Apel catre conducerea PC 21

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Apel catre conducerea PC 21

Post by costin stefanescu »

totusi pe mine ma framanta o intrebare,de ce nu mai vine Fae la cafenele?care sa fie secretul, ca inainte mai venea,treaba cu zona nu tine pt ca la Mario,care era tot prin zona,era prezent! :?:
Claudiu
Posts: 1836
Joined: 25 Oct 2009, 16:18
Location: Constanta

Re: Apel catre conducerea PC 21

Post by Claudiu »

cezar wrote:
Claudiu wrote:Atunci, sa vina FAE !!! :lol:
Si sa ne aducem aminte de copilarie, cand venea circul in turneu : omul-sarpe, femeia cu barba, Bombonel, Siminica, piticul de gumilastic etc. :lol: :lol: :lol:
Dreaq mai stie, ultima oara am fost la circ in Bucale prin '79... Stiu ca era un ciacanica p'acolo si ceva capre, parca :lol:
Siminica, omul-sarpe, femeia cu barba nu cred ca ii stiu, dar pe Bombonel sigur nu l-am ratat, chiar daca nu mi-l amintesc de la circul de stat. :lol:
User avatar
George Saftoiu
Posts: 154
Joined: 25 Oct 2009, 21:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Apel catre conducerea PC 21

Post by George Saftoiu »

A aparut FAE! Avem usile sunt deschise la DISTRACTIE.....Unde ai fost toata iarna FAE ???, ca acum a inceput sa se incalzeasca afara si nu prea mai avem timp de stat la tastatura....
Valentin Petrovici

Re: Apel catre conducerea PC 21

Post by Valentin Petrovici »

Fae eu vreau să-ţi răspund în calitate de simplu pescar . Nedotat cum spui tu. Nu în calitate de conducător.
Fae iar ai început să te bagi în seamă? Era şi normal a venit primăvara. Totul se trezeşte la viaţă. Pînă şi muştele îşi reiau vechiul obicei de a bîzîi pe moţuri de rahat. Dar observ că tu eşti ameţit încă. Continui să visezi în agonie. Concursuri, crapi, echipamente, dotări, săgeţi, mahala, miştouri etc. Tu vorbeşti de echipamente dotări şi alte chestii. Păi Fae ai uitat cînd tu recunoşteai că ţi-ai cumpărat saltea de primire a peştelui crezînd că este saltea de pat? Şi continui să dormi şi acum pe ea. Ai uitat că ai confundat husa de transport peşte cu sacoşă de piaţă şi mergeai la cumpărături de praz şi urzici cu ea? Ai uitat că ai confundat materialul antiseptic( oare ai?) cu alifia şi te ungeai pe baltă cu ea? Ai uitat că ai confundat lanseta cu prăjina de rufe? Ai uitat că ai confundat mulineta cu rîşniţa de cafea? Fae mă îngrijorezi pe cuvînt. Dacă nu te-aş cunoaşte mai ziceam. Fae nu uita că chiar dacă nu recunoşteai tu se observă cu uşurinţă că eşti crescut prin mahala. Necazul este că nu poţi ieşi de acolo. Nici tras de 2 tractoare. Te întrebi unde este acea amiciţie şi înţelegere? Îţi spun eu Fae unde este. Peste tot. Aici de faţă, la Ara, la Rateş, la Măcin, la Chilia, la Ostrov, la Mila 23, la Nuntaşi, prin deltă. Oare tu ai auzit de toate ce spun eu aici? Adică dacă tu nu eşti prezent niciunde şi niciodată nu există amiciţie şi înţelegere? Pentru tine amiciţie şi înţelegere înseamnă ca toată lumea să-ţi suporte ţie toate prostiile, stupidităţile, absurdităţile şi toate mai cele? Fae ştii cum stă treaba. În colectivul nostru nu prea avem şefi. Tu eşti obişnuit să fii şef şi să îi dresezi după bunele tale maniere. Noi suntem prieteni. De toate acele glume pe seama persoanei tale tu te faci vinovat. Şi înclin să cred că nu tu, cît mai ales grandomania ta de care nu te poţi debarasa nici la vîrsta asta. Tu ai impresia că dacă ai afacerea ta, dacă ai angajaţii tăi, dacă ai o familie care nu îndrăzneşte să mişte în front, dacă ai ceva posibilităţi materiale, dacă eşti pescar C&R eşti cel mai şi cel mai. Ai impresia că toate acestea îţi conferă drepturi suplimentare. Fae învaţă ce înseamnă o colectivitate. Învaţă ce înseamnă amiciţie şi înţelegere şi abia pe urmă să te întrebi unde sunt ele. Aşa dacă nu ai habar ce înseamnă nu ştii ce să cauţi. Cauţi acul în carul cu fîn.
Să revenim la pescuit. Oare tu ai văzut o altă specie de peşti în afară de crapul de baltă acela lat? Tu ai auzit de un crap sălbatic, de un somn, de o ştiucă, de un şalău, de un avat, de o mreană, de un bibănoi, de o plătică mare cît urechea de elefant? Nu sunt peşti din epoca de piatră sau oceanici sunt peştii apelor noastre. Oare tu ai pescuit vrodată undeva fără să plăteşti milioane, fără să te aşeze pe loc ca la grădiniţă, fără să te controleze din juma în juma de oră ca la fabricile de diamante din Republica Sud Africană? Oare tu ştii în ce punct al ţării este Dunărea. Oare tu ai fost în deltă măcar o singură dată? Oare tu ai vreun prieten sau eşti în stare să-ţi faci un prieten ?
Păi Fae dacă tot pomeneşti de concurs hai s-o punem. Dar avînd în vedere că noi cei nedotaţi suntem mai mulţi noi fixăm locul. Şi am zice pe Dunăre sau în deltă. Dacă cumva nu ştii cum se ajunge acolo îţi promit că mă ocup eu de tine. Fae îţi dau un sfat. Începi să mănînci şi tu peşte. Pînă nu este prea tîrziu, riscînd să nu mai asimileze corpul. Mai ales căpuţul.
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”