scoici

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
marin1
Posts: 58
Joined: 28 Jan 2010, 19:47

scoici

Post by marin1 »

cine ne poate invata cum se curata scoicile(am inteles ca este f important) si cum se prepara ,mai ales pe mal de garla????? multumim anticipat :P
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: scoici

Post by Albatrin »

marin1 wrote:cine ne poate invata cum se curata scoicile(am inteles ca este f important) si cum se prepara ,mai ales pe mal de garla????? multumim anticipat :P
În aceasta secţiune sunt postate doar anunţuri ale APC21, rog moderatorii să-l mute la secţiunea potrivită !!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
marin1
Posts: 58
Joined: 28 Jan 2010, 19:47

Re: scoici

Post by marin1 »

Albatrin wrote:
marin1 wrote:cine ne poate invata cum se curata scoicile(am inteles ca este f important) si cum se prepara ,mai ales pe mal de garla????? multumim anticipat :P
În aceasta secţiune sunt postate doar anunţuri ale APC21, rog moderatorii să-l mute la secţiunea potrivită !!!
am vazut un topic :Culinare de aceea am postat aici
Valentin Petrovici

Re: scoici

Post by Valentin Petrovici »

marin1 wrote:cine ne poate invata cum se curata scoicile(am inteles ca este f important) si cum se prepara ,mai ales pe mal de garla????? multumim anticipat :P
Iată cum se curăţă scoicile. Deci se iau şi se pun într-un vas cu apă rece. Cu un burete de sîrmă se curăţă cochilia bine de tot să fie îndepărtate absolut toate impurităţile apoi se clătesc cu apă rece. Unde este nevoie se foloseşte o lamă de cuţit mai mic. Apoi se iau se pun într-un vas mai adînc fără nici un pic de apă, se acoperă cu un capac şi se pun la foc potrivit. Cu timpul ele încep să se desfacă şi îşi lasă un suc propriu. Cînd s-au desfăcut toate se iau de pe foc şi se scot din zeamă. Se iau scoicile şi se separă cochilia de carne. Atenţie ! Nu aruncaţi zeama. O lăsaţi să se decanteze şi o puneţi în sticlă cu atenţie să nu se agite . Carnea o gătiţi cum doriţi dar împreună cu zeama rămasă de la fierbere. Zeama îi dă gustul mîncării. Dar umblaţi cu atenţie sau o decantaţi de mai multe ori pentru că ea conţine nisip şi alte impurităţi. Delicateţuri. Poftă bună!
Din carne puteţi prepara diferite mîncăruri.
Se ia carnea obţinută de la scoici se pun în zeamă rămasă de la desfacere şi se pun la foc mic. Se adaugă piper, bulion puţin şi usturoi. Un fel de ostropel. Minunat cu stridii mai ales.
Unii mai adaugă şi ceva fructe de mare ( garizi, caracatiţă ). Mai se prepară şi cu sos şi se pun peste spaghete. La acest sos mai adaugă şi puţină smîntînă. Se pot găti mai multe feluri. Depinde de imaginaţia fiecăruia.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: scoici

Post by cezar »

Valentin Petrovici wrote:
marin1 wrote:cine ne poate invata cum se curata scoicile(am inteles ca este f important) si cum se prepara ,mai ales pe mal de garla????? multumim anticipat :P
Iată cum se curăţă scoicile. Deci se iau şi se pun într-un vas cu apă rece. Cu un burete de sîrmă se curăţă cochilia bine de tot să fie îndepărtate absolut toate impurităţile apoi se clătesc cu apă rece. Unde este nevoie se foloseşte o lamă de cuţit mai mic. Apoi se iau se pun într-un vas mai adînc fără nici un pic de apă, se acoperă cu un capac şi se pun la foc potrivit. Cu timpul ele încep să se desfacă şi îşi lasă un suc propriu. Cînd s-au desfăcut toate se iau de pe foc şi se scot din zeamă. Se iau scoicile şi se separă cochilia de carne. Atenţie ! Nu aruncaţi zeama. O lăsaţi să se decanteze şi o puneţi în sticlă cu atenţie să nu se agite . Carnea o gătiţi cum doriţi dar împreună cu zeama rămasă de la fierbere. Zeama îi dă gustul mîncării. Dar umblaţi cu atenţie sau o decantaţi de mai multe ori pentru că ea conţine nisip şi alte impurităţi. Delicateţuri. Poftă bună!
Din carne puteţi prepara diferite mîncăruri.
Se ia carnea obţinută de la scoici se pun în zeamă rămasă de la desfacere şi se pun la foc mic. Se adaugă piper, bulion puţin şi usturoi. Un fel de ostropel. Minunat cu stridii mai ales.
Unii mai adaugă şi ceva fructe de mare ( garizi, caracatiţă ). Mai se prepară şi cu sos şi se pun peste spaghete. La acest sos mai adaugă şi puţină smîntînă. Se pot găti mai multe feluri. Depinde de imaginaţia fiecăruia.
Vali, nu se inlatura cunva partea aia mai negricioasa (tubul digestiv ?) in cazul scoicilor de apa dulce ?
Intreb pentru ca nu mai stiu exact ! :shock:
Valentin Petrovici

Re: scoici

Post by Valentin Petrovici »

Cezar întradevăr alea de apă dulce care fie vorba între noi nu se ridică la nivelul celor de mare au o mică bucăţică dar nu neagră este puţin mai moale decît restul şi gălbuie. Eu am mîncat şi cu şi fără şi au acelaşi gust. Poate la alea mai mari să se cureţe fiind mai vizibile. Deci rămîne la latitudinea fiecăruia. Ca şi la raci. Unii elimină maţul unii nu . Şi au acelaşi gust. Mulţi gătesc scoicile de apă dulce cu orez şi apoi băgate puţin la cuptor.
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: scoici

Post by arlan »

IMPORTANT !!! atentie, dupa fierbere se arunca cochiliile ce nu se deschid. Scoicile acestea sunt decedate definitiv si irevocabil, necomestibile pentru om si persoane ... numa bune de "mustaciosi" ... cu putzin piper :lol: :lol: :lol:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”