Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

Nu uitati, astazi, ora 19,00 Cafenea. Locatia: "La Copaci".

- se inchide lista paticipantilor
- se constituie "echipaje",
- se discuta diverse detalii,
- se completeaza materialele necesare unei astfel de iesiri


PS : evident, se distribuie si Carnetele inca neridicate.

Va asteptam !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

cezar wrote:Nu uitati, astazi, ora 19,00 Cafenea. Locatia: "La Copaci".

- se inchide lista paticipantilor
- se constituie "echipaje",
- se discuta diverse detalii,
- se completeaza materialele necesare unei astfel de iesiri


PS : evident, se distribuie si Carnetele inca neridicate.

Va asteptam !
Cezar eu ma vad nevoit sa aman plecarea. Azi dimineata Tulcea era la 363 cu 3 cm in urcare si in 5 zile depaseste cota de atentie ajungand la 381. Decizia am luat-o foarte greu si sper ca cu inca o saptamana de CO sa reusesc sa ajung de data asta nu ca inainte de prohibitie cand a fost la fel.
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by costin stefanescu »

ce Cornelush,nu te mai lasa :lol: ?,uite vezi tu,in momente d'astea se cerne sita,m-ai dezamagit tata,pai delta-n puff toata lumea stie frate mai greu pe cote mari ,nu ? :lol:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

costin stefanescu wrote:ce Cornelush,nu te mai lasa :lol: ?,uite vezi tu,in momente d'astea se cerne sita,m-ai dezamagit tata,pai delta-n puff toata lumea stie frate mai greu pe cote mari ,nu ? :lol:
Da stiu si ai si tu dreptate intr-un fel insa ce trebuie sa nu uiti e ca eu numai de ape mari am parte cand merg in Delta. Vezi cotele de la inceputul lui iulie anul trecut,Noiembrie anul trecut si-ti mai spun. Si asa i-am compromis Calimanestiul nevesti-mi. Si totusi de Vineri pana Saptamana cealalta sper sa dau si de `mnealui. :D .
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Claudiu »

CRISTI DINU wrote:
Claudiu wrote:Sau septembrie - decembrie. :lol:
am vazut ca ai fost asa matinal,n-ai putut dormii ? ;)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Mersi de intrebare. ;)
Normal ca n-am mai putut dormi odata ce a sunat ceasul sa ma trezeasca. :lol:
Lumea mai si munceste, dom'le. :cry:
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by CRISTI DINU »

Claudiu wrote:
CRISTI DINU wrote:
Claudiu wrote:Sau septembrie - decembrie. :lol:
am vazut ca ai fost asa matinal,n-ai putut dormii ? ;)
----------------------------------------------------------------------------------------------
Mersi de intrebare. ;)
Normal ca n-am mai putut dormi odata ce a sunat ceasul sa ma trezeasca. :lol:
Lumea mai si munceste, dom'le. :cry:

eu credeam ca ca la ora aia plecai la pescuit :)
munca-i munca dar si rasplata..muncim cu drag si spor..... :lol:
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
CRISTI DINU
Posts: 447
Joined: 12 May 2010, 21:17
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by CRISTI DINU »

Miyagi wrote:
costin stefanescu wrote:ce Cornelush,nu te mai lasa :lol: ?,uite vezi tu,in momente d'astea se cerne sita,m-ai dezamagit tata,pai delta-n puff toata lumea stie frate mai greu pe cote mari ,nu ? :lol:
Da stiu si ai si tu dreptate intr-un fel insa ce trebuie sa nu uiti e ca eu numai de ape mari am parte cand merg in Delta. Vezi cotele de la inceputul lui iulie anul trecut,Noiembrie anul trecut si-ti mai spun. Si asa i-am compromis Calimanestiul nevesti-mi. Si totusi de Vineri pana Saptamana cealalta sper sa dau si de `mnealui. :D .
Sunt niste locuri de crap si pea colooo :lol: te-ai orientat bine cu oltul! aa scuze, cu calimanestiul. :D
Adrenalina inpinge pistonul
Pescuitul te intinereste !
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

CRISTI DINU wrote:
Miyagi wrote:
costin stefanescu wrote:ce Cornelush,nu te mai lasa :lol: ?,uite vezi tu,in momente d'astea se cerne sita,m-ai dezamagit tata,pai delta-n puff toata lumea stie frate mai greu pe cote mari ,nu ? :lol:
Da stiu si ai si tu dreptate intr-un fel insa ce trebuie sa nu uiti e ca eu numai de ape mari am parte cand merg in Delta. Vezi cotele de la inceputul lui iulie anul trecut,Noiembrie anul trecut si-ti mai spun. Si asa i-am compromis Calimanestiul nevesti-mi. Si totusi de Vineri pana Saptamana cealalta sper sa dau si de `mnealui. :D .
Sunt niste locuri de crap si pea colooo :lol: te-ai orientat bine cu oltul! scuze cu calimanestiul.
Oltul va fi istorie insa incepand de Vineri dimineata si pana la o data ulterioara. Dunarea-i de vina ca-mi amana plecarea in Delta si ca nu o s-o pot duce pe nevasta-mea acolo :D . Avea si ea dreptul sa aleaga,da` ce sa-i facem?! Data care vine.
De pescuit pe tura ei nici nu vrea sa auda :x . Poate daca o comitem noi vreodata.
---------------
AAAh! si nu m-am orientat;merg acolo sa le fac in ciuda celor care ii urasc pe bugetari :lol: .
User avatar
arlan
Posts: 462
Joined: 23 Apr 2010, 11:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by arlan »

... deh, nea Cezare, n-am avut loc aseara de discutii, dar oricum " vorba volant, scripta manent ", eu cate ceva tot va scriu, o fi n-o fi nevoie, poate ptr altzii pentru alta data, un sfat modest nu strica .... ce bine e sa stii de la altzii decat sa bajbai, asa ca :
eu cand am mers pe bratul Sf.Ghe., mai sus de unde ganditi voi a merge, ai zis parca de KM 45, unde iese Dranovul in Sf.Gh., eu zic de unde iese Dunavatul in Sf.Gh. sunt locuri in imediata apropiere a canalului (garlei) Perivolovca. Sunt cam 4 zone de pescuit. ATENTIE cota Tulcea era cam 250 cm!! acum e " groasa rau"!!!!
Privind dinspre Sf.Gh spre canal:
1. pe partea stanga pe o lungine de cca 1km apa este adanca de la mal (aproximativ 4m), curentul mediu. Zona se preteaza foarte bine la salau, crap, somn (personal nu am prins trofee, dar am avut ceva aventuri). Nu exista agatatori, primul senal se afla cam la 6m de mal. Pe masura ce va apropiati de canal, curentul creste, adancimea de asemenea. Chiar langa canal, este un loc cu apa aproape statatoare si cu o adancume la mal de vreo 4m, loc excelent pentru toate speciile (cu sanse pentru trofee).
2. pe partea dreapta pe o distanta de aproximativ 100m (pana la limita padurii) este o zona care se preteaza la somn si salau mare. Aici adancimea este tot de cca 4m la mal, insa lanseurile trebuiesc facute la distanta de 30-40 (pentru somn). Curentul aste semnificativ la o asemenea distanta, motiv pentru care plumbul este recomandat sa aiba cca 250g. Pentru salau se pescuieste la o distanta < 15m. In gura canalului se pot face partide super la avat. Pe canal se prinde caras, babusca, platica, biban, stiuca, somotei si ocazional crap.
3. incepand cu padurea, sunt locuri excelente pentru pescuitul la somn, crap si salau dupa cum urmeaza, e bine cu barca, agatza neicusorule, PERICOL:
- chiar la inceputul padurii este un copac culcat pe apa (perpendicular pe mal)cu cca 10m inainte de copac este o zona excelenta pentru somn si salau. Lansarile trebuiesc facute la vreo 20m de mal obligatoriu amonte la 45 grade. Pe aceasta pozitie vor fi si agatatori datorita pragurilor dar si datorita crengilor existente pe fund. ESTE GROAZNIC!
- la 20 m aval de acest loc este un golf cu apa statatoare si cu o adancime de 6m unde "presteaza" orice specie, mai putin la somn mare.
- dupa acest golf, in urmatoarea 100m exista locuri de cate o lanseta cu agataturi meseriase, vezi mai sus, dar cu sanse mari la somn adevarat (nu trebuie aruncat la mai mult de 10-15m);
- nu recomand golful urmator deoarece este un copac scufundat paralel cu malul la 6-7m de mal.
-incepand cu iesirea din acest golf, dispar agatatorile pana la golful urmator. Aici se poate prinde crap, uneori si oarece somn.
- la intrarea in golful urmator este un super loc de somn si crap. Aici trebuie sa ai scule tepene cu fir tare deoarece sunt copaci in apa (scufundati). Trebuie sa depistati singuri (nu am cum sa va dau repere) "poteca" dintre copaci, insa va pot spune ca este vb de vreo 4m. Lansarea se face la 10-12m, cu blocarea tamburului in momentul in care plumbul a atins apa. Adancimea este de 7-8m. Somnul pana la 10kg se scoate fara probleme, iar cel mai mare, trebuie ridicat "cu japca" dupa fund si convins sa urce amonte. Din momentul aceste, nu se mai pune problema decat a indemanarii dvs.
- in interiorul golfului merge crapul, salaul, carasul si somotei pana in 5kg.
- incepand cu iesirea din golf pana la iesirea din padurea de salcii, curentul este foarte puternic, iar acu' nu'sh ce sa zic si rezultatele sunt imprevizibile (de regula nesatisfacatoare).
- la inceputul padurii de plopi, sunt locuri singurare, cu agataturi multe si curent foarte puternic. Se pot avea capturi interesante, dar cu pierderi de plumbi, carlige si timp.
- dupa vreo 300m de la inceputul padurii de plopi, acu' ma apropii de locurile "martirilor " de saptamana asta, apare un loc in care nu exista copaci in zona de mal. Aici se observa ca apa curge invers, curentul fiind slabut. Pe o distanta de 70-80m locul este exceptional cu capturi in orice specie. Lansarile nu trebuiesc sa depaseasca 20m.
...mai la vale n-am scris nimic, va astept pe voi, poate postati si voi ceva "invatzaminte", sa deveniti si voi folositori societatii , " bugetarilor " :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: si KKT in TRAISTE ..... :oops:
"Teorie este atunci cand stii totul dar nu merge nimic.
Practica este atunci cand merge totul dar nu stii de ce.
Eu imbin teoria cu practica Nu merge nimic si nu stiu de ce"

Sorin Varlan
0724.211.286 orange/ 0766517110 cosmote/ 0770202976 digi
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

& arlan

Ca locatie, probabil nu s-a inteles . Am zis intre km 45 si iesirea Dranovului in brat.
Multumim pentru indrumari, sunt corecte, o parte le stiam si eu,
Numai ca, avand in vedere cota Dunarii, ne vom aseza mai mult unde putem fi in siguranta, decat unde vrem noi. :cry:
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

Colegul Costin Stefanescu este "la locul faptei", cu Mahoie si Cristi Candeori. Apa mare, mare,mare, locuri de campare relativ putine.
Apa arata destul de bine, dar este in usoara crestere.
Pastrez permanent legatura cu "ai nostri" si se va alege varianta cea mai buna. Poate vor fi ceva (usoare) schimbari privind locatia, dar nu privind orele.
Urmatoarea informare : asta seara, la ora 21,00.
Tineti aproape!
laloi
Posts: 765
Joined: 26 Oct 2009, 11:52
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by laloi »

Prieteni, eu voi fi cu gandul aproape de voi :( ... Va doresc distractie maxima si sa aveti ce povesti :D
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

Deci, lucrurile sunt "pe bune". Costin si ceilalti cercetasi ne asteapta la locul faptei, cateva sute de metri in aval de gura Dranovului.
Prima regrupare : la ora 03,15 in prima parcare pe autostrada (km 19-20)
Al doilea reper : la ora 5,00-5.15 la Cernavoda, putin inainte de podul de peste Canalul Dunare - Marea Neagra.
Apoi, la 7,15-7,30 la intrarea in Tulcea, pe dreapta, la benzinaria Lukoil.
Punct terminus : Dunavatul de Jos, la 8,30. Acolo unde se termina soseaua, iar la stanga, la cca 100 m, este un mic port.
Tot acolo este si curtea unde lasam masinile !

AMR 6 ore ! :lol: :lol: :lol:

PS- Costin, Mahoie si Cristi Candeori PESCUIESC la ora asta !
User avatar
laurentiu_sonia
Posts: 173
Joined: 22 Mar 2010, 09:49
Location: Bucuresti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by laurentiu_sonia »

Domnilor (si/sau doamnelor) care participa la aceasta actiune, FIR INTINS si cum ar spune Napoleon " Merde alors" !
Sa auzim de bine!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Petru Burian »

Pana sa fac si eu o urare expeditionarilor, acestia au plecat :( :( :( ("programul meu de lucru" e de vina) :evil:
Oricum, le urez vreme buna, cota apelor stationara, nexam peripetii, si poze + recorduri multe.
Fire intinse, capturi marete :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

Baaaaahhhh! aia rup conservele in doua! Distractie nu ca incepatorii! :shock: .Fasole cu costita,carnati pe gratar,ciorba de burta de scandic in prima zi si cica iintra plevusca.
Mai ie mult pana Vineri? :x
User avatar
Pacapescarul
Moderator
Posts: 461
Joined: 23 Oct 2009, 17:05

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Pacapescarul »

Ceva vesti de la expeditionari? Tot incerc sa dau de ei,dar n-au semnal.
Catalin Pavel, tel. 0730636893
mail: pacapescarul@yahoo.com
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

Pacapescarul wrote:Ceva vesti de la expeditionari? Tot incerc sa dau de ei,dar n-au semnal.
Merge Cosmote-ul. Dupa Paulletta cica ar fi pe undeva pe la 42,5 in bucla,iarba nu vine si tocmai iesise dintr-un dril ratat de 20 de min. A rupt sumarinu` si s-a dus. Cam atat pentru moment.
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Dumitrescu Iancu »

Pacapescarul wrote:Ceva vesti de la expeditionari? Tot incerc sa dau de ei,dar n-au semnal.
Au dat de ceva somotel(pana-n cinci kg),au intrat si niste ciortani,borsul este rezolvat,in rest,aceeasi atmosfera prieteneasca si placuta pe care o stim!Apa este stationara si nu foarte tulbure!Ca sa citez un distins prieten al nostru,la urez "capturi marete"!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

Dumitrescu Iancu wrote:
Pacapescarul wrote:Ceva vesti de la expeditionari? Tot incerc sa dau de ei,dar n-au semnal.
Au dat de ceva somotel(pana-n cinci kg),au intrat si niste ciortani,borsul este rezolvat,in rest,aceeasi atmosfera prieteneasca si placuta pe care o stim!Apa este stationara si nu foarte tulbure!Ca sa citez un distins prieten al nostru,la urez "capturi marete"!
La ultima discutie cu el de la 21oo Cezar scosese la clonc la rac un rapanos de 165 cm si Costin unul de apx 1m.
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”