Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Anunţurile Asociaţiei Pescar Club 21

Moderators: cezar, administrator, PETREMAN

Post Reply
Ionut
Moderator
Posts: 158
Joined: 26 Jan 2014, 11:50
Location: Bucuresti

Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by Ionut »

Propunem o iesire cu corturile la malul marii, in Bulgaria la Krapet. Actiunea va avea loc in perioada 27-30 iunie 2019 de joi pana duminica dar fiecare va veni cand va avea chef si va pleca...la fel. Se va face si plaja, baie in mare si...se va manca peste de Marea Neagra. Corturile se pot amplasa in padurea de la marginea plajei sau chiar pe plaja. Cei care vin cu copiii nu uitati de pasapoarte. Zilele urmatoare o sa postam si o harta cu locatia exacta.
Armand
Posts: 205
Joined: 27 Oct 2009, 09:37

Re: Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by Armand »

Salutare!
Pentru a ajunge pana la Krapets se urmeaza traseul:
Autostrada A2 pana la Agigea, apoi drumul classic pana la Vama Veche,
Se trece granita, se trece prin localitatile Durankulak si Vaklino apoi este un indicator la stanga catre Krapet(cam 20 de km de la frontiera).
Este un drum marginit de nuci, de cca 4 km pana la intrarea in localitate.
Dupa intrarea in Krapet, se intra pe a 6-a strada la stanga(ultima din localitate la stanga),
Se merge cca 2km pana la intrare intr-un camping, dreapta pe langa gardul campingului cca 500 de metri pana la un bar pe plaja si apoi iar stanga.
De acolo se va mai merge cca 1,5-2 km in functie de disponibilitatea locurilor de campare.
*Important de stiut:
Imediat dupa ce s-a trecut de granita sunt cateva cascarabete de unde se cumpara vigneta(cam 40 de lei pt o saptamana) Tot de acolo se poate cumpara Leva(curs mai bun de cat in Romania, aprox 2.5 lei/Leva) si bautura ieftina.
Preturile sunt cam la fel ca la noi.
In Krapets sunt vreo 3 magazine destul de bine aprovizionate iar vanzatorii vorbesc engleza si cate o boaba de romana!
costin stefanescu
Moderator
Posts: 1297
Joined: 23 Oct 2009, 18:43

Re: Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by costin stefanescu »

Prezent cu familionul + Luna
Ionut
Moderator
Posts: 158
Joined: 26 Jan 2014, 11:50
Location: Bucuresti

Re: Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by Ionut »

Atasez si o harta.
Attachments
Krapetz.jpg
shogunu65
Posts: 245
Joined: 20 May 2011, 09:53

Re: Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by shogunu65 »

Imi pare rau ca nu pot veni, am fost in de Rusalii in Krapets, dar am stat in camping.

Fata de ce a scris Armand, ar mai fi de mentionat ca la jumatea distantei dintre barul de pe plaja si locul de campare, veti gasi si o fantana (este cumva pozitionata sub un plop destul de inalt), deci o sursa de apa dulce pentru dusurile portabile. In rest nu uitati de rame de mare, gasiti in Mangalia (la Stadion) sau in Eforie Sud (complexul de la piata, este cel mai accesibil). Vigneta trebuie luata neaparat, anul asta bulgarii au montat camere foarte aproape de granita, deci nu mai merge fara nici macar pana la Durangulak.

Fire intinse!
Ionut
Moderator
Posts: 158
Joined: 26 Jan 2014, 11:50
Location: Bucuresti

Re: Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by Ionut »

shogunu65 wrote:Imi pare rau ca nu pot veni, am fost in de Rusalii in Krapets, dar am stat in camping.

Fata de ce a scris Armand, ar mai fi de mentionat ca la jumatea distantei dintre barul de pe plaja si locul de campare, veti gasi si o fantana (este cumva pozitionata sub un plop destul de inalt), deci o sursa de apa dulce pentru dusurile portabile. In rest nu uitati de rame de mare, gasiti in Mangalia (la Stadion) sau in Eforie Sud (complexul de la piata, este cel mai accesibil). Vigneta trebuie luata neaparat, anul asta bulgarii au montat camere foarte aproape de granita, deci nu mai merge fara nici macar pana la Durangulak.

Fire intinse!
Multumim pentru informatii.
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by PETREMAN »

Eu plec mâine pe la 12.00....asta e...cu familionu... 5 pers. Nu am cum mai devreme... Dar vine Sf Petruuuu :D :D
User avatar
PETREMAN
Moderator
Posts: 892
Joined: 23 Mar 2010, 10:08
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Iesire la Marea Neagra Krapet (Bulgaria)

Post by PETREMAN »

Tabara de la Krapets... Super locație... Liniștită și generoasa cu umbra... A dat și chefal... Toată lumea multumita :D
Attachments
IMG_20190629_204221.jpg
IMG_20190629_204211.jpg
IMG_20190629_204154.jpg
IMG-20190629-WA0034.jpg
Post Reply

Return to “Anunţuri Pescar Club 21”