CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Miyagi »

Doamnelor si Domnilor, indraznesc sa lansez o noua provocare in cadrul APC 21 avnd ca etalon intentiile,discutiile si preocuparile din ultima vreme a pescarilor,iubitorilor de natura si a fiintelor vii. S-au spus multe despre pescuit,despre braconaj si opacitatea sistemului care in mod normal ar trebui sa aplice legile specifice in scop protectiv si nu distructiv,despre faptul ca acvacultura s-a oprit de ceva timp in tara noastra,sau despre nevoile pescarilor. Inca nu s-a incheiat perioada prin care am trecut cu totii facand posibil ca unul dintre noi sa-si capete conditia de pescar in viitor chiar daca varsta lui este destul de frageda si sanatatea are o deviatie temporara.In repetate randuri s-a demonstrat prin experientele dvs anterioare in cadrul carora copii considerati cazuri sociale au beneficiat de initiativa si au facut parte,chiar daca pentru moment dintr-o viata normala in care oameni cu stare au uitat de viata pe care o duc si i-au ajutat si pe ei sa simta acelasi lucru.Am demonstrat ca putem sa elaboram proiecte,chiar si pe genunchi,dar care functioneaza si creeaza efecte. As zice acum sa incercam sa ni le si pastram,sa le gestionam corespunzator in cadrul Asociatiei,sa le dezvoltam nu numai intr-o incercare de intregire a imaginii noastre ci sa-i dam o forma,o baza sa creem din ele un element de lucru si pentru copii nostrii. Sunt convins ca daca am considera o "resursa" pescarasii pe care marea majoritate dintre noi ii avem acasa,numarul membrilor asociatiei s-ar dubla. In consecinta va rog sa reflectati la cele sugerate de mine mai sus si incercati un exercitiu de imaginatie dand curs tuturor nemultumirilor dvs legate de acest domeniu. As indrazni in continuare sa sugerez ca toate discutiile pe aceste teme din cadrul forumului se pot centraliza in acest topic degajandu-l de multitudinea si diversitatea continuturilor.
Sunt lucruri in viata care au nevoie de atentie continua si nu trebuiesc lasate sa se deruleze in derizoriu sau date uitarii. Centralizate intr-un cadru individual vor putea fi mai simplu manageriate.
----------------------------------------------------------------------------------
Un club nou,o noua imagine.
Cu respect !
Miyagi.
User avatar
Petru Burian
Posts: 902
Joined: 25 Oct 2009, 09:56

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Petru Burian »

Daca am inteles bine idea de baza, eu as propune proiectul:
Tabara de vara a tinerilor pescari
-- o schita de baza, ce poate fi dezvoltata :idea:
Durata: 1 saptamana ....
Locatia: lac + apa curgatore (si pt. scaldat); +/- naturale
Participanti: copii de pescari, sau nu.
Cazare in corturi: toti taticii au cele necesare .... (2-3 copii/cort => pot fi atrasi si prietenii copiilor cu parinti „nepescari”).
Hranire: in regim de „expeditie”
Supraveghere: cativa tatici, mamici, voluntari .....
Program: regim de tabara „pionereasca” (cine mai stie :D ), initiere in „viata expeditionara”, pescuit, respect fata de natura + program de voie (jocuri, sport, etc.) ....
Costuri: minime, pt. necesarul de hrana, apa, igienico-sanitare, etc.
Este un target neacoperit la noi. Dupa 1-2 serii de succes (cu copii de pescari) s’ar raspandii „zvonul” atragand si copii de „nepescari” in timp devenind chiar o sursa de fonduri pt. PC21 !!!
„Homo faber cyberneticus va deveni Homo humanis ecologicus”
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by cezar »

Consider ideea extraordinara !

Vom discuta in urmatoarea A.G.A. (care va avea loc peste putin timp) posibilitatea ca anul acesta sa facem macar "o iesire-pilot" si sa schitam conturul acestui nou Club. Sunt convins ca va avea multi aderenti.
Nu va fi usor sa gasim o data disponibila in programul nostru din vara asta, dar ne vom stradui.
Probabil vom reusi !
Multumim prieteni !
"Simbioza" ideilor prietenilor Petru si Cornel-Miyagi va duce sigur la ceva bun si interesant.
Deja am o idee asupra locatiei posibile ! :idea:
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Miyagi »

Asta este conceptul: un club al proiectelor prin care sa ne aducem aminte ca suntem trecatori si ca trebuie sa lasam si urme pe unde am trecut;prin care sa realizam cat de bogati suntem sau sanatosi,comparativ cu altii si ca avem cu ce sa-i facem si pe anumiti semeni de-ai nostrii fericiti - macar pentru un moment;prin care sa trasam traditii,sa ne facem cunoscuti la modul cel mai uman posibil,sa punem in valoare vechi obiceiuri sau cutume de dragul inaintasilor nostrii sau spre cinstirea celor mai "vechi" dintre noi.
Avem destule experiente si in ale taberelor si de ce sa platim tot felul de iesiri cu scolile sau alte initiative nesigure cand am putea face teambuildinguri "familiale" dupa regulile noastre,intr-un cadru mai intim?!
Am gandit aceasta structura ca un segment independent al asociatiei,mergand pana la a sustine ideea deschiderii propriului cont bancar :) in vederea sprijinirii actiunilor pe profil. Ganditi-va si dvs de cati ani nu ati mai vazut nush` ce zona a tarii sau pe nush` care Baci ( vezi - Dl.Burian,s.a. ) ce nu se supara neaparat daca-l scoti din casa pentru un WE,cand e vorba de prieteni pe care ii vezi tot mai rar,in viata.
Mult respect Doamnelor Si Domnilor!
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Miyagi »

Nu va fi usor sa gasim o data disponibila in programul nostru din vara asta, dar ne vom stradui.
---------------------------------------------------------------------------------------
Dar avem o ecologizare si probabil reeditarea activitatii de scoatere in natura a acelor copii de la casa de adoptie sau cum se numeste. De ca sa nu le facem sub egida acestui club?
Haideti sa incercam,ca un prim pas,sa-i atribuim acestui club (topic) o structura organizatorica (sectiuni) unde sa se poata culege informatiile in mod direct,sau unde sa se poata urmari proiectele in mod individual ca sa nu le mai amestecam cu alte subiecte prin diferitele topicuri ale forumului.
User avatar
zgubea
Posts: 232
Joined: 10 Mar 2010, 08:46
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by zgubea »

Salut Miyagi, sunt Dragos Bradatan (zgubea pe forum), sunt nou inscris in asociatie si pe forum, am vazut si am apreciat in acelasi timp propunerea ta in ceea ce priveste organizarea unor tabere pentru copii in natura. Subscriu acestei minunate initiative, sper sa ne si cunoastem la cafenele, sau iesiri, vreau sa stii ca puteti conta pe mini dpdv organizatoric si administrativ legat de aceste tabere. Este visul meu, (si asta vine de la tata), sa particip la organizarea acestui tip de evenimente. Tinem aproape... ;)
Dragos Bradatan
Valentin Petrovici

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Valentin Petrovici »

Cezar tu avînd state vechi pe la Mila 23 poate mai ţii minte băieţii din Bucureşti care în fiecare vară organizau pentru 2 luni o astfel de atbără la intrare în Fortuna de pe Olguţa pe partea stîngă. Eu eram prieten bun cu ei. Cînd mergeam cu Vanea şi cu Kolea la scuturat scule pe Fortuna eu mă opream la ei la tabără. O bună organizare din toate punctele de vedere şi mai ales disciplină fiind vorba de copii. De vro cîţiva ani nişte băieţi din Cluj au făcut şi ei aşa ceva dar cum intri pe Şontea de la Mila 23 mergînd spre Gorgova pe colţul de pe partea stîngă. Vin băieţii la deschidere organizează tabăra cam vro săptămînă apoi vin copii. Cam 15 pe schimb. Aduc wc , pompă de apă, generator şi ridică şi o bărăcuţă din dulapi de lemn pentru duşuri. Foarte organizaţi oamenii. Dar tot aşa. Disciplină. Cînd este vorba de copii trebuie atenţie mare. Pericole şi mai ales igiena care în regim de deltă poate produce oricînd surprize şi la oameni maturi dar la copii. Am fost şi în tabăra celor din Cluj. Jos pălăria.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Miyagi »

La sugestia lui Marian propun sa dezvoltam ideea unei actiuni de ecologizare desfasurata pe malul Dambovitei in cadrul acestui club pentru a nu sufoca cu discutii celelalte topicuri,gasind totodata ca aici s-ar incadra ca specific.
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Adar Marian »

Aici sau in orice alta parte, mi-e egal, chit ca nu prea inteleg eu ce vrea clubul asta sau cu ce se mananca, da-n fine, nu-i o problema atata timp cat propunerea e adresata tuturor membrilor asociatiei.
Uite cum vad eu trebusoara asta si posibila ei realizare:
1 - CD-APC21 inainteaza Primariei o nota oficiala prin care-si manifesta disponibilitatea ecologizarii malurilor Dambovitei cuprinse intre Piata Unirii si Mihai Bravu. Vor solicita doar un tractor, o remorca, ceva care sa colecteze deseurile stranse de noi. In functie de raspunsul lor, decidem mai departe.
2 - Participantii decarteaza cate 5 lei, bani din care se cumpara saci mari si manusi. E mai bine asa decat sa vina fiecare cu ale lor. Se poate si ca APC21 sa cumpere astea din fonduri proprii, urmand sa taxeze ulterior fiecare participant, ca doar n-o sa le asigure distractia gratuit!
3 - Data aleasa va fi o sambata sau Duminica, preferabil dupa ora 11.
4 - Tot CD-APC21 trebuie sa informeze oficial cat mai multe redactii de cotidiene si posturi tv in privinta actiunii.

Asta-i ideea mea, restul e de discutat.
User avatar
Miyagi
Posts: 1408
Joined: 05 Feb 2010, 16:45
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Miyagi »

Adar Marian wrote:Aici sau in orice alta parte, mi-e egal, chit ca nu prea inteleg eu ce vrea clubul asta sau cu ce se mananca, da-n fine, nu-i o problema atata timp cat propunerea e adresata tuturor membrilor asociatiei.
Uite cum vad eu trebusoara asta si posibila ei realizare:
1 - CD-APC21 inainteaza Primariei o nota oficiala prin care-si manifesta disponibilitatea ecologizarii malurilor Dambovitei cuprinse intre Piata Unirii si Mihai Bravu. Vor solicita doar un tractor, o remorca, ceva care sa colecteze deseurile stranse de noi. In functie de raspunsul lor, decidem mai departe.
2 - Participantii decarteaza cate 5 lei, bani din care se cumpara saci mari si manusi. E mai bine asa decat sa vina fiecare cu ale lor. Se poate si ca APC21 sa cumpere astea din fonduri proprii, urmand sa taxeze ulterior fiecare participant, ca doar n-o sa le asigure distractia gratuit!
3 - Data aleasa va fi o sambata sau Duminica, preferabil dupa ora 11.
4 - Tot CD-APC21 trebuie sa informeze oficial cat mai multe redactii de cotidiene si posturi tv in privinta actiunii.

Asta-i ideea mea, restul e de discutat.
Eu unul sunt de acord si achiesez.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by rebeu »

1 - CD-APC21 inainteaza Primariei o nota oficiala prin care-si manifesta disponibilitatea ecologizarii malurilor Dambovitei cuprinse intre Piata Unirii si Mihai Bravu.
He heeeee... facem curat la mine pe sector!!! Buuun aşaaa!
Din cîte ştiu eu porţiunea asta este separaţie între sect.3 şi sect.4.

Chiar mi se pare aiurea să fii nevoit să ceri aprobare ca să faci curat oriunde în ţara asta. Dar nici să nu-ţi aprobe este chiar de gâgă... Sunt curios ce-ar putea scrie pe cererea aia în caz că nu se aprobă.

Hai să fiţi iubiţi!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Adar Marian »

Dom' Radu, si io-s curios in privinta asta, plus ca nu stiu cum si daca ne va sprijini primaria macar cu un camion care sa preia mizeria...
Ce va fi de tot rasul (pariez pe asta!), sunt pescarii pe care-i vom gasi acolo. Sa vedem ce-o sa spuna ANPA-ul sau Politia Comunitara - cred ca astia-s cei platiti sa aiba-n grija respectarea ordinului privitor la prohibitie.
nexu
Posts: 319
Joined: 25 Oct 2009, 18:26

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by nexu »

Sau s`ar putea cere o masina, de la vreo firma de salubritate...
0762 747 895...0732 085 740
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Adar Marian »

P-aia tre' sa-i platesti, Nexule, da' gandesc c-ar merita s-o facem si p-asta; e un pret mic daca stai sa te gandesti cat s-ar castiga in planul imaginii. Faptul ca toata lucrarea s-ar face pe banii nostri, adaugat refuzului celor numiti si remunerati expres pentru serviciul asta, plus o buna mediatizare care sa surprinda corect si exact paradoxul, ar face din APC21 un reprezentant atat printre celelalte asociatii de profil cat si ecologiste.
User avatar
rebeu
Posts: 909
Joined: 25 Oct 2009, 16:50
Location: Bucureşti

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by rebeu »

Hummmm... cred că s-ar putea încerca o întrebare la salubrizare...
Cât priveşte imaginea... nu mă interesează aşa mult comparativ cu faptul că va fi mult mai curat după ce trecem noi p-acolo. Poa' să zică lumea orişice, cât timp e mai curat pe mal, mie-mi convine!
A cam ieshit fum din discurile de pe server... deci pozele... trebuie sa le reinstalez...
Doar ca mai dureaza... am back-up la directoare dar nu si la soft... deci trebuie sa reinstalez tot... si sunt cam departe...
va rog sa mai aveti rabdare...
--
RBu'
Dumitrescu Iancu
Posts: 2253
Joined: 22 Oct 2009, 19:05

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Dumitrescu Iancu »

rebeu wrote:Hummmm... cred că s-ar putea încerca o întrebare la salubrizare...
Cât priveşte imaginea... nu mă interesează aşa mult comparativ cu faptul că va fi mult mai curat după ce trecem noi p-acolo. Poa' să zică lumea orişice, cât timp e mai curat pe mal, mie-mi convine!
Domnilor,probabil ca vom trimite acea adresa catre Primarie,solicitind aprobare pentru actiune!Ma gandesc ca acea adresa ar putea rezolva problema,fara sa mai fie nevoie de noi! :roll: Eu,in locul celor in drept,dupa ce as citi adresa,m-as repezi in fulgii celor responsabili de curatenie in zona respectiva,i-as pune rapid la treaba,iar raspunsul primariei ar fi ca actiunea nu se justifica,locatia fiind planificata pentru curatenie...etc,etc...Inca odata,nici un primar cu mintea intreaga nu-si va aprinde paie-n cap,aproband o astfel de actiune,cu zeci de oameni adunand gunoaiele in fata presei,cand are toate parghiile ca sa rezolve problema in liniste!Vom vedea,important e sa fie curat,indiferent cine face asta!
User avatar
Adar Marian
Posts: 561
Joined: 23 Oct 2009, 07:44
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by Adar Marian »

Dumitrescu Iancu wrote:
rebeu wrote:Hummmm... cred că s-ar putea încerca o întrebare la salubrizare...
Cât priveşte imaginea... nu mă interesează aşa mult comparativ cu faptul că va fi mult mai curat după ce trecem noi p-acolo. Poa' să zică lumea orişice, cât timp e mai curat pe mal, mie-mi convine!
Domnilor,probabil ca vom trimite acea adresa catre Primarie,solicitind aprobare pentru actiune!Ma gandesc ca acea adresa ar putea rezolva problema,fara sa mai fie nevoie de noi! :roll: Eu,in locul celor in drept,dupa ce as citi adresa,m-as repezi in fulgii celor responsabili de curatenie in zona respectiva,i-as pune rapid la treaba,iar raspunsul primariei ar fi ca actiunea nu se justifica,locatia fiind planificata pentru curatenie...etc,etc...Inca odata,nici un primar cu mintea intreaga nu-si va aprinde paie-n cap,aproband o astfel de actiune,cu zeci de oameni adunand gunoaiele in fata presei,cand are toate parghiile ca sa rezolve problema in liniste!Vom vedea,important e sa fie curat,indiferent cine face asta!
Iancule, pana ce nu depuneti la registratura Primariei hartia-n cauza, oricum nu se poate face mare lucru, abia dupa raspunsul lor stim ce avem de facut.
Alta: iti spun in cunostinta de cauza ca firma de salubritate asigura prin contrac curatenia doar pana la gardul care protejeaza albia, ce-i dincolo de el apartine primariei ori tocmai aici se strange mizeria (pet-uri, trente, pungi, etc), asa ca Oprescu n-are la cine sa se repeada, fulgii cui sa-i zburataceasca, decat p-ai lui insusi.
Daca va miscati repejor, putem demara actiunea in prohibitie si tare mi-as dori sa-i surprindem in poze si p-aia care dau la peste nevazuti, nederanjati de nimeni... :twisted:
mdd69ro
Posts: 148
Joined: 31 Jan 2010, 19:48
Location: Bucuresti
Contact:

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by mdd69ro »

De acord cu Dambovita, vin si eu...
Pe linga actiunea asta, as propune si o ecologizare la Lacul Mihailesti(partea cu taxa), concomitent cu semnarea unui protocol cu administratia baltii(cam in genul celui cu LILIECI, dar mai grasun, avand in vedere ca taxa e 30 RON cu chitanta ;) ;) ). Am fost azi acolo si malul dinspre partea opusa ecluzei este mai mult decat mizerabil, este DEZASTRU!!!!! Am vorbit cu paznicul si am luat un numar de telefon si un nume: 0761.520.541, dn. Duca. Avand in vedere ca acolo nu ar trebui sa se tina cont de prohibitie si ca locul este mediatizat si discutat, poate-poate se leaga si o pescuiala, desi eu am fost azi si nu am luat decat 3 rosioare la varga, de la 10 la 16 (am avut si 4 lansete cu rima, viermusi, porumb, patratica....).

Subiectul se potriveste si aici, si la propuneri program 2010 si la locuri de pescuit...daca e vreo greseala, rog un moder sa-l mute unde crede de cuviinta.

Sa auzim de bine!
Sanatate maxima!
Daniel
0723.524.522
cezar
Posts: 3609
Joined: 23 Oct 2009, 16:11

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by cezar »

Propunerea se va discuta in urmatoarea sedinta AGA si o voi supune atentiei colegilor cu toata obiectivitatea, pentru ca vine din randul membrilor. Sper sa intruneasca sustinere, desi va spun de la bun inceput ca votul meu va fi "contra".

Motive :
- nu cred ca trebuie sa curatam asfaltul metropolelor, taluzurile sau rigolele, ci incercam, atat cat ne tin puterile, sa curatam si sa ocrotim natura salbatica, asa cum a lasat-o Dumnezeu. Intre altele, nu vreau sa fac treaba primarilor si a patronilor miliardari din domeniul "salubrizarii".
- cred ca trebuie sa reparam, macar partial, sttricaciunile pe care le produc naturii unii semeni de-ai nostri, pescari ca si noi. Nu este rolul nostru sa fim gunoierii oraselor.
- nu vreau sa demonstram nimanui nimic, nici sa dau palme primarilor, nici sa dezvolt vreun sistem de propaganda. Singura dorinta este sa putem iesi pe malul Dunarii, al Argesului, al altui rau sau lac, fara ca ochiul sa fie agresat de mizerie, sa pescuim intr-un mediu curat.

Dar, daca cel putin 5 dintre colegii mei vor vota "pentru", treaba se va face, iar cei care au propus actiunea vor propune si "scenariul".
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: CLUBUL "FILANTROPICA"- OUTDOOR & LIFEGUARD

Post by costin stefanescu »

asta e o problema mai veche,o discutie care a fost dezbatuta si acum cativa ani,oricum un lucru e clar,pe mine personal n-o sa ma vedeti in salopeta rasub dand cu matura de-a lungul Dambovitei,e un concept pe care nu-l inteleg,poate sant altii mai isteti si inteleg cum sta treaba,atunci s-o faca ei poate stiu neshte chestii",de ce sa facem noi o treaba deja platita din banul nostru,basca ca e in oras nu in natura :shock: !!!!!
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”