Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by cezar »

CRISTI DINU wrote:iesirea pe dunare cu ecologizarea ,tot pe ara ?
Cristi, n-am stabilit inca exact. Pe ARA ar fi mai usor, avem deja o experienta cu Primaria Giugiu, stim bine zona, este destul de aproape...
Numai ca "i-am luat frica" :lol: lui Ioanrv, daca-si aduce aminte cine stie ce chestie (poate chiar faptul ca a fost banat un timp) si ne bombardeaza iar cu postari, exact pe topicul cu organizarea :?:

Redevenind seriosi, vom astepta nitel sa vedem cum se anunta primavara, vom analiza, vom face si cateva deplasari sa vedem unde este mai mare nevoie...
Oricum, vom anunta din timp !
Plus ca vrem si la pescuit, mai ales daca va coincide si cu ridicarea prohibitiei ! ;)
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

ok,cu siguranta o sa fim surprinsi placut,o ieseala la stiuca in program era super :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

la ieseala cu ecologizaea,anu asta poate intra in program si un concurs de tras cu arcu,am premii de dat :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by valic »

CRISTI DINU wrote:ok,cu siguranta o sa fim surprinsi placut,o ieseala la stiuca in program era super :D
s-ar putea ca anul asta stiuca sa fie prohibita pana pe 2 iunie, asa ca ............... cam greu ......... dar speram ..........

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

valic wrote:
CRISTI DINU wrote:ok,cu siguranta o sa fim surprinsi placut,o ieseala la stiuca in program era super :D
s-ar putea ca anul asta stiuca sa fie prohibita pana pe 2 iunie, asa ca ............... cam greu ......... dar speram ..........

Cele bune.
mai mult ca sigur ,asa va fi,numa ca eu ma gandeam la perioada rece,Ianuarie si ceva Febroarie.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by modigliani »

cezar wrote: Cristi, n-am stabilit inca exact. Pe ARA ar fi mai usor,
Domnilor , parerea mea este urmatoarea :

Araua , spre deosebire de alte locatii , indeplineste urmatoarele conditii ESENTIALE :

- acces facil pentru orice tip de masina ( inclusiv camioanele/ tractoarele ce vor evacua gunoiul , si pentru autocarele ce , eventual , vor aduce grupuri de elevi sau altfel de binevoitori coparticipanti la actiune ) pe orice tip de vreme . Nu toti ,, ecologizatorii " sunt haiduci ca noi

- este la mica distanta de marea majoritate a potentialilor participanti . Adevarat , sunt multi binevoitori in intreaga tara . Nu se poate alege o locatie care sa satisfaca pe toata lumea .

- are din abundenta locuri de lasat barcile la apa

- la fel , are mult spatiu pentru amplasarea unei tabere orica de mari , din cat de multe corturi/participanti

- cand se prinde .... are peste ( nici scazuta , nici crescuta )

- avem foarte aproape sursa de curent . Cine stie , poate-om avea nevoie .

- avem deja ,, ambasadele " stabilite cu primaria Giurgiu si cu cea din Gostinu

- este un brat al Dunarii destul de ,, calcat " incat sa chiar avem ceva de ,, dezgunoit " p-acolo

- aprovizionare cu diverse in imediata apropiere

- etc .

...................................................................................

In afara de pescari , la editiile trecute , au participat plini de bunavointa elevi , bike-eri , cataratori , trupe de tineri muzicanti , samd . E destul de dificil ca pe toti acestia sa-i poti aduna in alt loc . Nu zic prin asta ca-mi convine Araua-n mod special , insa ramane totusi cea mai la-ndemana alegere .

IDEAL ar fi ca multi pescari , din diverse colturi ale tarii , concomitent cu EcoAra sa desfasoare actiuni similare . Mi-ar place ca si Muresul ( de ex ) sa fie curatat . Insa nu stiu nimic despre Mures , nu stiu cat e de murdar , nu stiu mai nimic despre el . Si cu siguranta , atat gunoiul de pe Mures ca si de pe alte rauri din tara sfarsesc prin a pluti pe Dunare si-a polua-o . Ori , pan-la urma , ceea ce facem noi acolo este pur simbolistic ! Si cu aceasta ocazie se socializeaza ceva mai mult . Atat ! Nu se poate numi ca am ,, limpezit " Dunarea cu cateva zeci , poate sute de saci cu peturi . Ar fi o actiune cu conotatii nationale si-ar insemna mult mai mult decat o ,, simpla EcoAra " .

....................................................................................

Personal vin oriunde se va hotara de catre majoritate . Insa e pacat sa pierdem participarea multora pentru care ar fi un real efort alta locatie . Eventual , la orice iesire ,, strigata " pe forumuri , iesiri ce de obicei au statut predilect de pescuit , sa se faca o ..... mini ecologizare ( parca n-o facem oricum ! ;) )

.....................................................................................

Cert este ca acest ,, brand " lansat de Mihai Straulescu TREBUIE sa devina un obicei anual , o datina a pescarilor din Romania ( si nu doar a lor ! ) , trebuie sa ajutam la a fi respectat acest ,, concept " . Pan-la urma ...... asta facem !

p.s. StiatI , de exemplu , ca Straulescu .... nu da la peste pe Ara ? Zona lui de pescuit este Oltenita . Insa a face curat in tara ta , incepand cu spatele blocului si sfrasind in orice colt de Dunare , de Delta sau prin vreun cotlon de Munte ..... E O TREABA DE RESPECT !!!

Respect Mihai ! Mersi pentru ,, ECO " !

.....................................................................................

Si la fel , singura obiectie ce-o ridic este perioada aleasa pentru asta ! Dupa viiturile de primavara ..... nu prea ai ce ecologiza ! A luat Dunarea tot gunoiu' si l-a carat spre Mare . Anul trecut a fost ,, sport extrem " sa descoperim gunoaie prin nuielele malurilor . Nu mai vorbesc de noroaiele in care ,, inotam " sa putem umple sacii menajeri . Ia sa mergeti la o luna dupa Eco Ara pe Ara sa vedeti .... MUNTI de Pet-uri ! De la imbecilii ghiolbani ce-si inchipuie ca jegurile rezultate de la partidele lor din vara au dreptul , si vor rezista pan-la primavara cand cativa ,, fraieri gunoieri " vor veni sa stranga-n urma lor !

-
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Lorelai »

Buna seara,
Toate argumentele expuse de colegi sunt perfect pertinente. Important este sa facem actiunea, asa cum vom hotari la momentul potrivit, pana atunci mai este.
Subscriu la faptul ca din pacate este o actiune pur simbolica, visavis de mitocania care parca este indestructibila ![

quote="CRISTI DINU"]la ieseala cu ecologizaea,anu asta poate intra in program si un concurs de tras cu arcu,am premii de dat[/quote]

Ce fel de arc ? Sunt si eu pasionat de acest sport, eu am si trag cu recurve .
Dar ar fi, cred eu, o incantare sa o facem !
Ramane sa hotaram ce poze punem ca tinta ! : :lol:
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by ALIN66 »

Daca-i pe Ara,pe Dunarica,pe Dunare,etc vin cu cea mai mare placere numai sa anuntati din timp!!!Ca sa rezolv cu liberele la servici nu de alta! ;)
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by ALIN66 »

CRISTI DINU wrote:la ieseala cu ecologizaea,anu asta poate intra in program si un concurs de tras cu arcu,am premii de dat :D

Cristi daca vi si cu ceva din productia 2010(oct) promit ca-l iau si pe Oaie cu mine(mai ales ca s-a hotarat sa devina membru APC 21!)Si daca-i de prune(apa minerala) sa te feresti cand trag cu arcul.....Robin Hood-i mic copil pe linga mine!!!!(feriti din raza de actiune a utilajului) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by ALIN66 »

modigliani wrote:
cezar wrote: Cristi, n-am stabilit inca exact. Pe ARA ar fi mai usor,
Domnilor , parerea mea este urmatoarea :

Araua , spre deosebire de alte locatii , indeplineste urmatoarele conditii ESENTIALE :

- acces facil pentru orice tip de masina ( inclusiv camioanele/ tractoarele ce vor evacua gunoiul , si pentru autocarele ce , eventual , vor aduce grupuri de elevi sau altfel de binevoitori coparticipanti la actiune ) pe orice tip de vreme . Nu toti ,, ecologizatorii " sunt haiduci ca noi

- este la mica distanta de marea majoritate a potentialilor participanti . Adevarat , sunt multi binevoitori in intreaga tara . Nu se poate alege o locatie care sa satisfaca pe toata lumea .

- are din abundenta locuri de lasat barcile la apa

- la fel , are mult spatiu pentru amplasarea unei tabere orica de mari , din cat de multe corturi/participanti

- cand se prinde .... are peste ( nici scazuta , nici crescuta )

- avem foarte aproape sursa de curent . Cine stie , poate-om avea nevoie .

- avem deja ,, ambasadele " stabilite cu primaria Giurgiu si cu cea din Gostinu

- este un brat al Dunarii destul de ,, calcat " incat sa chiar avem ceva de ,, dezgunoit " p-acolo

- aprovizionare cu diverse in imediata apropiere

- etc .

...................................................................................

In afara de pescari , la editiile trecute , au participat plini de bunavointa elevi , bike-eri , cataratori , trupe de tineri muzicanti , samd . E destul de dificil ca pe toti acestia sa-i poti aduna in alt loc . Nu zic prin asta ca-mi convine Araua-n mod special , insa ramane totusi cea mai la-ndemana alegere .

IDEAL ar fi ca multi pescari , din diverse colturi ale tarii , concomitent cu EcoAra sa desfasoare actiuni similare . Mi-ar place ca si Muresul ( de ex ) sa fie curatat . Insa nu stiu nimic despre Mures , nu stiu cat e de murdar , nu stiu mai nimic despre el . Si cu siguranta , atat gunoiul de pe Mures ca si de pe alte rauri din tara sfarsesc prin a pluti pe Dunare si-a polua-o . Ori , pan-la urma , ceea ce facem noi acolo este pur simbolistic ! Si cu aceasta ocazie se socializeaza ceva mai mult . Atat ! Nu se poate numi ca am ,, limpezit " Dunarea cu cateva zeci , poate sute de saci cu peturi . Ar fi o actiune cu conotatii nationale si-ar insemna mult mai mult decat o ,, simpla EcoAra " .

....................................................................................

Personal vin oriunde se va hotara de catre majoritate . Insa e pacat sa pierdem participarea multora pentru care ar fi un real efort alta locatie . Eventual , la orice iesire ,, strigata " pe forumuri , iesiri ce de obicei au statut predilect de pescuit , sa se faca o ..... mini ecologizare ( parca n-o facem oricum ! ;) )

.....................................................................................

Cert este ca acest ,, brand " lansat de Mihai Straulescu TREBUIE sa devina un obicei anual , o datina a pescarilor din Romania ( si nu doar a lor ! ) , trebuie sa ajutam la a fi respectat acest ,, concept " . Pan-la urma ...... asta facem !

p.s. StiatI , de exemplu , ca Straulescu .... nu da la peste pe Ara ? Zona lui de pescuit este Oltenita . Insa a face curat in tara ta , incepand cu spatele blocului si sfrasind in orice colt de Dunare , de Delta sau prin vreun cotlon de Munte ..... E O TREABA DE RESPECT !!!

Respect Mihai ! Mersi pentru ,, ECO " !

.....................................................................................

Si la fel , singura obiectie ce-o ridic este perioada aleasa pentru asta ! Dupa viiturile de primavara ..... nu prea ai ce ecologiza ! A luat Dunarea tot gunoiu' si l-a carat spre Mare . Anul trecut a fost ,, sport extrem " sa descoperim gunoaie prin nuielele malurilor . Nu mai vorbesc de noroaiele in care ,, inotam " sa putem umple sacii menajeri . Ia sa mergeti la o luna dupa Eco Ara pe Ara sa vedeti .... MUNTI de Pet-uri ! De la imbecilii ghiolbani ce-si inchipuie ca jegurile rezultate de la partidele lor din vara au dreptul , si vor rezista pan-la primavara cand cativa ,, fraieri gunoieri " vor veni sa stranga-n urma lor !

-



Pictore ai dreptate!am fost pe ara la trei luni de la ecologizare si era dezastru....multa nesimtire nene!!!!!!iar altii pe alte site-uri ziceau de bucuresteni...culmea cand am fost eu eram doar doua masini cu nr de bucuresti...restul cu nr de giurgiu!
Si daca o fi pe olt mergem pe olt,daca o fi pe mures mergem pe mures(palinca o aduc eu)!!!!!!!prietenii stiu de ce!!!!!!
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

ALIN66 wrote:
CRISTI DINU wrote:la ieseala cu ecologizaea,anu asta poate intra in program si un concurs de tras cu arcu,am premii de dat :D

Cristi daca vi si cu ceva din productia 2010(oct) promit ca-l iau si pe Oaie cu mine(mai ales ca s-a hotarat sa devina membru APC 21!)Si daca-i de prune(apa minerala) sa te feresti cand trag cu arcul.....Robin Hood-i mic copil pe linga mine!!!!(feriti din raza de actiune a utilajului) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:
se stie ca am promis,ceva facut de mana mea,sau n-am promis :roll: :lol: cand vei trage cu arcu ,n-am sa tin maru pe cap :lol:
oaie este de rand (botezu apc 21), :lol: :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

Lorelai wrote:Buna seara,
Toate argumentele expuse de colegi sunt perfect pertinente. Important este sa facem actiunea, asa cum vom hotari la momentul potrivit, pana atunci mai este.
Subscriu la faptul ca din pacate este o actiune pur simbolica, visavis de mitocania care parca este indestructibila ![

quote="CRISTI DINU"]la ieseala cu ecologizaea,anu asta poate intra in program si un concurs de tras cu arcu,am premii de dat
Ce fel de arc ? Sunt si eu pasionat de acest sport, eu am si trag cu recurve .
Dar ar fi, cred eu, o incantare sa o facem !
Ramane sa hotaram ce poze punem ca tinta ! : :lol:[/quote]
va salut,am unu din fibra de sticla l-am luat din decathlon,asa este ok pentru incepatori de la 15-20m,in legatura cu tinta, s-o gasii o tinta vie :lol: ma gandeam la ceva mare sa potem tinti.
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Lorelai »

Salut Cristi,
Nici al meu nu e scula de concurs, e sa zicem...de antrenament .
Are forta 36 livre. Dar cred ca, impreuna toti colegii, o sa ne distram frumos . Am si tinta si plasa ca sa nu alergam mult dupa sageti.
Deci D-lor din CD atentie, apare si Clubul Arcasilor !
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

numa sa tina vremea cu noi,ca anu trecut ,de mai stateam 1-2 zile ne lua apa din zona. :lol:
eu ma gandeam ca participantii sa fie elevi,iar concursul sa aibe premii,diverse.si dupa aia ,sa ne aratam maiestria la beri.pardon :twisted: la tinta. :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by CRISTI DINU »

scuze de of topic,buna dispozitie,o ciupeala si am si uitat,scuze.poate trebuie sa deschidem un topic de tras cu arcu sau ceva de genu. :roll:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Lorelai wrote:Salut Cristi,
Nici al meu nu e scula de concurs, e sa zicem...de antrenament .
Are forta 36 livre. Dar cred ca, impreuna toti colegii, o sa ne distram frumos . Am si tinta si plasa ca sa nu alergam mult dupa sageti.
Deci D-lor din CD atentie, apare si Clubul Arcasilor !
Baieti,la tir cu arcul ma bag si eu!Da` eu nu trag decat la mar in varful capului! :lol: Am eu un amic pe alt forum care abia astepta sa se ofere voluntar pentru ...port-mar! :lol: Promit ca,dupa ce trag prima sageata,va intreb si cum se ia linia de ochire! :lol: :lol:
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Lorelai »

Iancule, nici o problema in privinta initiativei.
Dar vezi ca noi suntem pescari, nu vanatori. Iar cu arcul de care am vorbit nu se mai pune problema de catch & release ! :D :D :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by Dumitrescu Iancu »

Dane,cand dai peste unul d-asta te gandesti ca ar fi pacat,daca-l catch sa-l mai release! :lol: :lol: :lol:
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by ALIN66 »

CRISTI DINU wrote:
ALIN66 wrote:
CRISTI DINU wrote:la ieseala cu ecologizaea,anu asta poate intra in program si un concurs de tras cu arcu,am premii de dat :D

Cristi daca vi si cu ceva din productia 2010(oct) promit ca-l iau si pe Oaie cu mine(mai ales ca s-a hotarat sa devina membru APC 21!)Si daca-i de prune(apa minerala) sa te feresti cand trag cu arcul.....Robin Hood-i mic copil pe linga mine!!!!(feriti din raza de actiune a utilajului) ;) :lol: :lol: :lol: :lol:
se stie ca am promis,ceva facut de mana mea,sau n-am promis :roll: :lol: cand vei trage cu arcu ,n-am sa tin maru pe cap :lol:
oaie este de rand (botezu apc 21), :lol: :lol:
Cristi,il punem pe oaie in loc de...plasa ptr sageti!!!!!!Asta dupa ce-l "botezam" :lol: :lol: :lol:
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
ALIN66
Posts: 159
Joined: 12 Feb 2010, 13:43

Re: Comentarii la Programul de activitati pentru 2011

Post by ALIN66 »

Dumitrescu Iancu wrote:
Lorelai wrote:Salut Cristi,
Nici al meu nu e scula de concurs, e sa zicem...de antrenament .
Are forta 36 livre. Dar cred ca, impreuna toti colegii, o sa ne distram frumos . Am si tinta si plasa ca sa nu alergam mult dupa sageti.
Deci D-lor din CD atentie, apare si Clubul Arcasilor !
Baieti,la tir cu arcul ma bag si eu!Da` eu nu trag decat la mar in varful capului! :lol: Am eu un amic pe alt forum care abia astepta sa se ofere voluntar pentru ...port-mar! :lol: Promit ca,dupa ce trag prima sageata,va intreb si cum se ia linia de ochire! :lol: :lol:


O.K Iancule eu vin cu un A.G.7 fara sistemul de tintire si promit solemn ca te las sa tragi primul....dupa care-ti explic si cum se tinteste!!!!!!important este sa nu distrugi marul !!!!!!! :lol: ;)
0730088867/0745090668-Iubiti natura!!!!!!Merita!!!!!!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”