Craciunul unor copii necajiti

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
G_H
Posts: 488
Joined: 07 Apr 2010, 17:59
Location: Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by G_H »

Felicitari APC21 pentru initiativa!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by costin stefanescu »

intru si eu pe lista ad-hoc in plus cu.....:D
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Dumitrescu Iancu »

Prieteni,lucrurile au avansat:s-a stabilit,impreuna cu conducerea Centrului Luminita,o lista de produse si niste cantitati orientative,iar colegii nostri studiaza ofertele de pe piata pentru a gasi cele mai bune preturi!Cumparaturile se vor face la inceputul saptamanii viitoare si cel mai probabil pe 21 dec produsele vor fi predate beneficiarilor!
Din pacate,criza isi spune cuvantul,foarte putini fiind cei care si-au exprimat intentia de a ajuta prin mici donatii.Daca,totusi,mai sunt amatori sa dea o mana de ajutor,asteptam sa ne contacteze!
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Lorelai »

Buna seara,
Mandru de initiativa prietenilor mei, dar si ca un vesnic carcotas cand e vorba sa dai un ban muncit (om de afaceri :D ) am largit sfera de investigatii in domeniu si va raportez ce am aflat:
In sistemul actual social, costurile platite de stat pe luna, per copil asistat sunt :
-2500 ron per persoana in centre rezidentiale , inclusiv centrul localizat de noi
-1700 ron per persoana la asistent maternal. Acest asistent primeste de la stat salariu, diverse ajutoare in cota alimente, haine, cota intretinere, etc. Bataia pe aceste posturi e asemanatoare cu bancul postat pe 11 dec de Dl Prof. Burian.
-98,00 (nouazecisiopt) ron per persoana aflata in plasamemt familial. Acesti copii au o soarta trista, sunt plasati la bunici , rude, etc, care nu au vrut sa le dea statutul de copii ai nimanui (totusi o decenta, parerea mea ), desi au si ei propriile probleme sociale. Pentru asistarea acestor copii nu este nici o coada, nu exista angajati la stat cu salarii mici , taiate si ele.
In conceptia celor care lucreaza sincer in sistem ( va asigur ca exista ), aceasta ultima categorie este cea mai defavorizata.
Ca o recomandare, pentru un ajutor eficient, ei recomanda un ajutor pe o nevoie identificata. Acolo ajutorul are sanse sa ajunga in proportie de 90-100 %. Din pacate , pentru alte cazuri, eficienta e de 10 %. Vezi intentia noastra initiala, dar care nu merge, pentru ca trebuie aprobari din cateva locuri.Pentru ca pentru unii, noi nu prezentam interes Cine stie sa citeasca corect intelege.
Daca e nevoie, incerc sa gasesc "identificari".Numai insotiti de un asistent social de la primarie, cu legitimatie.Facem presiuni, la o adica !
In alta ordine de idei, nu vreau sa bulversez o actiune pregatita de Asociatie. Tot respectul pentru cei care au fost in prospectare pe teren si s-au gandit la ajutor, si pentru batrani, si pentru copii . In definitiv, orice ajutor pentru cineva care are nevoie e frumos.Si voi participa si eu "extra", cu voi , acolo unde veti voi !
Raman partizanul principiului ca un om informat e mai intelept .
Lorelai
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Lorelai »

Scuza-ma Iancu, "concepeam " si n-am vazut postarea ta.
Asa ramane, vorbim privat despre participatie material si logistic.
Lorelai
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Pacapescarul »

Acum am citit si eu. Vom contribui si noi la actiune. Felicitari si succes.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by cezar »

In concluzie, vineri, ora 18,30 (trecute fix) ne intalnim la RATES, la ULTIMA CAFENEA pe anul 2010 ! :D :D :D

Cu aceasta ocazie, cei care vor dori vor putea participa cu donatii la actiunea noastra !
User avatar
toajem
Posts: 43
Joined: 22 Oct 2009, 14:44

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by toajem »

G_H wrote:Felicitari APC21 pentru initiativa!
In prezent, alocaţia de hrană acordată copiilor si persoanelor cu dizabilitati, instituţionalizate, se ridică la 8,3 lei pentru tineri şi copiii mai mari de 4 ani, si la 6 lei pentru copiii sub 4 ani ! Din aceşti bani, un copil trebuie să aibă suficientă hrană pentru cele trei mese principale ale zilei, plus pentru două gustări, la orele 10:00 şi 16:00, aşa cum prevăd standardele. De asemenea, suma trebuie să acopere inclusiv cheltuieli precum cele cu utilităţile, cu gazul consumat, cu samponul, sapunul sau detergentul de vase etc.

Recenta Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.55/2010 a impus reducerea cu 20% a cheltuielilor cu bunurile şi serviciile aprobate initial în bugetul institutiilor publice, ceea ce ar fi presupus reducerea alocaţiei de hrană la doar 6,64 lei pe zi/copil. Totusi, un Comunicat al Ministerului Muncii a precizat ca: „Diminuarea cu 20% a cheltuielilor cu bunurile şi serviciile aprobate în buget, programate pentru a doua jumătate a anului 2010 şi rămase de executat, prevăzute de la art. III, alin. 1, OUG nr.55/2010, nu se aplică la alocaţiile zilnice de hrană pentru copii, persoane vârstnice sau pentru persoanele cu handicap aflate în îngrijirea instituţiilor de asistenţă socială şi medico-socială aflate în subordinea autorităţilor şi instituţiilor publice. Reducerea cu 20% se va aplica în mod corespunzător la celelalte subtitluri din titlul Cheltuieli cu bunuri şi servicii, fără să afecteze subtitlul hrana”.

FELICITARI APC21 PENTRU INITIATIVA DE A LUMINA SARBATORILE COPIILOR SI ADOLESCENTILOR CU DIZABILITATI DIN CENTRUL LUMINITA !
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by modigliani »

Felicitari domnilor pentru initiativa ! Insa :

poate-s eu cel mai transant si cel mai din topor , insa nu vindeci ,, Cancerul " cu ,, algocalmin " .

O sa contribui cumva la Craciunul acestor necajiti cu ceva , .... o suma , .... un gest , .... insa o fac convins fiind de faptul ca orice-am face noi se va pierde in ,, marea " de nereguli si de absurditati ale acestei tari . O suma , cat de mica , venita inspre acesti copii , le va face , poate , le va aduce , o mica bucurie . ....... Duypa care se va stinge si va ramane o amintire placuta a ceva .... trist . Ceva de genul : ,, Tre sa vina Craciunul sa simt ceva omenesc in viata mea ? "

.......................................................................................

Iertati-ma ca-s asa de ,, toporist " , am sa-mi aduc contributia in masura in care-am sa pot si-am sa-mi permit , insa nu asta-i o solutie pentru amaratii astia de copilasi . O vorba spune : ,, Vrei , orbului , sa-i provoci durere ??? Da-i vederea pentru o zi !" .

Asta facem noi cu ei . Insa hai totusi s-o facem . E un gest frumos , nobil , venit din suflet si din credinta . Insa n-ar trebui sa lasam lucrurile sa se opreasca la ceea ce facem noi , pescarii ( doar noi ??? ) de un Craciun , .... intr-un an anume .

Doamne ajuta si Sarbatori Fericite ! ..... Tuturor , indiferent de la ce fereastra vede cum va ninge ...........
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Dumitrescu Iancu »

modigliani wrote:Felicitari domnilor pentru initiativa ! Insa :

poate-s eu cel mai transant si cel mai din topor , insa nu vindeci ,, Cancerul " cu ,, algocalmin " .
Pictore,probabil ca ai dreptate,dar cand suferi,orice amortire a durerii,chiar si temporara,este binevenita!Nu ne-am propus sa rezolvam noi problemele persoanelor institutionalizate din tara asta,nu e treaba noastra,dar nici sa stam cu totii deoparte,uitandu-ne la drobul de sare,parca nu e o solutie!
dutustoica
Moderator
Posts: 843
Joined: 21 Oct 2009, 21:11

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by dutustoica »

Dumitrescu Iancu wrote:
modigliani wrote:Felicitari domnilor pentru initiativa ! Insa :

poate-s eu cel mai transant si cel mai din topor , insa nu vindeci ,, Cancerul " cu ,, algocalmin " .
Pictore,probabil ca ai dreptate,dar cand suferi,orice amortire a durerii,chiar si temporara,este binevenita!Nu ne-am propus sa rezolvam noi problemele persoanelor institutionalizate din tara asta,nu e treaba noastra,dar nici sa stam cu totii deoparte,uitandu-ne la drobul de sare,parca nu e o solutie!
Amandoi aveti dreptate (vorba rabinului), insa, cand e vorba de asemenea copii pentru care destinul a fost orb, cred ca ceea ce facem sau incercam sa facem, este un gest absolut normal. Si sper ca vom continua si ne vom putea face un obicei din a ajuta acesti copii nu numai de Craciun. Avem variantele strangerii unor fonduri si la o copca si la un pescuit de primavara la undita......s.a. Important este ....sa vrem. Pentru ca....putem.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by valic »

Cu totii avem dreptate, cu o floare nu se face primavara, insa acesti copii batuti de soarta cred ca se vor bucura sincer, si mai cred ca merita macar atat ..........
Valic
0744 644 368
User avatar
Geo
Posts: 465
Joined: 21 Oct 2009, 15:28

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Geo »

Subscriu şi eu la propunerea lui Duţu, inclusiv ca să turnăm ceva optimism în venele Pictorului : poate ne ajută Dumnezeu să putem transforma gestul de azi în obiceiul de mâine - să putem şi în anii ce vin să le dăruim măcar câte un "algocalmin"...

Mă mai gândesc şi la personalul de acolo: nu e uşor să îngrijeşti copii cu disabilităţi sau handicap fizic sau, mai ales, psihic. Poate reuşim să le oferim un calendar, pix, agenda - sau orice altceva care să arate că, pe lângă copii, îi vedem şi pe ei, cei care îi îngrijesc.
Pescuitul = Relaxare în natură
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by modigliani »

Geo wrote:Subscriu şi eu la propunerea lui Duţu, inclusiv ca să turnăm ceva optimism în venele Pictorului : poate ne ajută Dumnezeu să putem transforma gestul de azi în obiceiul de mâine - să putem şi în anii ce vin să le dăruim măcar câte un "algocalmin"...
Al dracu' NET , cum deformeaza ideile ! :D :D :D
Asta spun si eu , ca facand acest gest catre acesti copii nu trebuie sa ne limitam la atat . Nu doar de Craciun sau de Paste au nevoie de asemenea atentii . Spuneam ca dandu-i orbului vederea pentru o zi nu faci decat sa-l faci sa sufere in restul anului . Asa si copiii astia , au nevoie de cat mai multe asemenea atentii , in tot timpul anului , chiar si fara o sarbatoare ca prilej .

In sensul asta propun sa-i scoatem in vacante la Dunare , sa-i invitam ( impreuna cu educatorii , fireste ) la actiuni de genul EcoAralei , sa facem odata o iesire-concurs din care toate capturile ( fara niciun C&R) sa le fie donate , etc . Si nu doar unei singure case de copii .

Stiu , e greu , aproape imposibil sa ,, acoperim " toate nevoile lor sau toate aceste asezaminte . Insa exact cum spuneti ..... poate urnim bolovanul . ..... Cine stie ??
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Albatrin »

Pictore,
nu cu cei de acum tăticule, din păcate, pentru aceştia este tot ceea ce se poate face!
Mihai a scris "Centrul are in ingrijire 71 de copii si tineri orfani cu grave afectiuni motorii si psihice iar 12 dintre ei sunt imobilizati",
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by laloi »

modigliani wrote:.... sa facem odata o iesire-concurs din care toate capturile ( fara niciun C&R) sa le fie donate , etc . Si nu doar unei singure case de copii . ...
O idee mie-n suta pe gustul meu, cat mai multe asa (prietenii stiu de ce ;) , as fi ultra motivat), dar sunt off topic, numai sa se retina aceasta idee.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Dumitrescu Iancu »

laloi wrote:
modigliani wrote:.... sa facem odata o iesire-concurs din care toate capturile ( fara niciun C&R) sa le fie donate , etc . Si nu doar unei singure case de copii . ...
O idee mie-n suta pe gustul meu, cat mai multe asa (prietenii stiu de ce ;) , as fi ultra motivat), dar sunt off topic, numai sa se retina aceasta idee.
Ideea se poate retine,dar nu stiu daca se poate aplica(e vorba de donarea capturilor) pentru ca,pe buna dreptate,cei de la casele de copii sunt foarte pretentiosi cand e vorba de alimente,mai ales cele usor perisabile precum pestele.Este vorba si de un termen de garantie,apoi donatia in alimente trebuie insotita de documente(facturi) in baza carora sa fie intocmite notele de intrare-receptie(trecerea prin contabilitate),asa ca lucrurile se complica...dar putem gasi alte metode de a ne face utili...
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by valic »

Nenea Iancu are perfecta dreptate, cu chestiile alimentare o putem da "rau de tot in bara" chiar daca pestele (sau alimentele noastre sunt bune), daca Doamne fereste se intampla fo' indigestie ........... am pus-o NOI .............
Asa ca trebuie atentie maxima ............... din pacate din dorinta de a face bine, poti sa cazi in "cealalta" parte, chiar daca TU/sau NOI suntem nevinovati .............. altiivor specula ca sa iasa ei "BINE"

In rest multa gandire .......

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by Mihai Vinturache »

In urma intalnirii de la cafeneaua de vineri, in afara celor 2000 lei oferiti de APC 21 s-au mai adunat 1300 lei din donatii private ale membrilor asociatiei. Dupa cum ati putut citi in postarile anterioare opinia majoritara a fost ca aceste donatii sa aiba caracter anonim asa incat nu avem o lista a sumelor donate ci doar valoarea totala a acestora.
Pe aceasta cale, conducerea APC 21 multumeste tuturor celor care au contribuit, in orice fel, la majorarea substantiala a sumei destinate ajutorarii acestor copii cu adevarat necajiti.
In cursul acestei seri urmeaza ca impreuna cu Dutu si Monica sa mergem sa facem cumparaturile convenite cu conducerea centrului de plasament iar maine dupa amiaza suntem asteptati sa ducem aceste cumparaturi la centru.
Din cauza caracterului mai deosebit al asezamantului nu ni se permite fotografiatul in interior. Vom face totusi cateva poze, de la cumparaturi si de la predarea produselor si a documentelor intocmite, astfel incat sa putem prezenta un raport al actiunii care sa beneficieze si de cateva imagini.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Craciunul unor copii necajiti

Post by fatdaddy »

Buna seara,
Nu cred ca fotografiile sunt importante in situatia asta. Important este, nu gestul, ci faptul ca faceti treaba asta, motiv pentru care va felicit din toata inima ca v-ati gandit la o asemenea actiune. Sper ca micutii din asezamantul respectiv sa simta si ei o mica schimbare. Sarbatori Fericite !
Andrei Riga
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”