CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Eugen Fetes »

costin stefanescu wrote:Mariane,in ce calitate ceri de la noi o hartie,indiferent pt ce ?
:o OF!!!
0745578278
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by costin stefanescu »

pai Eugen,ca sa ceri o aprobare,hartie sau orice alt document oficial de la o societate,asociatie,etc,nu trebuie sa fi macar membru al respectivei ?intreb si eu asa ?
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Petru Burian »

E voie o idee :?: :?: :?:
Eu as schimba actiunea dupa urmatorul scenariu:
1 -- 8 ... 40 de persoane se apuca temeinic si organizat de „ecologizare”;
2 -- 2-3 dintre ei au camere video bine camuflate, iar „purtatorul de cuvant” are un reportofon ca lumea, pt. inregistrea eventualelor discutii;
3 -- vine „organul” si va ia la intrebari, despre aprobari, etc., eventual flutura si o amenda din partea „stapanirii”;
4 -- toti „cameramanii” incep fimarea la vedere + camuflata, in timp ce „purtatorul de cuvant” + voluntarii argumenteaza organului despre ecologie, impozite, primarie, salubrizare, etc.
5 -- materialul audio-video este bine montat: cu introducere, cuprins si concluzii, apoi „pac la Răsboiu” adica la toate org. de media care-l accepta !!!
6 -- cele de la pct. 3. nu se intampla :?: => ecologizarea a avut loc cu succes, chiar si fara rasunet in „lume”.
7 -- cele de la pct. 5. se intampla + o invitatie la un TV sau un interviu in presa (varianta utopic-optimista) => o reala platforma de exprimare a ideilor care au generat actiunea.
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Petru Burian »

costin stefanescu wrote:... ca sa ceri o aprobare,hartie sau orice alt document oficial de la o societate,asociatie,etc,nu trebuie sa fi macar membru al respectivei
:o :o :o :o :o :o
Adica prietenul Adar nu este membru APC21 :?: :?: :?:
:shock: :shock: :shock: :shock:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by cezar »

Eu zic sa nu ne aprindem si sa o luam pe rand, cu "actele pe masa":

1. Conform Statutului Asociatiei (cap.II, art.11 (1), litera b - membrii asociatiei au dreptul de a formula propuneri, sesizari etc.

Din cate stiu eu, nenea Marian a devenit de curand membru APC 21. Cristi Nedelcu, cel care tine evidentele asociatiei, va confirma sau infirma.
Dar, ideea a fost sustinuta si de alti membri certi ai Asociatiei, deci se va discuta, asa cum am mai afirmat, in urmatoarea sedinta A.G.A.

2. Conform Statutului (cap.I, art.7 integral), in Domeniul de activitate nu apare nici un articol pe baza caruia sa putem cere Primariei o "autorizatie de salubrizare" a domeniului public. Daca, totusi, AGA hotaraste ca asociatia sa semneze aceasta cerere, iar primaria ne intreaba, "stil Marin Preda: pe ce te bazezi, musiu?", ce-i raspundem ? Pentru ca sigur va intreba !(Nimeni nu ia palme cu placere !)

Nene Mariane, de ce naiba nu propui si matale o ecologizare pe malul unui rau/lac de munte, ca de zonele alea chiar nu are nimeni grija ?
Probabil vom propune pentru la vara o "minitabara" pe malul lacului Siriu (sau altul, nu s-a stabilit inca). Sa vezi acolo mii de metri cubi de PET-uri, cutii de bere, plastice de tot felul.
Elanurile matale vor avea un loc de desfasurare mult mai vast!
Si daca vrei neaparat sa cureti cacatzeii de pe taluzul Dambovitei, de ce ai nevoie de asociatie ? Sau de ce faci matale alta, specializata in asa ceva !
Vrei neaparat sa facem treaba gunoierilor lui Prigoana ? Sa ne incaieram cu sindicatul "tomberonezilor" ?
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Albatrin »

Petru Burian wrote:
costin stefanescu wrote:... ca sa ceri o aprobare,hartie sau orice alt document oficial de la o societate,asociatie,etc,nu trebuie sa fi macar membru al respectivei
:o :o :o :o :o :o
Adica prietenul Adar nu este membru APC21 :?: :?: :?:
:shock: :shock: :shock: :shock:
Este, bineânţeles că este!!!!
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by cezar »

Din cate stiu eu, nenea Marian a aderat la PC21 cu ocazia ultimei Cafenele. :D

PS. acuma am vazut ca a postat si albatrin acelasi lucru.
User avatar
Albatrin
Posts: 989
Joined: 21 Oct 2009, 17:32

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Albatrin »

Marian este membru APC21 din 23.03.2010 !
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by costin stefanescu »

atunci este in 'legalitate' :D ,nu eram la curent cu aderarea lui,avand in vedere ca el avea o misie de indeplinit cu ANPA,nu credeam ca are timp de asa ceva :lol:
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Eugen Fetes »

costin stefanescu wrote:atunci este in 'legalitate' :D ,nu eram la curent cu aderarea lui,avand in vedere ca el avea o misie de indeplinit cu ANPA,nu credeam ca are timp de asa ceva :lol:

Timp exista pentru aproape orice. Totul este sa se si doreasca acest lucru.
0745578278
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Adar Marian »

Pescari azi, pe Dambovita, in plina prohibitie. Politistii comunitari chibitau de pe pod.

Image

Asta-i portiunea de mal la care faceam referire:

Image

Orice alte comentarii le aman cu o zi sau doua, acum mi-e prea al dracului de rau ca s-o mai pot face.
Last edited by Adar Marian on 08 Apr 2010, 19:52, edited 1 time in total.
Eugen Fetes
Posts: 465
Joined: 27 Oct 2009, 08:43

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Eugen Fetes »

Mistttttto, cacateii sunt impachetati in PET-uri pentru a nu deranja mirosul trecatorilor. Cred ca Apele Romane ar trebui sa se autosesiseze pentru a indeparta cacateii din PET-uri precum si pe cei care pescuiesc (me refer tot la cacatei). Poate cererea de curatare a malului de cacateii din PET-uri precum si a celor cu undita in mana sa fie inaintata lui Green Peace, lui Debil Boc sau orcarui om (persoana juridica legal constituita) care are in competenta eliberarea cacateilor de corvoada de a sta in PET-uri sau cu undita in mana intr-o perioada deloc "favorabila" pescuitului... sportiv. Nu de alta, dar cacateii pot dauna grav "sanatatii electorale".

P.S. Postarea se doreste a fi un "pamflet" adresat... nici eu nu stiu cui.
0745578278
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Petru Burian »

Eu as trimite pozele (prin mail) sefului politiei comunitare, cu un text de genul:
D-le comandant ....
Stim ca intocmirea actelor pt. amenzi si incasarea acestora este o munca dificila pt. subordonatii dvs.
Confiscarea unditelor si obligarea contravenientilor la curatirea zonei, ca alternativa la amenda legala, ar putea fi insa realizata, prin interventia a 3-4 politisti comunitari.
Oricum acestia erau de fata, muncind din greu cu privitul si chibitatul, in baza salarului platit din impozitele noastre.
Oare prestigiul uniformei si a institutiei chiar nu conteaza ???
Cu respect,
......
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by mdd69ro »

Petru Burian wrote:Eu as trimite pozele (prin mail) sefului politiei comunitare, cu un text de genul:
D-le comandant ....
Stim ca intocmirea actelor pt. amenzi si incasarea acestora este o munca dificila pt. subordonatii dvs.
Confiscarea unditelor si obligarea contravenientilor la curatirea zonei, ca alternativa la amenda legala, ar putea fi insa realizata, prin interventia a 3-4 politisti comunitari.
Oricum acestia erau de fata, muncind din greu cu privitul si chibitatul, in baza salarului platit din impozitele noastre.
Oare prestigiul uniformei si a institutiei chiar nu conteaza ???
Cu respect,
......
:D :D :D :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
CORECT!!!! :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Adar Marian »

Petru Burian wrote:
costin stefanescu wrote:... ca sa ceri o aprobare,hartie sau orice alt document oficial de la o societate,asociatie,etc,nu trebuie sa fi macar membru al respectivei
:o :o :o :o :o :o
Adica prietenul Adar nu este membru APC21 :?: :?: :?:
:shock: :shock: :shock: :shock:
Dom' Profesor, ingaduiti-mi o-ntrebare:
- Faptul ca am platit o taxa, c-am depus o cerere, ma face mai blond, mai inalt, mai cu par sau mai destept? Mi-e deja teama sa ma gandesc la ce s-ar fi intamplat daca ramaneam membru al vechii asociatii, probabil c-am fi-ncetat sa ne mai salutam, ne-am fi ocolit pe drum sau, Doamne-fereste!... mai rau de atat? Recunosc c-am exagerat putin aici, insa adevarul nu cumva o fi p-aproape?
Geo wrote: PS Te invidiez pentru cât timp liber ai să postezi ...
Ai grija ce-ti doresti si fata de ce-ti manifesti invidia....
Vrei sa faci si tu gripa, sa vina salvarea, sa vrea sa te duca fortat la spital si-n urma refuzului, sa refuze prescrierea oricarei retete?
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by rubliov »

Marian,eu am, plecat din cealalta asociatie si ma salut cu toti!dar nu la intamplare!unora nu le vorbesc!asa ca logica ta nu se aplica in toiate cazurile!prieteniile nu tin de ideologie!
User avatar
rubliov
Posts: 190
Joined: 06 Nov 2009, 11:59

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by rubliov »

Marian,eu am plecat din cealalta asociatie si ma salut cu toti!dar nu la intamplare!unora nu le vorbesc!asa ca logica ta nu se aplica in toiate cazurile!prieteniile nu tin de ideologie!
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by cezar »

Adar Marian wrote:
Petru Burian wrote:
costin stefanescu wrote:... ca sa ceri o aprobare,hartie sau orice alt document oficial de la o societate,asociatie,etc,nu trebuie sa fi macar membru al respectivei
:o :o :o :o :o :o
Adica prietenul Adar nu este membru APC21 :?: :?: :?:
:shock: :shock: :shock: :shock:
Dom' Profesor, ingaduiti-mi o-ntrebare:
- Faptul ca am platit o taxa, c-am depus o cerere, ma face mai blond, mai inalt, mai cu par sau mai destept? Mi-e deja teama sa ma gandesc la ce s-ar fi intamplat daca ramaneam membru al vechii asociatii, probabil c-am fi-ncetat sa ne mai salutam, ne-am fi ocolit pe drum sau, Doamne-fereste!... mai rau de atat? Recunosc c-am exagerat putin aici, insa adevarul nu cumva o fi p-aproape?
Geo wrote: PS Te invidiez pentru cât timp liber ai să postezi ...
Ai grija ce-ti doresti si fata de ce-ti manifesti invidia....
Vrei sa faci si tu gripa, sa vina salvarea, sa vrea sa te duca fortat la spital si-n urma refuzului, sa refuze prescrierea oricarei retete?
NU, nene, blond nu cred ca vei mai ajunge, par ai destul, inalt doar dac-ti pui tocuri, cat desore destept...un mare "filozof" care posteaza pe acest foum are o vorba: azi sunt mai destept ca ieri so mai prost ca maine !

Dar cred ca rostul intrebarii era altul : esti membru, deci ai dreptul statutar sa ceri ceva ? Daca esti, ok, daca nu esti, faci cererea acolo unde esti.
Daca nu esti nicaieri, atunci faci cererea, ca simplu cetatean (ca asta esti sigur) catre Primul Cetatean al Tarii, care stii sigur cine este, ca l-ai votat !
User avatar
Mihai Vinturache
Moderator
Posts: 2000
Joined: 22 Oct 2009, 14:36
Location: Bucuresti

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Mihai Vinturache »

Eu cred ca s-a plecat de la niste premise optimiste. Adica toata lumea s-a gandit ca primarul, Prigoana, Rebu etc. s-ar simti jigniti de incercarea noastra de a munci in locul lor, de a le lua painea de la gura.
Gresit!
Eu zic ca s-ar bucura. Ba mai mult, le dam idei si ne putem astepta ca la anul, eliberarea permiselor ANPA sa se faca doar catre acele asociatii care pot dovedi, cu acte eliberate de primarie, ca au ecologizat "X" km de mal de Dambovita, Cris, Somes, Olt (ape publice care trec prin mari localitati - varianta optimista) sau de mal de Colentina, Floreasca, Herastrau, Cernica etc. (ape private - varianta probabila).
Cred ca nu s-ar supara nimeni si nici nu s-ar simti jigniti daca am iesi la spalat strazile si la asfaltat gaurile. Important este ca cineva sa incaseze banii pentru aceste prestatii. Si "cineva" de astia sunt destui.
Nicio inteligenta artificiala nu poate concura cu prostia naturala!
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Petru Burian »

Adar Marian wrote:Dom' Profesor, ingaduiti-mi o-ntrebare:
- Faptul ca am platit o taxa, c-am depus o cerere, ma face mai blond, mai inalt, mai cu par sau mai destept? Mi-e deja teama sa ma gandesc la ce s-ar fi intamplat daca ramaneam membru al vechii asociatii, probabil c-am fi-ncetat sa ne mai salutam, ne-am fi ocolit pe drum sau, Doamne-fereste!... mai rau de atat? Recunosc c-am exagerat putin aici, insa adevarul nu cumva o fi p-aproape?
In niciun caz Domn’Adar :lol: :lol: :lol:
Sa nu uitam:
• ne-am „cunoscut” pe un sait fara taxa de membru;
• am continuat si pe un sait al unei asociatii la care eu nu am/avut legitimatie de membru;
• suntem acum pe un sait unde am vrut eu sa achit taxa de membru, caci doar atat am putut „sa pun la temelie” (de eram Şeik, faceam si o donatie pe masura) :D :D
Prin urmare aici si/sau aiurea, discutam cu colegii pescari, cu Oameni, si nu cu „membrii” :lol: :lol: :lol:
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”