Deci, am luat Snagovul !

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by costin stefanescu »

prieteni,voi trebuie sa intelegeti ca aveti de-a face cu un surd si,ca orice om cu handicap,celelalte simturi se ascut,asa ca el are un atu fata de noi,lumea lui e exclusiv virtuala,aici e in largul lui,prin asta traieste,va inteleg frustrarea insa daca nu-l mai baga nimeni in seama pe net e cea mai mare tragedie a lui,e ca si cum se epuizeaza,voi chiar nu intelegeti ca de aici isi trage seva ? mie chiar mi-e mila de el intr-un fel,deh,ca de un o beteag,nu intelege ca rautatea nu atrage decat rautate sau, ce semeni aia culegi,va garantez insa ca nu ne va sta in cale un paduche ca el,un filistin fara substanta si,vorba Pictorului,caravana trece cainii latra,ce sa faca si ei :lol: ,c 'est la vie !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by modigliani »

Da , da' am voie sa-l enervez ??? :roll: :roll: :roll:
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by costin stefanescu »

Pictore,tu nu esti surd 8-) !!
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by modigliani »

Ok frate ! Am inteles ... ! ;)
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by ALIN66 »

modigliani wrote:Da , da' am voie sa-l enervez ??? :roll: :roll: :roll:


Pictore,nu-l cunosc personal (dupa cate citesc am impresia ca nu am pierdut nimic :lol: ),dar omul e dus rau de tot :oops: !A incercat sa ma atace si pe mine dar i-am dat "ignore" !eu zic ca nu are rost....cu toate ca l-ai bagat in "carti" si l-ai facut de sta si face referate ptr a va raspunde tie si lui Cornel !Atat am sa mai comentez pe marginea subiectului....! ;)
Altfel acum ca "avem" Snagovul ce zici de-o iesire (de proba,de antrenament) ;) , binenteles cand se mai inmoaie vremea.....ca e prea cald acuma afara si-s multi tantari :lol:
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by laurentiu_sonia »

Domnilor felicitari pentru "marea captura" - Snagov. Cred ca ar fi util sa se deschida un topic dedicat acestei locatii unde sa posteze cei cu experienta pe acest lac locuri si tehnici bune de pescuit, harti, coordonate gps, etc. Tot pe topicul asta sa fie postate si anunturi referitoare la ecologizari, actiuni pe Snagov.
Sa auzim de bine!
robert_13
Posts: 160
Joined: 19 Jan 2011, 01:10

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by robert_13 »

felicitari! suna bine: Snagov!!..cine n-a auzit de Snagov..?
dar ...exista un "dar"..Lacul e imens, deci greu de controlat.Cu controale sporadice impreuna cu autoritatile , nu cred ca se rezolva mare lucru(vezi delta si dunarea, unde exista institutii specializate de control, care tot nu fac fata..).Firma de paza, la cat e lacul de mare, ma-ndoiesc ca se poate angaja..Politicieni, milionari(in euro), ministri, parlamentari,judecatori, ziaristi, mafioti, etc, DECI TOTI CARE FAC PARTE DIN FAUNA ASTA au vile pe mal sau in apropiere, au salupe, au de toate(bani , putere si tupeu..).Nu mai zic de sateni si de braconaj de la a la z, nici de restul pescarilor care veneau la pescuit pe Snagov, toata lumea stiind ca aici este moca, de gratare, chefuri pe mal si alte alea.
Asa ca (avand in vedere ca s-a dat spre administrare doar resursa piscicola, fara alte drepturi), ma gandesc la faptul ca inainte sa luati lacul, v-ati facut si un plan de bataie, ca doar ce am zis mai sus, stie toata lumea..
sunt tare curios la ce v-ati gandit si cat de eficient poate fi..
oricum , este un an la dispozitie pt.asta, nu?
ma gandesc eu asa...: de ce pana acum nu s-a zbatut nimeni sa ia Snagovul??
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by costin stefanescu »

cineva trebuie sa inceapa,nu ?
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by Petru Burian »

robert_13 wrote:felicitari! suna bine: Snagov!!..cine n-a auzit de Snagov..?
dar ...exista un "dar"..Lacul e imens, deci greu de controlat. ... Asa ca (avand in vedere ca s-a dat spre administrare doar resursa piscicola, fara alte drepturi), ma gandesc la faptul ca inainte sa luati lacul, v-ati facut si un plan de bataie, ca doar ce am zis mai sus, stie toata lumea.. sunt tare curios la ce v-ati gandit si cat de eficient poate fi..
oricum , este un an la dispozitie pt.asta, nu? ma gandesc eu asa...: de ce pana acum nu s-a zbatut nimeni sa ia Snagovul??
Stimati colegi
De cateva zile bune, citesc din greu la postari pe 3 saituri diferite (90% din ele fara nicio noima, continut sau idee) :evil: :evil: :evil:
Am tot asteptat si mai astept pana luni (28.02.11), cand dupa ce va trece euforia si veti fi discutat, analizat, concluzionat si planificat, poate aflam ceva, cu adevarat demn de citit si asupra caruia sa merite a cugeta, planifica, proiecta si organiza. :roll: :roll: :roll:
Pana atunci felicitari celor care au realizat „dosarul” si au obtinut frumosul punctaj :!: :!: :!:
Din tot ce am citit pana acum, aici, tin sa remarc postarea colegului /robert_13/ :idea:

P.S. Daca nu era titlul si postarea sa, poate ca nici azi nu „ziceam” nimic, cosiderand total „sub standard” (exceptie felicitarile) cele scrise aici, mai ales cele off topic :shock: :evil:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by cezar »

Prietene Petru,

Eu cred ca vremea "tamaierilor" a cam trecut. Anuntul ANPA s-a facut, azi trece si termenul eventualelor contestatii, iar peste alte zile ANPA ne va acorda si faimoasa AUTORIZATIE.
Pana atunci, nu prea are rost sa lansam dezbateri si speculatii de tot felul, pentru ca "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul". In traducere libera, asta inseamna ca oricand mai pot aparea surprize.
Oricum, pentru Snagov vom deschide o intreaga sectiune, cu topice gen "Planul APC21", "Ideile dvs", "Snagov 2011- ce-i de facut?", "Discutii libere" etc.

Avem ceva timp, dar nu prea mult.
CatalinS
Posts: 13
Joined: 27 Jan 2010, 14:58

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by CatalinS »

Salut,

Acum 4 ani am pescuit prima data pe lacul asta, iar ceea ce a spus robert_13 este perfect adevarat. Sunt doar de 5 ani in Bucuresti si destinul a facut ca sotia mea sa aibe bunicii din Snagov, asa ca inevitabil a trebuit sa incerc si acest lac desi citisem si auzisem multe lucruri negative si de pe forumuri si de la cunoscuti. Pot sa spun ca peste inca mai este... dar daca nimeni nu face nimic in viitorul apropiat va fi o hazna in care se vor plimba miliardarii cu salupele lor si se vor improsca in fata cu rahatul de pe elicele barcilor.
Eu am pescuit numai in Izvorani si preponderent din barca...pentru ca de pe mal nu prea ai unde si sansele de a prinde ceva sunt considerabil mai mici. Apropos de locuri de pescuit de pe mal...ar trebui vazut unde se poate pescui pentru ca deja locurile sunt din ce in ce mai putine si tind sa cred ca in viitorul apropiat vor fi aproape de 0 daca o sa se mai construiasca case.
Am prins in genral caras, rosioara, oblete, balos, platica, biban si surpriza cea mai mare ...caracuda...Desi nu mi-am dat seama initial, am realizat cand era prea tarziu desepre ce peste e vorba si nu am putut sa-i mai eliberez. Anul trecut am fost de cateva ori ... dar nu am prea avut rezultate. Sunt multi "bastinasi" cu plase, curent...si alte tehnici de braconaj. Intr-o dimineata, am reusit performanta sa pescuiesc chiar intre plasele unui taran de acolo... Au sute de metri pe care le intind fara nici o jena ziua, noaptea ... la orice ora. Politia de pe lac este mana in mana cu ei pentru ca isi primesc si ei partea.

Sper sa putem sa facem ceva impreuna... insa daca cei care fac legea acolo sunt mana in mana cu braconierii mi-e cam greu sa cred ca o sa reusim mare lucru.
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by ioanrv »

Eu cred ca acest lac a primit o mare sansa prin atribuirea catre APC21. Si am o prima propunere: Eco-Ara sa devina Eco-Snagov... ;) :D
User avatar
speedy
Posts: 41
Joined: 19 Feb 2011, 14:27

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by speedy »

Sunt nou in aceasta asociatie dar imi ofer intotdeauna ajutorul persoanelor care vor sa faca bine! Personal pot merge si de abia astept sa strang niste plase! Nu inteleg de ce panaacum nimeni nu a facut nimic. sa speram ca acum se va intampla ceva astfel incat sa dam si noi ceva inapoi pentru darul de a pescui!
"Mulţi dintre cei care eşuează o fac pentru că nu şi-au dat seama cât de aproape au fost de succes înainte de a renunţa." (Thomas Edison)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by Dumitrescu Iancu »

speedy wrote:Sunt nou in aceasta asociatie dar imi ofer intotdeauna ajutorul persoanelor care vor sa faca bine! Personal pot merge si de abia astept sa strang niste plase! Nu inteleg de ce panaacum nimeni nu a facut nimic. sa speram ca acum se va intampla ceva astfel incat sa dam si noi ceva inapoi pentru darul de a pescui!
Speedy,asa cum iti spuneam si la sediu,orice ajutor este binevenit!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by Dumitrescu Iancu »

ioanrv wrote:Eu cred ca acest lac a primit o mare sansa prin atribuirea catre APC21. Si am o prima propunere: Eco-Ara sa devina Eco-Snagov... ;) :D
Multumim pentru incredere,Ioanrv!Propunerea e foarte buna,dar vine putin cam tarziu:este,deja,cap de lista in schita noastra de plan.Avem si pe primul inscris la participare-Mihai Straulescu! :lol: :lol: :lol: :lol:
ioanrv
Posts: 806
Joined: 25 Jan 2010, 20:53

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by ioanrv »

Dumitrescu Iancu wrote:
ioanrv wrote:Eu cred ca acest lac a primit o mare sansa prin atribuirea catre APC21. Si am o prima propunere: Eco-Ara sa devina Eco-Snagov... ;) :D
Multumim pentru incredere,Ioanrv!Propunerea e foarte buna,dar vine putin cam tarziu:este,deja,cap de lista in schita noastra de plan.Avem si pe primul inscris la participare-Mihai Straulescu! :lol: :lol: :lol: :lol:
Vrajeala...mi-ati ciordit ideea...Cine-i primul ?! O Doamne... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
irod
Posts: 2
Joined: 25 May 2010, 15:30

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by irod »

Buna ziua domnilor ! Am aflat cu deosebita satisfactie de concesionarea catre asociatia noastra a luciului de apa LACUL SNAGOV, pt. anul 2011. Acum intervine urmatoarea problema - cum se vor putea pescui "uriasele" cantitati de peste sau mai bine zis de salupe, care tranziteaza si brazdeaza in lung si lat, suprafata lacului 24/24 de ore, dupa dezghet? Chiar nu se cunoaste faptul ca nici un petec de mal nu mai este liber, toate malurile fiind proprietati private? Sau poate D-ul Adriean Videanu si-a dat acordul sa-i folosim malul lacului aferent proprietatii sale?! Sincer, va rog sa va ganditi la propunerea mea de a conferii Primarului Comunei Snagov, D-ului MUSAT, titlul de presedinte onorific, daca dorim sa avem activitate in acest perimetru
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by costin stefanescu »

cea mai tare propunere de pana acum :lol: ,maine sunt la el....: !!
charly
Posts: 70
Joined: 30 Oct 2009, 12:39

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by charly »

Mai multi pescari (nu unul) din zona Snagov mi-au spus :,,aia cu plase sunt a lu` primaru`,, .Probabil cel din Gruiu. ;)
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Deci, am luat Snagovul !

Post by Miyagi »

irod wrote:Buna ziua domnilor ! Am aflat cu deosebita satisfactie de concesionarea catre asociatia noastra a luciului de apa LACUL SNAGOV, pt. anul 2011. Acum intervine urmatoarea problema - cum se vor putea pescui "uriasele" cantitati de peste sau mai bine zis de salupe, care tranziteaza si brazdeaza in lung si lat, suprafata lacului 24/24 de ore, dupa dezghet? Chiar nu se cunoaste faptul ca nici un petec de mal nu mai este liber, toate malurile fiind proprietati private? Sau poate D-ul Adriean Videanu si-a dat acordul sa-i folosim malul lacului aferent proprietatii sale?! Sincer, va rog sa va ganditi la propunerea mea de a conferii Primarului Comunei Snagov, D-ului MUSAT, titlul de presedinte onorific, daca dorim sa avem activitate in acest perimetru
Nu mor caii cand vor cainii! fiecare are obligatia sa respecte zona de retragere sau de protectie de la malul apei ( prevedere legala ). Ca sa poata sa se bucure in continuare de ceea ce le poate oferii luciul de apa eu zic ca ar trebui sa inceapa sa-si cunoasca si sa-si respecte administratorul ( APC 21 in cazul de fata ): indiferent de cine sunt ei ( suntem mai multi care ii cunoastem ). APC 21 are un mare atu in acest caz prin posibilitatea instituirii unor zone de protectie piscicola ( bazine ) si/sau refacere a biotopului pe anumite zone ale lacului si astfel poate sa obtina interdictia nu numai asupra plimbatul cu barca, skijetul, etc, dar si a pescuitului.
Bineinteles ca APC 21 va trebui sa-si faca cunoscuta prezenta in zona, unde va trebui sa-si faca cunoscute scopurile, iar in baza unui master plan sa vizeze colaborari cu toate institutiile: primariile, padurarul, jandarmeria care are locatii in zona, politia locala ( pe ai carei membrii sa-i cunoasca si sa le discute fiecaruia in parte ), pe de-o parte si cu apele romane, ministerul mediului, anpa si celelalte pe cealalta parte. Niciun primar n-o sa se manjasca mai nou cu niste braconieri. Mai pe scurt trebuie sa se incadreze in sferele de interes zonal ca o autoritate pe durata de valabilitate a avizului de administrare dat de ANPA.
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”