Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by mikcutu »

Legat de iesirea in delta inainte de prohibitie...este foarte probabil ca anul acesta prohibitia sa inceapa pe 04 Aprilie.
Poate aceasta prima iesire in delta sa se faca in Martie. Ce parere aveti?
Za dacs cam from za tracs!
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

mikcutu wrote:Legat de iesirea in delta inainte de prohibitie...este foarte probabil ca anul acesta prohibitia sa inceapa pe 04 Aprilie.
Poate aceasta prima iesire in delta sa se faca in Martie. Ce parere aveti?
Ionut,sunt multe necunoscute ca sa putem fixa o data!Totul depinde,im mare masura de cum va fi vremea,de cota Dunarii,de temperatura apei...Greu de batut in cuie acum...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by valic »

mikcutu wrote:Legat de iesirea in delta inainte de prohibitie...este foarte probabil ca anul acesta prohibitia sa inceapa pe 04 Aprilie.
Poate aceasta prima iesire in delta sa se faca in Martie. Ce parere aveti?
Mickutule,

Ai stat vre-o data cu cortul in martie? ........... :o
Valic
0744 644 368
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by laloi »

M-am tot uitat, dar nu am vazut nicaieri scris in program la iesirea din aprilie vreun asterisc sau ca ar fi in delta, eu de ex abia astept sa ma ia si pe mine dl Iancu la Alionte, sa casapim carasu la undita :D (si asta de ce nu atunci...). Dar nu asta vroiam sa comentez, asta doar apropo de ce au zis predecesorii...
Ce imi pune mie semne de intrebare sunt actiunile corelate cu ecologizare... sincer, tare limitat o sa am timpul anu asta pt pescuit, asa ca nu imi doresc sa il mai si imputinez cu stransul gunoaielor... dar concret lamurirea pe care o doresc, se poate participa la aceste actiuni doar pt pescuit? Multumesc
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by cezar »

laloi wrote:M-am tot uitat, dar nu am vazut nicaieri scris in program la iesirea din aprilie vreun asterisc sau ca ar fi in delta, eu de ex abia astept sa ma ia si pe mine dl Iancu la Alionte, sa casapim carasu la undita :D (si asta de ce nu atunci...). Dar nu asta vroiam sa comentez, asta doar apropo de ce au zis predecesorii...
Ce imi pune mie semne de intrebare sunt actiunile corelate cu ecologizare... sincer, tare limitat o sa am timpul anu asta pt pescuit, asa ca nu imi doresc sa il mai si imputinez cu stransul gunoaielor... dar concret lamurirea pe care o doresc, se poate participa la aceste actiuni doar pt pescuit? Multumesc
& Mikcutu

Iesirea de la inceput aprilie poate fi ceva gen 31.03-03.04.2011. Oricum, depinde de cativa factori:
- data inceperii prohibitiei (foarte posibil 04.04)
- starea Dunarii (cat de mare/tulbure este, chiar cat de rece - daca apa are sub 10 gr.Celsius, pescuitul este slab)
- starea vremii ( daca noaptea se coboara sub 8-10 grade, este destul de frig). Dar, nu excludem posibilitatea unor cazari la pensiune/gazda etc.

& Laloi

Evident ca se poate participa numai pentru pescuit, dar prin "ecologizare" intelegem de fapt curatirea zonei de resturile noastre si ale altora, treaba care poate dura doua -trei ore. Apoi incinerarea controlata a ceea ce se poate si transportul la primul loc amenajat disponibil a resturilor de sticla si metal.
Cat despre Alionte, primavara este cam greu accesul prin balta, pe dig. Exista si varianta traversarii Dunarii de la Topalu.
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by laloi »

Ok, clar, tks a lot... oricum curatam gunoaiele dupa noi, deci nimic spectacular. O zi buna
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by mikcutu »

valic wrote:
mikcutu wrote:Legat de iesirea in delta inainte de prohibitie...este foarte probabil ca anul acesta prohibitia sa inceapa pe 04 Aprilie.
Poate aceasta prima iesire in delta sa se faca in Martie. Ce parere aveti?
Mickutule,

Ai stat vre-o data cu cortul in martie? ........... :o
Da, am stat odata la sfarsitul lui Martie. Ziua erau in jur de 10-12 grade iar noaptea vreo 3-4...
Za dacs cam from za tracs!
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Armand »

Au fost si cu minus atunci ;)
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Armand »

cezar wrote: & Mikcutu

Iesirea de la inceput aprilie poate fi ceva gen 31.03-03.04.2011. Oricum, depinde de cativa factori:
- data inceperii prohibitiei (foarte posibil 04.04)
- starea Dunarii (cat de mare/tulbure este, chiar cat de rece - daca apa are sub 10 gr.Celsius, pescuitul este slab)
- starea vremii ( daca noaptea se coboara sub 8-10 grade, este destul de frig). Dar, nu excludem posibilitatea unor cazari la pensiune/gazda etc.
Avand in vedere ca acum, in ianuarie Dunarea e pana in buza digului si inca n-au inceput sa se topeasca zapezile, eu tare ma tem ca o sa fie un an ca 2010 cu Dunarea la cote de inundatii pana prin iunie... :cry:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by cezar »

Armand wrote:
cezar wrote: & Mikcutu

Iesirea de la inceput aprilie poate fi ceva gen 31.03-03.04.2011. Oricum, depinde de cativa factori:
- data inceperii prohibitiei (foarte posibil 04.04)
- starea Dunarii (cat de mare/tulbure este, chiar cat de rece - daca apa are sub 10 gr.Celsius, pescuitul este slab)
- starea vremii ( daca noaptea se coboara sub 8-10 grade, este destul de frig). Dar, nu excludem posibilitatea unor cazari la pensiune/gazda etc.
Avand in vedere ca acum, in ianuarie Dunarea e pana in buza digului si inca n-au inceput sa se topeasca zapezile, eu tare ma tem ca o sa fie un an ca 2010 cu Dunarea la cote de inundatii pana prin iunie... :cry:
Armand, este posibil sa fie ca in 2010. Mai ales la cat de mare este Dunarea acum.

Dar sunt si semnale ca anul 2011 va fi unul ultrasecetos, cel putin in trim.II si III. S-au facut si unele atentionari pe la Min.Agriculturii in acest sens, sa se protejeze pe cat posibil umiditatea din sol si sa se faca rezerve de apa pentru culturile sensibile, acolo unde se mai poate face asa ceva.

Vom vedea ! :?
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by valic »

Asa este, e cam prematur acum sa stabilim vre-o data certea pt urmatoarele 3 luni, iar apoi incepe prohibitia ............... asa ca hai sa stam strambi si sa gandim drept ................

In orice caz vom face tot posibilul sa infaptuim tot ce ne-am propus, insa anul 2010 ne-a stricat planurile de TOT, de aceea avem oarece rezerve, dar asa cum am mai spus vom face multe actiuni si speram spre deliciul vostru, al membrilor APC 21.

Pentru asta suntem ceea ce suntem.

Sa ne de-a Dumnezeu sanatate si le vom face pe toate si binenteles cu ajutorul vostru ndispensabil.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by nexu »

cezar wrote:Dar sunt si semnale ca anul 2011 va fi unul ultrasecetos, cel putin in trim.II si III. S-au facut si unele atentionari pe la Min.Agriculturii in acest sens, sa se protejeze pe cat posibil umiditatea din sol si sa se faca rezerve de apa pentru culturile sensibile, acolo unde se mai poate face asa ceva.Vom vedea ! :?
Se zicea in toamna, ca iarna 2010/2011, va fi grea de tot, geroasa cum n`a mai fo` in ultimii patruj de ani... :lol:
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by valic »

nexu wrote:
cezar wrote:Dar sunt si semnale ca anul 2011 va fi unul ultrasecetos, cel putin in trim.II si III. S-au facut si unele atentionari pe la Min.Agriculturii in acest sens, sa se protejeze pe cat posibil umiditatea din sol si sa se faca rezerve de apa pentru culturile sensibile, acolo unde se mai poate face asa ceva.Vom vedea ! :?
Se zicea in toamna, ca iarna 2010/2011, va fi grea de tot, geroasa cum n`a mai fo` in ultimii patruj de ani... :lol:
Tocmai de aceea, sa vedem cum evolueaza vremea ................ si stabilim detalii ........ nu vrem sa facem un fiasco ............
cele bune.
Valic
0744 644 368
p_m_1959
Posts: 93
Joined: 06 Nov 2009, 07:28

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by p_m_1959 »

Nexule!daca o sa fie asa ger inseamna ca avem timp sa probam freza?
_____________________
ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by nexu »

p_m_1959 wrote:Nexule!daca o sa fie asa ger inseamna ca avem timp sa probam freza?
_____________________
ne nastem goi,uzi si flamanzi,necazurile d-abia atunci incep!
Abia a`nceput anu` tata:)
0762 747 895...0732 085 740
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Armand »

cezar wrote: Armand, este posibil sa fie ca in 2010. Mai ales la cat de mare este Dunarea acum.

Dar sunt si semnale ca anul 2011 va fi unul ultrasecetos, cel putin in trim.II si III. S-au facut si unele atentionari pe la Min.Agriculturii in acest sens, sa se protejeze pe cat posibil umiditatea din sol si sa se faca rezerve de apa pentru culturile sensibile, acolo unde se mai poate face asa ceva.

Vom vedea ! :?
Daca o sa fie Dunarea mare...e de bine ca se poate reproduce ca anul trecut...si o sa avem peste.
Daca o sa fie an secetos si Dunarea scazuta, iar e de bine ca o sa concentreze tot pestele si o sa se prinda in prostie.

Deci oricum ar fi 2011 o sa fie bun de pescuit! Noi sa fim sanatosi si sa avem cat mai multe iesiri pe balta :lol: :lol:
User avatar
johnnie
Posts: 99
Joined: 31 Mar 2010, 15:47
Location: bucuresti
Contact:

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by johnnie »

se baga cineva weekendul asta la o iesire scurta in delta? plecare sambata dimineata pe la 2am, lansare in apa pe la 6-6.30. intoarcerea duminica dupa-amiaza.
sau peste doua saptamani, tot weekend, eventual cu plecare de joi, 27.01?
ma gandesc cu innoptat la pensiune, nu merita chinul la cort pe vremea asta.
Liberatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celuilalt
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by fatdaddy »

Armand wrote:
cezar wrote: Armand, este posibil sa fie ca in 2010. Mai ales la cat de mare este Dunarea acum.

Dar sunt si semnale ca anul 2011 va fi unul ultrasecetos, cel putin in trim.II si III. S-au facut si unele atentionari pe la Min.Agriculturii in acest sens, sa se protejeze pe cat posibil umiditatea din sol si sa se faca rezerve de apa pentru culturile sensibile, acolo unde se mai poate face asa ceva.

Vom vedea ! :?
Daca o sa fie Dunarea mare...e de bine ca se poate reproduce ca anul trecut...si o sa avem peste.
Daca o sa fie an secetos si Dunarea scazuta, iar e de bine ca o sa concentreze tot pestele si o sa se prinda in prostie.

Deci oricum ar fi 2011 o sa fie bun de pescuit! Noi sa fim sanatosi si sa avem cat mai multe iesiri pe balta :lol: :lol:
Daca o sa fie Dunarea mare la inceput de an (pana pe la jumate) si mica dupa aceea , va fii si mai bine !
Andrei Riga
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

iesirea pe dunare cu ecologizarea ,tot pe ara ?
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

CRISTI DINU wrote:iesirea pe dunare cu ecologizarea ,tot pe ara ?
Nu,Cristi,mai mult ca sigur ca vom alege o alta locatie,care sa permita si un pescuit...
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”