Petitie Campare in Delta

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Petitie Campare in Delta

Post by valic »

Fratilor,

Cred ca ar trebui facuta o petitie (cine stie cum se face ?) impotriva masurii de interzicere a camparii in Delta, in alte locuri decat cele special amenajate .............. parerea mea ca simplu cetatean...........

Cele bune.
Last edited by valic on 13 Aug 2010, 14:35, edited 1 time in total.
Valic
0744 644 368
User avatar
dan
Posts: 78
Joined: 04 Nov 2009, 12:14

Re: Petitie Campare in Delta

Post by dan »

Salutara atitudinea...nu trebuie sa ramana asa.
iasi
dan vasiliu
0744243454
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Petitie Campare in Delta

Post by arlan »

...cea mai corecta atitudine, mai ales ca suntem si asociatzii noi, asa ne demonstram si viabilitatea, si coerentza , si spargem din tiparele vechi ................... si avem si argumente. Eu aduc foto cu wc eco, dus, chiuvete, tomberon gunoi, barca plina de saci care n-ai unde-i duce ca-n loc din DD nu sunt gropi de gunoi ( catzi pumni in piept si-au dat ca fac si dreg , si .... nimic ), alea, alea, ........... aratate de pescari in tabere la cort , eu plec sapt. viitoare sa-i testez la tupeu ....
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Petitie Campare in Delta

Post by mdd69ro »

subscriu la petitie, poate asociatia noastra ia legatura cu alte asociatii si asa vom fi muuuuult mai multi decat si-ar inchipui ei vreodata...
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Petitie Campare in Delta

Post by valic »

mdd69ro wrote:subscriu la petitie, poate asociatia noastra ia legatura cu alte asociatii si asa vom fi muuuuult mai multi decat si-ar inchipui ei vreodata...
de subscris nu ar fi o problema, dar cine stie cum se face o astfel de petitie ? !
Valic
0744 644 368
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Miyagi »

valic wrote:
mdd69ro wrote:subscriu la petitie, poate asociatia noastra ia legatura cu alte asociatii si asa vom fi muuuuult mai multi decat si-ar inchipui ei vreodata...
de subscris nu ar fi o problema, dar cine stie cum se face o astfel de petitie ? !
Nici cum se face petitia n-ar fi o problema insa ce vom face cu ea si ce urmarim prin ea? Se implica asociatia in sustinerea unui astfel de demers?
Daca da atunci putem sa ne apucam de treaba.
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Petitie Campare in Delta

Post by gabibrb »

Sincer, si va rog sa ma iertati eu as vedea altfel lucrurile. Buuuun, nu mai avem voie sa punem corturile in locuri neamenajate. Atunci, eu as dori ca doar cei ce fac parte dintr-o asociatie sa poata campa oriunde in delta. Astfel, daca va fi controlat, el va face dovada ca este intr-o asociatie iar daca va lasa in urma mizerie, asociatia sa fie luata la intrebari. Asociatiile sa aiba obligativitatea sa faca putina "dirigentie" cu membrii sai, iar acestia sa respecte mediul si regulile asociatiei, iar daca regulile nu sunt respectate, sa se gaseasca o modalitate ca asociatia sa il "taxeze" pe iresponsabil. M-am saturat sa merg pe maluri de ape si sa vad babuini coborand din Q, X, Z, etc, cu manele, cu muzica, galagie, gratare, etc. Mi-am cam luat gandul de la a prinde peste cand merg pe o balta, dar, atunci cand merg, e drept cam rar in ultima vreme datorita serviciului, vreau sa ma deconectez, sa traiesc clipa.
Domnilor, sper sa nu ma injurati, dar asa as vrea eu, bineanteles, pot fi mici adaugiri.
adrian25
Posts: 47
Joined: 15 Mar 2010, 17:53

Re: Petitie Campare in Delta

Post by adrian25 »

e ideala propunerea ta, gabi, dar f putin realizabila datorita faptului ca sunt sute, poate mii de pescari care s-au inscris intr-o asociatie doar pt a putea beneficia de permisul de pescuit, nu-i intereseaza de actiunile asociatiei, odata vazuti cu permisul, nu le-a mai pasat cui si de ce au cotizat ca membri, iar asociatiile sunt constiente de acesti membri, si nu se risca nici una sa semneze acorduri si protocoale pt delta pe spatele unor membri falsi, si sunt multe asociatii doar cu numele si cu mii de membri doar ca au putut vinde la momentul respectiv f multe permise........... si atata timp cat sa spunem ca se ajunge la excluderea respectivului din asociatie pe motiv de "nesimtire in delta", se poate inscrie bine mersi intr-o alta asociatie, beneficiaza de aceleasi drepturi, mai face cateva iesiri cu Q, X, Z, in delta, apoi sare la urmatoarea asociatie intrucat nu exista o baza informatica pe plan national cu fiecare pescar cu "cazierul pescaresc" aferent, pt a se putea evita asemenea situatii....
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Petitie Campare in Delta

Post by gabibrb »

pai aici ar trebui sa intre asociatiile (nu ma injurati va rog) sa faca baza de date a membrilor, iar cine nu e membru, sa plateasca dublu amenda sau cotizatia. cine e membru de ceva timp, sa aibe reduceri... organele de control sa tina legatura cu asociatiile, iar amenzile sa fie date si cu 1-2 membrii ai unei asociatii de fata. pisici, asta nu se va realiza niciodata in Romania.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Miyagi »

gabibrb wrote:pai aici ar trebui sa intre asociatiile (nu ma injurati va rog) sa faca baza de date a membrilor, iar cine nu e membru, sa plateasca dublu amenda sau cotizatia. cine e membru de ceva timp, sa aibe reduceri... organele de control sa tina legatura cu asociatiile, iar amenzile sa fie date si cu 1-2 membrii ai unei asociatii de fata. pisici, asta nu se va realiza niciodata in Romania.
Nu cred ca sunt obiecive ideile astea. Oricum iarasi nu cred, desi sunt un tip optimist ca ar mai fi cazul sa facem ceva. In aceasta perioada nimeni nu va mai avea castig de cauza din cauza lu` anofelu` :evil: .
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Petru Burian »

Stimati colegi
Acesta problema este dezbatuta pe mai multe saituri, dar informatiile si argumentatia sunt destul de variabile.
Eu as propune o documentare prealabila, clara si fara echivoc :idea: de exmp. prietenul Cezar sa dea cateva telefoane „bine tintite” ;)
Problema este ca suntem in luna august, cand nici iarba nu creste, iar gasirea „la post” a unor oficialitati este curata utopie.
Sa asteptam deci luna sept. si sa luam o decizie in baza info. primite.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
gabibrb
Posts: 174
Joined: 06 Jan 2010, 12:40
Location: Constanta

Re: Petitie Campare in Delta

Post by gabibrb »

Miyagi wrote:
gabibrb wrote:pai aici ar trebui sa intre asociatiile (nu ma injurati va rog) sa faca baza de date a membrilor, iar cine nu e membru, sa plateasca dublu amenda sau cotizatia. cine e membru de ceva timp, sa aibe reduceri... organele de control sa tina legatura cu asociatiile, iar amenzile sa fie date si cu 1-2 membrii ai unei asociatii de fata. pisici, asta nu se va realiza niciodata in Romania.
Nu cred ca sunt obiecive ideile astea. Oricum iarasi nu cred, desi sunt un tip optimist ca ar mai fi cazul sa facem ceva. In aceasta perioada nimeni nu va mai avea castig de cauza din cauza lu` anofelu` :evil: .

Asta ma gandesc si eu, cat timp sunt babuinii astia la guvernare, nu o sa se intample decat un singur lucru in Romania: RUINA. Atat.
Dar, problema pe care am descris-o, poate fi, ca si in strainatate, legalizata. Ar fi un mod in care, cei care merg pe balta, sa fie controlati, sa fie convinsi ca cineva ii vegheaza si la bine si la rau, iare in caz ca se intampla ceva, sa fie gasit si pedepsit mai repede faptasul. "Parerea mea."
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Miyagi »

gabibrb wrote:
Miyagi wrote:
gabibrb wrote:pai aici ar trebui sa intre asociatiile (nu ma injurati va rog) sa faca baza de date a membrilor, iar cine nu e membru, sa plateasca dublu amenda sau cotizatia. cine e membru de ceva timp, sa aibe reduceri... organele de control sa tina legatura cu asociatiile, iar amenzile sa fie date si cu 1-2 membrii ai unei asociatii de fata. pisici, asta nu se va realiza niciodata in Romania.
Nu cred ca sunt obiecive ideile astea. Oricum iarasi nu cred, desi sunt un tip optimist ca ar mai fi cazul sa facem ceva. In aceasta perioada nimeni nu va mai avea castig de cauza din cauza lu` anofelu` :evil: .

Asta ma gandesc si eu, cat timp sunt babuinii astia la guvernare, nu o sa se intample decat un singur lucru in Romania: RUINA. Atat.
Dar, problema pe care am descris-o, poate fi, ca si in strainatate, legalizata. Ar fi un mod in care, cei care merg pe balta, sa fie controlati, sa fie convinsi ca cineva ii vegheaza si la bine si la rau, iare in caz ca se intampla ceva, sa fie gasit si pedepsit mai repede faptasul. "Parerea mea."
Nu de idiotii de la guvernare vorbeam acum ci de febra West Nilles pe care ti-o transmite tantarul. Se pare ca avem si noi cazuri si or sa prevaleze de asta ca sa demonstreze ca au dreptate si in conditiile astea mai bine nu facem nici un demers ca sa le dam apa la moara. Ideea cu asociatiile e buna insa utopica. Nu stiu cum am putea vedea toate asociatiile intr-un cor unitar behaind pe la autoritati pentru binele sau raul membrului/nemembrului. Dl. Burian a punctat pe undeva insa eu as prefera sa nu se faca nimic in perioada asta si sa se lase lucrurile dupa cum spunea un coleg de-al nostru o perioada asa pana vor vedea ca si-au pierdut pescarii seriosi din camp si odata cu ei si avantajele pe care acestia li le aduceau. Altfel spus in Delta se poate merge si pescui.
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Petitie Campare in Delta

Post by valic »

CAMPAREA în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării - Informare de presă - 8 iulie 2010

Având în vedere condiţiile hidrologice nefavorabile înregistrate în prezent, precum şi prognoza acestora pentru perioada următoare, Administraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării (ARBDD) anunţă vizitatorii că în perimetrul Rezervaţiei este interzisă instalarea corturilor în afara locurilor de campare autorizate, amenajate şi dotate corespunzător cerinţelor igienico-sanitare.
Măsura este adoptată în scopul prevenirii accidentelor, îmbolnăvirilor şi a altor riscuri ce pot surveni în astfel de situaţii şi se menţin pe o perioadă nedeterminată.

Adresăm vizitatorilor Rezervaţiei rugămintea ca, pentru siguranţa lor sanitară, să folosească numai spaţiile de cazare autorizate existente în localităţile din Delta Dunării şi din zonele învecinate.

Menţionăm că în conformitate cu Legea nr. 82/1993 privind înfiinţarea Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării, cu modificările şi completările ulterioare, coroborat cu HG 341/2002, camparea în zone neautorizate sau în altfel de condiţii decât cele autorizate de ARBDD se sancţionează cu amendă cuprinsă între 130-400 lei.

citat de pe site-ul RBDD ............
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Petitie Campare in Delta

Post by valic »

iata si harta cu locurile unde se poate campa

http://danube-rebels.ro/harti/zone_camp ... els.ro.jpg
Valic
0744 644 368
Valentin Petrovici

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Valentin Petrovici »

Pentru cei cunascatori si inainte erau locuri de campare speciale. Chiar era legislatie in acest sens. De cite ori nu ati fost deranajati de alcoolisti locali asa zisi ecologisti care incercau sa bea un pahar de ceva pentru ca eram campati pe interzis ? Este ceva provizoriu.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Dumitrescu Iancu »

Legea care reglementeaza camparea dateaza de prin 1993...Important mi se pare acum daca se pun in aplicare masurile din Comunicatul respectiv de presa!Adica daca s-au aplicat efectiv amenzi sau au fost obligati pescarii sa stranga tabara!Si aici nu prea avem informatii!Pana acum exista(din ce stim noi) un singur proces-verbal,intocmit unui coleg de-al nostru pentru campare neautorizata pe GRINDUL CHITUC!Dar grindul Chituc poate fi regasit pe site-ul ARBDD pe pozitia 15 la "ZONE STRICT PROTEJATE" in cadrul Rezervatiei,deci o zona cu statut aparte...In plus,am impresia ca data la care s-a intocmit acest proces verbal este anterioara datei la care a fost publicat comunicatul.Asteptam si alte informatii despre eventuale amenzi!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Petitie Campare in Delta

Post by costin stefanescu »

Iancule,amenda nu s-a dat pe baza unui comunicat de presa,legea e veche insa nu se aplica,comunicatul de presa doar aduce aminte de lege,pe foametea asta era de asteptat sa dea amenzi !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Petitie Campare in Delta

Post by valic »

costin stefanescu wrote:Iancule,amenda nu s-a dat pe baza unui comunicat de presa,legea e veche insa nu se aplica,comunicatul de presa doar aduce aminte de lege,pe foametea asta era de asteptat sa dea amenzi !
Exact asta s-a intamplat ............. nu mai sunt bani si au sarcina sa stranga banisorii de la contribuabili............ noi la serviciu am avut 2 controale intr-o singura zi si am fost amendati cu 30.000 LEI (7058 EUR) ...............
no coment .............
Valic
0744 644 368
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Petitie Campare in Delta

Post by Dumitrescu Iancu »

Costine,cam aia spuneam si eu...Legea este dim '93...Intrebarea era daca,dupa ce si-au reamintit de ea o si aplica,sau se merge ca si pana acum?
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”