sfaturi achizitie motor barca

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

salutare,

doresc sa imi achizitionez un motor de barca, termic, de 10 cp.
in aceasta privinta am gasit ceva care s-ar potrivi dorintelor mele numai ca nu ma pricep deloc la asa ceva.

puteti sa imi dati ceva sfaturi, va rog?

multumesc anticipat.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Albatrin »

SH, 2T, cât mai nou dar să nu fie prea scump!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

dar din punct de vedere tehnic, mecanic, la ce trebuie sa fiu atent?
ce hibe ascunse poate avea un motor?
Za dacs cam from za tracs!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by cezar »

Mikcutule, inteleg ca vrei sa iei ceva la mana a doua. Este destul de riscant, nu stii cum a fost folosit si cat de bine a fost intretinut.
Sunt cativa baieti care au tot rulat motoare la mana a II-a, Ghinozo fiind unul dintre acestia. Incearca sa-i dai un MP.
In alta ordine de idei, ti-as recomanda un motor in 4 t, cu cizma lunga. Depinde insa si pe ce barca vrei sa-l folosesti.

Te-ai fixat neaparat la 10 HP ? Nu cred ca iei unul bun fara 6-700 euro, mai ales daca vrei acte (ca sunt multe furate "in circuit"). Daca te poti incorda la unul nou, la cca 1050 Euro (cu TVA marit cu tot), iti iei un Suzuki de 6 cai, la care ai garantie trei ani. Este o adevarata bijuterie.
Faci aceasi treaba cu el, consuma cam 1/2 decat unul de 10, cantareste mult mai putin, iar cum te stiu meticulos cu intretinerea lucrurilor, nu vei avea treaba cu el.
User avatar
modigliani
Posts: 664
Joined: 20 Jan 2010, 13:47

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by modigliani »

mikcutu wrote:dar din punct de vedere tehnic, mecanic, la ce trebuie sa fiu atent?
ce hibe ascunse poate avea un motor?
Taticule , prima si cea mai importanta hiba pe care-o poate avea un motor SH sunt pinioanele si axul . Mai grav este faptul ca nu poti afla despre asta decat facandu-l bucati cu un mecanic langa tine , iar vanzatorul nu va fi de acord ( indiferent ca are sau nu are acest defect ) pentru ca a-l desface presupune pierderea uleiului din cutia cu pinioane .
Un singur dinte pleznit din vreun pinion va antrena obligatoriu deteriorarea altora dintre ele . Multi cretini si-au luat motoare noi ( sau bune ) si le-au bagat in viteza turate distrugandu-le , asta ducand la punerea lor la vanzare .
De ce ? ...... Aici e aici ! Pentru simplul motiv ca un set de pinioane + un ax costa ..... enorm , raportat la pretul unui motor intreg . Ca ordin de marime ( sa-ti faci o idee ) : Un 6 CP SH bun este in jur de 500 E . Un set de pinioane pt el se misca undeva la 300 E .

O alta hiba ascunsa poate fi turbina de racire . Unui motor , ca sa-ti faci o idee despre cum functioneaza racirea , ii trebuie macar 15 min de mars in care urmaresti vizual jetul de apa de la racire ( trebuie sa fie ,, snur " ) si testezi cu mana temperatura acestuia ( trebuie sa fie cel mult caldut ). La fel , un kit de racire ( membrana + alte alea ), este destul de scumput , la care adauga ora de manopera ( daca n-ai pe cineva dibaci s-o faca pentru tine pt o bere-doua ).

Mai pot fi multe ,, bube " : starterul , carburatorul , chiar si blocul motor ( !!! ). Cert este ca trebuiesti asistat la cumparare de catre un cunoscator , sau sa-ti iei motorul dintr-o sursa serioasa .

..........................................

Nea Cezar spune de bine cand te sfatuieste sa cauti un motor de 6 in loc de unul de 10 CP . Fireste , depinde foarte mult pe ce ,, scovearga"-l pui ( asta nu ne-ai spus ) . Insa retine , fiecare cal in plus inseamna :

- consum in plus
- kilograme-n plus
- spatiu de depozitare/transport in plus

Si revin , la marea majoritate a producatorilor de motoare , 6 CP sunt motoare reusite ( si cele de 10 , nu zic nu )
"in livada de ciresi ..... degeaba incerci sa cauti prune . Trebuieste sa cauti in livada de pruni . Unde degeaba vei incerca sa gasesti cirese . Ca atare ..... umbla din livada in livada . Iti vei umple cosul de ..... FRUCTE !"
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

am uitat sa spun ca ceea ce am vazut eu este in 2 timpi si are cizma scurta.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by valic »

Mikutule,

Inatai spune-ne pe ce barca vrei sa-l pui si pe ce ape vrei sa-l folosesti.
Apoi te sfatuim.

PS. Motorul de 9,9 CP (de 10 nu exista) are 45-47 kg ................. unul de 4-6 CP are 25-27 kg ................

Cele bune.
Valic
0744 644 368
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Lorelai »

Buna ziua,
Cred ca pentru un motor de putere mica nu trebuie sa risti un SH.Mai ales daca e in 2 timpi cred ca e destul de vechi,
Numai in cazul in care il cunosti pe vanzator si stii istoria motorului sau primesti o garantie la el, lucru de altfel foarte rar.
Cred ca e foarte mare riscul visavis de economia facuta.
Un motor care face figuri iti poate strica multe iesiri.
Lorelai
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

valic wrote:Mikutule,

Inatai spune-ne pe ce barca vrei sa-l pui si pe ce ape vrei sa-l folosesti.
Apoi te sfatuim.

PS. Motorul de 9,9 CP (de 10 nu exista) are 45-47 kg ................. unul de 4-6 CP are 25-27 kg ................

Cele bune.

salut vali,

inca nu am o barca pentru el dar stiu ca vreau sa il folosesc pe balti, lacuri, dunare si delta
din ce am vb. cu proprietarul, este un motor adus (probabil furat) din afara tarii si cica are 20 si ceva de Kg.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by valic »

Mikcutule,

Spune despre ce motor vorbesti ? marca, cati CP, cati timpi, ce cizma, an de fabricatie, cate ore de functionare zice ca are ?

Un motor de 10 CP nu are 20 kg .............. al meu de 6 CP in 2T are 22 kg............cel de 10 are PESTE 30 kg ..........
Valic
0744 644 368
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

valic wrote:Mikcutule,

Spune despre ce motor vorbesti ? marca, cati CP, cati timpi, ce cizma, an de fabricatie, cate ore de functionare zice ca are ?

Un motor de 10 CP nu are 20 kg .............. al meu de 6 CP in 2T are 22 kg............cel de 10 are PESTE 30 kg ..........

acesta este motorul:

http://www.probarca.ro/anunt/7922/104/1 ... 10-CP-.htm#
Za dacs cam from za tracs!
Valentin Petrovici

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Valentin Petrovici »

Mikuţule ia intră tu pe google şi bagă mihaita lepadatu şi vezi cu ce se ocupă omul. Şi vezi şi tu ce aduce. Se cunoaşte că este pregătit de vînzare. Are luciu de-ţi ia ochii. Dar în interior contează ce este. Ăla este un motor antic vechi şi de demult. Yamaha în formatul ală nu prea am văzut. Eu sunt de aceiaşi părere. Mai mic, nou şi în 4 timpi.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

m-am uitat si eu pe net dupa adresa de mail a lu' nenea ala. am vazut ca e samsar de lucruri aduse din afara.
mai mult ca sigur asta e un motor furat. are o poza cu interiorul motorului si mi-a mai trimis si altele.

cine vrea sa le vada si pe alea, sa imi dea dresa de mail.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by valic »

mikcutu wrote:m-am uitat si eu pe net dupa adresa de mail a lu' nenea ala. am vazut ca e samsar de lucruri aduse din afara.
mai mult ca sigur asta e un motor furat. are o poza cu interiorul motorului si mi-a mai trimis si altele.

cine vrea sa le vada si pe alea, sa imi dea dresa de mail.
Mikcutule .......................

EU asa model de Yamaha nu am vazut ............. !!!!!!!!!!!!!!!! si am 3 motoare Yamaha diferite ..........
E tzeapa curata ........................
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Valentin Petrovici »

Nu înţeleg ce vrei să spui prin "interiorul motorului". Chiar dacă ar fi să zicem dezmebrat de tot şi ţi-a trimis fotofgrafia nu îţi poţi da seama. Crezi că uzura o poţi vedea din fotografii ? Mă îndoiesc. Poate avea o piesă schimbată, funcţionează cînd îi faci proba şi după o oră de funcţionare să cedeze. Ce mai faci cu el? Îţi mai dă el banii înapoi? Cîţi din ăştia nu am văzul eu prin deltă.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by valic »

Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Valentin Petrovici »

Mă îndoiesc că este şi Yamaha după cum arată. Yamaha pot scrie şi eu pe orice motor. Iclusiv pe un Veterok cu care seamnă foarte mult la formatul motorului .
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Lorelai »

Domnilor, pentru amuzament in timp ce postati Dvs am intrat pe o groaza de site-uri ca sa gasesc ceva asemanator si trebuie sa recunosc ca m-am lasat pagubas.N-am crezut o clipa in poza aia, dar voiam sa gasesc originalul.
Oricum, la ce frumos l-a pictat (inscriptionarea e dementiala) cred ca numai pregatirea a costat o gramada de bani.
Restul e ce e inauntru... :D
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
User avatar
Lorelai
Posts: 1517
Joined: 20 Apr 2010, 12:34
Location: Langa Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Lorelai »

Iar daca motorul nu e o ocazie ce nu trebuie ratata, cred ca e mai bine sa se achizitioneze prima data barca si in functie de caracteristicile ei sa se aleaga motorul, mai ales dpdv al puterii si cizmei.
Lorelai
Dan Surdu
d.surdu@yahoo.com
Tel. 0725985958
Valentin Petrovici

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Valentin Petrovici »

Lorelai wrote:Domnilor, pentru amuzament in timp ce postati Dvs am intrat pe o groaza de site-uri ca sa gasesc ceva asemanator si trebuie sa recunosc ca m-am lasat pagubas.N-am crezut o clipa in poza aia, dar voiam sa gasesc originalul.
Oricum, la ce frumos l-a pictat (inscriptionarea e dementiala) cred ca numai pregatirea a costat o gramada de bani.
Restul e ce e inauntru... :D

Am cătat şi eu şi tot aşa şi m-am lăsat păgubaş. Este prima dată cînd văd formatul ăsta şi am văzut sute de motoare nu cîteva. Sub nici o formă ca ăsta. Doar să fie construit î.e.n. şi acum să fie vro piesă de muzeu. Cît despre scris......este inestetic lucru nepermis la Yamaha. Este banii mikuţului şi face ce vrea cu ei. Dar cred că acum îi face cadou samsarului.
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”