Bass?

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
puffyk1
Posts: 139
Joined: 15 May 2010, 10:40

Bass?

Post by puffyk1 »

Am primit de la un coleg, cumparat din piata de la Zimnicea....
Acum il am in acvariu....
http://www.youtube.com/watch?v=iz1CvNixuNg
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Bass?

Post by Miyagi »

puffyk1 wrote:Am primit de la un coleg, cumparat din piata de la Zimnicea....
Acum il am in acvariu....
http://www.youtube.com/watch?v=iz1CvNixuNg
Daca e de la Sorin e perccottus glenii/guvid de amur - specie invaziva.
-------------------------------
Da ala e. Fa intr-un fel sa ajunga la Dom` Burian.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Bass?

Post by Petru Burian »

Miyagi wrote:Daca e de la Sorin e perccottus glenii/guvid de amur - specie invaziva.
Da ala e. Fa intr-un fel sa ajunga la Dom` Burian.
Stimati colegi
-- Urma sa semnalez aceasta specie pe saitul nostru, dar am schimbat calculatorul + office-ul si acum sunt in „perioada de acomodare” (realfabetizare) :evil: => oareşce intarzieri neplanificate :oops:
-- Cazul Guvidului de Amur (Perccotus glenii) a fost semnalat si elucidat la pescuitul.ro si puteti urmarii „desfasurarea luptelor” la link-ul de mai jos:
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/
-- Dupa ce mă voi lamurii pe deplin cu aceasta „noua specie” in apele noastre, voi realiza o „vorbire” cuprinzatoare, pt. pagina de start a saitului nostru.
Pana atunci multumiri colegului Straulescu Mihai pt. postarea filmarii si aici.
P.S. D-le Straulescu va rog postati aici si lungimea totala a pestelui, chiar si cu aproximatie :D
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Bass?

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Povestea cu „o fi – n’o fi Bass” se termina aici si din pacate se termina prost. :evil: :evil: :evil:
1 -- In urma ofertei colegului nostru Straulescu Mihai (discutie telefonica) de a trimite exemplarul filmat „viu si nevatamat” la Tulcea, am avut o discutie tel. cu Dl.dr. V. Otel de la INCDDD-Tulcea, pt. perfectarea „actiunii”.
Pe langa faptul ca a reconfirmat ca este Guvidul de Amur (Perccottus glenii), mi-a spus ca din pacate aceasta specie, straina noua, este relativ frecventa in zona Dunarii inferioare si in Delta. Cand spun relativ frecventa, inseamna ca a fost gasit de cercetatorii zonei in mai multe ocazii in ultimii 2-3 ani, iar daca se urmareste efectiv regasirea lui, atunci este „destul de frecvent”. :( :( :(
2 -- La intrebarea directa „exista Bass in medii naturale dela noi :?: ” raspunsul a fost ca „inca nu l-a vazut nimeni si nici nu s-a comunicat, la vreo intalnire stiintifica, prezenta lui in mediul natural de la noi”.
Mi-a confirmat ca exista date despre introducerea lui „in anumite locatii din Ungaria” dar nu a fost semnalat inca in ecosisteme naturale (cursuri de apa, dunare, etc.). Dar tot dansul a specificat „asta nu inseamna ca nu a scapat deja in mediul natural” semnalarea lui fiind doar o chestiune de timp.
Acestea fiind zise va urez, cat mai este posibil,
Fire intinse si capturi marete :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”