Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

mihaichi
Posts: 11
Joined: 19 Mar 2010, 10:40

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by mihaichi »

Un rezumat?..sa ne bucuram si noi astia consemnati la serviciu....? : :)

Sa va fie de bine!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by costin stefanescu »

salutare tuturor,aseara am ajuns si noi pe la casele noastre dupa 5 zile de delta,totul a fost la superlativ atmosfera de top,deliciile culinare ale lui Cezar,emotiile cu cresterea apei si pericolul inundatiei :roll: ,somnalaii,pescuiala, plimbarile cu barcile,prietenii care ni s-au alaturat pe parcurs,toate astea au facut o ieseala de exceptie pt conditiile date,eu personal le multumesc tuturor participantilor care,in ciuda tuturor previziunilor,s-au inhamat la aceasta adevarata aventura si au dovedit determinare si curaj,BRAVO!!ca de obicei Radub ne va desfata cu pozele si filmele insa banuiesc ca mai tarziu ,cred ca nu e deloc usor sa editeze gamada de filme si poze,deci sa aveti putina rabdare;deci,s-a dat startul expeditiilor pe Dunare si Delta !!! :D :D
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by costin stefanescu »

si un amanunt,dupa o zi de cautari pana la urma Myagi s-a "cazat'' pe locul nostru :lol: ,asadar el v-a sta o saptamana acolo si v-a continua expeditia noastra !
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Armand »

Sa va fie de bine domnilor!!! :D
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by mikcutu »

Salutare tuturor expeditionarilor. Ma bucur ca v-a priit iesirea, ca totul a mers ca la carte si..."ca nu am reusit sa mai ajung si eu la voi".

Va veti intreba cum de ma bucur ca nu am mai reusit sa ajung in delta, doar un om nebun spune asta, nu?!
Ei bine, asa cum stabilisem cu organizatorii, la ultima cafenea, ramasese ca vineri dimineata, impreuna cu Adi (un prieten si totodata membru APC 21) sa ajungem undeva la confluenta Dunavat cu Sf. Gheorghe de unde sa ne ia Mahoe cu o barca si sa ne aduca in tabara. Aranjamentele fiind facute, restul saptamanii l-am petrecut ca pe ace si abia asteptam sa vina ziua de joi noapte sa il sun pe Mahoe sa ii confirm ca vineri dimineata suntem la locul stabilit sa ne imbarcam.

Marti seara, am reusit sa vorbesc cu Cristian Candeori la telefon si din spusele lui, lucrurile nu erau chiar roz (d.p.d.v. al vitezei de curgere a dunarii si al locurilor de cazare), dar eram convinsi ca vrem sa mergem in delta. Miercuri urmau sa ajunga restul expeditionarilor la locul de tabara si imi propusesem sa ii sun in fiecare zi sa aflu noutati. Asadar, sun Miercuri dimineata, Miercuri seara....numai ton de ocupat sau nu raspundeau. Ma gandesc...ciu-ciu semnal, cum confirm eu lui Mahoe ca ajungem la locul stabilit la ora deja cunoscuta???

Mai astept pana joi dimineata si incerc iar. Rezultat 0. Nu reusesc sa dau de nimeni in tabara...Deja intrasem in panica. :o Eu unde ma duc? Cum ajung in tabara? Cum deja imi luasem o zi libera de la munca, ma gandeam la un plan de rezerva, doar undeva trebuias sa ajung, ori unde, peste sa aiba garla.

Analizand toate ofertele, am ales o partida de 24 ore pe Fundulea 2. Asadar, cum pana vineri nu am mai reusit sa dau de nimeni, impreuna cu Adi, luam la tinta aceasta balta, ne inarmam cu rame negre, coropisnite, porumb, boilies...tot tacamul.

La ora 17 ajungem pe balta si primul lucru care se intampla, ma suna Mahoe. Imi spoune ca si el a incercat sa ma sune dar fara succes iar conversatia se intrerupe datorita semnalului prost. Odata ajunsi pe balta, incep sa intreb in stanga si in dreapta cum merg lucrurile. Toti pescarii venisera le pe la ora 15 cu acelasi gand ca si mine, o pertida de 24 ore, pana a doua zi. Gasim 2 locuri in stanga cabanei paznicilor si incepem aranjamentele. Nadim, aruncam lansete, bagam undita...si stam. Si stam pana pe la ora 21-22 cand in mijlocul baltii se vede un starlet iar cateva locuri in dreapta mea - agitatie.
- Bah, mi-a luat undita. Futu-i...ba nu. Fir-as sa fiu ca nu am legat-o....Cum o iau acum de acolo?! :cry:
- Scoate o lanseta, ca tot nu prinzi, vine un sfat din apropiere.

Toata aceasta tevatura se lasa cu un somn african de circa 2-3 Kg.
Asta a fost tot in acea noapte.

Dimineata, mai este scos in stanga mea un ciortan spre 2 Kg si inca unul la fel de acelasi tip cu undita de seara. Iar liniste si pace...nimic palpitant.
Vazand acestea, ne reprofilam si incepem un concurs adhoc de caraseala, in 2 manse. Prima pana la ora 11 si a 2-a dupa 11, pana la plecare. In acest concurs, Adi a castigat ambele manse si totodata respectul meu pentru acea partida.

Pe la 12-1, ne gandim ca am prins cam mult soare si ar fi cazul sa mai mergem si pe la casele noastre.
Pe drum, fac bilantul: 14 carasi, mult soare si o durere infima de spate, parca (nimic special). Stau si ma gandesc, discopatia nu m-a mai suparat de mult, i-o fi venit randul sa isi ceara dreptul si deja ma gandesc la un dus si o portie de diclofenac unguent...mama-mama ce festin.

Ajung acasa, imi car calabalacul remarcad ca durerea parca s-a accentuat. "Gata. acum sar in dus si apoi Diclofenacul e al tau", imi zic. Zis si facut. Numai ca parca nu era durere in zona lombara ci nitelus mai sus. Ce sa fie, vre-un carcel ceva...

Al dracu "carcel ceva", in 2 ore sunam la ambulanta si ma zvarcoleam ca o rama infipta in ac.
Diagnostic: colica renala... chiar daca mai nou locuiesc vis-a-vis de dinamo, nu am reusit sa ies singur din casa sa ma duc la urgenta. Mi s-au inmuiat picioarele si era sa lesin de durere...cu ameteli, cu varsaturi, nu am reusit sa iau pastile pe gura, a trebuit sa ma injecteze ca sa imi revin.

Fratilor, nu stiu daca am avut noroc sau nu, dar ce se intampla daca ma loa durerea in delta?!
Serios vorbind, in cazuri de urgenta, cat de prompti sunt cei de la 112? Vine salupa/barca de la ambulanta, ceva? :shock: Exista ceva care sa acorde primul ajutor? :shock:

De incheiere, daca aveti nevoie de noroc, stati pe langa mine ca io ma consider norocos in acest caza.
PS: nu merge la 6/49 - am verificat ieri. :D
Za dacs cam from za tracs!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by costin stefanescu »

mikutzule,mare pacoste pe capul tau insa sa stii,chir daca erai acolo un tel la 112 si veneau repede sau o rezolvam cu Dan Talangescu care s-a alaturat grupului si avea o barca cu motor mai puternic si te putea ducea el,oricum imi pare rau de patania ta,insanatosire grabnica !
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by valic »

Mikutzule, noroc, nenoroc.........problema este ca ai rezolvat-o si ma bucur pt asta.
Ai grija de tine.

Multa sanatate.

PS. Oricum eram si eu prin zona cu barca de mare viteza, asa ca se rezolva cumva, prietenii la nevoie se "cunoaste"
Valic
0744 644 368
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by valic »

Cu scuzele de rigoare, multumesc pt primire in tabara, atmosfera ca la carte, asta pt cei care nu stiu ca am fost si noi prin zona.
Am plecat de la Jurilovca, Dranov, Sfantul, Murighiol, "TABARA" (unde am fost primiti cu de toate, bautura, mancare, etc), apoi Dunarea Veche, Perivolovca, Litcov, Crisan-Caraorman, Sulina, Mila, apoi retur sambata seara.
Super traseu ...... no comment.

Cele bune.
Valic
0744 644 368
Ono
Posts: 687
Joined: 23 Dec 2009, 05:37
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Ono »

Iata impresiile mele despre expeditia "Dor de Delta 2010" (un forumist mi-a zis sa-mi spun impresiile):

Toti am plecat cu pasiunea in suflet pentru delta si pentru pescuit. Vremea a fost foarte buna, temperaturile au fost mai mici ca in Bucuresti, curentul apei avand un rol insemnat. Locatia aleasa de Costin, Cristi si Mahoe a fost foarte buna tinand cont de cotele apelor care au fost in stationare doua zile , dar apoi au crescut cativa centimetri pe zi.

Peisajele au fost foarte frumoase, am vazut si sase fazani mari si un mistret, egrete negre (o raritate), albe si multe alte pasari. Am avut la dispozitie cele doua barci inchiriate de asociatie plus barca lui Dan, care a fost dragut si a adus forumisti veniti dupa grupul principal. Cu barcile ne duceam la pescuit stationar sau din barca (unii au fost nemultumiti ca nu au mers cu barcile, dar sa nu uitam ca primul lucru daca vrei ceva e sa-l spui organizatorilor, probabil ca datorita faptului ca unii membri sunt noi, au fost mai timizi). Mahoe a invatat atat pe barbati cat si pe femei sa conduca barca.

S-au luat somni, ceva ciortanica, fusari (Paulletta a luat vreo patru si i-a eliberat nefiind foarte mari, tot el a avut un drill de vreo 20 de minute cu un somn, dar cel mai destept cedeaza :lol: si firul s-a rupt fiind de 0,2 si batul de 2m de rapitor...), ceva morunasi, lipani, dar cel mai mult s-a prins babusca. Babusca se prindea cat timp vroiai sa pescuiesti.

Mesele preparate de Cezar si Aura pentru toti participantii au fost foarte bune (gulas, bors de peste, fasole cu carnati si afumatura), pe mine m-a innebunit la maxim borsul de peste. Pe langa acestea am mai preparat in comun in principal mesele de seara la gratar: mititei, ceafa de porc, carnati, afumaturi, scarita de porc, picioare de pui, somn, babusca prinsa de mine+curatata de Sorin+preparata la mare arta de Cristi+prajita de Petrica - asta e un singur exemplu, au urmat salatele facute de Dan si etc. Toate acestea erau stropite cu fel de fel de tarii de Zalau, Ukraina etc si bineinteles cu vin sau bere. Dimineata beam cafele sa ne energizam dupa ziua anterioara. (sigur am omis multe lucruri care s-au intamplat, dar nu am stat sa urmaresc ce facea fiecare).

A fost o expeditie foarte reusita in conditiile date, s-a ras si s-a discutat in fiecare seara pana pe la orele 1- 2.
Cand am ajuns in Bucuresti m-a izbit caldura direct in freza!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by fish bone »

Vad ca in afara de Costin nu mai vrea sa treaca nimeni impresiile de calatorie in revista.
Personal consider ca a fost o iesire reusita din toate punctele de vedere. Pestele s-a prins in limita conditiilor date, fara pretentii din start. Am adaugat pe lista mancarurilor specifice preparate de Cezar ciorba de peste si fasolea cu afumatura (bob mare :lol: ), am invatat lucruri utile despre navigatia pe Dunare de la Mahoe si una peste alta ne-am distrat de minune cu totii.
Lucrurile incep sa se lege si sunt convins ca urmatoarele iesiri vor fi si mai reusite. Le multumesc tuturor celor care au facut posibila aceasta aventura si in special doamnelor care au fost prezente si care au stiut sa treaca peste micile noastre "scapari" sustinand practic gospodaria infiintata ad hoc.
Eu am ceva imagini de la locul faptei in telefon dar se pare ca deja ma luase "valu" cand le-am inregistrat si nu prea sunt concludente. Il asteptam Radu cu poze profesionale.

Maluri vari?
Nu-i nimic, pangem stranzele!!
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
valic
Posts: 1734
Joined: 25 Oct 2009, 12:24
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by valic »

Hai Radule cu pozele.................
Valic
0744 644 368
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by rebeu »

Uffff... le-am pus de-aseara... le-am tot sortat toata ziua, dar ma innebuneshte poshta necitita de o saptamana si ceva avarii pe la unii/altziii ce nu suporta amanare la reparatzii... sunt deja la al 4-lea server reparat... ce nebunie cu caldura asta!

Unii vad c-au gasit deja pozele pe care le-am pus aici sau pe stil vechi aici.

Arhiva pozelor (de 1.6G) este aici. Peste o saptamana o shterg de-acolo.

Comentarii... cand ma mai eliberez...
Cand mai mergem?
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Petru Burian »

Dor de Delta - 9/13 iunie 2010
Stimati colegi
Iata cateva ore faine, petrecute privind poze, filmari si citind impresii; de pregatiri sa nu mai vorbim.
Felicitari tuturor si la mai multe si mai grozave :!: :!: :!:
Acum, fara suparare, iata o propunere:
1 -- Infiintarea unui domeniu distinct, cu titlul aproximativ – Actiuni si expeditii realizate de APC-21
2 -- Dupa finalizare, in topicuri separate sa se realizeze o „cronica” (de fapt un colaj) al actiunii in cauza, dupa urmatoarea schema (aproximativa, exemplificata aici prin expeditia din titlu):
a) Programul integral al actiunii (Cezar, pag.1.);
b) Precizari pt. expeditionari (Cezar, pag.12.) – f. utile pt. debutanti si nu numai;
c) Lista finala a participantilor – cel interesat va vedea ca viitorii camarazi sunt toti „unul si unul”;
d) Impresiile participantilor expuse pe forum si grupate ulterior prin Copy-Paste (simplu si usor de realizat);
e) Poze reprezentative (cat mai multe), cu mici „subtitluri” (intercalate in text sau la final);
f) Fimari daca exista.
Motivarea propunerii:
3 -- Rezumat clar, concis, atractiv si de mare impact PR :D (1pagina fata de cele 18 ...) din forum;
4 -- Usor de gasit si de aratat prietenilor, dar si f. accesibil vizitatorilor forumului (saitului);
5 -- In timp va rezulta o „arhiva” dar si o „vitrina” a ceea ce poate APC-21 :D :D :D

P.S. Frate Radu Bogdan, pe langa multumiri pt. „cronica pictata de la Sf. Gheorghe”, as avea si eu o intrebare: acele filmari nu pot fi legate intre ele (in ordine cronologica) chiar si fara un montaj special ??? ar rezulta un filmulet mult mai placut de urmarit, fara acele incarcari succesive :idea: :idea: :idea:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by rebeu »

Petru Burian wrote:Dor de Delta - 9/13 iunie 2010
Stimati colegi
...
P.S. Frate Radu Bogdan, pe langa multumiri pt. „cronica pictata de la Sf. Gheorghe”, as avea si eu o intrebare: acele filmari nu pot fi legate intre ele (in ordine cronologica) chiar si fara un montaj special ??? ar rezulta un filmulet mult mai placut de urmarit, fara acele incarcari succesive :idea: :idea: :idea:
Bineînţeles că se poate. Problema apare la traficul generat de descărcarea (pe discul fiecărui client în parte) acelui fişier rezultat în urma compunerii imaginilor filmate. Şi nu e numai atât.
De exemplu: în cazul de faţă (9-13 iunie), volumul ocupat de fişierele cu filme este de 0.97GB. Cu siguranţă vor fi unii care vor critica aspru faptul că nu se încarcă repede acel fişier. În plus, ar însemna încă 1GB ocupat pe discul serverului ceea ce înseamnă spaţiu ocupat de informaţie redundantă => încărcare ineficientă a serverului care şi aşa e cam la limita superioară a încărcării.
De aceea nu fac acele montaje disponibile pe server. (Crearea lor nu este o problemă, durează cam 15 minute să le aranjez cu un soft specializat).

Acum:
N-am terminat de descărcat maşina dar deja am o masă în plus. Cine şi-a uitat-o p-acolo s-o revendice!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by costin stefanescu »

Radule,eu am o problema cu vizionarea filmuletelor,cand dau pe ele se blocheaza,stii vreo rezolvare ?
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by rebeu »

Hummmm... când dai pe ele... cum? În galerie? Sau pe stil vechi?
Dacă este vorba de galerie ţi se pare că se blochează. Nu apare nici-un indicator pentru stadiul descărcării filmului respectiv. Playerul galeriei presupune că există java activat pe computerul local şi că există instalat codecul. Când se termină de descărcat (download-at, sic!) filmul pe computerul tău, abia atunci începe playerul să-l afişeze. În funcţie de mărimea filmului şi de viteza de descărcare pauza poate dura minute bune iar cel care a clicăit acolo poate presupune că s-a blocat. Cine are indicator de trafic activat (de exemplu DUMetter) poate vedea dacă se face sau nu trafic şi astfel poate detecta blocarea.

Dacă este activat java şi dacă pe stil vechi descarci fişierul avi şi-l poţi vedea cu playerul tau preferat, sigur va merge şi în acea fereastră din galerie după ce termină descărcarea completă a filmului. Asta în cazul în care se foloseşte un browser standard (Internet Explorer, Firefox, Mozilla, Opera). Pentru alte browsere... nu garantez.

Ca verificare pentru java (să vezi dacă-i activat sau nu) clicăie în "prezentare pe tot ecranul". Dacă ai cine ştie ce minune de protecţii va ţipa că este periculos să rulezi apletul respectiv. Dacă n-ai încredere în ce-am pus eu acolo anulezi. Daca da atunci anulezi alerta şi va apărea fereastra de aplet cu care apoi vei putea vedea pozele (numai pozele nu şi filmele) în slide-show pe tot ecranul. Dacă nu ai java activat nu va merge nimic şi va trebui să activezi java in browser sau să foloseşti metoda pe stil vechi cu descarcat fiecare fişier în parte pe local şi vizualizat cu ce vrei tu.

Sper că n-am fost prea... hummm... tehnic.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Iepurila
Posts: 4
Joined: 05 Feb 2010, 13:26
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Iepurila »

Am o intrebare!A venit cineva de curand de la Dunavatu de Jos,Vreau sa plec in seara asta cu cortul si vreau sa stiu daca exista locuri de campat?
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by rebeu »

Noi am campat aici. Dacă n-a mai crescut Dunărea, sigur se poate campa acolo. Cu o condiţie... să nu fie deja ocupat.
Ai anaforul chiar lângă tine (puţin stânga). Apa (la mal) are 3.30m iar la 2m de mal deja are 5m. Curentul este puternic şi nu au fost agăţături decât în mal.

Loc bun de avat este aici, iar pentru staţionar, pe canalele laterale de aici.

Fir întins!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Cristian Candeori »

Cica...pozelele fac cat o mie de cuvinte...

Imbarcarea
Image

Explorarea. Felicitari copiilor pentru curaj si rabdare...
Image

Desfatarea cu borsul de peste.
Image

Bucatarie...
Image

Siesta...
Image

Intoarcerea din RAI in Iadul capitalei...
Image

Capturi...
Image

si ... Tinerete fara Batranete...
Image
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Mihai Vinturache »

Bravo baieti, frumoasa iesire.
Dupa cum am vazut, in ambele expeditii s-a prins si peste, in ciuda previziunilor pesimiste legate de nivelul Dunarii.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”