Pescuitul in Marea Neagra

Pescuit fără taxe, doar cu permisul de pescuit

Moderators: PETREMAN, costin stefanescu

Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Zargan wrote:Cred ca in cazul stavridului-macrou e fix aceeasi discutie ca si in cazul hamsie-ansoa. Daca ai timp Claudiu iti propun sa dai o fuga pana la Brick, au in perioada asta stavrizi din Grecia care cantaresc cam 500g unu. Gateste-i. O sa vezi ca e foarte asemanator cu macroul si ca gust, si ca textura, si ca aspect. Macroul e de multe feluri. Nu e doar un tip de macrou in lumea asta. DAR- atunci cand il prindem noi este in alta faza de dezvoltare si, parerea mea, e de 100 de ori mai gustos. Nu am zis ca e macroul de la piata, am zis doar ca e un tip de macrou.
Posibil, nu ma mai contrazic pe teme de specii, ca nu sunt eu cel mai in masura s-o fac, n-am studii in domeniu.
Insa am citit adineauri ca macroul face parte din familia "Scombridae", si e inrudit cu tonul, bonito si probabil, zic eu, cu scrumbia albastra si palamida. De stavride scrie ca este o specie de macrou din familia "Carangidae."
Asa ca, trageti ce concluzii doriti.
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

Claudiu, se pare că am tras aceeaşi concluzie. Confuzia cum că stavridul ar fi un macrou provine de la denumirea acestuia 'horse mackerel', de fapt nu au nici o treabă, este exact ca şi în cazul balenei ucigaşe, care nu este o balenă, face parte din familia delfinilor, restul balenelor fac parte din familia cetaceelor
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

de fapt am greşit eu, şi delfinii tot cetacee sunt, doar că balene ucigaşe sunt mai mult delfini decât balene
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Nu-i problema, andyman, ca eu n-o sa vad niciodata stavridul ca pe macrou. Pur si simplu nu se pupa.
Ca anchois e hamsie, asta-i altceva, dar stavrid = macrou, e o aberatie din pct. meu de vedere.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Acum iarna, cand se poate iesi pe mare, rama neagra face minuni la toata gama de guvizi. Se prinde cel putin la fel de bine ca si vara, numai ca la apa mai adanca. Mai pica si alte specii, dar astea palesc ca si numar in fata "bravului si neintrecutului" guvide. Informatia asta o am de la Marian (pescar profi din cap Aurora).
0745578278
User avatar
MoroXp
Posts: 19
Joined: 08 Sep 2012, 11:34
Location: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by MoroXp »

Am trecut astazi pe langa hotel Laguna si am vazut multe "bete" din curiozitate am oprit sa arunc o privire. Prindeau babusca si rosioara, fiecare pescar din cei 19 (i-am numarat) avea cam 20 - 30 de bucati dar mic mic mic, mai mic decat palma. Bataie de joc :(
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by G_H »

O intrebare: Ce specii se prind preponderent in perioada februarie-final de aprilie...?, in Marea Neagra, evident:)
Multumesc!
baracudastorm
Posts: 23
Joined: 06 Jun 2012, 16:04

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by baracudastorm »

guvide pe la dig a prins cineva?
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

G_H wrote:O intrebare: Ce specii se prind preponderent in perioada februarie-final de aprilie...?, in Marea Neagra, evident:)
Multumesc!
Preponderent, guvide, dacă ai barcă, poate ai noroc la calcan, sau alţi peşti de fund, acolo temperatura e relativ constantă tot timpul anului.

spre sfarşitul lunii februarie începe scrumbia de dunăre să migreze spre gurile Dunării
se mai prinde rechin în perioada asta, dar tot aşa, trebuie barcă, sau după cum se discuta şi pe forum în posturile anterioare, pe lângă platformele petroliere, dacă eşti norocos, şi insistent, poate prinzi o galea.

restul peştilor apar la sfarşitul lunii aprilie - mai, când apele mării încep să se încălzească
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

am găsit niste lucruri interesante :

Sea snail (Rapana) alone accounts for 47.7 % of total catches in Black Sea. Most of the rest of the production comes from catches of sprat, depending on the time of the year.
The processing of Rapana Venosa has become a significant activity, with six companies involved. These companies receive live Rapana directly from fishermen and the sales revenue from Rapana for 2005 was estimated at € 4 200 000.

Dar asta în Bulgaria....

http://www.eurofish.dk/index.php?option ... &Itemid=34
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by G_H »

andyman wrote:
G_H wrote:O intrebare: Ce specii se prind preponderent in perioada februarie-final de aprilie...?, in Marea Neagra, evident:)
Multumesc!
Preponderent, guvide, dacă ai barcă, poate ai noroc la calcan, sau alţi peşti de fund, acolo temperatura e relativ constantă tot timpul anului.

spre sfarşitul lunii februarie începe scrumbia de dunăre să migreze spre gurile Dunării
se mai prinde rechin în perioada asta, dar tot aşa, trebuie barcă, sau după cum se discuta şi pe forum în posturile anterioare, pe lângă platformele petroliere, dacă eşti norocos, şi insistent, poate prinzi o galea.

restul peştilor apar la sfarşitul lunii aprilie - mai, când apele mării încep să se încălzească
Multumesc frumos!
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Rapana este melc. Ce fac bulgarii cu melcul asta? Nu cred ca-l exploateaaza doar pentru suveniruri.
Nu de alta dar si la noi creste numarul lor in mod evident si daca poate fi folosit de bulgari am putea face acelasi lucru.
Nu eu sau asociatia, dar investitorii ar putea vedea oportunitatea.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Eugen Fetes »

Mihai Vinturache wrote:Rapana este melc. Ce fac bulgarii cu melcul asta? Nu cred ca-l exploateaaza doar pentru suveniruri.
Nu de alta dar si la noi creste numarul lor in mod evident si daca poate fi folosit de bulgari am putea face acelasi lucru.
Nu eu sau asociatia, dar investitorii ar putea vedea oportunitatea.
Carnea este delicatesa si nu-i deloc ieftina in restaurante (asta in Romania). Chestia cu suvenirurile este... pentru amaratii care incearca sa faca un ban cu turistii.
0745578278
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Banuiam eu, dar m-am gandit ca o fi si vreo utilitate mai sofisticata, cum e cu purpura, de exemplu.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

http://www.youtube.com/watch?v=9Uw9hiGH8B8

Cam aşa se pescuiesc rapanele la scară industrială
La noi în ţară am auzit că este o singură firmă care se ocupă de culegerea rapanelor, dar aceasta se face cu ajutorul scafandrilor care le culeg manual din luna mai până în octombrie. Am înţelesc că şi pescarii de pe litoral pun câteva capcane de rapane, pentru a putea fi vândute cherhanalelor şi restaurantelor de pe litoral, am văzut pe la pescarii din Vama Veche o asemenea capcană plină cu rapane.
Sunt chiar foarte delicioase, asta în caz că eşti împătimit al fructelor de mare, la cherhanaua în Vama Veche porţia de rapane se vinde cu 20 lei
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Claudiu »

Iarna, dupa furtuna gasesti rapane si pe malul marii, in special pe plaja din Navodari, intre Hanul Piratilor si digul de la Midia. Te banghesti la ele mai intai, sa nu fie moarte sau stricate si bagi in sacosa. ;)
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Mihai Vinturache »

Am mai invatat ceva! Multumesc.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
scristian86
Posts: 10
Joined: 22 Jan 2013, 01:17

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by scristian86 »

Salutare

A fost cineva la o pescuiala zilele astea ?
Zargan
Posts: 42
Joined: 21 Jan 2013, 15:46

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by Zargan »

In legatura cu rapanele. Am ceva experienta in prinderea lor. De altfel un pescuit foarte foarte diferit si relaxant. Cel mai bun loc ar fi in sudul statiunii Costinesti, unde fundul pe cativa km patrati este format din stanca. Se iau niste ochelari si un snorkle, labe, un sac mare cu flotoare si cate un sac mic pentru fiecare culegator. Se merge cam la 500 m de mal, unde apa are in jur de 4m. Acolo am observat ca sunt mai multe. Sacul mare se lasa undeva in mijloc pentru ca fiecare participant sa isi poata goli saculetul individual in el Pentru ochiul neformat va fi foarte greu la inceput, la prima mea experienta de genul nu intelegeam cum se facea ca nu prindeam nimic iar cei din jurul meu umpleau sacul. Rapanele se vad in apa mult mai mari decat sunt ele in realitate si au anumite locuri unde le place sa stea. Uneori sunt si cate 5 rapane prinse una de alta. Cam intr-o ora se umple lejer un sac de rafie.
andyman
Posts: 49
Joined: 22 May 2012, 20:49
Location: Tomis

Re: Pescuitul in Marea Neagra

Post by andyman »

fac şi eu snorkeling, ştiu cum să dau de rapane, doar că unde mă mai scufundam eu, nu prea le vedeam, am auzit că între Agigea şi Eforie, e la fel, platou stâncos şi acolo s'ar găsi rapane, ba chiar am vazut pe mal mormane de cochilii de rapane, semn că era careva acolo care le culegea
Mai am un singur dor, în liniştea serii, să mă lăsaţi să mor, la marginea mării
Post Reply

Return to “Locuri de pescuit sălbatice”