Intrebari si raspunsuri

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Intrebari si raspunsuri

Post by cezar »

Aici este locul intrebarilor privind probleme legate de mersul Asociatiei.
Principiul este : se pune intrebarea, se preia cu citat si se da raspunsul. Se mai poate cere o singura (eventuala) nelamurire cu privire la subiect. Dupa clarificarea nelamuririlor, orice comentariu primeste "delete".
Raspunsurile vor fi date, asa cum este normal, de Purtatorul de cuvant sau de Presedinte (vremelnic, dar obligat a da primul socoteala); principiul de functionare al rubricii va fi : un user, un subiect, un raspuns (cu clarificarea, o singura data, a nelamuririlor); intervalul intre doua intrebari ale aceluiasi user - cel putin o luna.

Deoarece ne asteptam ca intrebarile sa fie serioase si de substanta, raspunsurile putand interesa mai multi useri, locul lor este la "Anunturi".
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by Miyagi »

cezar wrote:A fost o intrebare de la Miyagi :

Pentru ca, din "exces de zel" :oops: , am sters-o cu ocazia curateniei, il rog sa o repete (si mai ales sa nu se supere)
Nicio problema.
Ziceam daca in asociatia asta se poate trai linistit si echilibrat sau trebuie sa ne ascundem si sa intreprindem actiuni pe cont propriu din cauza unora care abuzeaza de vechimea relatiilor lor sau se cred privilegiati ca au facut parte din vechea gashca,sa zic asa?
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by cezar »

Miyagi wrote:
cezar wrote:A fost o intrebare de la Miyagi :

Pentru ca, din "exces de zel" :oops: , am sters-o cu ocazia curateniei, il rog sa o repete (si mai ales sa nu se supere)
Nicio problema.
Ziceam daca in asociatia asta se poate trai linistit si echilibrat sau trebuie sa ne ascundem si sa intreprindem actiuni pe cont propriu din cauza unora care abuzeaza de vechimea relatiilor lor sau se cred privilegiati ca au facut parte din vechea gashca,sa zic asa?
Raspuns:

- noi suntem primii care-si doresc un trai linistit si echilibrat. Bine ar fi sa reusim intotdeauna sau macar de cele mai multe ori.
- nu am acordat privilegii suplimentare nimanui (incepand cu noi insine). Platim la fel, ne distram la fel, doar ca muncim mai mult, fara a face din asta o problema, pentru ca ne-am asumat constient lucrul acesta.
- pot fi situatii (si chiar sunt cateva) cand unii membri isi asuma (aroga) mai multe drepturi decat altii. Atata timp cat nu-si asuma si obligatii mai multe fata de asociatie si colegi, efectul exercitarii acestor drepturi se produce la "Cafenea", alaturi de fotbal, bancuri, politica etc. In cazuri extreme se poate interveni si cu ceva sanctiuni, conform Statutului, dar la acest capitol sunt adeptul moderatiei.
- pe langa principiul transparentei pe care-l vom aplica in continuare la scara maxima (raportat si la resursele noastre de timp, desigur), mai avem in vedere si alt principiu, care mi se pare de bun simt : asociatia, cluburile, actiunile etc. au viata lor proprie si nu se confunda cu ce se scrie pe forum.
Acolo se scrie, se comenteaza, se dezbate ce s-a facut si se va face. Dar, nu este acelasi lucru cu a face.
Iar noi am facut si facem maximum posibil, raportat la resursele noastre materiale si umane. Sau macar incercam asta !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by Miyagi »

cezar wrote:
Miyagi wrote:
cezar wrote:A fost o intrebare de la Miyagi :

Pentru ca, din "exces de zel" :oops: , am sters-o cu ocazia curateniei, il rog sa o repete (si mai ales sa nu se supere)
Nicio problema.
Ziceam daca in asociatia asta se poate trai linistit si echilibrat sau trebuie sa ne ascundem si sa intreprindem actiuni pe cont propriu din cauza unora care abuzeaza de vechimea relatiilor lor sau se cred privilegiati ca au facut parte din vechea gashca,sa zic asa?
Raspuns:

- noi suntem primii care-si doresc un trai linistit si echilibrat. Bine ar fi sa reusim intotdeauna sau macar de cele mai multe ori.
- nu am acordat privilegii suplimentare nimanui (incepand cu noi insine). Platim la fel, ne distram la fel, doar ca muncim mai mult, fara a face din asta o problema, pentru ca ne-am asumat constient lucrul acesta.
- pot fi situatii (si chiar sunt cateva) cand unii membri isi asuma (aroga) mai multe drepturi decat altii. Atata timp cat nu-si asuma si obligatii mai multe fata de asociatie si colegi, efectul exercitarii acestor drepturi se produce la "Cafenea", alaturi de fotbal, bancuri, politica etc. In cazuri extreme se poate interveni si cu ceva sanctiuni, conform Statutului, dar la acest capitol sunt adeptul moderatiei.
- pe langa principiul transparentei pe care-l vom aplica in continuare la scara maxima (raportat si la resursele noastre de timp, desigur), mai avem in vedere si alt principiu, care mi se pare de bun simt : asociatia, cluburile, actiunile etc. au viata lor proprie si nu se confunda cu ce se scrie pe forum.
Acolo se scrie, se comenteaza, se dezbate ce s-a facut si se va face. Dar, nu este acelasi lucru cu a face.
Iar noi am facut si facem maximum posibil, raportat la resursele noastre materiale si umane. Sau macar incercam asta !
Multumesc pentru raspuns si sper sa nu se supere nimeni pe mine ca am inceput cu o retorica insa vroiam ca toata lumea (nu aia pe care si-o imagineaza Dom` Adar) sa vada ce am vazut si eu inca de la inscrierea mea in asociatie si pana acum,spusa din gura celor abilitati. Voi participa si eu la aceasta si voi interveni oridecate ori cred ca imaginea acesteia va fi pusa in joc,voit sau nevoit,de catre oricine,indiferent de statutul sau. Am muncit si vreau sa muncesc in continuare pana aceasta gazda sa-mi devina casa. Asa vad eu lucrurile si as fi bucuros ca marea majoritate sa procedeze la fel. Restul considerand ca vor fi cei noi care vor avea nevoie de putin timp de cunoastere a mediului si adaptare la concepte si principii. Exceptiile trebuiesc corectate si nu tolerate.
Avand in vedere ca exista dreptul la o lamurire asupra intrebarii am considerat ca e necesar sa o fac tot eu atata timp cat am adresat o intrebare retorica - regulile comunicarii.
Urmatoarea intrebare va fi pe data de 03.07.2010. :D
stoian stefan
Posts: 2
Joined: 01 Jun 2010, 11:40

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by stoian stefan »

In caz de dizolvare (lichidare etc.) a Asociatiei, cum se va distribui patrimoniul existent la acea data ?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by Albatrin »

stoian stefan wrote:In caz de dizolvare (lichidare etc.) a Asociatiei, cum se va distribui patrimoniul existent la acea data ?
Art.43 -(1) - În cazul dizolvării asociaţiei, bunurile rămase în urma lichidării nu pot fi transmise către persoane fizice.
(2) - Aceste bunuri pot fi transmise numai către persoane juridice, de drept privat sau de drept public cu scop identic sau asemănător, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.


Asta spre liniştea tuturor celor care cred că cineva ar putea să se îmbogăţească!!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
stoian stefan
Posts: 2
Joined: 01 Jun 2010, 11:40

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by stoian stefan »

Albatrin wrote:
stoian stefan wrote:In caz de dizolvare (lichidare etc.) a Asociatiei, cum se va distribui patrimoniul existent la acea data ?
Art.43 -(1) - În cazul dizolvării asociaţiei, bunurile rămase în urma lichidării nu pot fi transmise către persoane fizice.
(2) - Aceste bunuri pot fi transmise numai către persoane juridice, de drept privat sau de drept public cu scop identic sau asemănător, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.


Asta spre liniştea tuturor celor care cred că cineva ar putea să se îmbogăţească!!!!
Nu era vorba de imbogatire, vroiam sa stiu daca cotizatia mea in eventualitatea unei inscrieri pot s-o consider o investitie...ca de smecherii sunt satul. Raspunsul este neclar. Si in spatele unei persoane juridice pana la urma se ascund tot oameni, nu ?! Ca banuiesc ca nu o sa fie cedat patrimoniul catre firma mea. Atunci intrebarea este : cine hotaraste in cazul dizolvarii catre ce entitate juridica (de drept privat sau de drept public) se vor duce bunurile ? Nu-i putin lucru pentru nici un "juridic" sa-i pice asa pleasca pe cap :lol: Ca sa nu mai zic ca "primitorul" poate sa nu mai aiba un Art. 43 si se foloseste metoda uzitata "ne facem alta firma" :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by cezar »

stoian stefan wrote:
Albatrin wrote:
stoian stefan wrote:In caz de dizolvare (lichidare etc.) a Asociatiei, cum se va distribui patrimoniul existent la acea data ?
Art.43 -(1) - În cazul dizolvării asociaţiei, bunurile rămase în urma lichidării nu pot fi transmise către persoane fizice.
(2) - Aceste bunuri pot fi transmise numai către persoane juridice, de drept privat sau de drept public cu scop identic sau asemănător, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.


Asta spre liniştea tuturor celor care cred că cineva ar putea să se îmbogăţească!!!!
Nu era vorba de imbogatire, vroiam sa stiu daca cotizatia mea in eventualitatea unei inscrieri pot s-o consider o investitie...ca de smecherii sunt satul. Raspunsul este neclar. Si in spatele unei persoane juridice pana la urma se ascund tot oameni, nu ?! Ca banuiesc ca nu o sa fie cedat patrimoniul catre firma mea. Atunci intrebarea este : cine hotaraste in cazul dizolvarii catre ce entitate juridica (de drept privat sau de drept public) se vor duce bunurile ? Nu-i putin lucru pentru nici un "juridic" sa-i pice asa pleasca pe cap :lol: Ca sa nu mai zic ca "primitorul" poate sa nu mai aiba un Art. 43 si se foloseste metoda uzitata "ne facem alta firma" :D
Problema patrimoniului ramas dupa lichidarea unui ONG (asa cum este asociatia noastra) este solutionata imperativ de catre legislatia in vigoare. In Statut a fost preluata ad-literam prevederea din legislatia in materie (Ord.26/2000).

Cateva consideratii personale :
1. De-abia ne-am infiintat si nu ne punem problema dizolvarii/lichidarii.

2. Daca, intr-un viitor (speram cat mai indepartat), lucrul acesta se va produce, atunci patrimoniul care va ramane va fi preluat, prin grija lichidatorilor oficiali (numiti de aceeasi instanta care a aprobat si infiintarea, prin intermediul unui judecator-sindic), de catre o entitate juridica desemnata de acestia.
Asociatii sau cotizantii nu au nici un drept de a mai decide ceva, din momentul intrarii in activitatea a lichidatorului.

3. In nici un caz nu trebuie sa considerati cotizatia ca pe o investitie. In mod sigur, dvs. ca persoana sau firma dvs. nu va avea nici un beneficiu material direct. Cotizatia reprezinta contributia dvs. la bugetul asociatiei. Totalul sumelor provenite din cotizatii, la care se adauga alte surse legale de fonduri, conform statutului, constituie bugetul asociatiei, care trebuie cheltuit in activitati conforme cu obiectul de activitate.

Cred ca nu prea este loc de "smecherii". Nu va obliga nimeni sa veniti sa va inscrieti la noi in asociatie, dupa cum nici pe noi nu ne obliga nimeni sa va primim.
Este vorba de alegerea fiecarei parti, bazate pe incredere.

Sper ca am reusit sa va lamuresc, pentru ca s-a epuizat dialogul !
Regula este :intrebare-raspuns-solicitare de clarificari suplimentare-clarificari.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by cezar »

Informam userul Stefan Stoian ca a primit raspunsurile de la dl. Cristian Nedelcu (secretarul asociatiei, care il suplineste pe purtatorul de cuvant, cand acesta nu este on line) si respectiv, de Cezar Chioibasu - presedinte.

Fac precizarea aceasta, deoarece isi exprima indoiala in legatura cu calitatea persoanelor care i-au raspuns.
nicusor 162
Posts: 12
Joined: 24 Jan 2011, 09:05

Re:intrebare

Post by nicusor 162 »

Domnule Cezar as vrea sa stiu si eu cat mai dureaza pana vom primi permisele de pescuit :?:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Re:intrebare

Post by cezar »

nicusor 162 wrote:Domnule Cezar as vrea sa stiu si eu cat mai dureaza pana vom primi permisele de pescuit :?:
Din pacate, raspunsul nu este la noi, ci la ANPA, care le pune in circulatie.
Pot doar sa precizez ca ieri, raspunsul "oficilitatilor" a fost: in cateva zile, poate o saptamana. :(
fatdaddy
Posts: 229
Joined: 30 Aug 2010, 15:01
Location: Bucuresti

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by fatdaddy »

Cam cate zile are o saptamana pe planeta ANPA ? Oricum pe nebuloasa MADR ajunge soarele greu ! :D
Andrei Riga
nicusor 162
Posts: 12
Joined: 24 Jan 2011, 09:05

Re NICUSOR162 intrebare

Post by nicusor 162 »

poate sa-mi spuna cineva cit mai dureaza pina se vor elibera permisele :?:
nicusor 162
Posts: 12
Joined: 24 Jan 2011, 09:05

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by nicusor 162 »

multumesc pentru raspuns,si imi cer mii de scuze dar speram sa ies mai repede la opartida de pescuit ,mai precis pana in prohibitie insa vad ca nu este posibil.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: Re NICUSOR162 intrebare

Post by Albatrin »

nicusor 162 wrote:poate sa-mi spuna cineva cit mai dureaza pina se vor elibera permisele :?:
Nici măcar preşedintele ANPA nu ştie :!: :!: :!: :shock: :shock: :shock:
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by Miyagi »

De la ARBDD mai stim ceva? Am vazut ca si pescuitul de agrement e prins ca si program turistic :x ?
User avatar
ady76buc
Posts: 130
Joined: 25 Mar 2010, 00:17
Location: bucuresti

Re: Intrebari si raspunsuri

Post by ady76buc »

ce se stie despre secarea lacului fundeni???oadata cu secarea acestuia s-a distrus flora si fauna.cine este responsabil??
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”