Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

evoIX wrote:Mai e un loc ? Sunt si eu amator dar am zis sa nu ocup lista degeaba pana nu am vazut semnatura sefului pe cererea de concediu. :)

So ... daca mai este loc cu mare placere v-as insoti si eu.
Valentin Paun este numele.

De oferit .... nu am multe ... un loc liber in masina pana Dunavat si inapoi :) ...
Mai este ! Sunteti trecut pe lista ! :D
Valentin Petrovici

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Valentin Petrovici »

Nu este dracul atît de negru. Este destul de crescută apa dar se poate pescui. Chestia mai rea că este cam tulbure şi cu iarbă. Dar asta pe sectorul unde mergem noi. Pe Sf. Gheorghe iarbă nu are cum fi. Avem nişte pescari din Cluj ajunşi exact pe locrile unde vrem să stăm noi. Să vedem ce şi cum mîine dimineaţă.
evoIX
Posts: 52
Joined: 25 Feb 2010, 01:16

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by evoIX »

Mai este ! Sunteti trecut pe lista !
Yuhuuuuuuuuuuuu.... multumesc :)
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by mikcutu »

Eu impreuna cu un prieten vom pleca din Bucuresti joi noapte si vom incerca sa ne alaturam grupului vineri dimineata.
Mai este cineva interesat sa se alature noua, sa formam un grup mai mare?
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by rebeu »

Pălaria aia de care spuneţi voi... am fost azi în Dragonu Roşu (maaare jale p-acolo după incendiul ala) şi mi-am cumpărat cu 5ron asta (am pus-o la aerisit că miroase a... shaduri). Mai erau şi unele (varianta de lux) la 20ron dar deja cumpărasem şi...

Aseară căutând pe net am găsit aici pălăria la 14ron.

Acu'... dacă ştiam că sunt atâţia care vor... mai cumpăram câteva... aşa... poate faceţi listă şi se duce unu' singur să le cumpere.

AMR 5 zile!!!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by mikcutu »

rebeu wrote:...
Aseară căutând pe net am găsit aici pălăria la 14ron.
...
Nu pot sa ma abtin, :lol: :lol: :lol: :lol: cum ii sade maimutoiului ala cu juvelnicul in cap!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
n-are nici o forma de palarie
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
fish bone
Posts: 286
Joined: 03 Jan 2010, 20:34

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by fish bone »

Cred ca este utila palaria-juvelnic dar nu pentru fumatori.
Daca se deschide lista cu doritori ma inscriu si eu.
Vedem cine ajunge in Dragon pana atunci.
ماہی گیری 21 کلب

Liviu
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

fish bone wrote:Cred ca este utila palaria-juvelnic dar nu pentru fumatori.
Daca se deschide lista cu doritori ma inscriu si eu.
Vedem cine ajunge in Dragon pana atunci.
------------------
Liviu ti-aduc eu tie una pentru fumatori. Serios. Stiu ca nu fumezi. Dar sa sti ca nu e palarie e un protex si merge si la shapk,tot de la Kaki.
:D oricum fumezi direct prin plasa daca vrei. Nu vrea nimeni sa ma invete sa pun poze ca as avea multe de pus.
Last edited by Miyagi on 03 Jun 2010, 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

Da` o mamaliga facem si noi? himmmih!?
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

Rame,viermusi si alte alea? doar din Tulcea? pa bani multi? neshte matze de gaina are cineva ca io n-am adunat decat de la vreo doua?
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Cristian Candeori »

Miyagi wrote:.......... Nu vrea nimeni sa ma invete sa pun poze ca as avea multe de pus.
Daca nici asa: http://forum.pescarclub21.ro/viewtopic.php?f=38&t=29 atunci eu stau tot in Dr. Taberei.... ;)
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

Precizari pentru expeditionari (I):

1. Plecarea vaporasului din Dunavatul de Jos pana la locatia aleasa – miercuri, 9 iunie ora 9,00 dimineata
Durata de mars: 1 ¼ -1 ½ .
Capacitatea: 12 pers + bagajele aferente
In functie de numarul persoanelor inscrise, va mai fi si tura a II-a, aproximativ la ora 12,00 (evident in aceeasi zi).
Prin persoane inscrise, intelegem platitori pana luni, 7 iunie, seara, la incheierea sedintei la Cafenea.

2. Traseul cu auto : - Bucuresti – Drajna – Slobozia – Harsova – Tulcea – Murighiol – Dunavatul de Jos (la capatul soselei, in micul port pe canalul satului).
Exista si varianta : Bucuresti – Cernavoda – Seimeni – Topalu – Saraiu – Tulcea – Dunavatul de Jos (tronsonul Cernavoda –Saraiu este mai liber, dar soseaua ceva mai “lenta”).

3. Intalnirea in Dunavatul de Jos: cel tarziu la ora 8,30.

4. Oprire (cvasi) obligatorie: achizitionarea de momeli, pe o straduta vizibila de la sensul giratoriu aflat la iesirea din Tulcea spre Murighiol – Dunavat . Sunt acolo mai multe pravalii bine aprovizionate cu rame, coropisnite, tipari, mamaligi de toate felurile.
Preturile : asa si asa. Poate un pic mai mari ca-n Obor (mai ales la viermusi), dar prezinta avantajul prospetimii.
Nu cumparati de la intrarea in Tulcea sau alti ofertanti pana la sensul giratoriu. Veti fi jupuiti.

5. Intoarcerea la Tulcea : plecare din balta : ora 12,00 (tura I), ora 15,00 (tura a II-a, daca va fi).

6. Masinile vor putea fi parcate, contra unei taxe modice, la Dunavatul de Jos, in conditii de siguranta,
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

Precizari pentru expeditionari ( II ):

1. Achitarea costului de participare ( 50, respectiv 70 lei, dupa caz) se va face luni, 7 iunie, intre orele 19,00 – 21,00, la cafenea (terasa “la Copaci” – langa patinoar). In caz ca nu puteti ajunge, va rugam sa ne sunati pe mobil pentru gasirea altei modalitati de preluare a banilor. Sumele de mai sus reprezinta costul transportului dus-intors cu vaporasul si inchiriere a doua barci pe care le vom avea tot timpul cu noi.

2. Expeditionarii beneficiaza de trei mese preparate “la comun”, prin grija organizatorilor.
Daca vor fi mese de pranz sau cine, vom stabili la fata locului.
In afara motoarelor de barca, vom mai avea :
- generator pe benzina (cateva ore de functionare seara, pentru lumina pe tabara si incarcat telefoane, umflat saltele, etc); benzina aferenta, atat pentru generator, cat si pentru cele doua motoare, va fi asigurata de organizatori.
- pavilion pentru bucatarie si adapostit in caz de ploaie (doamne fereste !).
- ceaune mari + pirostrii, disc

3. Lista orientativa de dotari individuale, care nu ar trebui sa lipseasca niciunui participant va fi afisata in curand, pe acest topic.

4. Pt. dl. Dobrescu : permisul dvs este rezolvat integral. Va fi adus la Cafenea.
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

Precizari pentru expeditionari - (III)

Lista bagajelor si a dotarilor necesare (in opinia noastra):

Acte, bani - nu uitati CI, carnetul de conducere, permisul de pescuit

Cort si “cazarmamentul” aferent (saltea, sac dormit, patura, perna etc)
Masa plianta si scaune
Toporisca + lopatica
Instalatii de iluminat la cort
O oala sau craticioara metalica, un gratar simplu, o tabla 40 X 30 cm
Ibric + aragaz voiaj
Geanta frigorifica
Aparat foto
Acestea pot fi si “la comun”, pe micile grupuri (echipaje constituite ad-hoc)

Trusa pescuit (bete, mulinete, monturi, suporti, mincioc, juvelnic etc); reserve de carlige si plumbi, mai ales)
Vesela (farfurii adanci si plate, cana, pahare, lingura, furculita, lingurita).
Cutit
Lanterna
Trusa de toaleta
Trusa medicala (cele uzuale, plus specifice fiecaruia, daca-i cazul)
Ochelari de vedere (daca-i cazul) si de soare.
Haine (cel putin un rand de schimb), sapca, palarie, manta de ploaie
Chibrituri, spirt solid.
Trusa mica de reparatii (forfecuta, clestisor, 2-3 surubelnite)
Telemobil
Solutii anti- tantari
Hartie igienica
Pot fi si alte articole, eu m-am referit la strictul necesar
Un ghem de sfoara, 7-8 cuie mai mari

Paine pentru intreg sejurul
Mancare (raportat la nevoile personale si la perioada de sedere); carne inghetata bine, afumaturi, branza cascaval, mezeluri etc pentru primele doua zile, apoi conserve.Aici se recomanda calcularea unei zile in plus, ca rezerva de supravietuire.
Se va avea in vedere si faptul ca organizatorii ofera si trei mese calde.
Apa potabila sau plata (minimum 2 litri X pers X zi). Adica, cca 10 litri/persoana
Bauturi pe gustul fiecaruia: vin, apa minerala, bere, tarie
Cafea, ceai, tigari in cantitati suficiente
Sare, ulei, otet


Nade, momeli adecvate pescuitului in Delta.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by rebeu »

M-a sunat Ono care nu poate posta din motive de acces la net/site că ar vrea şi el două pălării de la Dragonu' Roşu.
Asta în cazul în care se duce cineva mâine, că azi nu mai e deschis iar duminica din câte ştiu eu este inchis.
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by cezar »

Prognoze meteo si hidro

a) meteo - vremea, pe toata durata expeditiei, se anunta foarte buna. Ziua - maxime de cca 30 grade +/- 2 grade. Noaptea - cca 20 grade +/- 2 grade

b) hidrologica . Cresteri pe tot sectorul romanesc, dar cei 166 cm crestere de ieri la Gruia s-au "disipat" in cresteri de 30-40-50 cm intre Mehedinti si Teleorman
La locul ales pentru expeditie, probabil ca vom avea si noi anumite cresteri, dar nu "de speriat". Vor avea insa unele efecte asupra apetitului pestelui, dar speram ca acestea sa nu fie foarte importante. Alte influente (mai ales pe bratul Sf.Gheorghe) mai pot fi date de gradul redus de transparenta al apei.
Oricum, raportat la anotimp si zona, raman sanse suficiente pentru a ne delecta cu specialitati de peste.
Desi putea fi mai bine, eu raman destul de optimist ! :D
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Miyagi »

cezar wrote:Prognoze meteo si hidro

a) meteo - vremea, pe toata durata expeditiei, se anunta foarte buna. Ziua - maxime de cca 30 grade +/- 2 grade. Noaptea - cca 20 grade +/- 2 grade

b) hidrologica . Cresteri pe tot sectorul romanesc, dar cei 166 cm crestere de ieri la Gruia s-au "disipat" in cresteri de 30-40-50 cm intre Mehedinti si Teleorman
La locul ales pentru expeditie, probabil ca vom avea si noi anumite cresteri, dar nu "de speriat". Vor avea insa unele efecte asupra apetitului pestelui, dar speram ca acestea sa nu fie foarte importante. Alte influente (mai ales pe bratul Sf.Gheorghe) mai pot fi date de gradul redus de transparenta al apei.
Oricum, raportat la anotimp si zona, raman sanse suficiente pentru a ne delecta cu specialitati de peste.
Desi putea fi mai bine, eu raman destul de optimist ! :D
----------------------------------------
Achiesez si eu la acelasi optimism avand in vedere ca s-a anuntat iesirea de sub codurile din NV si V tarii incepand de azi la de la ora 16oo.
User avatar
Cristian Candeori
Posts: 163
Joined: 26 Oct 2009, 10:10

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Cristian Candeori »

rebeu wrote:M-a sunat Ono care nu poate posta din motive de acces la net/site că ar vrea şi el două pălării de la Dragonu' Roşu.
Asta în cazul în care se duce cineva mâine, că azi nu mai e deschis iar duminica din câte ştiu eu este inchis.
Ma inscriu si eu la una :D
User avatar
mikcutu
Posts: 751
Joined: 26 Oct 2009, 09:53

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by mikcutu »

Voi incerca eu sa ajung maine dimineata in Dragonul Rosu si sa va ajut cu unele cumparaturi dar nu promit nimic.
Daca voi reusi sa cumpar ceva (in limita bugetului - cumparaturile mele vor avea prioritate) le voi aduce la cafeneaua de luni.
Pentru doritori, va rog un mesaj privat cu ce ati dori sa achizitionati iar eu voi confirma diseara daca ma duc sau nu in Dragon.
Za dacs cam from za tracs!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: Dor de Delta - 9/13 iunie 2010

Post by Petru Burian »

Stimati colegi din ambele expeditii !!!
Nu uitati sa luati cu voi si o Ruletă – poate demaram topicul "Capturi record pe specii & Recordmani"

Vreme splendida, fire intinse, capturi marete :!: :!: :!:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”