tu ce si cum sa scriu pe un forum atata timp cat respect regulamentul'''
scrie ce oi' vrea..pana ti'oi toci tastele la tastatura...ca de inteles...tot nu ai pricipit nimc.
sa fii sanatos.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: alionte

Post by modigliani »

out !
Last edited by modigliani on 20 Apr 2011, 23:03, edited 1 time in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: alionte

Post by ghinozo »

modigliani wrote:
ghinozo wrote:...ca de inteles...tot nu ai pricipit nimc.
Hmmmm ...... Oare ??? ..... El ???

Romaniaaaaaaaa , Romaniaaaaaaa , .... Ole,Ole,Ole !!!!! :o


stai bland ninjutzu...
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: alionte

Post by modigliani »

out !
Last edited by modigliani on 20 Apr 2011, 23:04, edited 2 times in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: alionte

Post by ghinozo »

'''Lucrurile catre-ncolo tind sa se indrepte ..... Cel putin asa vad eu ''

vezi te mamaliga ta .. ..ninjitzu...nu mai te ingrijora tu cu cine ma duc eu la apescuit..ca nu te-am intrebat pe TINE daca mergi SI cu mine......TU mergi cu noi....NU NOI cu tine
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: alionte

Post by modigliani »

out !
Last edited by modigliani on 20 Apr 2011, 23:04, edited 1 time in total.
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
ghinozo
Posts: 608
Joined: 26 Oct 2009, 20:42
Location: bucuresti

Re: alionte

Post by ghinozo »

faptul ca te-ai murdarit oleaca de smanta la bot...adica te-au scapat oleaca baitii din apc din frau
( tot baietii aia sunt..pe care ai injurai tu pe alionte....) mai tii minte>?? nunjitzu?? nu inseamna ca tre sa vb ca la tine in mahala...
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: alionte

Post by modigliani »

ghinozo wrote: smanta la bot... baitii din apc din frau
nu inseamna ca tre sa vb ca la tine in mahala...
Marius , permite-ti luxul sa mi te mai adresezi cand vei vorbi Limba Romana ..... Te rog mult .
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
raitmaerg
Posts: 221
Joined: 17 May 2010, 15:58
Location: bucuresti
Contact:

Re: alionte

Post by raitmaerg »

sa f...t ( terminat ) un topic. era despre un loc minunat , despre trairi minunate, dar asa poate suntem blestemati in tara asta , cum vorbeste cineva de ceva frumos, ceva bun, pozitiv, vine " unu" sau mai multi care sa dea cu bata in balta.
ghinozo wrote:scrie ce oi' vrea..pana ti'oi toci tastele la tastatura...ca de inteles...tot nu ai pricipit nimc.
sa fii sanatos.
tu de ce esti pe aici pe forum? care este scopul tau? al meu este sa schimb,( a schimba inseamna a da si a primi) informatii si sa imi gasesc prieteni de "suferinta".
dintr-un om sanatos faci un pescar dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos.
<*)))))>{ Georgian Raitmaer <*)))))>{
raitmaerg@yahoo.com/0720499965
http://propescuit.blogspot.com/
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”