Discutii despre Statutul Asociatiei Pescar Club 21

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
Raileanu Virgil
Posts: 6
Joined: 28 Oct 2009, 08:55
Location: Bucuresti

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Raileanu Virgil »

Cezar,
cred ca ar trebui gindite o sigla, un logo si stabilit un loc pentru eventualele adunari.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by cezar »

Raileanu Virgil wrote:Cezar,
cred ca ar trebui gindite o sigla, un logo si stabilit un loc pentru eventualele adunari.
Sigla este si va fi pusa pe site.
Prospectam variante pentru fixarea locului pentru intalniri, imediat ce vom identifica solutia cea mai buna o s-o facem publica.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Petru Burian »

cezar wrote:Sigla este si va fi pusa pe site.
Na, asa trebuie sa arate un statut ca lumea :idea: felicitari celor ce l-au realizat.
Referitor la sigla as propune:
1 -- postati forma existentă pt. pareri si eventuale propuneri.
2 -- in final ar trebui sa avem o sigla „faina” pe care sa o insusim si sa o afisam cu „mandrie” oriunde vom fi.
3 -- cand va fi posibil, ar fi bine ca ea sa existe si sub forma de insigna si acţibild, ca semn de apartenenta si recunoastere a colegilor „in lume”.
Parerea mea :roll:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
FAE
Posts: 318
Joined: 28 Oct 2009, 13:37
Location: bucuresti
Contact:

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by FAE »

:D SALVE :D
S-a traiti dom" profesor...pai de "ACTIBILDURI" ,"IO propun sa se ocupe PETER...si asa acum nu prea are mult de lucru si cred ca citi-va banutii,este meserias...pot garanta "io ptr. el
SA TRAITI MULT MAI BINE.
Tel: 0722.914.826.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Dumitrescu Iancu »

Domnilor,sigla exista deja...Dupa rezolvarea unor mici probleme tehnice,va fi postata pe forum.Cat despre celelalte propuneri,le avem in vedere si atunci cand vom avea posibilitatea,le vom pune in aplicare!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Adar Marian »

"Clubul Pescar la Dunăre şi în Deltă, Clubul Crapiştilor, Clubul Arbitrilor, Clubul Pescarilor de Spinning etc."
Intrebare:
- Ca simplu membru al asociatiei inscrierea intr-un anume club impune plata unei cotizatii - treaba clara si normala, insa cumatru' va participa doar si numai la actiunile initiate in cadrul respectivei categorii?
Exemplu: unul inscris la "Clubul Pescarilor de Spinning" ar vrea sa mearga intr-o iesire organizata de "Clubul Pescar la Dunare", cum procedeaza?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by cezar »

Adar Marian wrote:"Clubul Pescar la Dunăre şi în Deltă, Clubul Crapiştilor, Clubul Arbitrilor, Clubul Pescarilor de Spinning etc."
Intrebare:
- Ca simplu membru al asociatiei inscrierea intr-un anume club impune plata unei cotizatii - treaba clara si normala, insa respectivul va participa doar si numai la actiunile initiate in cadrul respectivei categorii?
Exemplu: unul inscris la "Clubul Pescarilor de Spinning" ar vrea sa mearga intr-o iesira organizata de "Clubul Pescar la Dunare", cum procedeaza?
Odata cu aparitia site-ului se va publica si ROF-ul (regulamentul de organizare si functionare), care va clarifica si aceasta problema. Pana atunci (in avans) precizez punctual raspunsul la intrebarea dumitale :
Membrii unui club din cadrul asociatiei pot participa, cu statut de invitati, la actiunile celorlalte cluburi, cu doua exceptii:
- atunci cand pentru activitatea respectiva este nevoie de o calificare atestata special (ex:cei din clubul de spinning nu pot participa la sedintele arbitrilor sau la arbitraje)
- la actiunile deschise exclusiv membrilor cluburilor (ex:concursuri interne de selectie a echipei de competitie, antrenamente). Dar si aici, pot veni ca spectatori.

Mai este si situatia cand unele actiuni ale clubului respectiv sunt finantate total/partial de club. Atunci, participarea nemembrilor se va face cu achitarea sumei echivalente finantarii de la Clubul organizator. Exemplu :
- clubul de spinning organizeaza o activitate la Valea Argovei. Costul (balta, transport, tratatie etc) este de 100 lei.
Clubul de spinning finanteaza cu 25 lei, asociatia (din bugetul "centralizat) cu 25 lei, iar participantul cu 50 lei.
Invitatul din alt club plateste 50 lei ca fiecare + 25 lei c/v finantarii de la club, in schimb beneficiaza ca si ceilalti de finantarea de la asociatie (25 lei).

Cred ca am fost destul de explicit !
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Adar Marian »

Explicit indeajuns pentru exemplul dat, insa deja am o alta nelamurire, citez:
"Clubul de spinning finanteaza cu 25 lei, asociatia (din bugetul "centralizat) cu 25 lei, iar participantul cu 50 lei." - asta presupune bugete diferite ale asociatiei si cluburilor in parte, de unde concluzia ca vor fi taxe separate pentru fiecare, respectiv una catre asociatie, alta catre clubul la care adereaza.
Pescarul care vrea sa fie arbitru, sa mearga cu craparii la concursuri dar si la Dunare, decarteaza de patru ori?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by cezar »

Adar Marian wrote:Explicit indeajuns pentru exemplul dat, insa deja am o alta nelamurire, citez:
"Clubul de spinning finanteaza cu 25 lei, asociatia (din bugetul "centralizat) cu 25 lei, iar participantul cu 50 lei." - asta presupune bugete diferite ale asociatiei si cluburilor in parte, de unde concluzia ca vor fi taxe separate pentru fiecare, respectiv una catre asociatie, alta catre clubul la care adereaza.
Pescarul care vrea sa fie arbitru, sa mearga cu craparii la concursuri dar si la Dunare, decarteaza de patru ori?
Intrebarile sunt pertinente si ma grabesc sa raspund, chiar mai pe larg:

a) toti pescarii care vor adera la noi vor fi beneficiarii unui Carnet de Membru al Asociatiei
b) cei care doresc sa adere la unul din cluburi vor avea si o legitimatie a clubului (card sau cartonas personalizat) la care adera
c) odata cu distribuirea permiselor ANPA, asociatia se va ocupa de obtinerea acestora, fara vreun adaos
d) pentru membrii Clubului "pescar la Dunare si-n Delta", asociatia obtine PG-uri fara nici un adaos la taxele oficiale (daca vor fi astfel de taxe, evident).

Toate acestea vor fi precizate, cu sume, drepturi si obligatii, in OFERTA PC 21 si Programul de actiuni (in prezent lucram la cele doua).

Dau totusi un exemplu :

Un membru al Asociatiei va plati, in total, suma S, compusa din : A (c/v carnet -cca 5 lei) + B (cotizatie membru Asociatie) + C (taxe la stat). Daca intra si intr-un club, va mai plati suma D.

Deci, A stim ce inseamna (acopera costul carnetului), iar B acopera costurile de functionare ale Asociatiei-care vor fi minime, plus posibilitatea de a contribui la unele actiuni, C se duce integral la stat.
Cei care opteaza si pentru un club, achita si D. Sumele stranse la D vor fi cheltuite pe trei directii : finantarea unor dotari
la dispozitia membrilor clubului, suportarea partiala a costurilor la participarea membrilor clubului la actiunile din programul de activitati, participarea la fondul centralizat al asociatiei - cel mai mic procent).

Toate aceste cheltuieli se vor face in mod transparent, iar achizitiile principale vor fi rezultatul consultarii membrilor.
Se vor evita cazurile de finantare a "dunarenilor" din fondurile crapistilor sau arbitrilor si invers.

Bugetul va fi unul singur, dar va avea componente distincte la capitolul cheltuieli, de pilda :
- disponibil dotari "dunareni"
- disponibil "crapari"
- disponibil ""arbitri"
etc, cu autonomia larga cluburilor sa dispuna de aceste sume, conform nevoilor si interesului membrilor.

Se poate intra in doua sau mai multe cluburi, cu plata sumei D corespunzatoare fiecarui club, pentru a deveni membru deplin al cluburilor respective. Nu este obligatoriu, pentru ca, asa cum am aratat, membrii unui club pot participa ,la cerere,la actiunile altuia, in conditiile aratate in postarea anterioara.

Daca n-am fost clar, intrebati si primiti raspuns.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:"Clubul Pescar la Dunăre şi în Deltă, Clubul Crapiştilor, Clubul Arbitrilor, Clubul Pescarilor de Spinning etc."
Excelenta conceptia si lamuritoare exemplificarile. Eventual ganditi o varianta pt. Clubul ....., Clubul ....., pt. ca pe langa Club 21 va fi o "inflatie" de cluburi.
Referitor la citatul de mai sus, eu as propune si Clubul (sau cum s'ar numi) pescarilor de duminica, adica al amatorilor, al celor mai comozi, al insotitoarelor, etc. unde m-as regasi si eu :D :D
Parerea mea :roll:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by cezar »

Petru Burian wrote:
Adar Marian wrote:"Clubul Pescar la Dunăre şi în Deltă, Clubul Crapiştilor, Clubul Arbitrilor, Clubul Pescarilor de Spinning etc."
Excelenta conceptia si lamuritoare exemplificarile. Eventual ganditi o varianta pt. Clubul ....., Clubul ....., pt. ca pe langa Club 21 va fi o "inflatie" de cluburi.
Referitor la citatul de mai sus, eu as propune si Clubul (sau cum s'ar numi) pescarilor de duminica, adica al amatorilor, al celor mai comozi, al insotitoarelor, etc. unde m-as regasi si eu :D :D
Parerea mea :roll:
Multumim pentru aprecieri: cat despre sugestie, ea...se retine ! :)
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Dumitrescu Iancu »

A aparut si sigla! :lol: Multumim,Geo!
User avatar
Raileanu Virgil
Posts: 6
Joined: 28 Oct 2009, 08:55
Location: Bucuresti

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Raileanu Virgil »

Super ! pentru sigla.
Un albastru infinit alaturi de pestisorul de aur
Felicitari pentru realizatorul ei
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Geo »

Mulţumim, băieţi !!
Este o realizare de echipă !

Suntem cam off-topic, aşa că după câteva zile am să mut postările...
Pescuitul = Relaxare în natură
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by cezar »

Postare de circumstanta cu rolul de a readuce Statutul asociatiei in atentie.

Cred ca este bine sa fie citit inainte de a se face diferite postari si comentarii in nestiinta de cauza.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Miyagi »

cezar wrote:Postare de circumstanta cu rolul de a readuce Statutul asociatiei in atentie.

Cred ca este bine sa fie citit inainte de a se face diferite postari si comentarii in nestiinta de cauza.
-----------------------------------------------------------------------------
Am citit si statutul si sunt la curent si cu cele explicate mai sus. As dori sa intreb si eu totusi daca exista si invitatii,onorifice sa le zicem,sau tehnice (de lucru)din partea membrilor unui club catre un alt membru al asociatiei sau din afara ei cum s-ar putea pune problema pentru excluderea altor comentarii de prisos pe viitor.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by cezar »

Miyagi wrote:
cezar wrote:Postare de circumstanta cu rolul de a readuce Statutul asociatiei in atentie.

Cred ca este bine sa fie citit inainte de a se face diferite postari si comentarii in nestiinta de cauza.
-----------------------------------------------------------------------------
Am citit si statutul si sunt la curent si cu cele explicate mai sus. As dori sa intreb si eu totusi daca exista si invitatii,onorifice sa le zicem,sau tehnice (de lucru)din partea membrilor unui club catre un alt membru al asociatiei sau din afara ei cum s-ar putea pune problema pentru excluderea altor comentarii de prisos pe viitor.
In mod normal, asta ar trebui sa o hotarasca chiar Clubul. Eu pot sa spun ca Statutul asociatiei este "permisiv" la acest capitol. Singura problema este co contributia pentru nemembri. Faptul ca este (in cazul Clubului Dunarenilor) o invitatie cu "contributie", chiar daca nu este 100 % eleganta, este din punct de vedere economic, logica.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Statutul Asociatiei Pescar Club 21(extrase)

Post by Miyagi »

cezar wrote:
Miyagi wrote:
cezar wrote:Postare de circumstanta cu rolul de a readuce Statutul asociatiei in atentie.

Cred ca este bine sa fie citit inainte de a se face diferite postari si comentarii in nestiinta de cauza.
-----------------------------------------------------------------------------
Am citit si statutul si sunt la curent si cu cele explicate mai sus. As dori sa intreb si eu totusi daca exista si invitatii,onorifice sa le zicem,sau tehnice (de lucru)din partea membrilor unui club catre un alt membru al asociatiei sau din afara ei cum s-ar putea pune problema pentru excluderea altor comentarii de prisos pe viitor.
In mod normal, asta ar trebui sa o hotarasca chiar Clubul. Eu pot sa spun ca Statutul asociatiei este "permisiv" la acest capitol. Singura problema este co contributia pentru nemembri. Faptul ca este (in cazul Clubului Dunarenilor) o invitatie cu "contributie", chiar daca nu este 100 % eleganta, este din punct de vedere economic, logica.
Gasesc ca este onoranta implicatia asociatiei dpdv financiar la actiunile cluburilor atata timp cat creatia apartine membrilor.
User avatar
pytzy
Posts: 654
Joined: 02 Nov 2009, 15:19
Location: Bucuresti, Romania
Contact:

Discutii despre Statutul Asociatiei Pescar Club 21

Post by pytzy »

Aici se vor posta intrebarile dumneavoastra (trecute si viitoare)....referitoare la Asociatia Pescar Club 21.
Some day, and that day may never come... I may call upon you to do a service for me. But er... until that day, accept this, as a gift.
Just when I thought I was out... they pull me back in.

pitigoi.catalin@gmail.com
PsiHo
Posts: 18
Joined: 12 Feb 2011, 23:29

Re: Discutii despre Statutul Asociatiei Pescar Club 21

Post by PsiHo »

buna ziua,vreau sa ma inscriu si eu la Dvs. si as avea cateva intrebari.
Dureaza 60 zile pana se elibereaza permisul + viza tulcea ? adica 20 zile giurgiu-20 tulcea-20 calarasi ?
daca am un prieten cu buletinul expirat poate sa se inscrie in asociatie?
aici depunem documentele--> Valentin Bucoveanu ?
va multumesc!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”