sfaturi achizitie motor barca

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by cezar »

mikcutu wrote:cum v-ati dat seama?
dar de oferta, ce parere aveti?
Unul a fost cumparat in primavara 2011, celalalt in octombrie 2011.
Unul dintre vanzatori face un simplu anunt, celalalt un mini-roman Sandra Brown, duios, chiar lacrimogen.
Parca-si vinde vaca, producatoare de ciocolata Milka. :lol: :lol: :lol:
Pana la urma, un astfel de motor se cumpara "pe vazute si-ncercate". ;)
Vasile Dionis
Posts: 83
Joined: 24 Oct 2009, 18:32

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Vasile Dionis »

Salut Mikutule !
Daca-mi dai voie : Cumpara un motor NOU din magazin , cu garantie si servis asigurat -de banii pe care-i ai si in 4t . Marca consacrata !
Daca ai barca cu pescaj mic nu este nevoie de cizma lunga ptr ca te va incurca (cizma lunga pe balti - si mai ales in apropierea malului ) .
Daca vrei manualul pentru examen virbim la o cafenea . Mahoie .
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

Multumesc Mahoie, din pacate nu am 1500 Euro pentru un motor nou.
Legat de barca, nici d'asta nu am. Ma gandesc, ca atunci cand ma duc in Delta, sa inchiriez in functie de motorul pe care mi-l cumpar.
De asemenea nu imi displace idea de a-mi achizitiona si o gomflabila dar aici nu stiu ce model de motor s-ar potrivi. Spre exemplu, acestei barci ce cizma ar trebui sa aiba motorul:
http://www.pescarclub21.ro/galerie-imag ... =component
dar pe cele ale asociatiei?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Dan T »

Nu il vrei pe al meu? :D
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by mikcutu »

cu cea mai mare placere, dar eu nu am burta ta ca sa se asorteze cu Kg. motorului.
intai lucrez la burta si cand ma voi apropia cat de cat, te voi contacta cu siguranta.

:D :D :D :D :D
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Dan T
Posts: 684
Joined: 08 Jun 2010, 13:27
Contact:

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Dan T »

Asta este lovitura sub... Centura
Succes in a realiza ce ti-ai propus. Pastrez deci motorul pana in primavara :D
Vasile Dionis
Posts: 83
Joined: 24 Oct 2009, 18:32

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Vasile Dionis »

Salut Micutule !
Ac. barca ( din poza ) nu calca mult apa deci cizma scurta si nu greu ( cel mult 6 CP ) si nu vei putea merge la turatie mare .
Cu cizma lunga , elicea sta mult sub apa si in mers fara greutate pe fata este dificil de manevrat .....
Astfel de barci se misca f . bine cu mot. electric deci ......
Dar mai bine dicutam la o cafenea . Mai ai rabdare sa-ti poti cumara motor nou .
Pe cine cunosc si a cumparat motor SH au avut probleme in scurt timp .
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Adi11 »

Salutare tuturor si LA MULTI ANI!!! e prima oara cand postez pe anul asta deci trebuie sa incep cu mesajul de rigoare..bun.. sa trecem la treaba. Mi-am luat o barca Kolibri KM280 si acum urmeaza sa imi iau motor...dar acum vine intrebarea..ce motor??? :))cum nu am bani de unul nou m-am gandit la unul sh 4cp 2 timpi cizma scurta ( mi-au recomandat multi asa pt ca mi-au zis ca nu am nevoie in 4 timpi la barca mea) dar ma mai bate gandul si de un motor electric..acum ce ma sfatuiti?
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by arlan »

Adi11 wrote:Salutare tuturor si LA MULTI ANI!!! e prima oara cand postez pe anul asta deci trebuie sa incep cu mesajul de rigoare..bun.. sa trecem la treaba. Mi-am luat o barca Kolibri KM280 si acum urmeaza sa imi iau motor...dar acum vine intrebarea..ce motor??? :))cum nu am bani de unul nou m-am gandit la unul sh 4cp 2 timpi cizma scurta ( mi-au recomandat multi asa pt ca mi-au zis ca nu am nevoie in 4 timpi la barca mea) dar ma mai bate gandul si de un motor electric..acum ce ma sfatuiti?
Eu recomand sa-ti cumperi ..... barca! :shock:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by CRISTI DINU »

Pe unde te dai cu 2.8 .
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by fatdaddy »

Barca ta nu are chila gonflabila , ceea ce nu a fost cea mai inspirata alegere. Daca vrei un motor termic, ia-ti unul de puterea maxima acceptata de barca ta, adica 6CP, daca am inteles eu bine din site-uri . Cu mici exceptii motoarele de 4-5-6 cp au aceeasi greutate, adica tu vei cara aceeasi greutate , indiferent daca ai 4 sau 6 cp. Si aia 2 cp in plus conteaza pe apa. In plus , pretul la motoarele SH nu difera foarte mult intre 4, 5 sau 6 cp. Daca gasesti un 6CP in doi timpi in stare buna de functionare, nu mai sta pe ganduri. :)
Andrei Riga
User avatar
Adi11
Posts: 58
Joined: 10 Dec 2010, 11:53
Location: Otopeni
Contact:

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by Adi11 »

Mesaj de CRISTI DINU » 23 Ian 2013, 00:51
Pe unde te dai cu 2.8 .

Pe dunare si in delta,dar nu am luato sa pescuiesc din ea ci mai mult pt traseurile pe care le fac.

Mesaj de arlan » 22 Ian 2013, 20:46
Eu recomand sa-ti cumperi ..... barca! :shock:

Buna gluma..acum serios...m-am incadrat si eu in banii care i-am avut la dispozitie.

Mesaj de fatdaddy » 23 Ian 2013, 01:06
Barca ta nu are chila gonflabila , ceea ce nu a fost cea mai inspirata alegere. Daca vrei un motor termic, ia-ti unul de puterea maxima acceptata de barca ta, adica 6CP, daca am inteles eu bine din site-uri . Cu mici exceptii motoarele de 4-5-6 cp au aceeasi greutate, adica tu vei cara aceeasi greutate , indiferent daca ai 4 sau 6 cp. Si aia 2 cp in plus conteaza pe apa. In plus , pretul la motoarele SH nu difera foarte mult intre 4, 5 sau 6 cp. Daca gasesti un 6CP in doi timpi in stare buna de functionare, nu mai sta pe ganduri. :)

O sa incerc sa tin cont de sfat cu o mica exceptie,la motoarele mai mari de 5cp nu iti trebuie permis?? (eu nu am)
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie motor barca

Post by CRISTI DINU »

Motorul electric nu se pupa bine cu Dunarea si Delta, mai ales sa faci trasee ,se strange incarcatura ,poate sa-l ti rezerva la motorul sh,n-ai permis motor asa, ca stai pe 5 cp cum o fi ,2-4 t si dupa 1-2 ani ai sa-ti iei tu,si barca ,motor mai mare,asa se va intampla 90%. :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”