Petitie Campare in Delta

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
MCarciumaru
Posts: 4
Joined: 06 Aug 2010, 20:21

Re: Petitie Campare in Delta

Post by MCarciumaru »

Daca va amintiti declaratiile lui Liviu Mihaiu, fostul Guvernator DD, acesta sustinea ca Delta nu mai poate suporta turismul individual, nereglementat. Iata ca s-a ajuns la o pozitie comuna si adevarul e ca are, intr-o mare masura, dreptate. In lipsa unor puncte de colectare a deseurilor, a unui serviciu de salubritate, alta cale nu exista, cel putin pentru moment.
Amenzi nu stiu sa se fi dat inca, insa unor amici de-ai mei li s-a atras atentia sa se mute din locul unde campasera, mai exact malul canalului Rosu, in imediata apropiere a crucii - "deltarii" stiu despre el. Asta s-a intamplat miercurea trecuta.
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Petitie Campare in Delta

Post by mikcutu »

intrucat legea asta cu camparea restrictioneaza camparea in delta, cum se vor mai desfasura actiunile asociatiei? unde vor mai fi amplasate corturile, ne vom calca in picioare cu restul oamenilor?

are cineva o harta cu lcourile de campare disponibile in acest moment?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Petitie Campare in Delta

Post by valic »

mikcutu wrote:intrucat legea asta cu camparea restrictioneaza camparea in delta, cum se vor mai desfasura actiunile asociatiei? unde vor mai fi amplasate corturile, ne vom calca in picioare cu restul oamenilor?

are cineva o harta cu lcourile de campare disponibile in acest moment?
uite aici
http://danube-rebels.ro/harti/zone_camp ... els.ro.jpg
Valic
0744 644 368
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: Petitie Campare in Delta

Post by danutz »

Salutare APC,
Ma bag si eu in aceasta polemica, dupa ce, am petrecut in concediul acesta 1 sapt la gura portitei si 1 in delta la cort, si catziva ani in tzara asta de rahat.

Am stat 4 nopti in delta unde incepe "M" pe Sf. Gheorghe si nu avenit nimei sa intrebe de nimic, doar niste lipoveni dupa o tzuica. Nici nu se compara caparea din delta cu casuta din gura portitei (zona care este prinsa in schema actuala).

Ceva trebuie facut in privinta camparii in delta, deoarece ei ne trimit in locuri supra-super-taxate unde nu poti sa mananci o ciorba adevarata de peste, o saramura, nu zic ca nu e mancarea buna dar nu e ca la camping.

In loc sa curete padurea de uscaturi, ei prefara sa-i faca gard, sa nu se mai vada. Urmeaza incet incet si interzica si dreptul la viatza. Sa interzica si dreptul de a locui in tzara asta, asa poate plec si eu afara, dar si atunci o sa inventeze ei un impozit pe salariul romanului care munceste in Canada (tre sa faca rost de bani de undeva). Si americanii au rezervatii si zone protejate, dar nu au ingradit accesul nimanui. Ajungi sa te simti ca un tzigan (bazandu-ma pe prezumtia de nevinovatie a lor) in Franta, aaaa nu nu ai voie sa campezi in delta ca poate o sa faci mizerie.

Pana mea, vin PET-urile de plastic de la km distanta, ca toata tzara asta e un jeg, si la ploile care au fost si au spalat santurile si gropile de gunoi individuale (din curtile oamenilor) au dus tone de gunoaie in albliile raurilor. CINE E VINOVAT? Si din punc de vedere igienic: NU E NICI O DIFERENTA!!! Ba mai rau daca era vb de virusul West Nile era mai rau la gura portitei: f multi tzantari si multi mai multi oameni de infectat.

Ca si solutii cat ma duce si pe mine capul (poate vede vre-un guvernator sau ministru):
1. pot fi facute 4-5 zone de intrare in delta, unde turistul declara unde se duce, cat sta, si cate kg de bagaje (mancare, nade, momeli) are sa zicem 20kg. As introduce pt turist obligativitatea ca la intoarcerea in punctul de control sa aiba bagaje de 20kg +0%-10% (nu se pune pestele prins) adik 20-22kg, adika sa mai dune si el ceva gunoaie.
2. Taxa de intrare in rezervatie mai mare, si amenajarea se puncte de colectare a gunoaielor cu plata: eu turist duc la centru 2kg de deseuri primesc 2RON/kg.
Se poate face si pe m3, daca o punga de gunoi inseamna 200g deci-bani putini. Daca crezi ca taxa de acces e mare, aduna, tata, deseuri si poate mai pleci si cu bani acasa. De ce sa duc barca la gunoi, daca pot sa aduc gunoil la barca.

Astia din bucuresti aduna si gardurile de protectie de la linia lu 41 pt bani, sa nu mai vb de conserve de Al.

Oricum, un kkt de tzara.

Scuze daca am deranjat pe cineva!
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Miyagi »

Pana mea, vin PET-urile de plastic de la km distanta, ca toata tzara asta e un jeg, si la ploile care au fost si au spalat santurile si gropile de gunoi individuale (din curtile oamenilor) au dus tone de gunoaie in albliile raurilor. CINE E VINOVAT? Si din punc de vedere igienic: NU E NICI O DIFERENTA!!! Ba mai rau daca era vb de virusul West Nile era mai rau la gura portitei: f multi tzantari si multi mai multi oameni de infectat.
------------------------------------
Nutzik fu...as in dos! E singura vinovata. Nu a putut sa defileze in voie prin Delta si s-a inervat cand pescarii i-au aratat cu dragoste degetul din mijloc. Iar solutia ar fi nu sa ne ingradeasca noua dreptul la libera circulatie ci sa angajeze servicii de salubritate navala.
danutz
Posts: 55
Joined: 24 Mar 2010, 11:19

Re: Petitie Campare in Delta

Post by danutz »

cred ca este locul potrivit pentru:
dezastrul ecologic din Veszprem: Reziduurile chimice toxice care au inundat luni intregul district Veszprem din vestul Ungariei, dupa explozia produsa la rezervorul fabricii de alumina Ajkai Timfoldgyar al concernului MAL Zrt au ajuns in parauri si raulete si ameninta sa polueze apele Dunarii. In cazul in care oxidul de fier va ajunge in principala artera fluviala a Europei de Est, risca sa fie poluate si Bulgaria, Romania, Serbia si Ucraina, relateaza presa ungara, citata de Agerpres.

Intre timp accidentul ecologic, soldat cu moartea a cel putin 4 persoane si ranirea a peste 100, creste in amploare. Alte sapte persoane sunt date disparute in localitatea Devecser.

Accidentul s-a produs luni la fabrica de alumina Ajkai, la 160 km de capitala tarii Budapesta. Ca urmare a exploziei survenite la depozitul de deseuri toxice, s-au deversat cantitati importante de reziduuri industriale, intre care si oxid de fier si metale grele periculoase.

Aproximativ 700.000 de metri cubi de reziduuri chimice, scurse dintr-un rezervor avariat, au inundat satul Kolontar, in vestul Ungariei, potrivit MTI.
Viata-i scurtă. Dacă tot n-o putem lungi, hai s-o facem lată!
PROTOS
Posts: 60
Joined: 20 Aug 2010, 11:36

Re: Petitie Campare in Delta

Post by PROTOS »

Un adevarat dezastru!!! Asta ne mai lipsea pe saracia asta, sa mai pierdem si singurul loc unde reuseam sa ne deconectam(Delta Dunarii) si sa pescuim cu adevarat . :(((
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Mihai Vinturache »

Din pacate agentia (iile) care au preluat stirea, transmisa probabil in engleza, au tradus "lingurision si furculision" si din acest motiv se vorbeste despre explozia unui "rezervor".
In Merryam Webster Dictionary, prima explicatie a termenului "reservoir" este "lac artificial...". In acest caz este vorba de un lac pentru decantarea reziduurilor rezultate din prelucrarea bauxitei (de aici culoarea rosie). Practic s-a rupt barajul.
Adica celasi lucru care s-a petrecut acum 10 ani cand s-a rupt bazinul de cianuri de la Baia Mare, botezat "al doilea Cernobal" si cand ungurii ne-au reclamat in intreaga lume ca am distrus Tisa si Dunarea. S-a discutat luni intregi pe marginea acestui subiect. Sunt curios cat se va vorbi despre acest accident din Ungaria. Probabil va fi uitat in cateva zile.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”